Dodaj do ulubionych

Pierwszą stolicą Polski był Poznań, nie Gniezno...

11.11.11, 18:07

www.gloswielkopolski.pl/magazynrodzinny/469421,pierwsza-stolica-polski-byl-poznan-nie-gniezno-dowody,id,t.html
Co uzasadnia tak śmiałą tezę, która oburzyła gnieźnian i niektórych naukowców?

Prof.Hanna Kóčka-Krenz: Przede wszystkim wielkość poznańskiego grodu. Składał się pod koniec X wieku z czterech warownych członów. A to dość jednoznacznie pozwala na stwierdzenie, że jego rola była bardziej doniosła niż innych grodów. W tym czasie żadna inna warownia piastowska nie składała się z tylu części. To wskazuje, że Poznań był głównym punktem oparcia rządów Mieszka I.

A Gniezno?

Prof. Hanna Kóčka-Krenz: Ten gród osiągnął wielkość poznańskiego znacznie później - dopiero w XI wieku. Bo trzeba pamiętać, że to właśnie wielkość warowni i wieloczłonowość decydowały o jej znaczeniu. A dla nas stanowią podstawę do wysunięcia wniosków co do ich roli w strukturach państwa. Powód jest prosty. Dla tego czasu nie mamy źródeł pisanych, które informowałyby nas o miejscu głównej siedziby książęcej. Nie możemy więc stwierdzić, skąd rządził Mieszko. Możemy natomiast próbować wskazać takie miejsca na podstawie badań wykopaliskowych. A te potwierdzają, że w tym czasie w centralnej Wielkopolsce funkcjonowało kilka naczelnych grodów piastowskich, z których za rządów Mieszka I największy był Poznań. Znacznie większy od Gniezna.

Prof. Hanna Kóčka-Krenz: Gdy Mieszko przyjął chrzest, jego poddani wyznawali wciąż wiarę przodków, a Gniezno było jej ostoją. Tam znajdował się ponadplemienny ośrodek kultu pogańskiego i jako taki funkcjonował w świadomości ludzi.
Obserwuj wątek
  • woynowski1 Re: Pierwszą stolicą Polski był Poznań, nie Gniez 12.11.11, 20:12
   A co w owych czasach znaczyła "Stolica"? Jeżeli potrafisz zdefiniować odpowiedz na to pytanie na przestrzeni wieków to uznam że sprawa jest warta dyskusji!
   • qwardian Re: Pierwszą stolicą Polski był Poznań, nie Gniez 12.11.11, 20:31

    Centrum administracyjne, kulturowe i militarne. Z ostatnich wyników prac na Ostrowie Tumskim Pani Prof. Hanna Kóčka-Krenz wykazała jednoznacznie, że spełniało drugi i trzeci warunek, co do pierwszego sa jeszcze wątpliwości chociażby wynikającego z dokumentu Dagome iudex...
    • woynowski1 Re: Pierwszą stolicą Polski był Poznań, nie Gniez 13.11.11, 12:22
     Sęk w tym, że we ówczesnej Polsce było wiele takich ośrodków. I samo pojecie stolica było pojęciem rozmytym, nie dający się zdefiniować współczesną definicja którą podajesz!
     Sięgając do znanych przykładów historycznych. Stolicę z Krakowa do Warszawy przeniesiono w sposób dla nas niepojęty. Najzwyczajniej w Warszawie zamiast w Krakowie był główna siedziba króla, bo była bardziej centralnie położona. A centrum administracyjne, kulturowym i militarnym miała się dopiero stać. Ja bym dodał jeszcze religijnym!
     Tak więc bez podania definicji stolicy w pojęciu X wiecznych Polan trudno pisać gdzie ona była.
     • petrucchio Re: Pierwszą stolicą Polski był Poznań, nie Gniez 13.11.11, 15:11
      woynowski1 napisał:

      > Tak więc bez podania definicji stolicy w pojęciu X wiecznych Polan trudno pisać
      > gdzie ona była.

      Gdyby identyfikować "stolicę" z lokalizacją głównej rezydencji księcia, to na obszarze kontrolowanym przez wczesnych Polan był to niewątpliwie Poznań, najpotężniejszy gród Wielkopolski. Ale jest jeszcze domniemana siedziba rodowa dynastii piastowskiej
      • ksosik Re: Pierwszą stolicą Polski był Poznań, nie Gniez 14.11.11, 20:16
       Skoro nie Gniezno, to dlaczego źródła wymieniają państwo gnieźnieńskie, a nie poznańskie?
       • petrucchio Re: Pierwszą stolicą Polski był Poznań, nie Gniez 14.11.11, 20:44
        ksosik napisała:

        > Skoro nie Gniezno, to dlaczego źródła wymieniają państwo gnieźnieńskie, a nie p
        > oznańskie?

        A wymieniają? Jeśli masz na myśli "Dagome Iudex", to trzeba by najpierw udowodnić, że "schinesghe" faktycznie ma coś wspólnego z Gnieznem.
       • qwardian Re: Pierwszą stolicą Polski był Poznań, nie Gniez 16.11.11, 05:47
        ksosik napisała:

        > Skoro nie Gniezno, to dlaczego źródła wymieniają państwo gnieźnieńskie, a nie p
        > oznańskie?


        Do momentu chrztu Mieszka Gniezno musiało być znacznym ośrodkiem skoro jego nazwą posługiwano się określając terytorium na którym panował książę. Jednak ostatnie lata wskazują, że pierwsze chrześcijańskie budowle sakralne budowano w Poznaniu. Na poznańskim Ostrowie Tumskim w 1999 roku odkryto palatium z przylegającą kaplicą odkrytą w 2006 roku na wzór budowli wczesnomorawskich i czeskich. W "Kronice polsko-śląskiej" z XIII w. fundację poznańskiej kaplicy wiązano z osobą żony Mieszka Dobrawą.

        Tak wczesnych budowli nie odnotowano w Gnieźnie, a nawet na Ostrowie Lednickim, gdzie dotychczas przypuszczano miał miejsce chrzest polskich elit...

        Po najeździe Brzetysława (1039) Ostrów Tumski w Poznaniu został zburzony i spalony. Od tego momentu znaczenia nabiera siedziba arcybiskupstwa i metropolia w Gnieźnie, która była głównym ośrodkiem Polan już od VIII wieku. Wygląda jednak na to, że nie w Gnieźnie odbył się chrzest, a w Poznaniu...        Więcej... wyborcza.pl/1,75248,3324464.html#ixzz1dq4BBU29
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka