Dodaj do ulubionych

COVID-19 prognoza dla ŚLĄSKA na lato

04.04.20, 15:24
Mazowsze z TRZASKIEM wymyka się wszelkim moim uroczo proroczym zdolnościom prognostycznym 8-(
Skupię się zatem na Śląsku: 4,6 mln mieszkańców (najwięcej ofiar na dzień dzisiejszy)
Wuhan (11 mln)
Hubei 57 mln (1/12)
Dlatego (w przypadku gdy zrealizuje się tam (na Ślunzku) hurraoptymistyczny, bo no bo oficjalny model dla Wuhan Hubei)
nazwijmy go roboczo modelem WH/12:

25i-1iii (od 2 do 80 tys.) w 35 dni
22i-14iii (od 16 do 3200) w 50 dni
gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6


80tys./3200 zm x 1/12:
Hurraoptymistyczna przepowiednia Ad hoc (jeszcze nie żadna prognoza, drogi p.p.k.-1) dla Śląska za 35 i 51 dni, odpowiednio, na:
9 V i 25 maja
6666 zakażonych i 266 zmarłych

przepowiednia dużo bardziej realistyczna (przy założeniu, że Chiny oszukały nas zaledwie o 1 pełny rząd wielkości)
(nazwijmy ją, zatem, modelem WH/1.2) na dzień 22 czerwca (dla samego Śląska)

66666 zakażonych i 6666 zmarłych

Te widełki, to już ta moja prognoza na 50 (dla WH/12, a dla WH/1.2, odpowiednio: 80) dni do przodu, drogi p.p.k.
na dzień dzisiejszy, tzn. 4IV , kiedy to
Silesia miała 481zakażonych/18zmarłych/14%/25% (jeszcze zatęsknimy za takimi danymi)
4,6 mln 12% z 38 mln
PL 3503/73

A może masz lepszą wiadomość dla mieszkańców tego regionu? Uwzględniających np. tak egzotyczne parametry, jak wzrost UV w powietrzu i ogólnie znaną namiętność Ślązaków do mycia się po seksie,
w odróżnieniu od mieszkańców Mazowsza, którzy tradycyjnie preferują wspólny dymek?

Obserwuj wątek
   • bonobo44 Chwilowy DR na dzień 5 kwietnia: 74,2% 06.04.20, 13:30
    5IV 555 23
    śmiertelność 23/555=4,(144) %
    wyleczone 8
    wyleczalność 1,44(144)%

    wygląda to żałośnie w sumie na 4,(144)+1,44(144)=5,(585)%
    gdzie pozostałe 94,(414)% ?

    (chwilowy) wskaźnik śmiertelności DR (Death Rate): 23/(8+23)=23/31=74,2%
    • bonobo44 12V2020: stan prognozy dla Śląska w PL 14.05.20, 00:50
     Teraz, kiedy już dla wszystkich jest chyba jasne (może jeszcze poza k.), że od ponad miesiąca mam rację co do kluczowej dla kraju roli zwalczenia tej epidemii w pierwszym rzędzie na Śląsku, nadszedł czas na przeniesienie zakładki o aktualnej sytuacji dla tego regionu na początek wątku.
  • bonobo44 COVID-19 prognoza dla ŚLĄSKA na 1 maja 06.04.20, 21:49
   Zdecydowałem się przedłużyć o kolejne 10 dni swoją prognozę:

   COVID-19 prognoza dla ŚLĄSKA na 11 i 21 kwietnia
   05.04.20, 20:53
   Bardzo ostrożna prognoza wyjściowa na 11 i 21 kwietnia (oparta na danych dla ostatnich 5 kolejnych dni do 4IV )
   Odpowiednio: 1000 i 2000 zarażonych
   Oraz: 55 i 165 zmarłych.

   Bez zmiany algorytmu, tzn. dotychczasowa na 11 i 21 kwietnia pozostaje w mocy.

   Na 1 maja przewiduje ona 3500 zakażeń i 750 zmarłych.

   To ponad dwukrotnie więcej niż wynikać by mogło z zakładanej przeze mnie zwykle 10% śmiertelności - co z kolei wynika z:

   A. niewielkiej ilości testów wykonywanych na, jak zwykle traktowanemu po macoszemu (niczym kolonia), Śląsku

   B. niedoposażonych lazaretów-umieralni, a nie szpitali jednoimiennych z prawdziwego zdarzenia (ponownie pozostawia się po macoszemu Śląsk samemu sobie, jak Katalonię w Hiszpanii (już umiera tam dwukrotnie więcej ludzi niż w innych regionach kraju)
  • bonobo44 Pyrrusowe zwycięstwo Mazowsza nad Śląskiem? 08.04.20, 21:58
   Napisałem wczoraj:
   forum.gazeta.pl/forum/w,32,169509225,169509225,COVID_2019_we_Wloszech_prognoza.html
   wszystko to, patrząc z boku, przypomina już tylko takie PR-owskie "licytacje" o to, kto poniesie mniejsze straty 8-(

   zamiast międzynarodowej solidarności dominuje oglądanie się na innych, czy przypadkiem to nie my nie pobijemy ich naszym własnym dwucyfrowych wskaźników śmiertelności

   Unia Europejska zawiodła na całej linii - gdzie są teraz ci wszyscy biurokraci od prostowania bananów?

   Hiszpanie przebąkują już nawet o wypisaniu się z tej papierowej organizacji, a tymczasem sami olewają Katalończyków, ewidentnie radując się, że dostają tam w d... bardziej niż od ich pał tak niedawno 8-(

   Warszawiacy olewają Ślązaków, ciesząc się, że hanysy jak zwykle dostają w d... pozostawieni przez nich, tzn. goroli na lodzie.

   Włosi z południa gonili na powrót na północ swoich rodaków z Lombardii, a teraz sami zostaną na pastwę nowej mafii w koronie, no i tej starej...

   To samo miało m-ce we Francji, gdy wieśniacy z południa zaganiali Paryżan na powrót pod ich stalową konstrukcję, tkwiącą niczym druciana korona nad Sekwaną...

   Niemcy symbolicznie zabrali parę tuzinów czarterami z pograniczy dla poprawienia swego PR i doskonałego samopoczucia i ani myślą skierować nawet drobnej części swojej produkcji ECMO do ogarniętych hekatombą PIGSów 8-(

   Chińczycy, którym kilka krajów europejskich (w tym Włochy) niosły znaczącą pomoc w potrzebie, teraz próbują się rewanżować, ale dla wszystkich jest jasne, że - jako jedyne chyba - odbiją sobie przy okazji niedawne straty, przestawiając produkcję na maseczki i respiratory dla całego świata...

   Ich lekarzom w misji do Włoch opadają ręce, bo no bo widzą wyraźnie, że "chińskie" metody to dla Europejczyków "kompletna chińszczyzna"... i to teraz Europejczycy i Amerykanie zabierają się za te sprawy kompletnie "po chińsku" płacąc za to zgoła niepotrzebnie hekatombami ofiar, pomimo, że mieli jasny wzorzec do naśladowania, jeśli nie w totalitarnych Chinach, to przynajmniej w demokratycznej Korei.

   Słowem, wygląda na to, że Europa na poziomie jakiegoś pół miliona zabitych wreszcie "zwycięży" wirusa, ale czyż nie będzie to wtedy prawdziwie pyrrusowe właśnie "zwycięstwo"?

   Bogate stany Stanów ani myślą udzielić nawet przelotnie "pożyczki" w postaci swoich respiratorów konającemu NY City. Nie mogą raczej tym samym liczyć na wzajemność, gdy to do nich z kolei dotrze największa fala tsunami...

   i tu się pomyliłem... Trump właśnie obiecał dostarczyć GB 200 tys. respiratorów w ramach nowego wysiłku wojennego USA w obliczu tej pandemii

   zamiast chomikować sprzęt w magazynach centralnych (co gdy np. spłoną?) czyż nie lepiej rozesłać połowę po aglomeracji Silesia, która w przeciwnym razie w krótkim czasie stanie się polskim Wuhan? i uruchomić wojenną produkcję na skalę przemysłową (np. w Łuczniku i Świdniku) respiratorów podwójnych opracowanych właśnie w Zabrzu?
  • bonobo44 ============== Mazowsze ================== 09.04.20, 09:35
   z TRZASKIEM wymyka się wszelkim nie tylko - jak się okazuje - moim uroczo proroczym zdolnościom prog
   nostycznym 8-( gdy dane są nierzetelne, może być mowa jedynie o wróżbach kumaka, a nie o żadnych prognozach)

   "Rafał Trzaskowski poddał dziś w wątpliwość oficjalne statystyki zgonów spowodowanych koronawirusem w Warszawie. Według polityka Platformy rzeczywista ich liczba jest znacznie większa. "

   na co Sanepid zaczął z miejsca ogonem zamiatać (a pamiętajmy, że najważniejsze oficjalne wiadomości, to te oficjalnie dementowane):

   "Rozterki prezydenta Warszawy rozwiał rzecznik rządu Piotr Muller, powołując się na Główny Inspektorat Sanitarny. Okazuje się, że bulwersujące słowa Trzaskowskiego mogły wynikać z braku znajomości stosownej ustawy."

   szczegóły:

   Prezydent Warszawy był pytany dzisiaj w TVN24, czy ma wiedzę, jaka jest skala zakażeń koronawirusem w Warszawie, a także skala ofiar. 
   "Tutaj są dosyć poważne rozbieżności, które sygnalizowałem rządowi już dwa tygodnie temu. Pisałem o tym do pana wojewody i również do głównego inspektora sanitarnego"
   – odparł Trzaskowski.
   "Dlatego, że na wczoraj rząd podawał osiem przypadków śmiertelnych w Warszawie, natomiast akta zgonu w Warszawie, w które ja mam wgląd, pokazują, że tych ofiar jest 32 na dzień wczorajszy. Czyli w 32 przypadkach w akt zgonu jest wpisany koronawirus, natomiast rząd raportuje z Warszawy tylko osiem przypadków" – dodał prezydent Warszawy. Jak zaznaczył, takie rozbieżności pojawiały się już wcześniej na mniejszych liczbach i także to sygnalizował.
   Pytany z czego to wynika, odparł, że jest to pytanie do rządu, "zwłaszcza, że większość tych aktów zgonu, z trzydziestu dwóch – trzydzieści, jest wystawionych w tym szpitalu jednoimiennym na ul. Wołoskiej, czyli w szpitalu rządowym" – zaznaczył.
   "Wszystko wskazuje na to, że niestety tych ofiar śmiertelnych jest dużo więcej, prawdopodobnie zarażonych jest dużo więcej" - powiedział.
   Do słów Trzaskowskiego odniosła się na Twitterze Małgorzata Kidawa-Błońska. "Dlaczego Ministerstwo Zdrowia w tak chaotyczny sposób publikuje komunikaty o kolejnych przypadkach zachorowań i zgonów z powodu koronawirusa? Dlaczego podaje niepełne informacje i wciąż zmienia zasady komunikacji? W tych niepewnych czasach najważniejsza jest rzetelna informacja" – napisała.

   [i tu natychmiast włącza się lisi ogon, a nam równie natychmiastowo powinno zapalić się światełko ostrzegawcze]:

   Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller powołał się na Twitterze na wpis Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w którym poinformowano:
   "Zgodnie z art 27 Ustawy z dnia 5.12.2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, informacje o zgonach raportowane są właściwemu inspektorowi sanitarnemu zgodnie z miejscem zamieszkania osoby zmarłej, a nie zgonu. Taka sytuacja miała miejsce w Warszawie".
   • bonobo44 Sanepid 09.04.20, 09:42
    ”Lekarz lub felczer, który podejrzewa lub rozpoznaje( po koronie?0 zakażenie, chorobę zakaźną lub zgon z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej, określone na podstawie ust. 9 pkt 1 jest obowiązany do zgłoszenia tego faktu właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu” - takie jest prawo.

    A jaka jest praktyka?
    Ano taka:
  • bonobo44 ---------------------- Śląsk --------------------- 09.04.20, 10:00
   czy Trzaskowski mógł nie mieć (wyżej w zakładce Mazowsze) rację i była tam istotnie mowa o zgonach na chwilę bieżącą dla obywateli całego Mazowsza, województw ościennych, a nawet może i państw ościennych?
   w jednym tylko szpitalu jednoimiennym na całe województwo stołeczne?
   czy wydaje się to Państwu w ogóle prawdopodobne? Tak? no to najważniejsze...

   nota bonobo: takie jak to i to wyżej zgromadzenie na długo nie będzie jeszcze możliwe 8-(
    • nikodem321 bonobo homofobem, gdzie moderacja? 09.08.20, 14:12
     bonobo44 napisał:


     > Co tam schodząca ze sceny mniejszość 8-( nota bonobo: sprawy jaskrawo-tENczowej
     > mniejszości LGB-DDT

     Ty się odpierdol od gejów lesbijek i osób biseksualnych.

     Dopisanie do lesbijki - geje - biseksualni skrótu DDT, czyli skrótu od nazwy bardzo silnej trucizny stanowi jawny atak na tych ludzi.
     Bonobo uważa osoby homo i biseksualne za truciznę o sile DDT, a moderacja NIE REAGUJE!

     > miał
     > rację Korwin twierdząc, że powinno się aresztować wszystkie kamery, które sprzy
     > jają dęciu w ten tYNczowy balon i tak naprawdę to one go tworzą?

     Że co?
     Do czego ten bonobo nawołuje?
     Do otwartej homofobii?!
     Usankcjonowanej prawem?
     Tu na forum Nauka?

     > a i sprawa pandemii jakaś taka szaroblada w blasku owej tYNczy

     Świetnie prawa lesbijek i gejów są zagrożeniem większym niż epidemia SARS-CoV-2!

     Moderacja tego nie widzi?!
     • kalllka Re: bonobo homofobem, gdzie moderacja? 09.08.20, 16:05
      Taki sposób na bycie i mienie, Nikodemie. Bonoba się nie krępuje walić tysiące wpisów. Zwiększa ciśnienie przez złośliwe kodowanie i tylko taki efekt, dla hejterki się liczy.
      Polaryzacja stanowisk i spięcia pomiędzy pozwalają funkcjonować bez ryzyka /ze nie zarobi/
      Proste zadanie.
      zwłaszcza tutaj- na forach, od lat mających problem z funkcjonalnością formuły.

      W każdym razie, z twojego wpisu niko- widać tez ,ze drwisz z bonoba- truciciela. Tu tez trzeba uważać jak się do niego odnosisz, albowiem hejterownia to w dużej mierze ludzie z zaburzona funkcja racjonalizacji. nadbudowane przez wirtualne możliwości- aliasy-ego- funkcjonuje w emocjonalnych skrajnościach wiec najczęściej realizuje się w pozycji stalkera- przejecia pozycji i umocowania sie w realu.
      Może wiec być, ze po to klepie tutaj, by moc udowodnić co potrafi- ergo-wykazac się i swoje metody, potencjalnym zleceniodawcom.
      I nawet gdyby nie był samozatrudniający się hejterem, to i tak jest zmanierowanym i upartym cwaniaczkiem, traktującym wszystkich jak ciemna masę do przerobienia na własne kopyto..

      • nikodem321 Re: bonobo homofobem, gdzie moderacja? No gdzie?! 10.08.20, 18:21
       kalllka napisała:

       > Może wiec być, ze po to klepie tutaj, by moc udowodnić co potrafi- ergo-wykazac
       > się i swoje metody, potencjalnym zleceniodawcom.
       > I nawet gdyby nie był samozatrudniający się hejterem, to i tak jest zmanierowan
       > ym i upartym cwaniaczkiem, traktującym wszystkich jak ciemna masę do przerobien
       > ia na własne kopyto..

       bonobo jest przede wszystkim biednym, samotnym Polaczkiem ze Szwecji.
       Pisze tu trzy po trzy do kwadratu. Kreśli jakieś durne kreseczki. Zakłada swoje bieda blogi monologi.
       W tej Szwecji nie ma przyjaciół, znajomych. Ma za to "białe noce" które spać nie dają i "ciemne noce" o 14:00, które w depresje wprowadzają.
       Stan psychiczny bonobo mnie nie interesuje. Interesują mnie jego homofobiczne teksty! Wypraszam sobie, aby jakiś sfrustrowany emigrant przyrównywał lesbijki i gejów do DDT!
     • bonobo44 nikodem321 bonofobem, gdzie moderacja, no gdzie? 11.08.20, 11:00
      Stan psychiczny i poziom intelektualny ani 3210nikogo ani jego kalki kalllki mnie nie interesuje. Interesują mnie jego bonofobiczne teksty! Wypraszam sobie, aby jakiś sfrustrowany przedstawiciel tYNczowych o inteligencji kołka w płocie przyrównywał mnie do jakiegoś Wikinga-blogera, który rzekomo jest homofobem; skoro powszechnie wiadomo, że wręcz przeciwnie - jestem zagorzałym... homofilem;
      powszechnie znany jest tu mój pogląd, że im więcej mamy w populacji osobników rezygnujących z seksu z płcią nadobną, tym lepiej dla reszty (a i rzeczonym wcześniej migrantom coś bez trudu skapnie z tego marnującego się bożego dobra 8-)
   • bonobo44 Re: COVID-19 prognoza dla ŚLĄSKA na lato 15.04.20, 00:24
    nie da się zwalczyć epidemii w całym kraju (pomimo uwidocznionych wyżej obu okien życia), jeśli pozwoli się jej rozbuchać w jednym nawet tylko województwie 8-(

    gdy na Śląsku wyrwie się ona spod kontroli (a wszystko tu ku temu zmierza), uzyskamy prosty model
    Katalonii (Barcelony w opozycji do Madrytu) i Hiszpanii

    nawet tylko w proporcji wybuchu epidemii Lombardii do Włoch (tzn. gdy Warszawa przejściowo uchroni się przed epidemią jak Rzym)

    analogia jest tu, niestety dla Śląska i reszty kraju, bardzo daleko idąca:
    "Zespół miejski Barcelony wykracza poza centrum administracyjne, z liczbą ludności wynoszącą 4 840 000, jest szóstym co do wielkości zespołem miejskim w Unii Europejskiej"
    • bonobo44 Prognoza dla Polski z IWZiEU Seattle 17.04.20, 11:25
     "Do tej pory wszyscy byli dobrej pomyśli, ponieważ szczyt zachorowań prognozowano na 25 kwietnia. Niestety ta data jest już nieaktualna... Specjaliści Instytutu Wskaźników Zdrowotnych i Ewaluacji Uniwersytetu stanu Waszyngton w Seattle podali kolejną, podobno bardziej realną datę.  Kiedy w Polsce nastąpi szczyt zachorowań? Najpierw przewidywano, że szczyt zachorowań przypadnie na 20 kwietnia. Później prognozowano dzień 25 kwietnia, a teraz mówi się o 27 kwietnia. Ma to być czas, kiedy w ciągu doby będziemy notować nawet ponad 70 zgonów. Taki wzrost śmiertelności może potrwać kilka dni, a z początkiem maja wszystko miałoby zacząć wracać do normy. "

     Prognoza ta nie uwzględnia rozwijającego się u nas w Polsce w najlepsze ogniska na miarę Lombardii i Katalonii. No ale skoro Śląsk trudno jest zobaczyć stąd, z kraju (zwłaszcza że stolica ma swoje zmartwienia, podobnie jak stolica Hiszpanii), to tym bardziej specjaliści z Seattle nie są w stanie tego dostrzec. Jeśli sprawy zostawi się tam swojemu biegowi, to obawiam się, że wkrótce będzie jednak głośno o tym regionie Polski nie tylko w Warszawie, ale także w Seattle i w całym świecie 8-(
     "Exmetrix - Data Science Platform 8 kwietnia o 12:53 · Najnowsza prognoza rozwoju pandemii Covid-19 – nadal oczekujemy szczytu około 9 000 zakażeń. Szczyt prawdopodobnie przesunie się o kilka dni, z 20 w okolice 25 kwietnia. Dotychczasowa sprawdzalność – 94.3% 07 kwietnia model został poddany drugiej reestymacji . Prognoza po tzw. douczeniu modelu, również i teraz nie uległa zasadniczej zmianie. Wskazuje nadal około 9 tysięcy potwierdzonych testami infekcji, natomiast maksimum epidemii przesunęło się o kilka dni w czasie, z 20 kwietnia w okolicę 25 kwietnia br. Z modelu po reestymacji wynika też możliwość minimalnie łagodniejszego, mniej stromo nachylonego przebiegu liczby wykrywanych zakażeń, co odzwierciedla zachowanie dwóch zmiennych z grupy tworzącej model. Pierwsza, to dokładniejsza prognoza temperatury (nieco wyższa niż zakładana poprzednio) , a druga, to utrzymująca się na dość wysokim poziomie liczba testów koniecznych do wykrycia jednego pozytywnego przypadku (obecnie trzeba wykonać w Polsce średnio 19 testów, by wśród nich był jeden potwierdzony przypadek zakażenia co jest liczbą zbliżoną do sytuacji w Korei Południowej na tym samym etapie epidemii i bardzo zbliżoną do występującej obecnie w Czechach)."
   • bonobo44 COVID-19 prognoza dla PL 15 IV 15.04.20, 22:38
    jak napisałem:

    > nie da się zwalczyć epidemii w całym kraju, jeśli pozwoli się jej rozbuchać w jednym nawet tylko województwie 8-(

    a sprawy na Śląsku (pozostawionym sobie) nie mają się najlepiej (jednostajny wzrost eksponencjalny), a także w skali kraju nastąpił wzrost w górę oddalając okno o kolejny dzień (w ten sposób możemy gonić tego króliczka w przysłowiową nieskończoność)
    • bonobo44 COVID-19 prognoza dla PL 16 IV 17.04.20, 00:39
     nie da się zwalczyć epidemii w całym kraju, jeśli wybuchnie ona w jednym nawet tylko województwie 8-(

     a sprawy na Śląsku (pozostawionym sobie) nie mają się najlepiej (jednostajny wzrost eksponencjalny), a także w skali kraju nastąpił wzrost w górę oddalając okno spadku zakażeń o kolejny dzień (w ten sposób możemy gonić tego króliczka w przysłowiową nieskończoność, dopóki nie powstrzymamy zgubnych tendencji w aglomeracjach Śląska)
  • bonobo44 Re: COVID-19 prognoza dla ŚLĄSKA na lato 15.04.20, 01:18
   Bądźmy ze sobą szczerzy - obecnie nadal Mazowieckie i Śląskie "walczą" o prymat pierwszeństwa co do ilości zabitych (jak Madryt i Katalonia w Hiszpanii). Co więcej, to drugie jest 2-krotnie mniejsze i dla porównania oba wskaźniki powinny być przemnożone tu przez 2:

   2xS= 2x(943 + i 52)=1886 + i 104 z modułem |2xS| = 1888,87
   1xW=1715 + i 75 z modułem zespolonym |W| = 1716,64

   moduły zespolone są zbliżone, ale liczba zmarłych na Mazowszu jest w tej proporcji aż o 1/4 niższa niż na Śląsku

   nie da się zwalczyć epidemii w całym kraju, jeśli pozwoli się jej rozbuchać w jednym nawet tylko województwie 8-(

   gdy na Śląsku wyrwie się ona spod kontroli (a wszystko tu ku temu zmierza), uzyskamy prosty model
   Katalonii (Barcelony w opozycji do Madrytu) i Hiszpanii

   nawet tylko w proporcji wybuchu epidemii Lombardii do Włoch (tzn. gdy Warszawa przejściowo uchroni się przed epidemią jak Rzym)

   analogia jest tu, niestety dla Śląska i reszty kraju, bardzo daleko idąca:
   "Zespół miejski Barcelony wykracza poza centrum administracyjne, z liczbą ludności wynoszącą 4 840 000, jest szóstym co do wielkości zespołem miejskim w Unii Europejskiej"
  • bonobo44 Re: COVID-19 prognoza dla ŚLĄSKA na lato 15.04.20, 20:04
   Ponieważ w moim przekonaniu grozi nam model Lombardii (lub raczej nawet Barcelony - Madrytu),
   uważam za celowe skupienie się na tym najpoważniejszym dla Polski dziś zagrożeniu (wobec czysto pozornych w takiej sytuacji okien wyjścia naszego kraju z pandemii bez większego szwanku):

   15IV
   PL 7582 286
   Silesia 988(943+45) (217,9/mln) zm: 59(53+6) (13/mln) wylecz: 8 (1,8/mln)
   Mazowsze 1792 (331,6/mln) zm: 82 (15,2/mln) wylecz: 2 (0,4/mln)

   pozornie wszystko jest OK: 15,2/mln > 13/mln i to Mazowsze "przoduje"...
   ale...
   Silesia 12333km2 4524tys. 370/km2 (miasta: 3469 tys.)
   Mazovia 35579km2 5385tys. 151/km2 (W-wa: 1765 tys.)
   tzn.

   zagęszczenie populacji Śląska o niemal 3 razy mniejszej powierzchni jest przeszło 2 krotnie większe !!!

   z tego większość zamieszkuje potężną aglomerację miejską rozmiarów Barcelony, tzn. Silesię (jak niedawno zamierzano nazwać GOP)

   nie muszę chyba dodawać, jakie znaczenie ma owo "zagęszczenie" dla rozwoju epidemii
  • bonobo44 COVID-19 prognoza dla Śląska 15 IV 15.04.20, 22:45
   > nie da się zwalczyć epidemii w całym kraju, jeśli pozwoli się jej rozbuchać w jednym nawet tylko województwie 8-(

   a sprawy na Śląsku (pozostawionym sobie) nie mają się najlepiej (notuje się tam jednostajny wzrost eksponencjalny obu parametrów: od 10 dni dla zakażeń, a od 4ch dla zgonów)
  • bonobo44 COVID-19 prognoza dla Śląska 15 IV 15.04.20, 22:48
   > nie da się zwalczyć epidemii w całym kraju, jeśli pozwoli się jej rozbuchać w jednym nawet tylko województwie 8-(

   a sprawy na Śląsku (pozostawionym sobie) nie mają się najlepiej notuje się tam jednostajny wzrost eksponencjalny obu parametrów: od 10 dni dla zakażeń, a od 4ch dla zgonów
  • bonobo44 COVID-19 prognoza dla Śląska z 16 IV 17.04.20, 00:57
   nie da się zwalczyć epidemii w całym kraju, jeśli wybuchnie ona w jednym nawet tylko województwie 8-(

   a sprawy na Śląsku (pozostawionym sobie) nie mają się najlepiej (jednostajny wzrost eksponencjalny), a także w skali kraju nastąpił wzrost w górę oddalając okno spadku zakażeń o kolejny dzień (w ten sposób możemy gonić tego króliczka w przysłowiową nieskończoność, dopóki nie powstrzymamy zgubnych tendencji w aglomeracjach Śląska):

   trend liczby zmarłych owinął sobie wokół palca moją prognozę z 4 IV, mocno potwierdzając prognozę na miesiąc naprzód 1000 zabitych tylko na Górnym Śląsku do dnia 4 V

   a trend zakażeń przeciął w połowie moją linię prognozy (bardzo poprawnie od strony prognostycznej, bo no bo) równolegle do linii trendu zmarłych i poszybował w górę do 10.000 zakażeń na samym Śląsku już 2 V (pomiędzy cenionym tu Świętem Pracy i Świętem Konstytucji 3 Maja, bardziej chyba cenionym na Mazowszu, chociaż dochodzące tam do głosu władze przywracające komunistyczne brzmienia ulic mogły by świadczyć o czymś wprost przeciwnym; Ślązacy bardzo dobrze też pamiętają, że Święto Pracy zostało swego czasu jedynie zawłaszczone sobie przez komunę)

   Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.[za wiki] Druga Międzynarodówka była międzynarodowym stowarzyszeniem partii i organizacji socjalistycznych. Organizacja powstała 14 lipca 1889 roku w Paryżu. Została założona przez partie socjaldemokratyczne z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Belgii. [za wiki]
  • bonobo44 COVID-19 prognoza dla Polski 17 IV 17.04.20, 19:23
   W dniu w którym świat osiągnął 150 tys. zmarłych i 2,2 mln zakażonych,
   pozorne okno, na które bezzasadnie liczyły światowe biura prognoz właśnie się zatrzasnęło także dla Polski:
   20 IV - 10.000 zakażeń i dalszy wzrost do 20.000 9V i więcej im dalej
   9 V - pierwszy 1000 zmarłych na sam Dzień Zwycięstwa
  • bonobo44 COVID-19 prognoza dla Śląska 17 IV 17.04.20, 19:36
   1 maja: 10 tys. zarażonych tylko na Śląsku 5 maja: 1000 zmarłych tylko na Śląsku !!!

   proszę zwrócić uwagę, że trend dla całej Polski wskazuje na pierwszy 1000 zmarłych w skali kraju "dopiero" 9 maja!

   !!! taka rozbieżność obu trendów powinna nam wszystkim dać do myślenia !!!

   Wydaje się, że to ostatnie chwile, aby spróbować jeszcze zapanować nad wybuchem epidemii na Śląsku 8-(

   ponadto
   1V USA mogą osiągnąć pierwsze 100 tys. zmarłych
   a Europa 3 razy tyle (podobnie jak obecnie - już jutro osiągniemy tu pierwsze 100 tys. zmarłych)
   • bonobo44 COVID-19 a powszechna pylica płuc górników 17.04.20, 20:13
    "18 górników z kopalni Bobrek w Bytomiu objęto kwarantanną domową po potwierdzeniu koronawirusa u jednego z pracowników tego zakładu (...) W pierwszych dniach kwietnia z rejonu prowadzonych prac prewencyjnie wycofano dwie brygady górników z kopalni Bobrek - w sumie około 30 osób. Decyzję taką podjęto po tym, gdy okazało się, że w kręgu znajomych jednego z pracowników może być osoba zarażona koronawirusem. W ostatnim czasie potwierdzono zakażenie u jednego z górników, a kolejnych poddano testom. - Zostaliśmy poinformowani, że u jednego z pracowników kopalni Bobrek potwierdzono infekcję koronawirusem. Ustalono, że bezpośredni kontakt z zakażonym górnikiem w miejscu pracy miało w sumie 18 osób. Pracownicy zostali skierowani na kwarantannę i będą testowani pod kątem obecności SARS-CoV-2"

    www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/bobrek-g%c3%b3rnik-zaka%c5%bcony-koronawirusem-18-pracownik%c3%b3w-skierowano-na-kwarantann%c4%99/ar-BB12MzRw?ocid=spartanntp
    górnicy dołowi są w szczególnych grupach ryzyka w obliczu COVID-19 - pylica płuc jest jednym z głównych powodów, dla których przechodzą oni na tak wczesne emerytury górnicze, a nie jakaś fanaberia ich związków zawodowych, jak się może nam Polakom zdawać w innych regionach Polski:

    "Napisano 11 luty 2010 - mój tata jest od 2 lat na emeryturze, pracował jako górnik. W tym roku wykryto u niego pylicę, jak się okazało po analizie zdjęć rentgenowskich pylica była już w 2007 roku, gdy odchodził na emeryturę. Miał wówczas wykonane prześwietlenia i odpowiednie badania, ale nie został poinformowany o posiadanej przez niego pylicy."
    forum.infor.pl/topic/330601-dodatek-do-emerytury-choroba-zawodowa/
  • bonobo44 Właściwe zestawienie 18.04.20, 02:56
   Trochę nie rozumiem tych europejskich okrzyków zgrozy pod adresem USA:
   USA 326 mln mieszkańców
   Europa 712 mln, tzn. ok. dwa (2,2) razy więcej
   ma 96228 zmarłych, tzn. ok. trzy (2,6) razy więcej niż USA (37135)

   przypomina mi to okrzyki zgrozy przy okazji bombardowań Drezna (18 tys. zabitych)
   gdy tylko we wrześniu 39 Niemcy zabili w bombardowaniach 12 tys. Warszawiaków
   pl.wikipedia.org/wiki/Obrona_Warszawy_(1939)
   a w Powstaniu Warszawskim 150-200 tys. cywilów i 10 tys. żolnierzy
   pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_warszawskie
   • bonobo44 Cała Ameryka Pn. 42% liczby ofiar w Europie 19.04.20, 12:38
    Ameryka Pn.:
    Kanada 37 mln
    Meksyk 125 mln
    USA 326 mln
    Reszta 100 mln
    Razem: 588 mln

    to 83% ludności Europy i 42% ofiar Europy

    to także 45% sumy ludności Europy i Ameryki Pn. (1300 mln) oraz 29% sumy ich ofiar koronawirusa (141847)

    łącznie w Europie i Ameryce Pn. mamy aż 88% ofiar koronawirusa dla całego świata (161191) sama Europa to 62% strat światowych, natomiast sama Ameryka Pn. 26%

    pewne wyobrażenie daje liczba ofiar w Ameryce Pn.,
    jaką musiałaby ona mieć aby osiągnąć poziom ofiar epidemii w Europie:
    to 82750
    inna liczba to: suma zmarłych tylko Hiszpanii i Francji przekracza liczbę ofiar w całych Stanach Zjednoczonych
  • bonobo44 COVID-19 prognoza dla Śląska z 18 IV 19.04.20, 11:39
   Na Śląsku jest obecnie 20% przypadków śmiertelnych dla całej Polski.
   Paradoks poprzedniej prognozy rozwiązał się w ten sposób, że trendy
   wskazują obecnie na to, że Śląsk osiągnie 50% wartość takiej liczby, gdy dnia
   9 maja odnotowanych zostanie tylko tam pierwszych 1000 ofiar koronawirusa:
   • bonobo44 Na Śląsku jest 20% ofiar przy 12% ludności 19.04.20, 13:09

    Na Śląsku jest obecnie 20% przypadków śmiertelnych dla całej Polski przy 12% stanu jej ludności.
    (W Polsce musiałoby już być 71 x 8,(3)= 592 ofiar (jest 350) aby osiągnąć poziom dla Śląska)
    W Polsce jest 0,35% ofiar dla całej Europy (100201) przy 5,3% ludności i 0,22% dla całego świata (161191) przy 0,49% światowej populacji
    Aby dorównać średniej europejskiej musiałoby tu być 5311 ofiar (jest 350) Aby dorównać średniej światowej musiałoby tu być 790 ofiar (jest 350)
    • bonobo44 Godom 20.04.20, 17:34
     Słuchem se drugi dzionek ino radyja Silesia,
     coby cołkiem nie zdurnieć łod tygo koronawira
     i powoli zaczyno mi siem zdowoć, co nie tyla rozumim to gadko, co som piknie zaczynom w niej godoć,
     a nie ino fanzolić:

     Wszystkie (no może ino poza noszym spólnym przodowym hajerem hełuropitekusem)
     łutyskujom na te moje podługowate kryski na matyski, no to podziwojmy siem co tys siem ;-)
     miłudało wywrózyć (bo no bo przeca ino nie wywróżyć, ibo to łłostatnie znaczyć by mogło ino przewrócić żyć na nice 8-)


     18IV łosiem-nasto: 1273 zarożonych i 69 (zeks na nojn to nowet gorole rozumiom po nasymu) na wiecznym fajrancie momy na nasym słonycnym Ślunzsku

     05.04.20 (tedy było 431 i 16) ło 20:53 widziołżech pomindzy 1000 i 2000 zarożonych pomindzy 11 i 21 kwitnia
     trofił żech psyca pyrfekt w som środecek, pra ludkowie?

     i pomindzy 55 i 165 na wiecznym sylflaju
     jest owo 69 - tys pyrfekt (ino nie dlo nich bidulów 8-(

  • bonobo44 COVID-19 na Śląsku 19-kwietnia 20.04.20, 21:49
   "Exmetrix - Data Science Platform 8 kwietnia o 12:53 · Najnowsza prognoza rozwoju pandemii Covid-19 – nadal oczekujemy szczytu około 9 000 zakażeń. Szczyt prawdopodobnie przesunie się o kilka dni, z 20 w okolice 25 kwietnia. Dotychczasowa sprawdzalność – 94.3% 07 kwietnia model został poddany drugiej reestymacji . Prognoza po tzw. douczeniu modelu, również i teraz nie uległa zasadniczej zmianie. Wskazuje nadal około 9 tysięcy potwierdzonych testami infekcji, natomiast maksimum epidemii przesunęło się o kilka dni w czasie, z 20 kwietnia w okolicę 25 kwietnia br. "
   www.facebook.com/1672539289701945/photos/a.1772959936326546/2590980121191186/?type=3
   9000 (?) 25 kwietnia (?) szczytowanie (?)

   mamy dziś 20 kwietnia i 9593 (a nie 9000 dopiero 25-go) i póki co żadnego szczytu ni widu ni słychu 8-(

   8080 nie wyleczonych, 380 zmarłych (4% zakażonych)

   z czego 1514 zarażonych na Śląsku i 75 zmarłych
   (nie ma czego zazdrościć też Mazowszu: tu 114 ofiar pośród 2030 zakażonych - na pewno nie mają tam teraz głowy do spraw Śląska)

   ewidentnie realizuje się u nas model hiszpański
   - jesteśmy w jego bardzo wstępnym (spowolnionym jak w jakimś filmie grozy) stadium,
   co wcale jeszcze nie znaczy, że obejdzie się u nas finalnie mniej krwawo 8-(

   na koniec kilka obrazków za dzień wczorajszy - do wyboru - do koloru:
   • bonobo44 Prognoza ExMetrix z 19-kwietnia dla PL 20.04.20, 22:06
    "Analitycy z firmy ExMetrix przedstawili nową prognozę rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce. Wskazuje ona, że łączna liczba wykrytych zakażeń w Polsce wyniesie ok. 12 tys. i będzie nieco wyższa niż wynikało z pierwotnego modelu." next.gazeta.pl/next/7,173953,25882982,najnowsza-prognoza-rozwoju-epidemii-w-polsce-wiecej-zachorowan.html#s=BoxMMtImg1


    taa... a potem będzie 15.000 itd., i dalej w ten sam deseń jak poprzednio 8-(

    "Stąd kolejne prognozy ExMetrix, w tym ta najnowsza, opublikowana w niedzielę 19 kwietnia. Wynika z niej, że - oczywiście według centralnej ścieżki prognozy - liczba osób, u których wykryte zostanie zakażenie koronawirusem w Polsce, ma wynieść ok. 12 tys. To nieco więcej, niż wynikało z pierwszej wersji modelu, który pokazywał, że szczyt osiągniemy na poziomie ok. 9 tys. zakażonych (oficjalny stan na poniedziałkowy poranek wynosił 9453 zakażonych)."

    to 'nieco' to już 1/3 więcej i... na tym się nie skończy - nie łudźmy się !

    "Z modelu wynika także, że szczyt zachorowań jest tuż tuż, i od 25 kwietnia powinniśmy obserwować wyraźne zahamowanie przyrostu krzywej pokazującej łączną liczbę zakażeń. Jednocześnie pozytywna informacja jest taka, że liczba testów potrzebnych do wykrycia jednego zakażenia wzrosła z 19 do 21 (liczba wszystkich dotychczas przeprowadzonych testów odniesiona do liczby wykrytych zakażeń). Jeżeli ta tendencja się utrzyma, to oznaczać będzie stopniowe rozrzedzanie osób zakażonych w całej populacji. Taka tendencja od kilku dni utrzymuje się w Czechach"

    Oh...goshh... w Lombardii na początku notowano skuteczność 1 na 40 testów 8-(
    zaraz potem...
    • kornel-1 Re: Prognoza ExMetrix z 19-kwietnia dla PL 20.04.20, 22:58
     bonobo44 napisał:


     > taa... a potem będzie 15.000 itd., i dalej w ten sam deseń jak poprzednio 8-(

     Ex-Metrix zmieniał prognozy już czterokrotnie:
     22.03 - ok. 9.100 zakażeń
     28.03 - ok. 8.900 zakażeń
     07.04 - ok. 9.700 zakażeń
     16.04 - ok. 11.800 zakażeń

     Uczą się chłopaki :)

     I podobnie jak Ty, Mistrzu, mają parcie na procenty: sprawdzalność 95.7% !!!!!!!! Yes, yes, yes!

     Widzisz, Bonobo, to nie sztuka co parę dni zmieniać prognozę. Sztuka przewidzieć różne zmiany i cierpliwie czekać rezultatów. Dopiero wtedy na wróża spływa cały splendor...

     Quidquid agis, prudenter agas et respice finem!

     Ja swoją prognozę z 23.03 mógłbym zmieniać, reestymować, czyli mówiąc normalnie - naginać do faktów.
     Ja mam frajdę z tego, że zrobiłem swój model matematyczny, uwzględniający różne czynniki, zależny od różnych parametrów. Nie wszystko uwzględniłem, ale nie mam takich aspiracji, by wprowadzać kolejne parametry a tym bardziej korygować wyniki w oparciu o dane realne. Dla mnie jest ciekawe, czy sprawdzi się przewidywany przeze mnie maksymalny wzrost zakażeń mniej więcej w 10 dni po świętach i czy wystąpią wahnięcia po świętach i po długim weekendzie majowym.

     No i mam pytanie do Ciebie. Czy jesteś w stanie zapanować nad swoją potrzebą wklejania wykresów - byle gdzie? Przecież prognoza ExMetrix dotyczy Polski a nie Śląska. Założyłeś przecież taki wątek.

     Kornel
     • bonobo44 Re: Prognoza ExMetrix z 19-kwietnia dla PL 20.04.20, 23:27
      Odopowiedź na Twoje ostatnie pytanie jest banalna: Staram się ograniczyć ilość obsługiwanych wONtków do minimum, bo no bo zostałem przez to uprzejmie poproszony przez koordynatora FN.
      Ponieważ sprawy dziejące się aktualnie na Śląsku są moim zdaniem kluczowe, a dane dla całego kraju je jedynie przejściowo maskują, to zestawiam właśnie tu jedne z drugimi, bo no bo sprawy Lombardii rzutowały na całą sytuację we Włoszech (podobnie jak Katalonii w Hiszpanii). Na Śląsku obserwuję stale wzrosty wykładnicze, podczas gdy w pozostałych regionach występuje zjawisko liniowego oscylatora tłumienia drgań. Stąd złudzenia ExMetrixu i Twoje, mój drogi przyjacielu i MPP, że coś da się zatrzymać do końca miesiąca w całej Polsce, jeśli nawet pominie się to, co rozgrywa się w tym regionie o odwiecznym charakterze lennej w stosunku do Korony kolonii.
      Otóż z całą mocą wyjącego bezsilnie na puszczy, a właściwie miejskiej dżungli, Pana z Panisc i najgłębszym swoim przekonaniem (w oparciu o dane, które bardzo starannie śledzę na bieżąco) oświadczam: NIE DA SIĘ! Śląsk to będzie gwóźdź do trumny i nasze rodzime źródło ostatecznej eksplozji tej pandemii w Polsce. Co gorsza - nikt tego nie docenia i nawet nie próbuje zauważyć tej groźby... 8-(44 wkrótce centrala zrobi z GOP czerwony obszar objęty kwarantanną, ale to nie wystarczy, bo no bo jest tu B.-B. i Żywiec, Racibórz i 100-tysięczne Jastrzębie Zdrój na południu (jakże szczęśliwie ani bez lotniska ani nawet linii kolejowej). Wreszcie jest Częstochowa z jej Jasną Górą i już wkrótce przydadzą się tu jedyne pozostające środki w obliczu kilku pozatykanych 100-łóżkowych szpitali jak na ironię jednoimiennych i niemal jednomiejscowych w skali potrzeb... środki w postaci modlitw do Czarnej Madonny 8-(44
      • kornel-1 Re: Prognoza ExMetrix z 19-kwietnia dla PL 20.04.20, 23:36
       bonobo44 napisał:

       > Odopowiedź na Twoje ostatnie pytanie jest banalna: Staram się ograniczyć ilość > obsługiwanych wONtków do minimum, bo no bo zostałem przez to uprzejmie poproszo > ny przez koordynatora FN.

       W rzeczywistości zapowiedziałeś coś innego. Prognoza ExMetrix dotyczy Polski, nie Śląska. Upierasz się jak bonobiątko.

       k.
       • bonobo44 Re: Prognoza ExMetrix z 19-kwietnia dla PL 21.04.20, 02:05
        (1) Masz niezbyt oryginalne podejście do Śląska. To jednak część Polski. Ślązacy sami o to walczyli w trzech zrywach powstańczych.

        (2) Nie słuchasz uważnie (jeśli w ogóle słuchasz), a kiedyś nauczono mnie że sztuka konwersacji to nie tylko wsłuchiwanie się w swój własny głos: Śląsk jest kluczem do rzeczywistego obrazu przebiegu pandemii w Polsce, a nie na odwrót. Dlatego wszystkie prognozy, które holistycznie traktują Polskę, są OK DR. Dlaczego w Chinach skoncentrowano się na Wuhan? We Włoszech na Lombardii? A w Hiszpanii na Katalonii i Madrycie?

        (3) Wyszedłem na przeciw oczekiwaniom koordynatora FN, redukując efektywnie swoje zaangażowanie do 2 tylko wONtków. Ten dotyczący całej Polski - w obliczu tego, co zaczyna na naszych oczach rozgrywać się na Śląsku - zwyczajnie uznałem za wtórny. Dlatego podciągnąłem go pod ten, który powinien dla nas wszystkich stać się absolutnie priorytetowy.
        • kornel-1 Re: Prognoza ExMetrix z 19-kwietnia dla PL 21.04.20, 07:47
         bonobo44 napisał:

         > (3) Wyszedłem na przeciw oczekiwaniom koordynatora FN, redukując efektywnie swo > je zaangażowanie do 2 tylko wONtków. Ten dotyczący całej Polski - w obliczu teg > o, co zaczyna na naszych oczach rozgrywać się na Śląsku - zwyczajnie uznałem za > wtórny. Dlatego podciągnąłem go pod ten, który powinien dla nas wszystkich st > ać się absolutnie priorytetowy.

         Prawda jest jednak inna, o Najwyższy Augurze! Porzucasz wątki dotyczące miejsc, w których epidemia przestaje mieć charakter wzrostu opisywanego eksponentą. Żeby nie wiem jak wiatry zawiały, to Twoje kreseczki mogą iść tylko w górę. Nie idą? Tym gorzej dla nich - anatema i amnezja...

         Teraz chcesz widzieć w Śląsku główne ognisko COVID-19. Wróżę, że gdy wzrost się tam ustabilizuje, przerzucisz się na epidemię w jakimś DPS-ie, gdzie liczba zakażeń ma silny charakter wzrostowy...

         k.
         • bonobo44 Re: Prognoza ExMetrix z 19-kwietnia dla PL 21.04.20, 12:48
          Przecież te wONtki nie poznikały drogi Mistrzu Potencjalnej Prognozy
          Wstrzymaj się z ferowaniem wyroków do Święta 3 Maja.
          Oby Twoje wróżby odnośnie Śląska stały się bardziej podstawne niż te dotyczące rychłego jakoby przesilenia dla całej Polski. Nota bonobo wykresy dla Polski są tu kontynuowane w niezmienionej postaci (tzn. widnieje na nich linia mojej prognozy zachorowań sprzed ponad miesiąca, z 17 marca, która sprawdzała się jota w jotę przez kolejnych 22 dni; pokaż mi gdzieś drugą podobną). Na Twoim i naszych władz miejscu nie cieszyłbym się jak głupi z prognoz ExMetriksu, bo no bo właśnie "stabilne" eksponenty dla Śląska wróżą nie co innego jak ostateczne załamanie pogody na lato w całym kraju.
          Obyśmy nie wylądowali jak Ekwador, bo no bo moce przerobowe naszej służby zdrowia są niewiele lepsze. Jedyne w czym mamy przewagę i wprawę nabytą przy okazji ukrywanego rozmiaru ofiar dorocznych epidemii grypy (na wzór tych ekwadorskich statystyk zaniżonych 10-krotnie), to nieśpieszne chowanie zmarłych (sprzyjającą porą roku, bo no bo zimą). Skutkuje to stosunkowo małą ilością seniorów, z których co mniej odporni wykruszali się równomiernie przez kolejne 10-lecia i COVID-19 może tu jedynie dopełnić dzieła.
          • kornel-1 Re: Prognoza ExMetrix z 19-kwietnia dla PL 21.04.20, 13:21
           bonobo44 napisał:

           > Przecież te wONtki nie poznikały drogi Mistrzu Potencjalnej Prognozy > Wstrzymaj się z ferowaniem wyroków do Święta 3 Maja. > Oby Twoje wróżby odnośnie Śląska stały się bardziej podstawne niż te dotyczące > rychłego jakoby przesilenia dla całej Polski.
           Ależ Ekscelencjo Tasseomancka! Ja się nie zajmuję ani Śląskiem ani wróżeniem. Opracowałem jeno prymitywny model dla Polski w celach, powiedzmy, dydaktyczno-poznawczych :)

           Kornel
         • bonobo44 k. a Śląsk 11.05.20, 15:41
          kornel-1 napisał:

          > Teraz chcesz widzieć w Śląsku główne ognisko COVID-19. Wróżę, że gdy wzrost się
          > tam ustabilizuje, przerzucisz się na epidemię w jakimś DPS-ie, gdzie liczba za
          > każeń ma silny charakter wzrostowy...
          >
          > k.

          Jak to się stało, że taka "wyrocznia delficka" w kwestii "naukawego" modelowania tej epidemii, taki istny "gruby Bolek" jak k. nie dostrzegł tego, co już 4 kwietnia prognozowało tak "cienkie Bonobo" jak ja?
          a co w miesiąc później zaczyna się potwierdzać w całej rozciągłości:
          next.gazeta.pl/next/7,173953,25927795,slask-polska-lombardia-duzy-wzrost-zakazen-w-kopalniach.html
          • europitek Re: k. a Śląsk 11.05.20, 21:11
           Wczoraj lub przedwczoraj jakiś boss z Min. Sprawiedliwości pochwalił się przed ka,erami, że w [polskich więzieniach nie było ani jednego przypadku Covid-19.
        • suender Re: Prognoza ExMetrix z 19-kwietnia dla PL 21.04.20, 15:26
         bonobo44:

         > Masz niezbyt oryginalne podejście do Śląska. To jednak część Polski. Ślązacy sami o to
         > walczyli w trzech zrywach powstańczych.

         To Bonobo ma oryginalne i połączone z niewiedzą podejście do Śląska.
         Obecnie to Śląsk po części należy do Czech, Polski i Niemiec.
         Natomiast podział popowstaniowy był zupełnie inny niż jest teraz .....
         Cbdo.
      • bonobo44 Czerwone powiaty 09.08.20, 03:04
       bonobo44 napisał:

       > wkrótce centrala zrobi z GOP czerwony obszar objęty kwarantanną, ale to nie wystarczy, bo no bo jest tu B.-B. i Żywiec, Racibórz i 100-tysięczne Jastrzębie Zdrój na południu (jakże szczęśliwie ani bez lotniska ani nawet linii kolejowej).

       czyżby k. miał finalnie rację co do moich zdolności proroczych 8-(
  • bonobo44 Re: COVID-19 prognoza dla ŚLĄSKA na lato 21.04.20, 17:02
   Trendy się normalizują i znalazły chyba wreszcie stabilny wspólny mianownik wzrostu, w którym powoli można dostrzec odbicie tendencji dla Śląska (który szczęśliwie zdaje się nieco wyhamowywać). Żadnego zapowiadanego przez MPP k. oraz ExMetrix przełomu Dunajca od krańca świata do krańca wciąż jednak ani widu ani słychu.
   Oba trendy zachorowań wchodzą za to coraz bardziej wąskim gardłem pomiędzy 2 moje linie prognoz z 17III dla Polski i 4IV dla Śląska
   Jak to ktoś powiedział: pozamykali nas przy stanie 1000 zarażeń, a teraz wypuszczają do lasów przy 10.000,
   bo no bo na niewiele to się zdało (chociaż każde opóźnienie jest tu na wagę wielu uratowanych żyć, jak to określił nasz premier, a ja bym dodał: wielu tysięcy.)
  • bonobo44 Re: COVID-19 prognoza dla ŚLĄSKA na lato 24.04.20, 02:49
   " Na pewno Śląsk jest miejscem, które – jak pokazują statystyki – wysuwa się ostatnio mocno na czoło, jeśli chodzi o miejsca zagrożone. Mazowsze też na pewno będzie takim miejsce. Do rozważenia jest również Dolny Śląsk"
   www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/koronawirus/kiedy-szczyt-i-koniec-epidemii-dyrektor-wim-zgubili%c5%9bmy-dwa-istotne-czynniki/ar-BB136NdB?ocid=spartanntp

   nareszcie ktoś jeszcze to zauważył...
  • bonobo44 Re: COVID-19 prognoza dla ŚLĄSKA na lato 24.04.20, 21:45
   Najtragiczniejszy dzień epidemii w Polsce. 18-latek najmłodszą ofiara koronawirusa
   www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/koronawirus/najtragiczniejszy-dzie%c5%84-epidemii-w-polsce-18-latek-najm%c5%82odsz%c4%85-ofiara-koronawirusa/ar-BB139tqF?ocid=spartanntp
   "Dotychczas najwięcej osób jednego dnia zmarło 8 kwietnia - odnotowano wówczas 30 zgonów. W piątek 24 kwietnia ta liczba wyniosła 40. "

   Zatęsknimy jeszcze do tej liczby (mniejszej od 44) 8-(44 najnowsze linie trendów odseparowały się wreszcie należycie tak, że na Śląsku liczba zarażonych nie przekroczy tej liczby dla całej Polski, na co się niemal zanosiło 8-(
   i prognozują, co następuje:
   Śląsk: 100 ofiar już 26 IV 10.000 zakażonych 1 VI
   PL: 1000 ofiar 12 V
   USA: 100.000 ofiar 6 V
   • suender Re: COVID-19 prognoza dla ŚLĄSKA na lato 25.04.20, 19:25
    bonobo:

    > Śląsk: 100 ofiar już 26 IV 10.000 zakażonych 1 VI

    Nie prawda, że 100 na śląsku, bo nieco więcej. Udajesz precyzyjnego a pomijasz Śląsk Cieszyński i Niemiecki.
    Tu masz notkę o danych ze Szpitala Śląskiego w Cieszynie:

    "71-letni mężczyzna z Ustronia zmarł we wtorek w Szpitalu Śląskim w Cieszynie "
    www.gazetaprawna.pl/artykuly/1463440,slaskie-w-szpitalu-w-cieszynie-zmarl-mezczyzna-zakazony-koronawirusem.html

    "My musimy wiedzieć, - i my się dowiemy!" [David Hilbert]
  • bonobo44 Re: COVID-19 prognoza dla ŚLĄSKA na lato 25.04.20, 17:11
   Po względnym unormowaniu się sytuacji Śląska w stosunku do reszty Polski (początkowy udział 20% zmarłych bardzo powoli ale maleje) i odczekaniu na wykrystalizowanie się nowego trendu dla Polski, dokonałem teraz korekty swojej prognozy z 17III (która utrzymywała się przez kolejne 22 dni). Pozwoliło mi to na uzyskanie nowej krzywej odniesienia dla modelu GB/2, a to w wyniku dało mocne wsparcie hipotezy, że do końca czerwca epidemia w Polsce wygaśnie (wyleczymy wszystkich chorych), a przełomowy punkt braku nowych zachorowań osiągniemy już w połowie czerwca. Bilans epidemii w Polsce wyniesie 3100 zmarłych na 26666 potwierdzonych zarażeń na dzień 1 lipca 2020 r.. W ten sposób (potwierdzony) współczynnik śmiertelności wyniesie u nas 12%i. Z tego na samym Śląsku umrze łącznie 444 osób przy 4267 zarażonych. co da wynik DR=10%. Zupelnie nieźle w zestaweniu z tym, na co się zanosiło jeszcze kilka dni temu. Będzie to 14% ofiar koronawirusa w całym kraju. Jeśli prognoza ta się sprawdzi, uzyskamy najlepszy wynik spośród dużych krajów Europy. Zawdzięczać to będziemy rządowi i sobie samym. Wygląda na to, że powszechna świadomość o słabości (rzeczywistym stanie naszej służby zdrowia), sprawiła, że w sposób zdyscyplinowany (i w samą porę) podjęliśmy jako kraj jedyne możliwe w tej sytuacji kroki - sprowadziły się one do ostrej narodowej kwarantanny, zanim epidemia zdołała się swobodnie rozprzestrzenić.

   Wokół psi (nawet co bardziej zajadłe z naszej rodzimej wsi) ujadają jak najęte, ale nasza karawana ma się nadspodziewanie dobrze (w odróżnieniu od tych innych) i wygląda na to, że - jak tak dobrze pójdzie, jak się można po powyższej prognozie oczekiwać - najdalej za 2 m-ce otrzepie się z piasku tej dziejowej burzy i ruszy w dalszą podróż. Dobrze, że nie rządziła tym wszystkim pewna pani ministra, która zgoła inaczej zafunkcjonowała 10 lat wcześniej.

   Wygląda też, że i sama UE poszła po rozum do głowy i nareszcie korzysta ze swej pozycji na arenie światowej, emitując bilion euro pomocy swoim członkom. Lepsze to, niż nic na... początek. Bo no bo w Europie ta epidemia nie wygaśnie tak "łatwo", jak u nas. A i u nas sukces ten obwarowany jest utrzymaniem dotychczasowych restrykcji przez kolejne 2 miesiące (może tylko w tej mądrzejszej formie, która pozwala ludziom na skorzystanie z dobrodziejstw natury i budowania kondycji i odporności na świeżym powietrzu, przy koniecznej nadal ścisłej izolacji - lasy są u nas przestronne i naprawdę nie trzeba zatrzymywać się w miejscu, w którym widzimy w ogóle jakichś ludzi w zasięgu wzroku). Nawet jeśli przejściowo nasz dochód obniży się w tym kwartale nawet o 20%, to chyba warto w zamian zatrzymać się na poziomie chińskiej liczby 3.000 ofiar niż podążać śladem USA, Hiszpanii, Włoch czy Francji, gdzie liczby te już osiągnęły poziom 10-krotnie wyższy, nie mówiąc o tym, że po dwóch kolejnych miesiącach - mogą się tam swobodnie podwoić i sięgnąć od 40.000-100.000 ofiar w zależności od kraju. A wówczas nasze problemy z odmrożeniem gospodarki okażą się niczym przy ich problemach, co zresztą najwyraźniej już ma miejsce.
   • bonobo44 Śląsk 102 zm. i 2001 zakażonych 28.04.20, 17:48
    > relacja jak m. Mazowszem a Śląskiem

    102 to 55% z 184 - a to już relacja b.bliska 4808 do 8048 (60%)

    a już

    2001 do 2376, czyli 84% to zapowiedź rychłego.... dogonienia centrum

    te 2001 to 1/6 zakażonych dla całej Polski
    a 102 to dobrze ponad 1/6 sumy 570 zmarłych
   • bonobo44 Re: COVID-19 prognoza dla ŚLĄSKA na lato 01.05.20, 15:50
    Trend zachorowań dla całego kraju zdaje się korzystnie delikatnie odrywać od spodu mojej krzywej prognozy, pozornie w obiecujący sposób wspierając hipotezę odnośnie ustania epidemii w Polsce z dniem 1 lipca.
    I wszystko byłoby "cacy", gdyby nie symetryczne oderwanie się (już od 2 dni!) poziomu zachorowań od górnej linii mojej prognozy dla Śląska.
    Jest to odbicie narastającej od wielu dni tendencji. Liczba chorych na Śląsku z początkowej połowy przypadków dla Mazowsza zbliża się nieubłaganie do mazowieckiej liczby zachorowań i wkrótce ją przekroczy.
    A to nie jest jakiś wyścig pokoju 8-(
    Koronawirus nie będzie tu brał jeńców - zwłaszcza pośród górników, którzy w wieku 40 lat właściwie wszyscy cierpią już u nas na zaawansowaną pylicę płuc. (nie ma tam tradycji noszenia pod ziemią nawet maseczek przeciwpyłowych; zresztą spróbował by ktoś wykonać tam ich robotę roboli w takich ozdóbkach na twarzy; to nie spacer po parku ani nawet przejażdżka rowerem).

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka