Dodaj do ulubionych

Sadzonki cynii - podsychają listki

13.04.21, 09:09
Witam
Cynie karłowe o pojedynczych kwiatach białe, siane pikowane do multipaletek, dobrze rosły, ale przesadzone do małych doniczek zaczęły podsychać im czubki listków 'na zielono', tzn. nie brązowieją, tylko się kruszą.Niektóre zaczęły się rozkrzewiać, ale teraz te dolne listki z których puszczają boczne pędy zaczęły podsychać.
Nigdy cynii nie siałam, może nie lubią przesadzania?
Obserwuj wątek
  • horpyna4 Re: Sadzonki cynii - podsychają listki 13.04.21, 14:53
   Cynie się przesadza, więc nie samo przesadzanie zaszkodziło. Może były za wcześnie wysiane? Zalecany jest siew w marcu - kwietniu, potem pikowanie, a pod koniec maja do gruntu. Może maja za suche powietrze? Gdzie je trzymasz? Może mają za ciepło, za mokro, a może to jakaś choroba grzybowa? Możliwości jest sporo.

   A w ogóle można je wysiewać w maju wprost do gruntu, a potem poprzerywać za gęste wschody. Ewentualnie porozsadzać.
   • moo-n Re: Sadzonki cynii - podsychają listki 13.04.21, 17:58
    Siałam je na początku marca, może za wcześnie, teraz mają ok.5-6cm.Doniczki stoją na południowym parapecie, słońce niestety czasem tam daje ostro.Może zbyt wilgotno w większych doniczkach i to słońce? Jednak dopóki były w wielodoniczkach było ok.Przesadzałam do ziemi do wysiewu, a ona trochę jakby się skleja.Mam jeszcze trochę nasion i pomyślałam, by wysiać od razu do multipaletek po nasionku, dwa i nie pikować i nie przesadzać do doniczek, tylko od razu w maju na stałe miejsce.
    • enith Re: Sadzonki cynii - podsychają listki 13.04.21, 19:09
     W większej doniczce ziemia trzyma więcej wilgoci, więc podlewać powinno się mniej, niż w wielopaku, gdzie każda sadzonka ma swoją malutką "komórkę". Możliwe, że zostały przelane, zwłaszcza, jeśli ziemia jest trochę bardziej zwięzła i się klei. Spróbuj delikatnie przesuszyć te doniczki (nie do zwiędnięcia, ale niech ten centymetr czy dwa na powierzchni będzie suchy, zanim podlejesz znowu). No i nie smaż ich na ostrym słońcu, bo młode listki są bardzo wrażliwe na przypalenie. Staraj się ocienić rośliny przynajmniej w najsłoneczniejszą część dnia.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka