Dodaj do ulubionych

Czym zasłonić szpecący ogród blaszak?

21.02.13, 13:15
Blaszak w którym mieszczą się obecnie narzędzia ogrodnicze i docelowo ma go kiedyś zastąpić drewniany domek ogrodniczy stoi w prawym rogu naszego ogrodu przy siatce. Zastanawiałam się czy go może czymś nie obsadzić albo poprowadzić po nim pnącze które go zasłoni? Obawiam się tylko że w lato jak się nagrzeje poparzy pnącze. Czy ktoś jest w podobnej sytuacji i mógłby podzielić się swoim rozwiązaniem?
Obserwuj wątek
  • horpyna4 Re: Czym zasłonić szpecący ogród blaszak? 21.02.13, 13:58
   Nie nagrzeje się, jak liście pnącza całkowicie ocienią blachę. Tylko trzeba zastanowić się, jakie pnącze posadzić przy nim i jaką ewentualnie konstrukcję dać pod to pnącze. Bez żadnego wspomagania to chyba można puścić na blachę pnącze z przylgami, jak np. winobluszcz japoński. Bo takie z korzonkami czepnymi wymaga bardziej szorstkiej, nierównej powierzchni.

   Istnieją też pnącza chwytające się wąsami bez przylg lub ogonkami liściowymi - pod takie można dać po prostu siatkę rozpiętą na słupach blisko ściany. Również pnącza wijące się wymagają konstrukcji, takiej w postaci pionowych słupów lub prętów.
   • budzik11 Re: Czym zasłonić szpecący ogród blaszak? 21.02.13, 18:09
    horpyna4 napisała:

    > Nie nagrzeje się, jak liście pnącza całkowicie ocienią blachę.

    Ale zanim ją całkowicie zasłonią, będą rosły cienkie, prawie bezlistne łodyżki z przylgami i ja się obawiam, że się jednak usmażą od blachy. Bo faktycznie, jak roślina duża, to liście są świetną izolacją i przed temperaturą, i przed deszczem.

    Bez żadnego wspomagania to chyba można puścić na blachę pnącze z
    > przylgami, jak np. winobluszcz japoński.

    Ja mam winobluszcz trójklapowy Veitchii, czy to to samo co w. japoński?
   • basia.k3 Re: Czym zasłonić szpecący ogród blaszak? 21.02.13, 18:20
    Zastanów się czy tylko chcesz zasłonić czy w przyszłości ma być tam raczej altanka.
    Jeśli zasłonić to można różami pnaczami. Wbić odpowiedniej wysokości słupki i puścić wszystkie rosliny.
    Na poczatek mga to być rosliny jednoroczne tak jak słonecznik lub oset ozdobny albo pomidory, groch tyczkowy i wszystko co będzie szybko rosło w górę. Na dachu możesz postawić tez pojemniki surfiniami albo pelargonie zwisajace. W końcu ma zasłaniać i dekorowac.
    • moo-n Re: Czym zasłonić szpecący ogród blaszak? 21.02.13, 18:33
     Ja bym radziła jednak obsadzić, na blasze będzie się piec a zimą marznąć, w każdym bądź razie słabo i powoli rosnąć w takich warunkach.Będzie też łatwiej potem wymienić na altankę, wtedy też możesz co nieco wyciąć jak sie okaże że zbyt zasłania, albo chcesz posadzić jakieś dekoracyjne pnącze np. powojnik.Mocno obrośnięta altanka może i ładnie wygląda, ale jak to potem konserwować, w naszym klimacie drewno szybko butwieje.
     Można zrobić też rusztowanie i posiać jednoroczny chmiel japoński.Rośnie szybko, daje masę zieleni, tylko nie lubi rosnąć w trawniku, więc musisz tam ziemię utrzymywać niezadarnioną.Jesienią jest troche pracy z usuwaniem, ale co roku sam się wysiewa, tylko trzeba wyplewić zbyt gęste siewki.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka