Dodaj do ulubionych

ziółka w doniczkach

IP: *.bydgoszcz.sdi.tpnet.pl 04.01.02, 11:09
bardzo chciałabym wyhodować sobie jakieś zioła w doniczkach, niedługo będzie
wiosna więc to chyba dobry na to czas, nie bardzo wiem jak się do tego zabrać,
najlepiej żeby były one wieloletnie, i wytrzymały w domu, czy mogłabym prosić o
pomoc.
Obserwuj wątek
    • jerzy.wozniak Re: ziółka w doniczkach 04.01.02, 20:01
      Witam na forum Gazety!
      Asortyment zioł, które można uprawiać w doniczkach, jest dość bogaty: obejmuje
      ponad 20 gatunków w wielu odmianach i formach. Niektóre z nich zalicza się
      zarówno do warzyw, jak i do ziół. Z roślin wieloletnich polecał bym:
      miętę pieprzową, melisę lekarska lebiodkę pospolitą (oregano), tymianek
      właściwy, lubczyk ogrodowy, estragon, hyzop, rozmaryn, rzeżucha, szałwia
      lekarska i trybula.

Rośliny przyprawowe można trzymać tylko na balkonach oddalonych od ruchliwych
      ulic, chyba, że lubimy ołów i inne metale ciężkie. Zarówno w domu jak i na
      balkonie dla większości ziół trzeba przeznaczyć miejsce w pełni nasłonecznione,
      ponieważ tylko w takich warunkach będą one wytwarzały dużo substancji
      aromatycznych. Zimę na balkonie mogą spędzać:
      lebiodka, melisa, mięta, estragon i lubczyk. Wiosną i latem na parapecie
      okiennym możemy uprawiać te same gatunki ziół co na balkonie, z wyjątkiem
      wysokich (jak lubczyk czy estragon) i wymagających bardzo dużo światła (jak
      lebiodka lub tymianek). Generalnie w domu sprawdza się tylko uprawa na
      południowych i południowo-zachodnich parapetach, gdyż zioła muszą mieć bardzo
      dużo słońca. W ciemnym mieszkaniu wyciągają się i są nie przydatne jako
      przyprawy.
      Najlepiej kupić gotowe sadzonki ziół w doniczkach sprzedawane często w sklepach
      spożywczych, warzywnych czy u ogrodnika. Wysiew z nasion jest kłopotliwy, a
      zbiory możemy zacząć dopiero na jesieni. Rośliny wytwarzające rozbudowany
      system korzeniowy (np. lubczyk, estragon) wymagają większych pojemników
      głębokości około 40 cm. Zioła płytko się korzeniące (np. tymianek, majeranek,
      cząber) mogą rosnąć w płaskich misach. Aromatyczne liście i pędy ziół możemy
      zrywać codziennie przez cały sezon wegetacyjny i bezpośrednio używać do
      przyprawiania potraw, lub też suszyć. Zbiory możemy zacząć wówczas, gdy zioła
      podrosną i są już bogato ulistnione. Nie należy jednak przesadzać z ilością
      plonów gdyż zbytnio postrzyżone rośliny mogą zmarnieć.
      Pozdrowienia,
      Jerzy Woźniak

• agat1 Bazylia 07.02.02, 12:40
        A co nt. bazylii ? probowalam kiedys zima zasiac w doniczce - wzeszla i ...zmarniala. Bardzo lubie te
        roslinke na przyprawy, wiec chcialabym ja miec w doniczce i prosze o rade.
        Pozdrawiam
        AgaT
        • paula101 Re: Bazylia 07.02.02, 13:42
          agat1 napisał(a):

> A co nt. bazylii ? probowalam kiedys zima zasiac w doniczce - wzeszla i ...zmar
          > niala. Bardzo lubie te
          > roslinke na przyprawy, wiec chcialabym ja miec w doniczce i prosze o rade.
          > Pozdrawiam
          > AgaT

ja wyhodawałam ładną bazylkę. posiałam ją z nasion w kwietniu-maju. jak troche
          podrośnie to trzeba obrywać wierzchołki. potrzebuje tez słonecznego miejsca. jest
          pyszna na kanapki z samym pomidorem.
          polecam, życzę powodzenia
            • ewa111 Re: Bazylia 10.02.02, 23:26
              Całe lato rosły mi w skrzynce na balkonie: bazylia, oregano i majeranek. Na
              mocno nasłonecznionym stanowisku rosły jak oszalałe! Kupiłam flance za jakieś
              drobne grosze, więc nie bawię się w nasiona. Wiosną posadzę znowu. Rosną na
              tyle szybko, że świeże liście mam całe lato, a zimą nie martwię się co zrobić z
              roślinkami. Wyrzucam stare i już.
              Polecam wam świeży majeranek - jest w smaku ostrzejszy i zupełnie niepodobny do
              suszonego. Pycha!

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka