Dodaj do ulubionych

Czy racjonalista.pl popełnił przestępstwo?

22.06.11, 17:04
CZY TO JEST PRZESTEPSTWO ,czy narusza ustawę zakazujacą nawet POSREDNIEGO propagowania palenia tytoniu ?
'Propaganda antynikotynowa i jej główny artykuł wiary'
Autor: Marcin Dolecki.
www.racjonalista.pl/kk.php/s,1922
www.racjonalista.pl/index.php/s,35/d,1922/i,96#c74515
Odnośnie zakamuflowanego propagowania palenia tytoniu-poprzez umiejszanie wartości rzetelnych badań naukowych, publikowanych w renomowanych pismach naukowych, ,które to coraz bardziej potwierdzają szkodliwość tego nałogu (moim zdaniem przestępstwo porównywalne z klamstwem oświęcimskim!) na racjonaliście.pl. W celu osiągnięcia zamierzonego efektu autor (zmanipulowanego) tekstu powołuje się na wątpliwe prace "naukowe" (niewatpliwie sponsorowane poprzez smiercionośne koncerny tytoniowe.) Poniżej podaję link do wiarogodnych prac naukowych na ten temat.
'Palenie powoduje uszkodzenia DNA związane z rakiem w ciągu minut'
pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/tx100345x?journalCode=crtoec
vivo.co/news/2011/01/18/palenie-powoduje-uszkodzenia-dna-zwiazane-z-rakiem-w-ciagu-minut/
https://www.hatalska.com/wp-content/uploads/2008/05/brazilantismokingcampaign1.jpg

TRESC USTAWY:
Reklama papierosów i wyrobów tytoniowych
Generalnie w prawodawstwie UE wszelka reklama telewizyjna papierosów i
wyrobów tytoniowych jest zakazana. Ten zakaz dotyczy również
pośrednich form reklamy, które nie wspominają wprost o wyrobach
tytoniowych, szukając możliwości obejścia tego zakazu poprzez
przedstawianie produktów imitujących wyroby tytoniowe lub rekwizyty
tytoniowe oraz symbole związane z używaniem tytoniu (art. 13
ujednoliconej dyrektywy Rady 89/552/EWG z 1989 roku znowelizowanej
przez dyrektywę Rady i Parlamentu Europejskiego 97/36/WE z 1997 roku).
W grudniu 2002 r. ministrowie zdrowia Unii Europejskiej postanowili,
iż począwszy od roku 2005 będzie obowiązywał całkowity zakaz reklamy
wyrobów tytoniowych nie tylko w telewizji, ale również w radiu, na
stronach internetowych, jak również we wszystkich gazetach i
czasopismach ukazujących się w Unii Europejskiej *. Natomiast
państwa-członkowie Światowej Organizacji Zdrowia jednogłośnie przyjęły
w dniu 21 maja 2003 r. Konwencję o Kontroli Wyrobów Tytoniowych,
według której sygnatariusze tej umowy w ciągu pięciu lat zobowiązują
się do wprowadzenia całkowitego zakazu reklamy wyrobów tytoniowych, a
także wszelkich form promocji czy sponsoringu ze strony ich
producentów **.
W Polsce reklamę papierosów i wyrobów tytoniowych reguluje Ustawa o
ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów
tytoniowych z dnia 9 listopada 1995 r. (Dz. U. 1996 Nr 10 poz. 55 z
późn. zm.). Zgodnie z art. 8 niniejszej ustawy zabroniona jest wszelka
reklama i promocja wyrobów tytoniowych, rekwizytów tytoniowych i
produktów imitujących wyroby lub rekwizyty tytoniowe oraz symboli
związanych z używaniem tytoniu, a w szczególności:
1) w telewizji, radiu, kinach, zakładach opieki zdrowotnej, szkołach i
placówkach oświatowo-wychowawczych, w prasie dziecięcej i
młodzieżowej,
2) w prasie innej niż wymieniona w pkt 1,
3) na terenie obiektów sportowo-rekreacyjnych oraz w innych miejscach
publicznych,
4) na plakatach, w tym plakatach wielkoformatowych,
5) w środkach usług informatycznych.
Ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i
wyrobów tytoniowych (art. 7b) zabrania również umieszczania na
opakowaniach wyrobów tytoniowych napisów, nazw, znaków towarowych oraz
symboli i innych znaków sugerujących, że dany wyrób tytoniowy jest
mniej szkodliwy niż inne, jak również zabrania sponsorowania przez
firmy tytoniowe działalności sportowej, kulturalnej, oświatowej,
zdrowotnej i społeczno-politycznej (art. 8 pkt 2).
* P. Kierenko, Reklama po polsku i po europejsku [w:] Unia Europejska
nr4 (39) kwiecień 2003. s.30
** hyperreal.info/drugs/go.to/art/2832
pozdrawiam.
www.bbc.co.uk/polish/specials/1211_pol_eu_smoke/index.shtml
'Palacze umierają młodo Komisja Europejska zdecydowała o włączeniu do prowadzonej kampanii antynikotynowej określanych mianem drastycznych zdjęć przedstawiających skutki palenia papierosów. Na kampanię przeznaczono około 72 miliony euro.
Na zdjęciu obok napis; ‘Palacze umierają młodo’.
Obserwuj wątek
    • anka_1987_1 Re: Czy racjonalista.pl popełnił przestępstwo? 22.06.11, 18:59
      Moim zdaniem nie popołenił przestępstwa. W tekście wyraźnie widać, że autor NIE POPIERA nałogowego palenia tylko przedstawia bez wielkiej złości i ślepej propagand jaka jest teraz często praktykowana jego skutki. Życze dla autora tego komentarza mniej chorej nienawiści w stosunku do palaczy i spojrzenia obiektywnie na problem, a nie totalną krytykę.

Pozdrawiam .
      • noveyy777 Re: Czy racjonalista.pl popełnił przestępstwo? 22.06.11, 21:57
        anka_1987_1 napisała:

> Moim zdaniem nie popołenił przestępstwa. W tekście wyraźnie widać, że autor NIE
        > POPIERA nałogowego palenia tylko przedstawia bez wielkiej złości i ślepej prop
        > agand jaka jest teraz często praktykowana jego skutki. Życze dla autora tego k
        > omentarza mniej chorej nienawiści w stosunku do palaczy i spojrzenia obiektywni
        > e na problem, a nie totalną krytykę.
        >
        Nierozumna niewiasto--ściągnij sobie film o "7 krasnoludkach", chodzi o 7 przedstawicieli największych koncernow tytoniowych. Autorzy filmu zadali im pytanie: "czy wy palicie palierosy". Odpowiedzieli jednogłośnie:"nie my tylko sprzedajemy to gó...". Proponuję przeanalizować dyskusję, bo inaczej nie zmadrzejesz i nie rzucisz palenia (jak myślę). Zrozumiesz też czego noveyy777 nienawidzi:
        www.racjonalista.pl/index.php/s,35/d,1922
        @Bronek 1
        Panie czepialski, pana nienawiść mnie przeraża.
        czepialski:
        Ma Pan rację-z całego serca nienawidzę czynienia ludziom krzywdy, szarlatanerii, oszustwa i demagogii.
        @Bronek 1
        Mam nadzieję, że jakby Pan mógł nie skazałby wszystkich palaczy na karę dożywotniego więzienia lub też ich nie skazał na tortury ...
        czepialski:
        Dożywotnie więzienie to zbyt mała kara. Ja bym ich skazał na dożywotni nakaz bycia wolontariuszem w hospicjach dla osób w stanie terminalnym. Oczywiście nie chodzi o osoby uzależnione, bo to w większości ofiary tego zbrodniczego procederu (jakbym mógł-przecież powodowany troską-pomagam im każdego dnia!).To właścicieli koncernów tytoniowych ,handarzy śmiercią,skazał bym na taką pokutę. Właścicieli tytoniowych koncernów i wszelkiej maści popleczników ,którymi się oni wysługują!
        @Bronek 1
        Jazda samochodem jest też niebezpieczna ! Trzeba jej zakazać ! Przecież są wypadki i ludzie umierają ...
        czepialski:
        Nielogiczna analogia: Azor jest ssakiem, Kowalski jest ssakiem= Azor to Kowalski.Ale spoko-nieco wcześniej autor teksu swoje tezy usiłował podpierać obłudą przywódców religijnych. Może to pasuje do klimatu tego portalu ,ale na pewno nie ma nic wspólnego z tematem dyskusji..
        pozdrawiam.
          • noveyy777 Re: Czy racjonalista.pl popełnił przestępstwo? 23.06.11, 00:24
            kamyk_wj napisał:

> > [b]Nierozumna niewiasto[b]
            > Ten sposób protekcjonalnego i deprecjonującego zwracania się do rozmówców, któr
            > zy w dodatku odpowiadają spokojnie i rzeczowo na Twój post, nie jest przyjęty n
            > a tym forum.
            > Spróbuj poczytać w innych wątkach i dostosować się do standardu.

O zasadach i "zasadach" panujacych na tym forum, to ty mnie pouczać nie musisz. Odsyłam cie do dobrej pozycji dotyczacej zasad logicznej dyskusji ,to może się nauczysz odrózniać stek ataków i bezpodstawnych zarzutów od rzeczowej dyskusji.
            skroc.pl/6e3b
            Mam nadzieję ,ze nie okażesz się takim leniem jak przedpisca i najpierw dokladnie zapoznasz sie z moją argumentacją zanim znowu zaczniejsz (bezpodstawnie) utyskiwać.
            pozdrawiam.
        • anka_1987_1 Re: Czy racjonalista.pl popełnił przestępstwo? 23.06.11, 21:04
          Dodam jeszcze, że powinnam Pana pozwać do sądu o zniesławienie . Wyrażenie "nierozumna niewiasto" jest dla mnie poniżające. Na to też znalazłyby się paragrafy.

A ciekawe kim Pan jest, pewnie conajmniej profesor, skoro w tekście poucza pan doktora - chemika . Najwybitniejszy specjalista na świecie od sprawy palenia tytoniu, wyrocznia i krynica mądrości.

P.S. Uprzedzając kolejny złośliwy post który naruszy moją godność dodam, że paliłam przez 5 lat, a obecnie nie pale już od kilku lat - co nie zmienia faktu, że potrafie obiektywnie spojrzeć na problem .

Do mojej składni też pan by się przyczepił, i pewnie znalazłby 1 000 powodów żeby poprawiać polonistkę .
          • anka_1987_1 Re: Czy racjonalista.pl popełnił przestępstwo? 23.06.11, 21:10
            Do "Nierozumnej niewiasty" drogi Panie

ZNIESŁAWIENIE (POMÓWIENIE)

Art. 212. § 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku.
            § 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
            § 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.
            § 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia prywatnego.

Art. 213. § 1. Nie ma przestępstwa określonego w art. 212 § 1, jeżeli zarzut uczyniony niepublicznie jest prawdziwy.
            § 2. Nie popełnia przestępstwa określonego w art. 212 § 1 lub 2, kto publicznie podnosi lub rozgłasza prawdziwy zarzut służący obronie społecznie uzasadnionego interesu; jeżeli zarzut dotyczy życia prywatnego lub rodzinnego, dowód prawdy może być przeprowadzony tylko wtedy, gdy zarzut ma zapobiec niebezpieczeństwu dla życia lub zdrowia człowieka albo demoralizacji małoletniego.

Art. 214. Brak przestępstwa wynikający z przyczyn określonych w art. 213 nie wyłącza odpowiedzialności sprawcy za zniewagę ze względu na formę podniesienia lub rozgłoszenia zarzutu.

• anka_1987_1 Re: Czy racjonalista.pl popełnił przestępstwo? 23.06.11, 22:13
              Nasunęła mi się jeszcze jedna uwaga, do naszego mądralińskiego :) Zwracanie się na "ty" drogi noveyy777 oznacza brak wychowania i kultury, a tego uczą już w szkole podstawowej.

Ja myślę, że powinniśmy zamknąć rzeźnie i skazać na więzienie osoby handlujące miesęm -> przecież zawierają cholesterol, ilu ludzi od tego umarło ! Spożywanie tłuszczów powoduje wiele groźnych chorób, może prowadzić nawet do chorób serca i zawału ! To jest megabrodnia.

Jak jeszcze następnym razem pan mnie wyzwie, to będzie trzeba skonsultować się z prawnikiem. Takie zachowanie jest niedopuszczalne, nawet u ludzi którzy nie są wykształceni. Myślę, że każdy człowiek wie o tym tym bardziej jeśli coś sobą reprezentuje :)

A następnym razem jak Pan się tak zdenerwuje na jakiś artykuł . Proszę sobie zapalić, to Pana uspokoi :-)

Pozdrawiam serdecznie, proszę pozdrowić rodzinę ! :-)

I tak pana lubie ! :-)
              • noveyy777 Re: Czy racjonalista.pl popełnił przestępstwo? 29.06.11, 00:39
                anka_1987_1 napisała:

> Nasunęła mi się jeszcze jedna uwaga, do naszego mądralińskiego :) Zwracanie się
                > na "ty" drogi noveyy777 oznacza brak wychowania i kultury, a tego uczą już w
                > szkole podstawowej.
                >
                > Ja myślę, że powinniśmy zamknąć rzeźnie i skazać na więzienie osoby handlujące
                > miesęm ->

False analogy
                Ten błąd powstaje wtedy, gdy argumentujemy za pomocą analogii, która jest nieadekwatna.
                a) Jan jest ssakiem,

b) Azor jest ssakiem,

c) zatem Jan jest Azorem.

No,teraz kpw?:-)
                dobranoc.
                ----------------------------
                bioslawek.wordpress.com/
        • noveyy777 Re: Czy racjonalista.pl popełnił przestępstwo? 29.06.11, 00:34
          anka_1987_1 napisała:

> Człowieku, a skąd Ty masz informacje, że pale ? .
          > Jesteś wszechwiedzący i najmądrzejszy na świecie. I niby kto Ci pozwala obrażać
          > osoby której wogóle nie znasz i nie wiesz kim jest ?

a skad ty rusalko wiesz ,ze ja nienawidze palaczy---i td...logiki sie sniezynko ucz,logiki:-)
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka