Dodaj do ulubionych

Kiedy, jak i gdzie posadzic krzak bzu

27.05.12, 09:56
Czesc!
Jestem nowa na tym forum i ninejszym witam sie ;)
Kupilismy wlasnie domek - przeprowadzamy sie w polowie sierpnia i juz "w glowie" planuje ale nie mam pojecia o ogrodzie i roslinach a marzy mi sie "domek caly w bzach"
Kiedy najlepiej sadzic? Mozna jesienia? I gdzie? W cieniu, w sloncu?
Obserwuj wątek
      • moo-n Re: Kiedy, jak i gdzie posadzic krzak bzu 27.05.12, 10:28
        Z pojemnika możesz sadzić przez cały sezon wegetacyjny, z odrostu bardzo wczesną wiosną, albo późną jesienią.Lilaki na słoneczne miejsca przy czym lubią wilgotne gleby.Może zastanów się nad tym 'domkiem całym w bzach', bo krzew jest ozdobny krótko podczas kwitnienia (ok.2 tygodnie), potem nieciekawy i daje kłopotliwe odrosty.Moim zdaniem na przeciętnej wielkości działce i 1 lub 2 krzewy gdzieś w kącie wystarczą.
          • babcia47 Re: Kiedy, jak i gdzie posadzic krzak bzu 27.05.12, 16:29
            sezon wegetacyjny..czyli kiedy rosliny rosną tj. mniej więcej od wiosny do jesieni..u dołu krzewu, po kwitnięciu, w kolejnym roku wegetacyjnym a szczególnie, gdy przycina się górne gałęzie np. odcinajac kwiaty do bukietu (ale nie tylko) pojawia sie mnustwo młodych prostych pędów, które co prawda zageszczają krzew ale przeważnie nie kwitną, jest ich aż gęsto, tworzą taką plataninę, że sprawiają wrażenie jednej zbitej karpy, powodują, że krzew zajmuje coraz wiecej miejsca, deformuje się jezeli nie wycina się ich no i nie pozwala by cokolwiek pod nim rosło. Trzeba uważać, gdy bez jest szczepiony, bo przyrosty mogą wybijac własnie z podkładki (dziki "brzydki" bez, na korzeniu i kawałku pnia którego szczepi sie "ładniejszą" ale delikatniejszą odmianę) i w rezultacie zagłuszyć szlachetną szczepkę o ładniejszych kwiatach
            • babcia47 Re: Kiedy, jak i gdzie posadzic krzak bzu 27.05.12, 16:36
              ps. bez najlepiej posadzic jako tło dla roslin, które będa rosły i kwitły w ciagu lata, ma ładny zielony kolor lisci, który zachowuje do ich opadniecia. Wiosną, zanim rosliny sie rozrosna sam będzie przyciągał uwagę..mozna też go posadzic w zywopłocie jako wyzszy element, nie cięty tylko korygowany w miarę potrzeb, u mnie tak rośnie. Pozatym wysiał mi się na tarasie w duzym drewnianym pojemniku. Rosnie słabiej niz w gruncie ale w tym roku ładnie zakwitł (ma jakieś 3-4 lata) mimo małego wzrostu, cały czas jednak muszę mu wycinac te odrosty, razem z kawałkami podziemnego pędu, jak najbliżej własciwego pnia.. bo bez potrafi własnie w ten sposób sie "rozłazić"
            • horpyna4 Re: Kiedy, jak i gdzie posadzic krzak bzu 27.05.12, 16:38
              Przyzwoite szkółki nie produkują takich bubli. Lilak zaszczepiony na podkładce wsadza się głębiej i wtedy wypuszcza korzenie również powyżej miejsca szczepienia. Po wytworzeniu przyzwoitej wiąchy korzeni podkładkę się odcina, a lilak jest już na własnych korzeniach i nie wypuszcza potem paskudnych odrostów.
    • ewa8a Re: Kiedy, jak i gdzie posadzic krzak bzu 28.05.12, 21:45
      Jeśli chodzi o ,,gdzie’’ , odpowiem : z dala od iglaków. Właśnie rozważam wycięcie dwóch krzaków bzu, bo tak się rozpanoszyły ich korzenie, że zagłuszają wszystko, co spotkają na swojej drodze. Iglaki, które mają delikatny system korzeniowy już tego nie wytrzymują i marnieją coraz bardziej. Być może te szczepione, o których pisze powyżej Horpyna nie zachowują się tak agresywnie.

> marzy mi sie "domek caly w bzach"

Ten widok utrzymuje się niestety bardzo krótko, a potem wygląda to tak sobie.
    • kikimora78 Re: Kiedy, jak i gdzie posadzic krzak bzu 31.05.12, 19:54
      Dzieki za wszystkie rady i... chyba zrezygnuje. Ogrodek jest bardzo maly jakies 60 metrow, bo to przy szeregowcu i taki lilak moze byc faktycznie za duzy. A tez nie chce sobie roboty dokladac i walczyc z nim co roku.
      Ale zaraz zaloze nowy watek z prosba o nowa porade ;)
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka