Dodaj do ulubionych

Poszukuję szelężnika

01.05.21, 21:55
Może ktoś ma na swojej łące w/w roślinkę i mógłby się podzielić? Pewnie jeszcze jest za wcześnie, żeby go odnaleźć wśród roślin, ale tak za miesiąc, dwa pewnie już będzie rozpoznawalny i może mogłabym go kupić albo wymienić na jakąś inną roślinę bo niestety nie mogę znaleźć nasion lub sadzonek.
Obserwuj wątek
  • horpyna4 Re: Poszukuję szelężnika 02.05.21, 12:23
   Czy chodzi o dowolny gatunek szelężnika? Bo jest ich sporo, a w Polsce rośnie dziko kilka z nich.

   Szelężnik jest pospolitym półpasożytem zbożowym, czyli jest rośliną zielną, ale dodatkowo czerpie składniki z innej rośliny (korzenie są wyposażone w ssawki). Jako roślina jednoroczna rozmnaża się przez samosiew. Najłatwiej znaleźć go na polach; jest uciążliwym chwatem, bo jedna roślina może wydać kilkaset nasion.
    • horpyna4 Re: Poszukuję szelężnika 02.05.21, 14:34
     Najłatwiej znaleźć go tam, gdzie rośnie zboże. Jest wtedy dobrze widoczny, może uda Ci się zebrać nasiona.

     Przy okazji może Ci się udać zebrać nasiona maku polnego (takie maleńkie makóweczki). Kupić możesz nasiona chabra bławatka i ostróżeczki polnej; wszystko to jednoroczne chwasty zbożowe, ale i rośliny ozdobne. Aha, może jeszcze nasiona czarnuszki.

     Bławatek, ostróżeczka i czarnuszka oprócz typowych niebieskich kwiatów mają też odmiany różowe i białe. Warto kupować mieszanki kolorów, bo tych nasion i tak jest dużo w torebce.

     Nasiona maku polnego też można kupić i też bywają mieszanki kolorów: czerwony, biały i rozmaite odcienie różowego i pomarańczowego.
     • horpyna4 Re: Poszukuję szelężnika 02.05.21, 14:50
      Aha, kolorową łąkę można mieć bardzo piękną, jeżeli zrobi się ją z samych motylkowatych (zwanych obecnie bobowatymi, ale jakoś nie mogę się na stare lata przyzwyczaić do tej nazwy). Można z nich otrzymać tęczę, bo w tej rodzinie występują praktycznie wszystkie barwy. Motylkowate są naprawdę świetne, a poza tym wzbogacają glebę w azot; można oczywiście dla urozmaicenia formy dodać i inne rośliny, ale dobrze jest mieć motylkowate za podstawę.

      Nie będę się tu szczegółowo rozpisywać, ale możesz wyguglać sobie rozmaite koniczyny, komonice, cieciorki, wyki, groszki, czy nostrzyki. Nie mają specjalnych wymagań glebowych, fantastycznie rosną dziko nawet na ursynowskiej zbitej glinie.
     • apersona Re: Poszukuję szelężnika 03.05.21, 23:22
      > Bławatek, ostróżeczka i czarnuszka oprócz typowych niebieskich kwiatów mają też odmiany różowe i białe. Warto kupować mieszanki kolorów, bo tych nasion i tak jest dużo w torebce.

      Czarnuszka z mieszanki kwitła tylko na niebiesko, dopiero w kolejnych siewkach pojawiło się trochę innych
      • horpyna4 Re: Poszukuję szelężnika 04.05.21, 09:10
       Ale się pojawiło, czyli były pomieszane geny. W mieszankach nasion nigdy nie ma gwarancji, że w pierwszym pokoleniu ujawnią się wszystkie kolory, ale w następnych latach samosiew robi swoje. I też nie ma gwarancji, że te kolory będą różne, po niebieskich mogą pojawić się np. głównie różowe.

       Miałam tak kiedyś z dziwaczkami. Pierwsze pokolenie było mieszane, potem z nasion przez kilka lat przeważał róż, a w następnych latach były żółte.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka