Dodaj do ulubionych

pytanie laika - kwiaty balkonowe

17.02.06, 11:16
Witam. Pierwsze moje podejscie do forum:) W zeszlym roku po raz pierwszy
probowalam ukwiecic balkon roslinami kupionymi i zasianymi, niestety z braku
odpowiedniej wiedzy wiekszosc roslin po wyrosnieciu nie spelnila moich
oczekiwan np: groszek pachnacy jak tylko puscil pierwsze kwiaty to umarl,
surfinie byly bardzo ubogie, wilec co prawda pieknie wyrosl, ale tez prawie
nie mial kwiatow. Mam wiec pytanie - jakie rosliny powinnam posiac lub
zasadzic zeby efekt byl dobry? Mysle o dwoch pnaczach (po kratce), szesciu
skrzynkach i 5-6 donicach. Balkon jest czesciowo oswietlony od rana do
poludnia, czesciowo caly dzien w cieniu. Jestem gotowa poswiecic mu duzo
czasu i energii, tylko zupelnie nie wiem, jak sie do tego zabrac i ktore
rosliny daja najwieksza szanse na powodzenie. Bede bardzo wdzieczna za pomoc:)
Obserwuj wątek
    • 158r Re: pytanie laika - kwiaty balkonowe 17.02.06, 13:39
      witaj.
      proponuję pelargonie
      nie są tak bardzo wymagające, po wsadzeniu , pamietaj o podlewaniu i odżywkach
      raz w tygodniu noi obrywaniu przekwitłych kwiatów. ja mam pelargonie od hmm...
      chyba 9 lat!!! i co roku sa piękne. mało tego staram sie je szczepić co roku ze
      swoich kwiatów.
      Pozdrawiam.
      • postka Re: pytanie laika - kwiaty balkonowe 17.02.06, 14:00
        pelargonie w zeszlym roku kupilam na gieldzie kwiatowej i fantastycznie sie
        trzymaly do pierwszych sniegow. W tym roku na pewno tez je kupie:) Mysle jednak
        o czyms bardziej oryginalnym i dlatego pisze do Was jako doswiadczonych
        ekspertow:)co jeszcze sie nadaje?
        • monjan dołączę się 24.04.06, 11:18
          podnoszę, bo sama jestem laikiem kwiatowym a mam do zagospodarowania balkon w bloku
          chce coś pnącego-zęby odgrodzic sie od sasiadow, ale i nie wymagającego
          co urośnie dosyc szybko???i zebym tego nie zepsula...:)
          prosze o porade
          • mejbi Re: dołączę się 24.04.06, 12:00
            Witam w klubie amatorów;) Ja posadziłam winobluszcz pięcioklapowy. Poza tym
            posadziłam do kilku donic różne cebulowe kwiaty - begonię, oxalis, jakąś bylinę
            (phlox coś tam ;), wysiałam maciejkę, posadziłam zioła i jakoś mi to wszystko -
            odpukac - rośnie :) Poza tym polecam kilka małych iglaczków i zimozielony
            bukszpan. Mam jeszcze kilka donic eksperymentalnych, w których posiałam kwiaty
            i rosliny, których nie nazw w tej chwili nie pamiętam - aha jedna niska
            doniczka jest na pewno bylinowa (płomyk, głodek, goździk - wszystko póki co
            rośnie:))Ale ja nastawiłam się w tym roku głównie na eksperymenty ;)
            Pozdr

PS. Aha - wyrosła mi z nasion trawa pompasowa.
            • monjan Re: dołączę się 24.04.06, 12:13
              dzieki:)
              u mnie tez chyba eksperymenty beda:)
              balkon mam od poludnia, wiec jest slonecznie i ciepło
              przymierzam sie na bluszcz i moze groszek lub fasole pnąca?i barwinek chyba tez:)
              do sufitu(balkonu nad nami) przywiesze surfinie-chyba nie powinna umrzec??

aa jaka ziemie kupuje se do kwiatow-jak weszlam do sklepu to zgłupiałm-tyle
              odmian! jedyna jaka mi przyszła do głowy to uniwersalna!!:)
              • mejbi Re: dołączę się 24.04.06, 12:18
                Uniwersalna do balkonowych kwiatów jest ok. Dobrze jest tez pamiętać o
                niewielkiej warstwie drenażowej na dno donic (kamyki, żwir, keramzyt).
                Aha - groszek też będę siała i chyba tykwę pnącą :) Bluszczu nie lubię, a poza
                tym - jak wiadomo - jest trujący, a ja mam lubiące pogryzać roslinki
                zwierzaki.. Dlatego wybrałam winobluszcz.
                Pozdr
              • zoltra Re: dołączę się 24.04.06, 13:47
                Ja posadzę niecierpki,pelargonie,werbeny zwisające,gazenie te roślinki już
                sprawdziłam i wiem że przynajmniej ja nie mam z nimi kłopotów.
                Co się tyczy ziemi to wybór jest faktycznie ogromny i dlatego będzie
                uniwersalna.
                • mia72 Re: dołączę się 24.04.06, 21:05
                  Polecam fuksje,jest teraz sporo pięknych odmian, zarówno zwisających jak i
                  krzaczastych. Dobrze rosną zawłaszcza w półcieniu, trzeba pamiętać o nawożeniu
                  i podlewaniu. Nadają się do przechowania w zimie w domu, więc pieniądze wydaje
                  się tylko raz (albo można od kogoś dostać zaszczepki). Ja dochowałam się
                  sporych egzemplarzy (jeden prawie metr wszerz i wzwyż). Można je stawiać na
                  zewnątrz, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków.
              • annika-ja Re: dołączę się 26.04.06, 10:14
                monjan napisała:

> balkon mam od poludnia, wiec jest slonecznie i ciepło
                > przymierzam sie na bluszcz i moze groszek lub fasole pnąca?i barwinek chyba
                tez

bluszcz i barwinek raczej lubią cień. Może lepiej winobluszcz?
    • leekcja Re: pytanie laika - kwiaty balkonowe 24.04.06, 21:13
      Ja też w tym roku postanowiłam ozdobić swój balkon:):)Trzy tygodnie temu
      kupiłam różę pienną taką szczepioną na pniu i czekam na lawendę ,którą posadzę
      w tym samym pojemniku co róża bo lawenda ponoć odstrasza mszyce i dobrze razem
      rosną.W planach mam jeszcze posadzenie dwóch clematisów ,ale to po weekendzie i
      obsadzenie skrzynek balkonowych.W skrzynkach znajdzie się napewno
      lobelia ,której ogrom kwiatuszków mnie urzeka ,może petunia? Chciałabym także
      stoktotki,granatową surfinię,biały kosmos...Właściwie to jeszcze nie jestem
      pewna jak skomponuję rośliny do skrzynek i czy mi się to wszystko uda,bo robię
      to pierwszy raz ,ale napewno nie poprzestanę na jednym gatunku kwiatów w
      skrzynkach.Myślę też o groszku pachnącym i maciejce,bo przjemniej siedzieć przy
      pachnących roślinach:)Acha i jeszce róża pnąca.Pewnie zapytacie czy nie za dużo
      jak na pierwszy raz,ale przecież jak szaleć to szaleć!:)Zapomniałam dodać ,że
      kupiona wcześmiej róża już wypuściła listeczki,no więc początki niezłe czego i
      Wam życzę.
      • leekcja Re: pytanie laika - kwiaty balkonowe 27.04.06, 22:05
        Mejbi,niezła plantacja tam u Ciebie:)A co toto białe robi tam za iglaczkiem?:)
        Ja nie pokażę jeszcze efektów moich nieudolnych działań ,bo mój balkon to taki
        brzydulek i musi trochę obrosnąć w zielone żeby się pokazać.Zdradź nam co masz
        posiane w doniczkach ,szczególnie z fioletowymi kwiatkami.
        • mejbi Re: pytanie laika - kwiaty balkonowe 28.04.06, 11:41
          Dzięki :))) A toto białe i puchate buszujące pod choinką to groźny zwierz,
          zjadacz kocimietki, którą widac w jednej z doniczek ;)

Z tym, co rośnie w pozostałych, mogę mieć mały problem, bo nie mam przy sobie
          notatek ;))
          Zatem to kwitnące na różowo (o dziwo zakwitło w kwietniu, a ponoć okres
          kwitnienia to czerwiec lipiec :O), to tzw. "koniczynka szczęścia", oxalis.
          Wysrosła bardzo szybko z cebulek. Polecam. Ponoć pieknie się rozkrzewia, gdy ma
          stale wilgotno i stoi w cieniu. Czekam, az mi bujnie ;)

W kolejnej donicy jest tymianek i kępka macierzanki, w mniejszej cząber górski,
          dalej fioletowe wiosenne kwiatki yyyy, nie pamiętam nazwy, a między nimi coś
          tam wysiałam, tez nie pamietam :))

Kolejna doniczka to wyrastające z cebul byliny, phlox paniculata, czy jakoś tak
          (kwitną na biało), w innej wschodząca maciejka i coś tam jeszcze... W pojemniku
          alu - małe bylinki: głodek, goździk i płomyk.

Trzy kikuty w kolejnej donicy - to winobluszcz pięcilistny (ma dopiero pąki).
          Jest tam jeszcze gdzieś wschodząca cebula begonii...
          Jak widzisz, prawie nie pamietam nazw, bez notatek ani rusz, ot amatorka ;) Ale
          sprawdzę wszystko w domu i się poprawie, obiecuję, zwłaszcza, że doszło w
          międzyczasie kilka kolejnych krzaczków hehe.
          Iglaki - to świerk pospolity (ten mały) i duzy - to choinka, pozostałość po
          ostatniej Gwiazdce. Pewnie też jakiś swierk.
          Pozdr

PS. W domu stoja na parepecie - donica z wschodzącymi kłoskami trawy pompasowej
          oraz doniczka z wschodzącym czymś zielonym, czego nazwy oczywiście nie
          pamiętam :))) Sa tez popikowane pomidorki gronowe i wschodząca papryczka.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka