Dodaj do ulubionych

Jaki to pierwiosnek?

23.03.20, 18:01
Witam
Nie mam zdjęcia, ale chodzi o taki jak bezłodygowy, tylko na łodyżce, widziałam w różnych kolorach.Czy to P. elatior? Jak wpisuję w google to pokazuje mi się w kolorze jasożółtym i o drobniejszych kwiatach, a mój jest w biskupioczerwonym kolorze.Czy te pierwiosnki zimują, bo nie wiem czy sadzić do gruntu czy donicy?
Pozdrawiam
Obserwuj wątek
  • horpyna4 Re: Jaki to pierwiosnek? 23.03.20, 21:38
   Odmiany i mieszańce mają różne kolory kwiatów, kwiaty u nich są też znacznie większe, niż u gatunku. Jeżeli ma liście takie, jak bezłodygowy, to najprawdopodobniej zimuje. Możesz wsadzić go do gruntu, tylko nie w suchym miejscu. Najlepsze jest wilgotne i półcieniste.

   Pierwiosnki najłatwiej rozpoznać po liściach, bo pod tym względem gatunki bardzo się różnią między sobą. Kwiaty mogą budzić wątpliwości (może z wyjątkiem ząbkowanego), liście raczej nie.
   • moo-n Re: Jaki to pierwiosnek? 24.03.20, 13:15
    Horpyna ma rację, jeśli liście ma jak bezłodygowy to może zimować. Nie wszystkie serie, zwłaszcza polecane do produkcji doniczkowej są trwałe i odporne na mróz w uprawie gruntowej.
    • dar61 Słowik to czy pierwiosnek się zrywa o świcie 24.03.20, 14:54
     '...Nie wszystkie serie, zwłaszcza polecane do produkcji doniczkowej[,] są trwałe i odporne na mróz w uprawie gruntowej...'

     Jeśli tak, to wiosny nie będziemy rozpoznawać poprzez rozkwitanie pierwiosnka/ pierwiosnki w ogrodzie, a przez pojawianie się ich w sklepach?!
     • horpyna4 Re: Słowik to czy pierwiosnek się zrywa o świcie 24.03.20, 16:55
      Jak jest długie lato, to mieszańce ogrodowe pierwiosnków bezłodygowych potrafią zakwitnąć powtórnie późną jesienią, chociaż często to się nie zdarza. U mnie się zdarzało już dawno temu, jak klimat nie był aż tak pokręcony, jak obecnie. I po czym tu rozpoznawać wiosnę?

      • dar61 Pierwiosnka to czy pierwiosnek w pierwiośniu 29.03.20, 12:49
       My mamy maki. Z Syberii.
       Też mylą wiośnie tropy dwakroć rocznie.
       Ostatnio [u nas] tak samo:
       - wawrzynek,
       - pigwowiec.
       W odwodach czają się krzewy i drzewa owocowe.
       Ale szachownice kostkowate zdobyte okazyjnie i sadzone w marcu przeczekały rok podziemnie, by okazać swe wdzięki dopiero teraz...
    • horpyna4 Re: Jaki to pierwiosnek? 29.03.20, 18:03
     Wielkokwiatowe sprzedawane w kwiaciarniach często są mieszańcami bezłodygowego i wyniosłego, te gatunki łatwo się z sobą krzyżują. Dlatego niektóre mają kwiaty osadzone jak u bezłodygowych, a te wyższe mają łodyżki rozmaitej długości, niekoniecznie wysokie.

     Tak, czy owak, nadają się do gruntu. A właściwie tylko do gruntu, zwłaszcza zimą. Bo zimą w ogrzewanym mieszkaniu szybko usychają.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka