Dodaj do ulubionych

gruboszowi schną liście na brzegach

20.04.05, 14:28
mój grubosz ma 2 lata. Stoi na południowym oknie. Podlewam go oszczędnie, od
czasu do czasu zraszam wodą a pomimo tego schną mu liście na brzegach.
niektóre liście ma poskręcane, zdeformowane, o nierównych brzegach, kilka
liści ma pomarszczonych i miękkich, wiotkich. Na wielu liściach ma takie
drobne brązowe jakby suche kropeczki. W wątkach o gruboszu doczytalam się, że
to może być przędziorek, więc go na wszelki wypadek spryskałam preparatem. Co
jeszcze mogę zrobić aby był zrdowy?
Obserwuj wątek
    • beta12 Re: gruboszowi schną liście na brzegach 21.04.05, 21:19
      dostałam w grudniu na imieniny prosto z kwiaciarni.Nic o gruboszu nie wiedziałam
      ,po tygodniu mial takie objawy jak twój i odpadały mu listki.Przesadziłam do
      większej doniczki.Podlewam do miseczki a nie z góry /ciągnie wodę jak
      zdrowy.smok/troszkę zasilam nawozem w wodzie i nic więcej.Rośnie jak
      wściekły,kolorek ma zdrowy.Może to południowe słońce przez szybę , kaloryfery
      pod nim ,słabe podlewanie to za dużo szczęścia jak dla niego.Spróbuj na wyczucie
      zmienić mu warunki pobytu i dożywiania.Powodzenia.
      • pimpusia77 Re: gruboszowi schną liście na brzegach 23.04.05, 19:29
        Przesadziłam mojego grubosza. Podlałam nawozem do kaktusów i sukulentów i
        zdjęłam z okna południowego. Stoi teraz pod oknem. Nie padaja na niego
        bezpośrednio promienie słoneczne. Ale liście ma marniutkie... Czy może ktoś
        jeszcze mi podpowiedzieć co zrobić? Zwłaszcza dziwne jest to poskręcanie i
        nierówne brzegi. Jakiś taki "niedorozwój" tych liści...
        • indira Re: gruboszowi schną liście na brzegach 17.09.05, 19:58
          Ja swojego mam od bodajże miesiąca. Ma kilkanaście cm wzrostu. Stoi na południowym oknie i podlewam go, gdy ziemia mu przeschnie. Nie spryskiwałam go jeszcze. Ma zaczerwienione brzegi na liściach, ale to nie szkodzi (od słońca). Poza tym rośnie zdrowo i jeszcze mu żaden liść nie odpadł. Jedyne co mnie niepokoi to to, że na liściach pojawiają się białe kropki. To wygląda jak wydzielina rośliny. Nie widać żadnych pasożytów. Te kropeczki są wyraziste na nowych liściach, a na starszych jakby się rozpływają, rozmazują.
          • gebo13 Re: gruboszowi schną liście na brzegach 17.09.05, 21:53
            Mam grubosza od 24 lat,wciaż tego jedynego,bo kiedyś byłam typowym blokowcem i
            postanowiłam zasadzić drzewko jak dziecko sie narodzi.Właśnie na grubosza
            padło!!Podcinam od dołu,w zimie ma spokój w chłodnych widnych pomieszczeniach
            odrobinę lisci potraci.Latem stoi w cieniu na zewnątrz i ma się naprawdę
            dobrze! Może kiedyś córcia zabierze go do siebie , bo nie jest ciężki w uprawie.
    • jerzy.wozniak Re: gruboszowi schną liście na brzegach 21.09.05, 07:09
      Widzę, że niektórzy mają rację, otóż roślin z objawami chorób nigdy nie
      nawozimy do czasu usunięcia przyczyn choroby.
      A teraz przejdźmy do grubosza. Trochę trudno napisać nie widząc, co to za
      gatunek ani jak wygląda gdyż rodzaj grubosz to około 400 gatunków roślin.
      Mniemam, że chodzi tu o tak zwane drzewko szczęścia czyli Crassula ovata. Otóż
      grubosze tego typu tworzące pień i liczne gałęzie nie lubią zbyt ostrego
      oświetlenia z jednej strony przy jednoczesnym przesuszaniu podłoża. Są
      sukulentami którym najlepiej odpowiadają umiarkowane warunki świetlne, a czego
      nie można powiedzieć o obecnym lecie. Jednak to co opisujecie to wynik
      przypuszczalnie - gdyż nie widzę tego - brak zdjęć- deformacje liści
      wynikające z działalności wciornastków lub roztoczy (nie przędziorków).
      Zasychanie brzegów liści może wynikać również z tego powodu, lub co rzadziej
      się zdarza z nieodpowiedniego zbyt obfitego podlewania i stanowiska w pełnym
      słońcu. Opadanie dolnych liści jest u gruboszy zjawiskiem naturalnym które
      potęguje się gdy roślina ma przesuszone podłoże lub jest za wysoka temperatura
      otoczenia. Kropki na liściach to normalny wzorek i ma go większość sukulentów
      należących do tej grupy. Najbardziej wyraźne są u grubosza dziurawcowatego
      Crassula perforata. Przędziorki jeśli są to żerują na dolnej stronie liści, a
      ponieważ grubosz ma liście grube to na ich zewnętrznej stronie niewiele widać i
      nie mają one takich objawów jak u normalnych roślin doniczkowych. Żerowanie
      przędziorków to pajęczynki w kątach liści oraz zasychanie i opadanie liści.
      Warto więc zawsze zanim popryskamy czymś roślinę dokładnie zdiagnozować chorobę
      lub szkodnika za pomocą lupy.
      Jurek
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka