Dodaj do ulubionych

Kolejna zmora w ogrodzie - co to jest?

31.08.21, 20:23
Są różnej wielkości, przypominają ziemniaki ale zapachem - grzyby. Rosną wszędzie: na trawnikach, na rabatach kwiatowych, w folii obok pomidorów, pod purpurowymi leszczynami, wśród malin. Są bardzo twarde, w pierwszej chwili myślałam że to purchawki, co to może być?
Obserwuj wątek
    • enith Re: Kolejna zmora w ogrodzie - co to jest? 01.09.21, 00:50
      Wygląda na coś z purchawkowatych.
    • horpyna4 Re: Kolejna zmora w ogrodzie - co to jest? 01.09.21, 10:37
      Prawdopodobnie tęgoskór pospolity. Jest trujący, zwłaszcza dojrzałe osobniki (ciemne w środku). Ale młode kiedyś uważano za przysmak; moja cioteczna babka kroiła je na cienkie plasterki, suszyła i dodawała do zup i sosów. Raczej jej nie zaszkodziły, skoro żyła 94 lata.
    • negres Re: Kolejna zmora w ogrodzie - co to jest? 01.09.21, 13:18
      Horpyno,
      Dziękuję za odpowiedź, dziwi mnie nieco fakt iż rosną w ogrodzie a nie w lesie gdzie powinno być ich miejsce )
      • horpyna4 Re: Kolejna zmora w ogrodzie - co to jest? 01.09.21, 16:19
        One rosną w dość widnych miejscach, czasem wręcz na leśnych drogach, więc zarodniki mogą być przenoszone na obuwiu. A wytwarzają ich naprawdę ogromną ilość.
        • horpyna4 Re: Kolejna zmora w ogrodzie - co to jest? 01.09.21, 16:26
          Aha, preferują glebę piaszczystą i kwaśną, często rośną w pobliżu sosen.
    • dar61 Kolejny etap sylwanizacji w próbie hortyfikacji 02.09.21, 11:01
      Potwierdzam rozpoznanie Sąsiadki.
      U nas na trawniku pod okapem kasztana i cisa latoś mamy to samo.
      Jeśli ów tęgoskór Scleroderma sp. spożyje spod trawnika wszystkie zaplatane tam przy zakładaniu trawowiska grubsze resztki organiczne, odejdzie w niepamięć.
      Ale jeśli wejdzie w spółkę z korzeniami sąsiednich - leśnych - gatunków drzew i krzewów, pozostanie na stałe.
      Mikoryza taka zbliży mu środowisko rozwoju z ogrodowego na śródleśny.

Domysł, że przywieźliśmy jakąś porcję jego zarodników z nową np. sadzonką, z bryłą jej ziemi, z jakąś mielonką korowo-drzewną itd jest wielce prawdopodobny.
      A jeśli nie - przybył od sąsiada/-dki.
      Rok wilgotny mu sprzyja.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka