Dodaj do ulubionych

Polskie respiratory jak polskie Łosie w 1939?

23.03.20, 00:14
Świetny projekt, ale i za późno i za mało?

Urządzenie, które umożliwi niezależną wentylację dwóch pacjentów za pomocą jednego respiratora, opracowali naukowcy z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN. Informują, że pierwsze sto sztuk ma powstać w ciągu trzech tygodni.
„W Instytucie Techniki i Aparatury Medycznej w Zabrzu (będącym częścią Sieci Badawczej Łukasiewicz) rozpoczyna się produkcja unikatowych respiratorów, do których można podłączyć 2 chorych jednocześnie.


lub oba płuca jednego chorego

„Aparat Ventil jest urządzeniem współpracującym z respiratorem z możliwością wykorzystania w dwóch zastosowaniach. Po pierwsze – zgodnie z pierwotnymi założeniami zespołu IBIB PAN – opracowany aparat Ventil jest przeznaczony do niezależnej wentylacji obu płuc pacjenta będącego w stanie ostrej niewydolności oddechowej. Po drugie, w warunkach niedoboru respiratorów, aparaty Ventil mogą być użyte jako urządzenia do niezależnej wentylacji dwóch pacjentów, podłączonych jednego respiratora. To właśnie zastosowanie jest szczególnie istotne w obecnej sytuacji epidemicznej. Korzystając z aparatu Ventil można podłączyć dwóch pacjentów, którzy będą używali jednego respiratora” – tłumaczą naukowcy.

„Konstrukcja urządzenia pozwala na niezależną regulację podstawowych parametrów procesu wentylacji mechanicznej dla obu pacjentów” – dodaje kierownik projektu z IBIB PAN, dr inż. Krzysztof Zieliński.

Jak zapewnia, urządzenie – opracowane w zespole kierowanym przez prof. Marka Darowskiego – przeszło pozytywnie wieloletnie testy kliniczne prowadzone w warunkach oddziału intensywnej opieki medycznej.


czytajmy: mogliśmy je już od wielu lat sami wytwarzać, a nie kupować od Chin, Niemiec i Włłoch po ponad 20 tys. euro za sztukę 8-(

IBIB PAN podjął współpracę z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Techniki i Aparatury Medycznej (Ł-ITAM), aby urządzenia szybko trafiły do produkcji. „W obecnie prowadzonych wspólnych pracach zostanie wykorzystane know-how rozwinięte w IBIB PAN oraz wiedza ekspercka kadry naukowej naszych dwóch instytutów” – dodaje dyrektor IBIB PAN prof. Adam Liebert.
„Pierwsza seria stu aparatów Ventil powinna zostać wyprodukowana w ciągu trzech tygodni. Następnie urządzenia trafią do badań klinicznych w wyznaczonych szpitalach” – zapowiada dyrektor Ł-ITAM dr hab. inż. Janusz Wróbel.
Projekt zmierzający do wdrożenia do produkcji i wyprodukowania serii urządzeń Ventil, które zostaną skierowane w najbliższym czasie do badań klinicznych, jest finansowany ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

PAP – Nauka w Polsce, Ludwika Tomala
www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/nauka-i-technika/polski-wynalazek-%e2%80%93-jeden-respirator-do-wentylacji-dw%c3%b3ch-pacjent%c3%b3w/ar-BB11wLAh?ocid=spartanntp
a może by tak wydać z 200 mln eur z tych zalegających odłogiem 7,5 mld na produkcję tak z 10 tys. tych urządzeń?

od razu jako serię próbną?
zwłaszcza, że ani Niemcy ani tym bardziej Włosi już ich nam nie sprzedadzą!
www.msn.com/pl-pl/finanse/najpopularniejsze-artykuly/oligarchowie-wykupuj%c4%85-respiratory-w-obawie-przed-covid-19/ar-BB11xJZH?ocid=spartanntp
Obserwuj wątek
  • bonobo44 Re: Polskie respiratory jak polskie Łosie w 1939? 26.03.20, 08:48
   Kolejna miara naszego zakłamania:
   Niemcy 28.000 łóżek na intensywnej terapii i czynią wysiłki by tę liczbę podwoić
   Włochy 20.000 respiratorów (podwoili ich wyjściową liczbę 10 tys.)
   PL 10.000 respiratorów we wszystkich szpitalach
   GB 5.000 respiratorów i czynią wysiłki by tę liczbę zwielokrotnić
   Francja 1500 łóżek na intensywnej terapii

   to brałem za jeden z 2 głównych powodów przyjęcia modelu GB/2

   Niemcy 28.000 łóżek na intensywnej terapii i czynią wysiłki by tę liczbę podwoić
   Włochy 20.000 respiratorów (podwoili ich wyjściową liczbę 10 tys.)
   GB 5.000 respiratorów i czynią wysiłki by tę liczbę zwielokrotnić
   Francja 1500 łóżek na intensywnej terapii
   PL < 1.000 respiratorów we wszystkich 20 zakaźnych szpitalach (liczbę tę usiłuje się uzyskać m.in. zapowiedzią realizacji powyższych 100 respiratorów podwójnych)

   Nie wpisujemy się żadną miarą nawet w model francuski, co do którego przypuszczam, że tak z 1/5 tych łóżek to stanowiska ECMO. My mamy ich 5/1... sztuk.

   Dziwić się, że ściemniają nam na potęgę. Miał rację Kornel-1 - służba zdrowia GB i jej poziom przygotowania to istotnie potęga w por. z nami.
   • bonobo44 1.000 łóżek w szpitalach "jednoimiennych" 28.03.20, 17:22
    PolsatNews przed chwilą: 11 szpitali po 500 łóżek z respiratorami powstaje w GB. Pierwszy oddano dziś 28III.
    w uzupełnieniu do posiadanych 5000
    Mijają kolejne dni, a szczyt zakażeń wciąż (niezmiennie od wielu już dni) spodziewany jest tam za 2-3 tygodnie.

    Polsat News chwilę wcześniej: Niemcy przeznaczyły właśnie dodatkowe ponad 12 mld euro na szpitale i służbę zdrowia, w tym 8 mld bezpośrednio dla szpitali, w tym 50 tys. euro za każde dodatkowo otwarte miejsce na intensywnej terapii, przy czym za każdy dzień utrzymywania takiego łóżka bez pacjenta będzie wypłacane odszkodowanie dla szpitali w wysokości 560 euro dziennie.
    Podniesiona ma być obowiązująca już dieta 185 euro dla personelu zajmującego się pacjentami z koronawirusem za każdy dzień.

    Dziś Niemcy mają 28 tys łóżek na intensywnej terapii (10 tys. wciąż czeka na pacjentów),
    a w powyższy sposób zamierzają podwoić ich liczbę.

    Dziś do Berlina przewieziono samolotem 6 pacjentów z Salzburga w stanie krytycznym,
    6 kolejnych pacjentów w stanie krytycznym trafiło samolotem z Bergamo do Niemiec.
    Analogiczna pomoc na granicy z Francją ma już miejsce od wielu dni.

    My mamy... niecałe 1000 łóżek w 20 szpitalach jednoimiennych, większość z których to przerobione jednym ukazem władz lazarety zakaźne.
    Będą one doposażane stopniowo w 100 opracowanych właśnie podwójnych respireatorów z Zabrza i - jak niewątpliwie dobrze zrozumiałem - w część zaledwie z tych 150 wciąż jeszcze sprowadzanych z Chin.
    Nie dziwmy się, że nasze szpitale nikogo już nie przyjmują: Ani pacjentów z podejrzeniem zakażenia, ani takich bez potwierdzonego zakażenia (sic!).
   • cojestdoktorku Re: Polskie respiratory jak polskie Łosie w 1939? 28.03.20, 17:56
    bonobo, to nie jest w Twoim kierunku, tak ogólnie, cytat z pobliskiego forum

    "W ostatnim czasie widze wsrod Polakow coraz wiecej postaw rewindykacyjno-napastliwych wobec rzadu.
    Rzad PiS jest mi obcy. To nie moja opcja. Wypunktowanie wad tego rzadu jest latwe. Mam swoj arsenal pizgania w rzady 'dobrej zmiany'
    Natomiast moja specjalizacja to liczby. Obrobka liczb i obrobka znaczen.
    Proponuje niniejszym zeby panstwo polskie z pieniedzy podatkowych w tym moich stworzylo fundusz DS.
    Dobrze - Spierdalaj.
    Pandemia COVID19, czesciowo przez paskudna polityke chinskich wladz czesciowo przez katatonie liderow panstw europejskich, przybrala katastrofalna postac.
    Kazdy z rzadow robil co mogl wtedy gdy skapowal ze musi.
    Polska skapowala najszybciej.
    Per Capita: Wielka Brytania ma nieco wiecej lozek OIOM niz Polska, Hiszpania ma wiecej niz Wielka Brytania, ale Wlochy maja jeszcze wiecej niz Hiszpania a Niemcy maja wiecej niz Wlochy natomiast USA ma wiecej niz Niemcy a Nowy Jork ma wiecej niz USA.
    I co? I Nowy Jork w ktorym mieszkam jest p o s r a n y ze strachu. Gubernator Cuomo b ł a g a prezydenta Trumpa o pomoc armii.
    Systen sie zawalil. W Nowym Jorku.
    Pada na ryj Nowy Jork, ktory ma lepsza sluzbe zdrowia niz USA, ktora ma lepsza sluzbde zdrowia niz Niemcy, ktorzy maja lepsza sluzbe zdrowia niz Wlochy, ktorzy maja lepsza sluzbe zdrowia niz Hiszpanie, ktorzy maja lepsza sluzbe zdrowia niz Brytyjczycy, ktorzy maja lepsza sluzbe zdrowia niz Polska.
    Zrozumiecie to wreszcie w Polsce? Debile ktorym sie nie podoba polska strategia walki z COVID19?
    Polska nie zawsze ma sensowne strategie. Ale raz na moze 500 lat zachowuje sie lepiej niz otoczenie. To jest ten moment. Polska zamknela co mogla tak szybko jak mogla i dzieki temu jest w miare OK.
    Majac DUZO slabsze karty w lapie niz inne kraje, Polska na razie wygrywa te partie. Zapoznienia w polskiej sluzbie zdrowia sa faktem, ale siegaja d e k a d. Teraz gra sie toczy o to, jak przetrwac biezaca pandemie. Jak zyc,
    Macie mniej niz 10 przypadkow smiertelnych co oznacza ze wasza liczba 600+ jest realna. Kto to zaklamuje, gowno wie o epidemiologii. Gdyby bylo duzo wiecej zarazen, byloby duzo wiecej smierci.
    Nowy Jork mial pierwszy przypadek trzy dni przed Polska. teraz Polska ma 600, Nowy Jork 9000. Niemcy 25000
    (To bylo w dniu pisania onego posta czyli 22 marca wieczorem czasu wschodniego USA. Update z 23 marca, popoludnie czasu wschodniego USA: Polska: 749, Nowy Jork (tylko miasto): 12 000, Niemcy: 29 000. Znajdz roznicesmile)
    Wiekszosc z Was, ktorzy tak rzygaja na polski rzad, prawdopodobnie zyje i normalnie oddycha dlatego ze ten wlasnie rzad zrobil to co zrobil.
    To Wasze narzekanie, ze nie ma masek, testow. sprzetu. NIGDZIE nie ma masek. NIGDZIE nie ma dosc respiratorow. NIGDZIE kurwa osly. NIKT nie wiedzial ze tyle bedzie potrzebnych. Gubernator Nowego Jorku teraz zebrze o maski po 7 USD za sztuke (a normalnie kosztowaly 90 centow) i nikt mu nie chce sprzedac.
    NIGDZIE na swiecie nie testuje sie wszystkich. Testuje sie symptomatycznych.
    Jesli nie mam racji - zrobmy eksperyment. Niech polski rzad kupi KAZDEMU ktoremu nie podoba sie polska odpowiedz na COVID19 bilet do dowolnie wybranej granicy.
    Rozumiem. Jestescie nagle specjalistami od epidemiologii, zrobilibyscie to lepiej, kazdy kraj zrobil to lepiej macie dosc Polski - jedzcie tam.
    Serio. Wypierdalajcie. Albo nie rozumiecie prostych liczb calkowitych albo rozumiecie ale macie zla wole. W obu przypadkach bedzie lepiej jak pojdziecie w cholere. Pozbedziemy sie debili lub trolli lub skrzyzowania jednego z drugim.
    KAZDY kraj o podobnym potencjale jest w DUZO gorszym polozeniu,innymi slowy Polska jest w lepszym polozeniu, no ale skoro sie nie podoba - spierdalajcie.
    Szerokiej drogi.
    Uwielbiam rdzen polskiej duszy z jej krnabrnoscia. Przekornoscia. Umilowaniem wolnosci i niezaleznosci. Jestem z tego dumny. Kocham tak pojeta polskosc.
    Uwielbiam byc krnabrnym i dumnym Polakiem.
    Jednoczesnie sa takie cechy polskosci ktorych nienawidze. Jedna z nich jest ta jebana lamentofilia.
    Ten wieczny skowyt. To narzekactwo. Ktokolwiek nadal nurzasz sie w tym jęczeniu - pierdol sie idioto. Wypierdalaj."
    • bonobo44 Re: Polskie respiratory jak polskie Łosie w 1939? 28.03.20, 19:23
     (1) generalnie to bdb tekst !!!

     (2) niemniej jednak: można było zrobić więcej w czasie, który była nam dany, gdyż u nas zaczęło się to właściwie na samym końcu jeśli chodzi o duże kraje (można było zakupić respiratory od Niemiec, które są jednym z największych ich producentów; już pal diabli ECMO, na które próbowałem od początku kłaść największy nacisk w błogiej nieświadomości o oszustwie w żywe oczy co do rzekomo posiadanych przez nasze szpitale 10.000 tych pierwszych)

     (3) niemniej:

     - nadal należy uczynić co tylko możemy i ściągać z Chin, ile się tylko da tej aparatury (a nie 150 sztuk!) i to zanim u nich ponownie rozpęta się to samo piekło z podwójną siłą

     - przyjąć do wiadomości, że mamy wojnę i przestawić się na masową produkcje wojenną naszych nowych Łosi CV-19 z dwustronnymi działami i lukami bombowymi wymierzonymi w agresora, jakim jest Covid-19,
     który w przeciwnym razie zdziesiątkuje nasze społeczeństwo (a z tych potencjalnych 3,8 mln ofiar można fizycznie uratować połowę!!! stosując tylko respiratory i ECMO) - a nie czekać biernie na poskładanie w manufakturze laboratorium zabrzańskiego pierwszych 100 sztuk do końca tego roku;
     podjąć w trybie wojennym niczym produkcję czołgów produkcję 10.000 takich respiratorów i zaopatrzyć w nie 200 szpitali jednoimiennych na 50 łóżek przemianowanych ze zwykłych we wszystkich większych miastach powiatowych (w uzupełnieniu do powołanych już 20 takowych)

     - na wzór gubernatora NY (który ogałaca właśnie zwykłe szpitale z respiratorów na rzecz tych zakaźnych!!!) ściągnąć pochomikowaną po różnych niejednoimiennych szpitalach połowę z tych 10.000 respiratorów (które ponoć mamy i leżakują tam zakurzone) i na gwałt zbudować 11 nowych jednoimiennych szpitali po 500 łóżek, jak zaczęli to właśnie czynić Bryci

     - przypomnieć się Amim, żeśmy ich Ami nie tylko p-ko Ruskim, i wybłagać u nich resztki z pańskiego stołu tych 100.000 sztuk respiratorów na najbliższa 100-dniówkę, do produkcji których właśnie przystąpili i postawić kolejne 2 takie szpitale

     to wszystko na dobry tego złego początek
     • bonobo44 200 mld euro jest do wzięcia !!! 28.03.20, 19:46
      Niech polskie Łosie ratują też państwa ościenne
      200 mld euro jest do wzięcia
      - patrz niżej

      a doraźnie:

      - odrzucić fałszywą dumę narodową i zwrócić się do Niemiec z błaganiem o ratowanie naszych terminalnych przypadków w berlińskiej klinice, rzut kamienia od naszej granicy, a nie przyglądać się biernie jak Polacy umierają po domach bez najmniejszych szans do dostania się do już przeciążonych szpitali jednoimiennych

      - uczynią to skwapliwie chociażby dla zaleczenia swoich sumień (tym razem to nie oni są naszym koronnym wrogiem w tej wojnie, ino nasz wspólny wróg, jakim jest koronawirus)

      - uczyńmy to samo dla naszych ginących braci w rozumie (a nie postępujmy więcej jako ci Kainowie, wstrzymujący dostawę paru tysięcy maseczek dla ginących Lombardczyków; mamy w ten sposób kilkuset z nich na naszym narodowym sumieniu i... przechlapany z kretesem PR po tej wojnie, która kiedyś się skończy):
      ułatwmy/zapewnijmy transport lotniczy śmiertelnie chorych z terenów Ukrainy, Mołdawii, Białorusi i republik bałtyckich, a nawet Kaliningradu do tej samej berlińskiej i innych świecących jeszcze pustkami klinik w Niemczech, a będziemy - i to tanim kosztem naszego wspomaganego w ten sposób LOTu - jako ci błogosławieni między narodami

      - wykorzystajmy światową koniunkturę i przenieśmy cała produkcję zbrojeniową nie tylko do Świdnika,
      po czym zalejmy świat naszymi rsepiratorami Łoś z 2 rogami CV-19 nawet w ilości 1 do 10 mln sztuk, powodując wzrost, a nie spadek dochodu narodowego nawet o 20%

      - szanowny Rządzie-nierządzie: 20.000 eur x 10 mln=200 mld euro i więcej jest do wzięcia!!!
  • bonobo44 100.000 respiratorów w 100 dni w USA 28.03.20, 18:23
   Trump powiedział właśnie w Polsat News, że w 100 dni wyprodukują 100.000 respiratorów.
   My w tym samym horyzoncie czasowym dostarczymy naszym szpitalom... 100 sztuk (za to podwójnych)
   No ale my nastawiamy się przecież zdecydowanie na pozostanie... Zieloną Wyspą 8-(

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka