Dodaj do ulubionych

SARS-CoV-2 wykrywanie koronawirusa ultrafioletem

25.05.20, 22:29
o ile wykrywanie ultrafioletem jest znane, to czy jest możliwe wykrywanie tego wirusa światłem ultrafioletowym i na czym polega problem(ewentualnie inne metody)? Wirus ma średnicę 60–140 nm, to odpowiada UV skrajny 10–121 nm/daleki 122–200 nm. (EUV)
Obserwuj wątek
  • nikodem321 Re: SARS-CoV-2 wykrywanie koronawirusa ultrafiole 26.05.20, 14:35
   primum_non napisał:

   > o ile wykrywanie ultrafioletem jest znane, to czy jest możliwe wykrywanie tego
   > wirusa światłem ultrafioletowym i na czym polega problem(ewentualnie inne metod
   > y)?

   Wszystko zależy, co rozumiesz przez "wykrywanie".

   Jeśli "wykryć = zobaczyć jak wygląda", jak pod mikroskopem, to fala UV jest zbyt długa. Nawet to najkrótsze promieniowanie pokaże Ci tylko rozmyte kółeczka bez możliwości dojrzenia ultrastruktur na powierzchni wirusa, co jest podstawą klasyfikacji morfologicznej.

   Jeśli "wykryć" = "stwierdzić obecność w danym miejscu", na przykład wewnątrz komórki lub na zewnątrz jej to sięgnąć można po metody immunofluorescencyjne, a wtedy krótsze fale nie są lepsze od dłuższych. Długość fali musi po prostu być dobrana do barwnika, przy której emituje on światło widzialne.

   Jeśli "wykryć" = "stwierdzić czy w ogóle jest", to najlepszą metodą jest PCR-RT bo oprócz, że daje pewną informację, że to co wykrywamy jest to na pewno SARSCoV-2 to jeszcze możemy policzyć jego kopie, czyli wyznaczyć stężenie.
   Inne metody, gdzie UV miałoby potencjalne zastosowanie na przykład ELISA wymagają przeciwciał, a przeciwciała nigdy nie mają czułości (nigdy nie przegapi) i swoistości (wyłapuje tylko SARSCoV2) na 100% łącznie, więc zawsze co jakiś czas będą pojawiały się wyniki fałszywie ujemne (zakażonego przegapimy - brak czułości) i fałszywie dodatnie (u całkowicie zdrowego rozpoznamy zakażenie - brak swoistości).
   • bonobo44 Re: SARS-CoV-2 wykrywanie koronawirusa ultrafiole 26.05.20, 16:56
    nikodem321 ma rację (co z przyjemnoscią odnotowuję w pamięci).

    To metoda, która pozwala na oddzielenie RNA wirusa, jego przetworzenie w DNA z możliwoscią powielenia i(selektywnego) dołączenia (tylko) do tak otrzymanych łańcuchów DNA znaczników fluorescencyjnych;
    reszta jest już kwestią techniczną; ta fluorescencja może się odbywać np. na liniach UV, które podlegają (selektywnej) detekcji:
    "As new copies of the viral DNA sections are built, the marker labels attach to the DNA strands and then release a fluorescent dye, which is measured by the machine’s computer and presented in real time on the screen. "
    www.iaea.org/newscenter/news/how-is-the-covid-19-virus-detected-using-real-time-rt-pcr
    odwołanie się primum_non do rozmiarów

    > Wirus ma średnicę 60–140 nm, to odpowiada UV skrajny 10–121 nm/daleki 122–200 nm. (EUV)

    wskazywało na szukanie sposobów zobrazowania morfologicznego - co oczywiście byłoby przeszkodą, o którą autor wątku się dopytywał (UV nie jest tu przydatne):

    > na czym polega problem

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka