Dodaj do ulubionych

Archeologia Nie Z tej Ziemii - Historia Irlandii

31.01.20, 18:46
Rodacy!!!
Archeologia Nie z Tej Ziemi 13 - Przylądek Bray. Stanowisko archeologiczne

Lubisz historię, prehistorię, archeologię, turystykę historyczną, megalitomanię, poznawać nowe miejsca i dowiadywać się nowych, ciekawych rzeczy? To dobrze, że trafiłeś na mnie bo mam coś interesującego dla Ciebie - Drogi Widzu.
Zapoznaj się z prehistorią i historią Irlandii. Zapraszam na nowy cykl dokumentalny pt. „Archeologia Nie Z tej Ziemi – Irlandia”. Po raz pierwszy na ekranach polskich odbiorników, okiem archeologa i emigranta spojrzenie na starożytną Zieloną Wyspę. Nie jestem z tej ziemi ale jestem na tej ziemi.
Archeologia, eksploracja, podróż, historia, nauka oraz mitologia.
Powoli acz skutecznie starożytna Irlandia odkrywa przed Wami swoje tajemnice.

National Heritage Week, czyli w Irlandii, Tydzień Dziedzictwa Narodowego to coroczna impreza mająca na celu budować świadomość na temat wartości dziedzictwa i wspierać jego ochronę. Każdego roku, w trzecim tygodniu sierpnia, setek lokalnych organizacji społecznych bierze udział w licznych wydarzeniach w całym kraju. W czasie Tygodnia muzea są za darmo, można uczestniczyć w licznych imprezach plenerowych, badaniach, spotkaniach z naukowcami, wysłuchać prelekcji i wejść do miejsc, które na co dzień są niedostępne dla turystów. Prowadzi się także wykopaliska. Na jedne z takich archeologicznych badań zapraszam w najnowszym odcinku programu Archeologia Nie Z Tej Ziemi.

Na szczycie wzgórza wokół Przylądka Bray na południe od Dublina znajduje się mały kościółek. Bray Medieval Project przeprowadzili tam badania archeologiczne, których częściowo będziemy świadkami. Ruiny, cmentarz dla niewiernych, święte studnie, przemytnicy i wykopaliska. Kurort morski w Bray wita, nie mylić z kurortem morskim!

youtu.be/Jclfy_Lv0uY

Link do kanału z dotychczasowymi odcinkami|:
www.youtube.com/channel/UCtbtHA06JqpPrXxppNlPwTQ?sub_confirmation=1
Obserwuj wątek
  • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - Historia Irlan 07.02.20, 14:40
   Archeologia Nie z Tej Ziemii 14 - Mitologia. Mit o stworzeniu
   Najstarszy mit znany w Irlandii, pochodzi z czasów pierwszych ludzi. Mit o stworzeniu w kontekście stanowisk archeologicznych wokół doliny rzeki Boyne. Irlandia znana jest głównie z mitologii celtyckiej. Jednak, daleko przed Celtami, mity w Irlandii żyły, pozostawały w pamięci przez pokolenia, przekazywane ustnie, przetrwały do czasu nadejście Celtów, przetrwały do dzisiaj. Mitologia irlandzka to wielka opowieść o potworach, herosach, wojnie, miłości, bohaterstwie i odwadze oraz pięknych królach i królowych. Dziś po raz pierwszy spotkamy się z mitologią, temat jest długi będziemy do tego powracać.
   youtu.be/tLCmEy9-OBI
  • kornel-1 Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - Historia Irlan 07.02.20, 16:40
   archeonztz napisał(a):
   youtu.be/Jclfy_Lv0uY


   Dżizas, co za gniot!
   Film nagrany tak, jakby małpa dorwała się do kamery i biegała po łące. Podkład muzyczny fatalnie dograny, za głośny, bez wyciszeń. Komentarze powtarzające się po dwa razy z tym samym tekstem
   Osłabiające opowiadanie w rodzaju: Okno. To jest okno.Wydawać by się mogło, ze to jest normalne okno. Ale to nie jest normalne okno. To jest okno wiedzy..."

   Ja dziękuję za taka wiedzę!

   Kornel
   --
   Cenisz dobre dziennikarstwo? Forum Gazeta.pl
   "Kornel: moje podróże"
   • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - Historia Irlan 14.02.20, 14:06
    Kurcze, dobrze, że są tacy, którym się bardziej podoba. Spoko, zdarza się, że są błędy, szczególnie na początku serii kiedy brakło trochę doświadczenia. Okno wiedzy to z przymrużeniem oka, nie brałbym tego tak do siebie ale spoko rozumiem każdy ma swoje gusta. Nie widze problemu.
    Do oglądania nie zmuszam jak masz coś lepszego od megalitów, zamków, podziemi, kościołów, mitologii, celtów, normanów, wikingów, mostów, murów, świętych studni, karnów, grobowców i kurka wielu innych to nie oglądaj.

    Mimo wszystko pozdrawiam i zapraszam na następny odcinek o średniowiecznym moście:
    Archeologia Nie z Tej Ziemi 15 - Most na rzece Delvin cz.2. Najstarszy most w Irlandii
    W XII w. Normanowie wybudowali na rzece Delvin pierwszy kamienny most w Irlandii. Most łączył hrabstwa Dublin i Meath. Bardzo ważna przeprawa na szlaku północ – południe, między Dublinem a Belfastem. Mocno chroniony, w średniowieczu przeprawa dla wojsk i kupców, w czasach późniejszych szlak dla dyliżansów pasażerskich oraz przesyłek pocztowych. Konstrukcja, która pozwala na pokonanie przeszkody wodnej lub lądowej w całej okazałości.

    youtu.be/dhbIMefeA1o
  • archeonztz Re: Archeologia Nie Z tej Ziemii - Historia Irlan 21.02.20, 13:38
   Archeologia Nie Z Tej Ziemi 16 - Dolmen, budowla sprzed 7000 lat

   Dolmen, z języka irlandzkiego DOL-stół, MEN-kamień - rodzaj grobowca megalitycznego, przypominający stół kamienny. W języku angielskim Portal Tomb, grobowiec portalowy, z portalem-bramą, którą tworzyły menhiry wspierające konstrukcję. Najstarsze dolmeny znajdują się w Europie Zachodniej, w Irlandii datowane są na 4000-3000 p.n.e. Dolmen w Proleek jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Irlandii.

   Do największych i najpiękniejszych należy dolmen w Bagneux we Francji, będący komorą, a właściwie sporą salą o wymiarach 16x5 m i wysokości 2,4 m. Zbudowany jest z potężnych płyt do 6 m długości, i nakryty trzema gigantycznymi blokami, z których największy ma wymiary 7,6x6,6, waży 45 ton i liczy 85 m² powierzchni i 200 m³ pojemności.

   youtu.be/yZZJH6x-jSI

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka