Dodaj do ulubionych

pytanie: co zrobić za rzędem świerków?

05.04.07, 17:02
Witam serdecznie, od miesiąca jestem szczęśliwą posiadaczką domku i ogrodu,
pochodzę z blokowiska, więc o uprawie ogrodów wiem niewiele (i z tego powodu
pewnie nie raz będe zadawać tu pytania:). Nasz ogródek ma prawie 1000 metrów
i 25 lat życia za sobą. Działka jest prawie kwadratowa, gleba piaszczysta.
Poprzedni właściciele posadzili 25 lat temu rząd świerków w odległości ok. 10
metrów od siatki z żywopłotem z tawuły /dość rzadkim/. Z okien tarasu mamy
właśnie widok na świerki , jest ich 20 sztuk, rosną od siebie w odległości 50
cm (!!!) mają pewnie po 20 metrów wysokości. I teraz pyt. nr. 1 :

co zrobić by ten długi, prosty rzą jakoś uatrakcyjnić? Jak zagospodarować
przestrzeń za nimi?

Pozdrawiam,
Betty
Obserwuj wątek
    • e28chru Re: pytanie: co zrobić za rzędem świerków? 06.04.07, 16:54
      O matko! Nie wszystko mogę sobie wyobrazić, dlatego jeśli zechcesz pogadać o
      Twoim ogrodzie, to najpierw odpowiedz na kilka pytań. Między siatką z tym
      żywopłotem a świerkami jest pusta przestrzeń? Świerki rosną równolegle do
      żywopłotu? Czy także równolegle do domu i tarasu? Ile jest metrów od świerków
      do tarasu? Od pnia do pnia jest 50 cm? Jeżeli tak, to to jest chore. Chcesz
      zachować te świerki? Rozumiem, że jeżeli od pnia do pnia jest 50 cm, to to są
      chyba same pnie, a korony, jeżeli w ogóle są to dość wysoko. To by oznaczało,
      że cały dół jest ażurowy. Czy tak?

A teraz rada jeszcze przed swiętami: kup sobie koniecznie książkę ze zdjęciami
      iglaków. Jest taki wybór, że tylko od Ciebie będzie zależało co sobie
      posadzisz. Sa różnokolorowe, óżnego kształtu i wysokości. Na piach najlepsze
      będą iglaki. Poza tym możesz ten ży6wopłot ztwawuły uroznaicić innymi
      korzewami. też będzie bardziej kolorowo. Jeęli chcez to służę propozycjami.
      Prze Swierkami posadż np. funkje , rododendrony, azalie. To wszystko rośliny,
      które dobrze znoszą cień. Możesz posadzić kwiaty - różne, które kwitną w różnym
      czasie. Leć do księgarni i szukaj ciekawych książek. Tylko najpierw je dobrze
      obejrzyj zanim kupisz, bo jest dużo publikacji, które mówią o roślinach, które
      u nas nie chcą rosnąć. Musisz znależc gdzieś w okolicy duży sklep z roślinami i
      często tam bywać. Odezwij sie jeszcze. Powodzenia.

• ignorant11 Re: pytanie: co zrobić za rzędem świerków? 08.04.07, 22:01
        e28chru napisała:

> O matko! Nie wszystko mogę sobie wyobrazić, dlatego jeśli zechcesz pogadać o
        > Twoim ogrodzie, to najpierw odpowiedz na kilka pytań. Między siatką z tym
        > żywopłotem a świerkami jest pusta przestrzeń? Świerki rosną równolegle do
        > żywopłotu? Czy także równolegle do domu i tarasu? Ile jest metrów od świerków
        > do tarasu? Od pnia do pnia jest 50 cm? Jeżeli tak, to to jest chore. Chcesz
        > zachować te świerki? Rozumiem, że jeżeli od pnia do pnia jest 50 cm, to to są
        > chyba same pnie, a korony, jeżeli w ogóle są to dość wysoko. To by oznaczało,
        > że cały dół jest ażurowy. Czy tak?
        >
        > A teraz rada jeszcze przed swiętami: kup sobie koniecznie książkę ze
        zdjęciami
        > iglaków. Jest taki wybór, że tylko od Ciebie będzie zależało co sobie
        > posadzisz. Sa różnokolorowe, óżnego kształtu i wysokości. Na piach najlepsze
        > będą iglaki.
        +++Jedynie sosny , swierki kłujace i jalowce, inne potrzebuja lepszej gleby.

Poza tym możesz ten ży6wopłot ztwawuły uroznaicić innymi
        > korzewami. też będzie bardziej kolorowo. Jeęli chcez to służę propozycjami.
        > Prze Swierkami posadż np. funkje , rododendrony, azalie.
        +++Na funkiach sie nie znam, ale rododenrony nie beda odpowiednie.
        Z kilku powodów:

1. NIe nadaja sie na piasek
        2. Nie nadaja sie na miejsca suche
        3. swierki i rododendrony maja wspolna groxna chorobe rdzewswierka i
        rododenrona.
        4. rododendronów i azali nie sadzi sie w sasiedztwie drzew o płytkim systemie
        korzeniowym, a swierki maja wybitnie plytkie korzenie.
        5. azalie potzrebuja stosunkowo duszo swiatła i rowniez wody

To wszystko rośliny,
        > które dobrze znoszą cień. Możesz posadzić kwiaty - różne, które kwitną w
        różnym
        >
        > czasie. Leć do księgarni i szukaj ciekawych książek. Tylko najpierw je dobrze
        > obejrzyj zanim kupisz, bo jest dużo publikacji, które mówią o roślinach,
        które
        > u nas nie chcą rosnąć. Musisz znależc gdzieś w okolicy duży sklep z roślinami
        i
        >
        > często tam bywać. Odezwij sie jeszcze. Powodzenia.

+++Raczej pojedz do lasu i zobacz co rosnie pod swierkami w naturze.
        Sprawdx jakie to swierki?
        Jaka jest wilgotnosc gleby pod nimi, jakie rzeczywiste zacienienie...
        • betty-blue Re: pytanie: co zrobić za rzędem świerków? 11.04.07, 09:25
          Witam po świętach i bardzo dziękuję za pomoc! Poproszę o jeszcze:))

No to odpowiadam na kilka pytań:

1. Między siatką z tym żywopłotem a świerkami jest pusta przestrzeń? Tak, jest
          pusta przestrzeń, pas o szerokości około 7 metrów porośnięty częściowo mchem z
          przebijającą gdzieniegdzie trawą- bliżej żywopłotu- oraz łysą ziemią w
          okolicach świerków

2. Świerki rosną równolegle do żywopłotu? Czy także równolegle do domu i
          tarasu? Tak, rosną równolegle do żywopłotu i tarasu...

3. Ile jest metrów od świerków do tarasu? Od świerków do tarasu jest około 15-
          20 metrów i tam są posadzone przez poprzednich właścicieli paprocie- ponieważ
          zajmują prawie całą przestrzeń ogrodu od tarasu do tych świerków zamierzam je
          gdzieś przenieść (choć słyszałam że potem sobie rady z nimi nie dam, tak się
          rozprzestrzeniają...) - kilkanaście z nich przesadziłam jednak pod płot w
          równych odstępach, właśnie po to, by urozmaicić krajobraz za świerkami:)

3. Od pnia do pnia jest 50 cm? Jeżeli tak, to to jest chore. Chcesz
          zachować te świerki? Rozumiem, że jeżeli od pnia do pnia jest 50 cm, to to są
          chyba same pnie, a korony, jeżeli w ogóle są to dość wysoko. To by oznaczało,
          że cały dół jest ażurowy. Czy tak?

Owszem, od pnia do pnia jest 50 cm, i to jest chore:))) Na dole są same pnie,
          korony zaczynają się gdzieś w okolicy 2 m, cały dół jest ażurowy i za nim widac
          własnie tylko żywopłot. Chcielibyśmy zrobić przecinkę, wyciąć co drugie
          drzewko, ale niestety obawiamy się, że nie uzyskamy na nie pozwolenia z gminy,
          ze względu na ich wiek właśnie (25 lat), jednak będziemy się starać...

Z iglakami mam problem, bo mój mąż za nimi nie przepada, choć ostatnio coraz
          się przekonuje:) Na razie w jednym miejscu przy żywopłocie posadziłam krzaczek
          jaśminu, a przy dwóch drzewach hortensję pnącą, która na razie ma ze 30 cm
          wysokości. Zamówiłam tez bluszcz pospolity, który oplótłby je choć trochę.

Myślałam o biało kwitnących roślinkach płożących, żeby rozjaśnić te miejsca
          (jest tam dość ciemno, choć około 16-tej słońce ukośnie pada w miejsca
          zacienione), np. o barwinku odm. alba - tylko nie wiem gdzie go kupić:(
          Macie pomysł na biało kwitnące rośliny lubiące zacienione miejsca i piaszczysta
          glebę?

Pozdrawiam!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka