Dodaj do ulubionych

Czy to forum może jeszcze być normalne?

06.07.20, 10:03
Pytam o forum Nauka.
Popisy niektórych forumowiczów: pisanie nie na temat, wklejanie zdjęć bez związku z forum, zamienianie forum we własnego bloga, rezygnacja z argumentowania w dyskusji, przedstawianie rasistowskich treści i in. sprawiają, że forum zamienia się w ściek albo magiel.

Czy na tym forum będzie można jeszcze podyskutować na tematy naukowe w naukowy sposób?

Odpowiedź jest niejednoznaczna.

Dużo zależy od forumowiczów i dużo zależy od moderatorów.

Ja rozumiem, że czasem ciężko o dyskusję w grupie specjalistów/znawców w jakiejś dziedzinie - forum jest nieliczne. Wydawać by się mogło, że forumowicze są na takim poziomie, że wiedzą co to jest merytoryczna dyskusja, wiedzą co to jest argumentowanie i potrafią odsiać naukowe ziarno od medialnych plew; wydawać by się mogło, że forumowicze rozumieją, czym jest pisanie na temat i z sensem.

Ale dla mnie jest nie do przyjęcia, gdy jakiś ciekawy wątek jest niszczony przez bełkot kogoś, kto ma nieprzepartą chęć uczestnictwa w forum, zaistnienia. Nie przeceniając roli tego forum sądzę, że jednak powinno się ono odróżniać od popularnych forów "dla ludu", gdzie każdy pieprzy trzy po trzy.

Ostatecznie, kształt i poziom forum zależy od jego uczestników.

Dopuszczam myśl, że mylę się i moje uwagi lub zarzuty są nieuzasadnione. Dopuszczam myśl, że obecna sytuacja na forum pasuje większości. Jeśli - to najwyraźniej nie pasuję do niego.

Kornel
Obserwuj wątek
    • kornel-1 Do Pomruka :) 07.07.20, 12:45
      kornel-1 napisał:

> Czy na tym forum będzie można jeszcze podyskutować na tematy naukowe w naukowy
      > sposób?

Czy mógłbyś mi objaśnić, jaki problem naukowy jest rozwiązywany lub jakie zagadnienie naukowe jest omawiane w wątku "Czy jesteśmy narodem idiotów?"

Kornel

• pomruk Re: Do Pomruka :) 07.07.20, 14:37
        W pierwszym poście poruszano raczej kwestię: co my (społeczeństwo) na to, co mówi nauka? A potem nastąpił swobodny strumień myśli różnego rodzaju... Nie wtrącałem się, rzeczywiście (cenzura nie była moja). Pozwoliłem na jeden temat 'luźniejszy' - a to dlatego, że forum i tak trochę nam więdnie. Stąd większa ostatnio wyrozumiałość, jeśli pojedynczy wątek dryfuje w kierunku Hyde Parku.
        Całość forum nie będzie na pewno Hyde Parkiem. Potraktuj pojedyncze wątki-wyjątki jako swojego rodzaju bufor, chłonący mniej 'uczesane' wypowiedzi.
        Oczywiście, poziom forum zależy przede wszystkim od uczestników.
    • suender Re: Czy to forum może jeszcze być normalne? 07.07.20, 18:11
      kornel-1 06.07.20, 10:03

> Czy to forum może jeszcze być normalne?

Kilka lat temu, też tutaj zaapelowałem do Pomruka, żeby się przydało więcej merytoryki naukowej na naszym poletku (to mi przypomniał ca. 2 dni temu Stefan4, ale raczej by mnie nieco dziabnąć, - nie mam jemu tego za złe). Ja jednak wówczas miałem w miarę czystą intencję, zainicjowania małego programu naprawczego (z którego wielkie NIC wyszło, - szkoda!) dla FN.

Tym razem Kornel-1 raczej ugodzony pewną krytyką w wątku, pt.: "Czy jesteśmy narodem idiotów?" się zdenerwował (choć nie wyraził tego expressis verbis) i pod przykrywką wyraża niezadowolenie z popsutego poziomu FN.
      W tym "niezadowoleniu" ma rację, ale podstawowa intencja jego jest raczej inna.

Mnie się też tu często krytykuje i znoszę to bez szemrania, bo mam grubą skórę (taką powinien mieć każdy forumowicz, - przecież mamy swoje ułomności i też się mylimy, a tolerancja i cierpliwość jest ważną cnotą!).
      Ja osobiście przepraszam Kornela-1 jak mu za mocno wszedłem za skórę w/w wątku, - ale nich się On weźmie w garść i nie będzie aż taki nadwrażliwy.

Pozdrawiam pojednawczo.
      • kornel-1 Re: Czy to forum może jeszcze być normalne? 07.07.20, 19:21
        suender napisał:

> Tym razem Kornel-1 raczej ugodzony pewną krytyką w wątku, pt.: "Czy jesteśmy narodem idiotów?" się zdenerwował (choć nie wyraził tego expressis verbis) i pod przykrywką wyraża niezadowolenie z popsutego poziomu FN. [...]
        > Ja osobiście przepraszam Kornela-1 jak mu za mocno wszedłem za skórę w/w wątku,
        > - ale nich się On weźmie w garść i nie będzie aż taki nadwrażliwy.

Zaburzenia postrzegania rzeczywistości.
        W tamtym wątku wymieniłem tylko kilka myśli z Koryfeuszem Historii Starożytnej, nie z tobą.
        Natomiast zgłosiłem do moderacji kilka postów rasistowskich, w wyniku czego, trzy najbardziej rasistowskie wypowiedzi Bonobo44, Suender i Qwardian zostały wycięte.

k.
        • suender Re: Czy to forum może jeszcze być normalne? 07.07.20, 19:48
          kornel-1:

> trzy najbardziej rasistowskie wypowiedzi Bonobo44, Suender i Qwardian zostały wycięte.

A wiesz, że owa "rasistowskiość" jest oceną subiektywną.
          Wiesz, że na "rasistowskość" nie ma definicji (chyba, że znasz taką i sądzę iż ją przytoczysz, ....), że wycinający działa arbitralnie (wg. swojego widzimisię), że powinien wycięty post zaznaczyć na drzewku, by dać prawo forumowiczowi do odwołania, - jak czuje się nieuprawnienie zdyskryminowany? Niestety, takie są normy cywilizowanego świta. Ale rozumiem, do RP cywilizacja jeszcze w pełni nie dotarła, - ot co, .....

Pozdrawiam oczkując odpowiedzi.
        • stefan4 Re: Czy to forum może jeszcze być normalne? 09.07.20, 14:33
          kornel-1:
          > Jako nobilitację odczytuję wrzucenie mnie do jednego wora ze Stefanem :)

Czuję się współnobilitowany...

But Pooh was thinking too, and he said suddenly to Christopher Robin:
              “Is it a very Grand thing to be an Afternoon, what you said?”
              “A what?” said Christopher Robin lazily, as he listened to something else.
              “On a horse,” explained Pooh.
              “A Knight?”
              “Oh, was that it?” said Pooh. “I thought it was a- Is it as Grand as a King and Factors and all the other things you said?”
              “Well, it's not as grand as a King,” said Christopher Robin, and then, as Pooh seemed disappointed, he added quickly, “but it's grander than Factors.”
              “Could a Bear be one?”
              “Of course he could!” said Christopher Robin. “I'll make you one.” And he took a stick and touched Pooh on the shoulder, and said, “Rise, Sir Pooh de Bear, most faithful of all my Knights.”

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcSdBh_M8NOsbEDd0Y2jKtApRbMqggWDKPoSOQ&usqp=CAU

To kto z nas jest kim na tym obrazku?

- Stefan
          • dum.10 Re: Czy to forum może jeszcze być normalne? 09.07.20, 17:58
            Panoszycie się po tym forum jak szare gęsi. Myślicie, że każdy zechce czytać wasze bzdury. Przeszkadzacie i niszczycie każdą ciekawą dyskusję.
            Z powodu dziwnych względów u moderatora nikt nie może nad tym zapanować. Ludzie potrzebują spokoju.
            Macie poprzewracane w głowach i chociaż różnicie się w gruncie rzeczy jesteście tacy sami, pycha i zarozumiałość rozsadzają was od środka. To, co robicie jest obrzydliwe.
            Spójrzcie na innych forumowiczów, czy ktoś tutaj jest taki jak wy
            Oczywiście wy przypiszecie to swojej wyjątkowości. A jakże. Wstyd.
            • suender Re: Czy to forum może jeszcze być normalne? 09.07.20, 20:51
              dum.10:

> Panoszycie się po tym forum jak szare gęsi. Myślicie, że każdy zechce czytać
              > wasze bzdury. Przeszkadzacie i niszczycie każdą ciekawą dyskusję.

Smakowite podsumowanie!
              A jak sam się panoszysz i niszczysz niekiedy ciekawą dyskusję to wyrzutów sumienia nie masz?
              Oczywiście masz prawo do swojej opinii, tak jak każdy inny, ale jak już to pamiętaj, że każdy z nas wnosi cząstkę swych przemyśleń i wzbogaca paletę pluralizmu poglądów na forum. Wiem, chciałbyś z Kornelem wyautować co-poniektórych forumowiczów nieprawomyślnie piszących. Dobrze, że mamy admina który wie, że cenzura w nauce to zło samo w sobie, która w krótkim czasie też zabije FN, które już teraz ledwo zipie.
              Ja się na Ciebie, ani Kornela nie obrażam i jestem byście tu pisali jak najdłużej, ale dajcie też żyć innym.

Pozdrawiam wieczornie.
              • kornel-1 Re: Czy to forum może jeszcze być normalne? 09.07.20, 21:11
                suender napisał:

> Oczywiście masz prawo do swojej opinii, tak jak każdy inny, ale jak już to pami
                > ętaj, że każdy z nas wnosi cząstkę swych przemyśleń i wzbogaca paletę pluralizm
                > u poglądów na forum. Wiem, chciałbyś z Kornelem wyautować co-poniektórych forum
                > owiczów nieprawomyślnie piszących. Dobrze, że mamy admina który wie, że cenzura
                > w nauce to zło samo w sobie, która w krótkim czasie też zabije FN, które ju
                > ż teraz ledwo zipie.

Na gazeta.pl jest 2 063 forów. Myślę, że każdy może i powinien sobie znaleźć miejsce dla siebie.
                Forum Nauka jest do pewnego stopnia specyficzne. Moim zdaniem, nie sposób rozmawiać o nauce w nienaukowy sposób. Przykładowo - nie powinno być przyzwolenia na mijanie się z faktami. Ja - osobiście - nie zgadzam się na bełkot intelektualny.
                Moja nauczycielka matematyki wyróżniała wśród ludzi trzy grupy:
                - takich, którym wszystko kojarzy się z jednym
                - takich, którym wszystko kojarzy się ze wszystkim
                - takich, którym nic nie kojarzy się z niczym.
                Bez wątpienia przedstawicieli tych grup znajdziemy na forum. Moim zdaniem, nie da się z nimi rozmawiać w normalny sposób.
                To jest kwestia umiejętności logicznego argumentowania, rzeczowych ocen, stosowania metody naukowej, odwoływania się do rzetelnych źródeł. Nie sądzę, by wszyscy mieli taką potrzebę. Ale - moim zdaniem - na forum naukowym to konieczność.

Kornel
                • dum.10 Re: Czy to forum może jeszcze być normalne? 09.07.20, 22:23
                  kornel-1 napisał:

> Na gazeta.pl jest 2 063 forów. Myślę, że każdy może i powinien sobie znaleźć m
                  > iejsce dla siebie.

Moje miejsce było zawsze tutaj od czasów Donosów.
                  Jestem fizykiem teoretycznym to chyba mam kwalifikacje do tego aby tu pisać.
                  Z resztą nie dyplom zdobi człowieka, ale to, co ma w głowie.
                  Bardzo ceniłem sobie Stefana4, chociaż biedak nie ma za grosz talentu do fizyki.
                  W końcu nie wszyscy muszą być fizykami. Jest nauczycielem matematyki i robi to dobrze.
                  Ponadto jego zamiłowania do języka i historii są bardzo pożyteczne tutaj.
                  Jednak ostatnio coś zaczął skręcać na lewo, zapominając, że obiektywizm jest podstawą nauki. O Tobie to nawet nie chce mi się gadać.
                  W końcu masz taki zawód.

• kornel-1 Re: Czy to forum może jeszcze być normalne? 09.07.20, 23:58
                    dum.10 napisał:

> Jestem fizykiem teoretycznym to chyba mam kwalifikacje do tego aby tu pisać.

Teoretycznie. Pamiętam twoje "naukowe" wynurzenie w wątku o stworzeniu świata. Natomiast, bez wątpienia, jesteś specjalistą od katolickich uniwersytetów w USA.

k.
                • suender Re: Czy to forum może jeszcze być normalne? 10.07.20, 15:37
                  krnel-1:

> , stosowania metody naukowej, odwoływania się

Proszę bardzo!: ----> Nie zasłaniaj się dziecinnie Twoją mityczną "metodą naukową", bo sam grzeszysz (niekiedy) nienaukowością. Lepiej zajmij się najpierw wyciągnięciem belki ze swego oka, a później źdźbła z oczu współ-forumowiczów, - ot co, .....

Pozdrawiam wyrozumiale.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka