Dodaj do ulubionych

Metasekwoja - usychajacy przewodni

22.05.11, 15:35
Moja metasekwoja rosnie u mnie ponad 10 lat. Do ubiegloego roku pieknie sie rozwijala i co roku byla bardziej okazala. Wiosną 2010 miala ok. 4-5 metow. I nagle wiosną pęd przewodzący zaczął zamierać. Pojawily sie zawiązki listków, po czym zwiędly, jakby zmarzły lub byly czymś sparzone. Pozostale gałązki dobrze sie rozwinęły. Z bólem serca wycięłam pęd przewodzący. W tym roku sytuacja się powtarza. Znowu pęd, który jak się wydaje zaczął przejmować rolę przewodzącą , na wiosnę pokrył się poczkami listków, a one zaraz zwiędły. Pozostłe gałązki mają się znakomicie.
Zrobiłam zdjęcia : fotoforum.gazeta.pl/a/58524.html

Nie wiem, co się dzieje z moim drzewem. Będę wdzięczna, jeśli ktoś mi to wytłumaczy i poradzi ,co z tym począć.
Pozdrawiam >Halszka
Obserwuj wątek
    • dar61 Grzyb/ owad/ konkurencja 03.06.11, 10:30
      Nie do końca może - w dowolnych polskich [?] warunkach - to drzewo czuć się na swoim miejscu.
      Przyczyną zamierania może być nawet choroba grzybowa, trudno to dostrzec zdalnie bez badania organoleptycznego na miejscu.
      Bywają też szkodniki owadzie [larwy] żerujące wewnątrz pędu.
      Na miejscu {Halszki} to ja bym ten odcięty, uschnięty pęd wzdłuż ostroźnie rozciął i upewnił się, czy w jego rdzeniu nie ma śladów żerowania wzdłuż rdzenia [wygryzione w miąższu kanaliki].
      Szkodnik wtedy [muchówki, motyle typu zwójka] może atakować drzewo w nieskończoność i kilka lat pod rząd - póki nie zlokalizujemy sprawcy i nie zapobieżemy odłowem samiczek składających jajka [pułapki lepowe, feromonowe].

Inną przyczyną może być - o dziwo - gleba, a dokładniej konkurencja wokółkorzeniowa sąsiadów tego drzewa. Mogli ci sąsiedzi dopiero teraz wrosnąć korzeniami w strefę korzeni metasekwoi, co odczuć mogły właśnie jego najczulsze na niedobory pokarmu najmłodsze gałęzie. Nawet niedobór wody podbieranej wokół korzeni one odczują najszybciej, jako najmniej zdrewniałe.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka