Storczyk. Lepkie krople na liściach

11.02.11, 14:33
Mam dwa storczyki, od kilku lat ładnie kwitły ,ostatnio na jednym z nich liście zaczęły żółknąć ,a kwiaty usychać i spadać. Teraz storczyk wygląda jak uschnięta roślina.Podlewam regularnie i wody ma dość. Co jest tego przyczyną ? Czy czekać ,że odbije ,czy raczej trzeba go wyrzucić?
    • maska53 Re: Storczyk. Lepkie krople na liściach 29.11.14, 11:17
      Podobne lepkie krople zauważyłam również na łodygach oleandra. Może jest to jakaś choroba? Proszę o informację.
      • lidia_mikolajewicz Re: Storczyk. Lepkie krople na liściach 17.01.15, 15:10
        Lepkie krople na liściach to normalny objaw, zwany również gutacją. Ponieważ jednak ta wydzielina jest słodka, to zlatują się do niej szkodniki. Być może to właśnie przez nie roślina jest osłabiona. W razie takich podejrzeń najlepiej jest zaopatrzyć się w środki chemiczne dostępne w sklepach ogrodniczych.
      • redfuchsia555 Re: Storczyk. Lepkie krople na liściach 31.01.15, 22:19
        Lepkie krople nie są oznaką choroby, chociaż mogą wabić szkodniki. Powodem jest nieodpowiednia woda do podlewania lub nadmiar nawozu. Radzę podlewać roślinę tylko porządnie odstaną wodą lub wodą destylowaną (sama używam dzbanka filtrującego, też się sprawdza) oraz zmienić nawóz na biohumusowy, nie sposób nim prznawozić.
Pełna wersja