Ogródek

10.03.14, 19:36
Nie mam doświadczenia w ogrodnictwie ani też super wiedzy także proszę o kilka wskazówek co posadzić w ogródku. Słońce zagląda mi już do ogródka ok 12 i w sumie do końca dnia jest nasłoneczniony ale też są miejsca zacienione. Planuje odgrodzić miejsce gdzie posadzę kwiatki różne-na pozostałej powierzchni trawę. W ogródku jest wysoki świerk pod nim wysuszone igły, co z tym zrobić? myślałam że rozsypię korę by jakoś ładnie to wyglądało, a może kwiatki/krzewy można posadzić jakieś- ale jakie? wdzięczna będę za wszelkie podpowiedzi
    • irenazu Re: Ogródek 10.03.14, 20:28
      Dużo pytań, mało konkretów. Jedyna odpowiedź jaka mi się nasuwa to odnośnie świerka. Tuż pod nim kora będzie odpowiednia, ale igliwie też chyba nie wygląda najgorzej, raczej naturalnie. Może zadobądź troche mchu, takiego jak w lesie pod świerkami. A tak trochę dalej od samego pnia drzewa możesz posadzić jakieś wrzosy, rododendrony, azalie- ale musi tam być kwaśne podłoże.
      Odnośnie trawnika i reszty to zależy co chcesz mieć- jednoroczne czy wieloletnie.
      • alaasa Re: Ogródek 10.03.14, 20:39
        Ogródek kojarzy mi się z warzywami.
    • solejrolia Re: Ogródek 10.03.14, 21:56
      jak rozumiem cchcesz mieć 2rabaty - rabatę z kwiatkami, oraz wokół świerka chcesz mieć drugą z krzewami.
      to zacznę od tej rabaty z kwiatkami. powinnaś zdecydować, czy mają to być jednoroczne, czy byliny.
      jak jednoroczne, to masz co roku inną aranżację. możesz kupić gotowe kwitnące rosliny, posadzić i masz od razu efekt. np. niecierpki, czy pelargonie, werbeny, petunie i inne rabatowe- będą kwitły przez całe lato.
      jak byliny, wieloletnie, to albo takie, co zostają i rosną w jednym miejscu długo- te powinnaś starannie zaplanować, bo ich nie będziesz co roku przesadzać. a mogą to być byliny wykopywane z gruntu na zimę- ostatnio (znów) pokochałam pacioreczniki canna i dla nich dziś skopałam kawał trawnika, moja rabata będzie jednogatunkowa. ale bardzo podobaja mi się też rabaty typu "bałagan" trawy ozdobne (np. rozplenica) z jeżówką i ostróżką, peonia, serduszka i co tam jeszcze. a w tle jakiś iglak, lub np. forsycja.

      a ze świerkiem dobrze komponują się inne iglaste, tak po prostu. nie wiem ile masz tam miejsca, zakładam, że nie tak mało.
      np dodasz jakąś sosnę kosodrzewinę, świerk karłowy (gniazdkowy), jakiś jałowiec płożący, plus kilka bylin, typu żurawki, rozchodnik okazały, i jeżówki i już masz rabatę.
      Albo idziesz w rośliny kwasolubne- różanecznik, 2-3-kilka azalii japońskich, hortensja, pieris, kiścień do tego magnolia (te rośliny sadzisz w torfie kwaśnym).
      albo np mieszasz liściaste z iglastymi, do tego byliny. np cyprysik lawsona, niewielki klon palmowy (odmiana wolnorosnąca) i funkie.
      albo różaneczniki z grupy repens i trzmielina.
      albo hortensja bukietowa i tawułki japońskie.
      albo bukszpan i trawy
      albo liliowce i bukszpan,
      można długo....bardzo długo.
      a najlepiej jak udasz się do dobrej szkółki, zobaczysz co ci się podoba, tam na pewno ci doradzą, i wtedy zdecydujesz.
      moja rada małych roślin nie sadź pojedynczo, tylko sadź je po kilka obok siebie, po 3-5 czy nawet więcej , wtedy stworzysz ładną grupę, i nie bedzie bałaganu wizualnego. albo sadząc w takim bałąganie wybierz roślinę, która ma dominować, i ją powitórz wkilku miejscach- nadasz rabacie "rytm" i wizualnie uporządkujesz ją.
      chyba, że pod tym świerkiem posadzisz tylko funkie, za to różnych odmian- niby będzie kolorowo i pstrokato, ale jednak będzie spójność.
      oczywiście rabatę możesz wysypać korą, byle nie za cienką wartwą ( 1 worek 80l na 1-1,5 m2), więc jak wyznaczysz rabatę, to potem przelicz poierzchnię, i zakup korę w odpowiedniej ilości, bo moim zdaniem zbyt cienka wartwa kory często po prostu psuje efekt.
      i wyraźnie odetnij rabatę od trawnika, choćby szpadlem zrób rowek. inaczej będzie ci trudno kosić trawę, a trawa będzie ci przerastać na rabatę.
      ale oczywiście możesz zrobić też inne odcięcie, poprzez zrobienie obrzeża z kostki, granitowej, betonowej, czy innej jaka ci sie podoba, byle kostka była równo na wysokości z trawnikiem,albo za pomocą plastikowego obrzeża wkopując (ekobord).
      nie polecam za to różnego rodzaju rolborderów, czy innych wystających z ziemi palisadek, bo to jest niepraktyczne (a czy ładne, to już co się komu podoba)
    • horpyna4 Re: Ogródek 11.03.14, 08:45
      Przede wszystkim napisz, jakiej wielkości jest teren do obsadzenia. Bo określenie "ogródek" sugeruje coś małego, a wtedy nie można sadzić takich krzewów, które w przyszłości bardzo się rozrosną. To zresztą podstawowy błąd niedoświadczonych ogrodników - sadzenie drzewek i krzewów za dużo i za gęsto. Nie szkodzi, że przez pierwsze lata wydaje się, że jest goło; niedługo nie będzie.

      Pod świerkiem najlepiej zostaw igliwie. Tam i tak niewiele urośnie, chociaż u mnie pod stary świerk zaczęły włazić konwalie i bardzo sobie chwalą.

      A na początek zasiej trawę. Po kilkakrotnym skoszeniu będzie można po niej chodzić, a w międzyczasie wyklaruje Ci się jakaś koncepcja obsadzeń. Wtedy wycinasz fragmenty trawnika i robisz rabaty, czy sadzisz jakieś krzewy osobno na tle trawy.

      Jeżeli masz w pobliżu jakiś ogród botaniczny, to zrób sobie tam wycieczkę. Bo inaczej wyglądają sadzonki w szkółce, a inaczej dorosłe rośliny w plenerze. No i jeszcze pospaceruj po okolicy (lasy, łąki i nieużytki), żeby zobaczyć, jakie rośliny w pobliżu rosną dziko - to daje sporo informacji o tym, co będzie dobrze rosło.
      • konwalia30 Re: Ogródek 11.03.14, 19:58
        horpyna4:) słuszna uwaga nie napisałam jaki ten ogródek jest....otóż nie duży. Krzewów nie chce, chce odgrodzić pas - na długości 5m szerokość ok 1,5 m i chce tam posadzić kwiaty. Chyba jednoroczne bo co roku mogę zmieniać. Stałe będą 3 hortensje które w zeszłym roku posadziłam i już wypuszczają listki.Najbardziej zależy mi chyba żeby jakoś pod tym świerkiem ładnie było. Więc póki co chyba rozsypię korę a potem wrzośce posadzę albo właśnie konwalie które uwielbiam.
        Najgorsze że koty sąsiadów chodzą (poprzednia właścicielka miała 2 koty).
        • yoma Re: Ogródek 11.03.14, 22:24
          Ogród bez kotów tranzytowych jest nieważny :) Co prawda mnie załatwiły rozchodniki cristaty, dranie, ale to moja wina, trzeba było nasadzenie jakim mchem wyłożyć.
Pełna wersja