Dodaj do ulubionych

Wodne gejzery na księżycu Jowisza

26.09.16, 23:19
Na ksieżycu Jowisza - Europie istnieje prawdopodobnie ocean o grubości nawet do 100 km pod powierzchniową warstwą lodu. Już w 2014 donoszono, że teleskop Hubble'a obserwuje czasem wzmożone linie emisyjne wodoru i tlenu nad pewnymi rejonami tego ksieżyca - prawdopodobnie rezultat dysocjacji wody, która wytrysnęła spod powierzchni ksieżyca.
Na dzisiejszej konferencji prasowej ogłoszono o obserwacji takich gejzerów dokonanej inną metodą. Były one widoczne (z trudnością) jako ciemniejsze plamki na zdjęciach Europy i otoczenia wykonanych w ultrafiolecie, gdy ksieżyc przechodził na tle jasnej tarczy Jowisza. Na 10 obserwacji, wykonanych w przeciągu 15 miesięcy gejzery zaobserwowano w trzech przypadkach.
Obserwacje dokonane dwiema różnymi technikami wskazują wiec na istnienie gejzerów podobnych do tych obserwowanych w przypadku Enceladusa - ksieżyca Saturna. Z jednej strony potwierdza to istnienie oceanu, z drugiej daje nadzieje na stosunkowo łatwe badanie zawartości cząsteczek organicznych w takiej wodzie przez przyszłe próbniki. Gdyż, oczywiscie, podejrzewamy, że w oceanach Europy mogłoby istnieć życie.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka