Dodaj do ulubionych

Szaman, oszust itp. Andrea Rossi i jego E-Cat.....

20.01.19, 22:44
Mija osiem lat gdy w Styczniu 2011roku poraz pierwszy raz zaprezentowal swoj nowy wynalazek.
W miedzy casie doszlo do ewolucji w konstrukcji E-cat reaktorow, takze Rossi wycofal sie z produkcji reaktorow na uzytek domowy ze wzgledu na trudnosci z uzyskaniem certyfikatow bezpieczenstwa jako ze to jest cos nowego.
Obecnie zakonczyl okres badan i nowy produkt E-Cat SK wprowadza do produkcji na uzytek przemyslowy.
Z tym ze nie bedzie to sprzedaz reaktorow lecz sprzedaz ciepla z jego wlasnych reaktorow zainstalowanych u klijentow.
Twierdzi ze cena ciepla bedzie tansza o 20% od energii cieplnej produkowanej przez obecne zrodla energii.
31 stycznia bedzie transmitowany przez internet pokaz z 20kW reaktora. Pokaz nie dla udowodnienia ze ten wynalazek rzeczywiscie pracuje, lecz jako gotowy produkt ktory ma zainteresowac potencjalnych nabywcow produkowanej przez jego reaktory energii cieplnej.
Do jakich celow ta energia cieplna bedzie wykorzystana zostawia do dyspozycji klijentow i ich inwencji.
Poniewaz fabryka i planowana produkcja dopiero sie zaczyna mozna przyjac ze pod koniec tego roku bedzie wiadomo jakie rzeczywiscie efekty wynalazek Rossiego przynosi.
Trzeba dodac, ze w miedzy czasie juz wiele biznesow lub inwentorow potwierdzilo ze LENR ma racje bytu, reakcje zachodza lecz jeszcze nie uzyskali takich wynikow jakie Rossi osiaga.
Dlatego jego decyzja sprzedazy ciepla nie reaktorow ma zabezpieczyc jego tajemnice.
Takze podal ze pierwszy klijent zlozyl zamowienie na 40MW.
Obserwuj wątek
  • pomruk Re: Szaman, oszust itp. Andrea Rossi i jego E-Cat 21.01.19, 00:22
   To nie jest już nawet śmieszne.
   Przypomnę Twoj wpis z 2015 roku:
   Po 32 dniowym tescie w Lugano w Szwajcari, opublikowano szczegolowe wyniki.testu.
   Obecnie trwa roczna proba 1 MW -towego reaktora u klijenta firmy Industrial Heating, gdzie reaktor dostarcza cieplo do celow produkcyjnych. firmy. Instytucja ta (IH) wspolpracuje z Andrea Rossim I finansuje jego badania.
   Po opublikowaniu wynikow z Loganu juz wiele osob uzyskalo pozytywne wyniki w Rosji, Ukrainie, USA czy tez w Chinach.
   Zainteresowanie wykazuja tez firmy takie jak Eutopejski Airbus, NASA czy tez instytucje militarne ktore tez prowadza badania nad LERN.
   Obecny roczny test ma skonczyc sie w lutym przyszlego roku po czym bedzie podjeta decyzja przygotowania fabryk do produkcji reaktorow do celow przemyslowych.

   I przytoczę odpowiedź asteroidy2:
   Proponuję zakład. Stawiam 10 tysięcy złotych, że żadna decyzja nie zostanie podjęta i jedyne co się wydarzy, to Rossi ogłosi że są "kolejni chętni" i że właściwie to już masowa produkcja "prawie jest pewna". I że w 2016 roku jedyne o czym usłyszymy, to o "kolejnych testach". Przyjmujesz?
   Bo ja osobiście pamiętam, jak "klienci testowali" E-Cat w 2011 roku i Rossi zapowiadał że w 2012 rozpocznie masową produkcję. A potem jak w 2013 były "testy niezależnych ekspertów", którzy też oczywiście potwierdzili że urządzenie produkuje energię nie wiadomo z czego. I produkcja miała ruszać już, już.
   • majka_monacka Re: Szaman, oszust itp. Andrea Rossi i jego E-Cat 21.01.19, 15:24
    pomruk napisał:

    > To nie jest już nawet śmieszne....

    Niepotrzebnie lekceważysz ten wpis kolegi KochamRydzyka :-)
    Wystarczy go skopiować i masz już gotowy wpis na rok 2023 :-))))
    To fantastyczna ciągłość tematu, niedościgła dla innych problemów naukowych lub inżynierskich. Gratulujemy Rossi sukcesów i tak fanatycznych zwolenników.

    PS
    Czy to nie znamię czasów? Ludzie tak bardzo chcą wierzyć w łatwy, wspaniały świat. A on się staje coraz bardziej skomplikowany i trudniejszy do zrozumienia. Jak ludzkość ma sobie z tym radzić? Jak wychowywać nowe generacje? Przecież zwykła szkoła już nie wystarcza. Dziś trzeba mieć doktoraty z fizyki, informatyki, chemii, biologii, medycyny, etyki, klimatologii, nauki o żywieniu, historii, politologii i.t.d., i.t.p. żeby cokolwiek zrozumieć z tego, co wokół nas się dzieje. Jak żyć?
    • kochamrydzyka Re: Szaman, oszust itp. Andrea Rossi i jego E-Cat 21.01.19, 17:06
     Jest powiedzenie.
     Psy szczekaja a karawana jedzie dalej.
     Ja moge nie znac sie na tych sprawach ale skoro niektore korporacje japonskie prowadzace w tym kierunku badania uzyskuja pozytywne wyniki czy tez zainteresowanie NASA czy instytucji militarnych,cos o tym swiadczy.
     Prezentacja pokazu 31 Stycznia bedzie na www.ecatskdemo.com. gdzie jest podane o ktorej godzinie, czasu w Miami, Floryda, pokaz sie odbedzie.
     Ja osobiscie, poniewaz nie bede klijentem Rossiego, raczej poczekam dodatkowy rok dla zaspokojenia ciekawosci, by miec informacje jakie faktycznie wyniki i oszczednosci beda w czasie pracy tych reaktorow.


    • w11mil Re: Szaman, oszust itp. Andrea Rossi i jego E-Cat 21.01.19, 19:27
     Nie chciałbym być źle zrozumiany ale działalność p. Rossi jest nieszkodliwa w porównaniu działalnością gremiów dzierżących władzę w Europie. Mój ulubiony przykład to "dyrektywa ekologiczna" UE dzięki której wysypiska śmieci w wzbogaciły się o kilka miliardów lamp rtęciowych. Dociekliwi forumowicze mogą samodzielnie sprawdzić czy spadło zużycie energii.
     Obecnie szykuje się kolejny skok na kasę czyli "Europa wolna od plastików"
      • w11mil Re: Szaman, oszust itp. Andrea Rossi i jego E-Cat 21.01.19, 21:53
       Działalność p. Rossiego na tle przewałów podpartych "prawdziwą" nauką/ekologią jest nieszkodliwa. Wydawane są prywatne pieniądze i, dopóki rząd nie nałoży podatków na subsydiowanie tegoż, wolna droga.
       To była ocena moralna, w ocenie naukowej przyznaję rację forumowiczowi pomruk.


     • kochamrydzyka Re: Szaman, oszust itp. Andrea Rossi i jego E-Cat 21.01.19, 20:33
      Trudno mowic o szkodliwosci dzialalnosci Rossiego, skoro swoje badania prowadzi na wlasny koszt a raczej na koszt firmy ktorej jest wspoludzialowcem. W przeciwienstwie do dziesiatkow miliardow wydawanych na goraca fuzje i konca nie widac. Sprawa afery w wyniku ktorej spedzil 6-sc miesiecy w wiezieniu we Wloszech a nastepnie kompletnie uniewinniony, to wynik bezprawia, biurokracji i dzialalnosci mafijnej. Tak we wloszech jak i innych krajach Europy.
      Zarzucano mu oszustwo gdy uruchomil przetwarzanie odpadow olejowych, chemikali na paliwa. Jednak juz po wielu latach jak jego patent wygasl wiele firm na swiecie wykorzystuje jego technologie.
      Ostatnio jeden z forumowiczow zapytal Rossiego co sadzi o tym ze panstwowa firma Italianska ENI wykorzystuje w swej produkcji przetwarzania odpadow przemyslowych wedlug jego technologi?.
      Skomentowal. Skoro okres zastrzezenia patentowego minal, kazdy ma prawo z tego korzystac. On zas cieszy sie ze jego praca nie poszla na marne.
      • pomruk Re: Szaman, oszust itp. Andrea Rossi i jego E-Cat 21.01.19, 22:41
       Przykro mi, nie mówisz prawdy.
       I tak np. sprawa Pendragonu nie wiązala się wcale z tym, czy jego patent był wartościowy czy nie. Wiązała sie z tym, że dopuścił sie oszustw, nie wykorzystując wcale procesu patentowego. Spółka Pendragon miała przetwarzać odpady w produkty naftowe. Nie robiła tego, natomiast albo przechowywała te odpady w nielgalny sposób, albo odsprzedawała je lub po prostu wyrzucała, zanieczyszczała nimi środowisko. Niezależnie od tego był sądzony za oszustwa podatkowe.
       Oto tekst wikipedyjny wraz ze źródłami:
       In 1974, Rossi registered a patent for an incineration system. In 1978, he wrote The Incineration of Waste and River Purification, published in Milan by Tecniche Nuove. He then founded Petroldragon, a company that was paid to process toxic waste, claiming to use Rossi's process to convert the waste into usable petroleum products.[15][5][16] In 1989 Italian customs seized several Petroldragon waste deposit sites and assets. Investigations showed that petroleum presumably produced by the company was never been placed on the market, and that mixtures of toxic waste and harmful chemical solvents were being stored in silos or illegally dumped into the environment.[4][17][18] Rossi himself was arrested and eventually tried on 56 counts, 5 of which ended in convictions related to tax fraud. Rossi wrote that he was acquitted in the other 51 trials.[5][19] As of 2004 the government of Lombardy has spent over forty million euros to dispose of the 70,000 metric tons of toxic waste that Petroldragon had improperly dumped.[20] According to the mayor of Lacchiarella, Luigi Acerbi, "In the years when [Rossi] was working here, he didn't produce a single drop of oil, as far as we know."[21]
       4. "Storia di rifiuti tossici miliardi supertruffe" [Story of Milan Toxic Waste Super-scam]. la Repubblica. 26 July 1989.
       5. Krivit, Steven B. (7 March 2012). "Report #5: Rossi's Profitable Career in Science". New 17. Energy Times. Retrieved 31 May 2013.
       "sul ciclo dei rifiuti e sulle attività illecite ad esso connesse" (PDF), COMMISSIONE PARLAMENTARE DI INCHIESTA
       18. According to Edoardo Bai of Italy's Legambiente environmental association, "Rossi basically took a series of old and misused refineries where there are big containers, huge storage containers and stocked the waste collected in all these old refineries, he gathered [from] all around Italy, the largest one was the one of Lacchiarelli and he left the waste there without treating it." The Magic of Mr. Rossi - Selected Excerpts from May 5, 2011, Rai News 24 -TV, Italy, New Energy Times
       20. Rossi's website states, "Since [Rossi's] final product was made of waste, many believed he was producing toxic waste and thus he was subjected to many arrest and persecutions." andrea-wossi.com
       21. Guastella Giuseppe. "Riciclaggio rifiuti tossici, assolto Andrea Rossi (English translation: Toxic waste recycling, Andrea Rossi acquitted)". Corriere della Sera. Archiviostorico.corriere.it. Retrieved 2011-11-12. Alternate link to newspaper clipping "Per bonificare le circa 70 mila tonnellate di rifiuti accumulate nell'impianto, in dieci anni la Regione Lombardia ha pagato circa 41 milioni di euro."

       Linki czytelnik znajdzie pod:
       en.wikipedia.org/wiki/Andrea_Rossi_(entrepreneur)#Energy_Catalyzer
    • kochamrydzyka Re: Szaman, oszust itp. Andrea Rossi i jego E-Cat 11.01.22, 20:18
     pomruk napisał:

     > To nie jest już nawet śmieszne....

     Niepotrzebnie lekceważysz ten wpis kolegi KochamRydzyka :-)
     Wystarczy go skopiować i masz już gotowy wpis na rok 2023 :-))))

     Faktycznie dobra rada na rok 2023
     Po obecnym pokazie z 9 Grudnia gdy "Fanatyczni zwolennicy Rossiego" skladaja zamowienia na Ecat SKLep i juz w ciagu miesiaca otzymal zamowienia na ponad 600 tys. pojedynczych, 100 Watowych jednostek wyglada na to ze nie musimy czekac caly 2022 rok, na wymagane przez Rossiego 1 milion zamowien by rozpoczac masowa produkcje i nastapi to duzo wczesniej.
     Wlasnie, doswiadczenia nabywcow tego produktu beda najlepszym dowodem czy Rossi jest oszustem.


     To fantastyczna ciągłość tematu, niedościgła dla innych problemów naukowych lub inżynierskich. Gratulujemy Rossi sukcesów i tak fanatycznych zwolenników.
   • kochamrydzyka Re: Szaman, oszust itp. Andrea Rossi i jego E-Cat 21.01.19, 21:02
    Wracajac do obiecanek Rossiego. Tak, w czasie rocznego testu 1MW energii cieplnej reaktora co kwartal reprezentanci Industrial Heating (IH), parnera Rossiego w biznesie, potwierdzali pozytywne wyniki z pracy reaktora.
    Sam szef IH sprowadzal wycieczki potencjalnych inwestorow od ktorych wyludzil setki milionow dolarow.
    Nawet byli inwestorzy z Chin gotowi zainwestowac $200 milionow dolarow. Po zakonczeniu testu IH zmienil swoje zdanie. Odmowil wplaty pozostale $90 milionow za prawa produkcji i sprzedazy reaktorow na terenie Ameryki Polnocnej, Poludniowej, Srodkowej i Karaibow. Jednoczesnie zlozyl wniosek o patent na konstrukcje tegoz reaktora jako wlasny projekt i autorswo.
    • kochamrydzyka Re: Szaman, oszust itp. Andrea Rossi i jego E-Cat 21.01.19, 21:16
     Wobec tego z dniem kiedy nie wplynela uzgodniona umowa wplata, Rossi odebral IH prawa dilera na okreslony region.
     Jednoczesnie wniosl do sadu oskarzenia oszustwa i wyludzenia finansowe w liczbie okolo setki. Reaktor poszedl do magazynu w oczekiwaniu wyroku sadowego. Przygotowania procesowe trwaly ponad rok. Jednak juz w pierwszy dzien w sadzie adwokaci IH wystapili o polubowne zalatwienie sprawy.
     W miedzyczasie Rossi opracowal nowa wersje E-Cat Quark, ktora uznal za duzo lepsze rozawiazanie niz poprzednie wersje E-Cat niskiej temp. i wysokiej temp. Po pozytywnych wynikach testow uznal ze ta wersja wejdzie do produkcji.
   • buldog2 Re: Szaman, oszust itp. Andrea Rossi i jego E-Cat 31.10.21, 12:14
    Pamiętam, jak historia rozwijała się od demonstracji w (bodajże) Mediolanie - brak dostępu do urządzenia i potwierdzenie uzyskania energii w ilości większej, niż znanymi metodami, później sprawą prawie się nie interesowałem. W sumie mało interesuje mnie, czy i kiedy Rossi oszukuje. Tak samo niewiele obchodzi mnie, że bloga Rossi nazywa się żurnalem. Odnośnie Lugano mam cytat:

    В марте 2014 года в Лугано (Швейцария) была проведена верификация установки Росси международной группой независимых экспертов. Устройство весом 450 г, содержавшее 1 г топлива, непрерывно работало в течение месяца. Топливо состояло из смеси нанопорошков никеля, AlLiH4 как источника водорода и еще ряда компонентов, помещенных в стальную и керамические трубки, и нагревалось переменным током. По оценкам экспертов, выделилось 5800 МДж, или 1,6 МВт тепловой энергии. Чтобы выделить столько энергии, необходимо сжечь более чем 100 кг нефти.

    Зарегистрировано превышение тепловыделения над потребленной электроэнергией в 3,2 раза при температуре 1250 ℃ и в 3,6 раза при температуре 1400 ℃.

    Был выпущен официальный отчет. В нем раскрыты максимально параметры установки и состав топливной смеси, что позволило нашему соотечественнику Александру Пархомову создать аналогичную никель-водородную ячейку и в конце 2014 года первым повторить швейцарский эксперимент уже в Москве. Потом эту же установку воспроизвели в десятках других лабораторий разных стран.

    strana-rosatom.ru/2021/10/12/lenr-lzhenauka-ili-nauchnaya-revoljuciya

    Bez przesądzania o budowie instalacji przemysłowych obserwacji potwierdzonych po wielokroć nie sposób ingnorować. Gdybym miał zaryzykować wytłumaczenie niejasnej sytuacji, obstawiałbym działanie grup wpływu, którym status quo odpowiada.
    • kochamrydzyka Re: Szaman, oszust itp. Andrea Rossi i jego E-Cat 04.12.21, 01:45
     Skoro temat szamana Andrei Rossi powrocil, pomijajac jego historie pracy i prob wykiwania go przez rzekomych inwestorow podaje co nowego.
     Ostatnio A. Rossi oglosil na swoim forum na www.Journal-of-Nuclear-Physics.com ze 9-go Grudnia 2021r. o godz 9;00 rano czasu Miami Times, to jest za kilka dni z jego firmy Leonardo Co. Bedzie transmitowany pokaz najnowszej wersji jego urzadzenia E-CAT.
     1. To Ecat SKLed to lampa produkujaca tylko swiatlo z 2-ch czy tez 4-ch Watow energii 10 000 lumenow swiatla.
     W porownaniu do dawnej wersji zarowki 100Wat dajacej 1300-1500 lumenow swiatla zas nowszej wersji zarowek led pobierajacych 17 Wat energii dajacych 1300 lumenow swiatla.
     Na te lampy Rossi oglosil przyjmowanie zamowien z zastrzezeniem ze gdy bedzie mial 1milion zamowien rozpocznie masowa produkcje.
     2. To Ecat SKLep wielkoscia zblizone do poprzedniego urzadzenia produkujace tylko energie elektryczna. w obu urzadzeniach cieplo to tylko maly procent wytworzonej energii ktora niema znaczenia.
     Po tym pokazie 9-go Grudnia bedzie mozna pobierac formularze na zamawianie Ecat SKLep ktory tez jak Rossi podaje warunek ze z chwila otrzymania 1 miliona zamowien uruchomi masowa produkcje.
     Nie mam pojecia na czym polega konstrukcja tych urzadzen, poniewaz tu whodza sprawy naukowe z fizyki.
     Rossi opracowuje tez prace naukowa celem wyjasnienia procesow jakie w tych urzadzeniach 10x10x10c*3 zachodza.
     Cos tam fachowcy wtracaja "Zero point energi" al to nie na moja glowe.
     Gdyby Ecat SKLep byl faktem zastosowanie go w samochodach elektrycznych moglo by zmiejszyc wielkosc baterii w nich zainstalowane.
     Rossi stara sie pewne sprawy utrzymac w tajemnicy poniewac caly czas jest pod atakiem tycxh co go chca uziemic.
     • meritumek Re: Szaman, oszust itp. Andrea Rossi i jego E-Cat 04.12.21, 18:49
      kochamrydzyka napisał:

      ....
      > Na te lampy Rossi oglosil przyjmowanie zamowien z zastrzezeniem
      > ze gdy bedzie mial 1milion zamówien rozpocznie masowa produkcje.

      Ja ogłaszam przyjmowanie zamówień na nową kolekcję butów antygrawitacyjnych. Proszę o wpłaty na moje konto po 100 USD za sztukę, z zastrzeżeniem, że rozpocznę produkcję, gdy będę miał 100 milionów zamówień
      • kochamrydzyka Re: Szaman, oszust itp. Andrea Rossi i jego E-Cat 05.12.21, 16:24
       meritumek
       Podalem informacje o prezentacji produktow Rossiego na 9-go Grudnia, by jesli ktos ciekawy, mogl to obejrzec.
       Rossi nigdy nie zadal przedplad. Wczesne zamowienia sa w celu zorientowania sie ile moze byc chetnych poniewaz do masowej produkcji trzeba zorganizowac zautomatyzowane, zrobotyzowane linie produkcyjne.
       Jest bardzo duzo oszustow powolujacych sie na Rossiego, ktorzy staraja sie wykiwac potencjalnych nabywcow. Zas Rossi o tym przestrzega i zaleca powiadamiania go o takich przypadkach, by mogl podjac akcje prawne przeciw takim oszustom.
   • kochamrydzyka Re: Szaman, oszust itp. Andrea Rossi i jego E-Cat 11.01.22, 16:17
    To nie jest juz nawet smieszne (zaczynajac twoimi slowami) ze moj wpis z 10.01.22 jest zastapiony wpisem z 20.01.19.
    05 Grudnia 2021 roku podalem informacje o zapowiadanym przez Rossiego pokazie jego produktow w dniu 9-go grudnia 20.21. na wypadek gdyby ktos chcial to obejrzec.
    Poniewaz nie widzialem zadnego komentaza na forum by to ktos ogladal, opisalem co na tym pokazie dowiedzialem sie.
    Faktem jest ze Rossi zebral juz zamowienia na ponad 600 tys. pojedynczych jednostek o mocy 100Wat kazda, ktore mozna laczyc w dowolne kombinacje w zaleznosci od potrzeb zamawiajacego.
    Co bedzie dalej zobaczymy z komentazy tych co te Ecat SKLep otrzymaja.
    To ze ktos na tym forum cos kombinuje z dezinformacja forumowiczow to inna sprawa.
   • kochamrydzyka Re: Szaman, oszust itp. Andrea Rossi i jego E-Cat 10.01.22, 20:57
    Jak Rossi zapowiedzial pokaz swego produktu na 9 Grudnia 2021, tak sie stalo.
    Lecz nie tak jak sobie czytelnicy na jego forum wyobrazali ze beda zaproszone osoby ze beda obserwowac jakies testy itp.
    Ten test polegal ze Rossi przed ustawiona kamera pokazal na instrumentach wyniki ktore komentowal. Wiecej mozna bylo dowiedziec sie z opisu danego urzadzenia i parametry.
    Pomine Ecat majacy wytwarzac duze ilosci swiatla i ktory byl zapowiadany wczesniej. Przedewszystkim ci co zamawiali wstepnie te lampy po $25.00za sztuke, uznali ze taka ilosc swiatla tj.10 tys. lumenow nie jest praktyczna. Lepiej to sie nadaje do oswietlenia ulicznego, czy tez w produkcji warzyw w cieplarniach.
    Te zamowienia przezucano na zamowienie Ecat SK Lep (ep) odnosi sie do (electric power) produkcji pradu.
    Zdjecie i opis podaje pudelko o wymiarach 7cm x7cm x 9cm (wysokosci) z pokretlem na gorze i dwa otwory na kable ma wytwarzac 100 Wat energii. Po zastartowaniu z dowolnego zrodla energii pobiera tylko 1-2Wat energi tylko na potrzeby kontrolne urzadzenia.
    Jesli ktos chce uzyskac wieksza moc, laczy odpowiedia ilosc tych pojedynczych reaktorkow szeregowo i rownolegle w zaleznosci od potrzeb.A wiec gdy chce sie uzyskac 1kW mocy laczy 10 takich pudelek kazdy w cenie $250.00 co zajmie powierzchnie 7cm x 70cm. 100 takich pudelek da 10kW energi i zajmie powierzchnie 70cm x 70cm. !0kW x 24 godz.na dobe daje 240 kWh co w samochodach elektrycznych moze zmiejszyc wielkosc baterii poprzez ciagle doladowywanie. Nie mam pojecia ile w elektrykach zuzywa sie kWh na jazde czy tez pelne naladowanie, ale sadze ze 5kW czy tez 3kW moze moze byc wystarczajace. 3kW x 24godz daje 72 kWh. A przeciez nie wszyscy jezdza 24 godz dziennie.
    Cena zestawu SKLep moze wydac sie wysoka ale Rossi zastrzega ze koszta zwracaja sie po roku pracy.
    Zas urzadzenie nie zuzywa paliwa. A wiec skad bierze sie ta wytworzona energia. Rossi napisal rozprawe naukowa ktorej nawet nie probowalem czytac poniewaz nie znam sie na tych sprawach. Sa tam wzmianki o Casimir efect czy tez (ZPE) Zero Point Energy a wiec wykorzystanie energi z nikad?.
    Rossi podaje zywotnosc SKLep na 100 tys. godzin czyli okolo 11-tu lat. Dlaczego 100tys.godz.? Tak przyjal z obserwacji podczas testu w czasie10tys.godzin. Daje gwarancje na 3 lata. w czasie 1 miesiaca dostal zamowienia na 600 tys.sztuk. a wiec wychodzi na to ze wkrotce uruchomi masowa produkcje jak to zapowiedzial.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka