Dodaj do ulubionych

Co to za trawa - zmora mego trawnika

27.08.21, 20:16
Kwiatostany płożące, podobne do prosa. To coś zaatakowało moją przyzwoitą trawę. Trawnik wygląda okropnie, jak się tego pozbyć?
Obserwuj wątek
  • horpyna4 Re: Co to za trawa - zmora mego trawnika 28.08.21, 10:46
   To palusznik. Nie wiem tylko, czy krwawy, czy nitkowaty - są podobne do siebie.

   Jest jednoroczny i dość płyto się korzeni, więc należy wyrywać przed wydaniem nasion (ja to robię wąskimi pazurkami). Preferuje gleby mniej urodzajne, może więc pomóc jakiś nawóz.

   Ja niestety trawnika nie nawożę przez zwykłe lenistwo, więc znam ten ból. A on cholernie niszczy trawnik, bo płasko się rozrasta, a trawnik potrzebuje światła, więc zdycha pod palusznikiem.
  • negres Re: Co to za trawa - zmora mego trawnika 28.08.21, 14:26
   Horpyno, dziękuję za pomoc i za nazwę tej "szkodnicy". Już wyrwałam ją z korzeniami, przekopałam i zasiałam nową trawę ale kto wie czy nie pozostały w ziemi nasiona, mam jeszcze 2 trawniki do zwalczenia tego draństwa.. Po zasianiu nowej trawy będzie łatwiej obserwować, trawa normalna ma wąskie rosnące do góry trawki a to szersze i trochę jaśniejsze, bardziej rozłożyste.
   Jeszcze raz dziękuję.
    • horpyna4 Re: Co to za trawa - zmora mego trawnika 03.09.21, 20:52
     Jeżeli jest w niewielu miejscach, to oczywiście wystarczy wydłubywać. Ale jeżeli opanował dużą powierzchnię, to po usunięciu go trawnik może być dość łysy i wymagać rekultywacji. Dlatego palusznik należy ciągle wydłubywać wtedy, kiedy jeszcze nie wytworzył nasion, żeby nie dopuścić do samosiewu.

     Warto też nawozić (umiarkowanie) trawnik, jak już wyrośnie. Bo na ubogiej glebie palusznik wygrywa z takimi trawami, jak np. kostrzewa. Na żyznej te bardziej pożądane gatunki traw mają szansę.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka