Dodaj do ulubionych

Pierwiosnek - obcięte liście

28.05.21, 09:37
Witam
Dostałam teraz po kwitnieniu od znajomej pierwiosnek na łodyżce, biały i ku mojemu zaskoczeniu ma obcięte do zera liście.Na pytanie dlaczego odpowiedziała, że zawsze tak robi po kwitnieniu i puszcza nowe liście.Nie rozumiem takich praktyk, mniejsza z tym, ale ukorzeniony może puszcza liście, ale do ukorzenienia chyba są te liście w jakiś sposób potrzebne?Teraz muszę posadzić korzenie z kikutami po liściach.Coś z tego będzie? Bardzo mi zależy na tej prymuli, ładnie się rozrasta, zimuje i pięknie kwitła.
Obserwuj wątek
    • horpyna4 Re: Pierwiosnek - obcięte liście 28.05.21, 09:53
      Jeżeli są korzenie, to powinien się przyjąć. Ale liści nie obcina się bylinom, dopóki są ładne i zielone, bo asymilują. Obcina się liście dopiero, jak robią się brzydkie i wtedy wyrastają nowe. Czasem też robi się tak z bylinami zimozielonymi, jeżeli ich liście na wiosnę robią się brzydkie, a nowe już chcą wyrastać - wtedy przycięcie starych przyspiesza wypuszczanie nowych.
    • enith Re: Pierwiosnek - obcięte liście 28.05.21, 14:08
      Nie zliczę, ile razy miałam pierwiosnki bez liści (nie obcięte, a zjedzone do samiuśkiej ziemi przez ślimaki). I dają radę, po prostu wypuszczają nowe liście. Oczywiście jeśli nie mam na nie oka i nie sypię trutki na ślimaki i one te nowe liście zeżrą, to prymulę osłabia tak, ze wreszcie pada. Ale jednokrotna utrata nawet wszystkich liści nie skutkuje natychmiastową śmiercią rośliny. Daj jej szansę, posadź na odpowiednim stanowisku, podlewaj i leciutko nawoź i będzie dobrze. I jeśli masz ślimaki, zbieraj je lub truj, bo nowe świeże delikatne listki są ich przysmakiem, niestety.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka