Dodaj do ulubionych

Ostatnie 284 ważnych pytań.

19.09.20, 23:12
Szanowni Koledzy !

Po dłuższym czasie zaglądnąłem ponownie pod: Edge.org ( To arrive at the edge of the world's knowledge, seek out the most complex and sophisticated minds, put them in a room together, and have them ask each other the questions they are asking themselves ).

Jak wiadomo co roku John Brockaman wydaje książkę pod prowokacyjnym tytułem (jak np. 2005 : WHAT DO YOU BELIEVE IS TRUE EVEN THOUGH YOU CANNOT PROVE IT?). Na rok 2019 taką książką jest [ www.edge.org/responses/what-is-the-last-question ] :

The Last Unknowns: Deep, Elegant, Profound Unanswered Questions About the Universe, the Mind, the Future of Civilization, and the Meaning of Life Paperback – June 4, 2019 by John Brockman (Author), Daniel Kahneman (Foreword)

Tym razem książka nie zawiera pełnych felietonów. Tym razem John Brockaman w w/w książce zawiera jedynie pytania. Jest ich 284.

Być może jest to ostania książka Johna Brockmana gdyż napisał : After twenty years, I’ve run out of questions. So, for the finale to a noteworthy Edge project, can you ask "The Last Question"?

Podaję poniżej przykłady tych pytań:
...............................
Paul J. Steinhardt
Albert Einstein Professor in Science, Departments of Physics and Astrophysical Sciences, Princeton University; Coauthor, Endless Universe
The Last Question - Will the universe observed today someday begin to contract, bounce, and be reborn?
...........................
Frank Tipler
Professor of Mathematical Physics, Tulane University; Coauthor (with John Barrow), The Anthropic Cosmological Principle
The Last Question
Can rational beings such as Bayesian robots, humans, super-intelligent AIs ever reach agreement?
........................................
Gregory Benford
Emeritus Professor of Physics and Astronomy, UC-Irvine; Novelist, The Berlin Project
The Last Question
What is the hard limit on human longevity?
.......................................

rodney_a_brooks's picture
Rodney A. Brooks
Panasonic Professor of Robotics (emeritus); Former Director, MIT Computer Science and Artificial Intelligence Lab (1997-2007); Founder, CTO, Robust.AI; Author, Flesh and Machines
The Last Question
Can consciousness exist in an entity without a self-contained physical body?
.........................................

Mimo iż tym razem w książce nie ma gotowych pełnych felietonów to jednak jak "wrzucić do Google" treść kolejnego pytania to można odnaleźć wypowiedź albo coś bardzo na temat. No np.:

Albert Newen* The Embodied Self, the Pattern Theory of Self, and the Predictive Mind
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6265368/........................

Może do Szanownych Państwa zainteresuje ten zbiór inspiracji do ciekawych dyskusji . Pozdrawiam

~ Andrew Wader
Obserwuj wątek
      • dum.10 Re: Ostatnie 284 ważnych pytań. 20.09.20, 07:47
        Przepraszam cię bardzo za to co napisałem.
        To wszystko przez ten mój angielski.
        Jakoś tak wychodzi, że ja zawsze się Ciebie czepiam. Może to dlatego, że ja bardzo lubię Twoje wątki. To jest jakaś złożona psychicznie zasada,, że najbardziej rani się tych, których się kocha. Bardzo mi przykro teraz z tego powodu.
        Twoje wątki są zawsze bardzo ciekawe, a Ty zaś sam, jako osobowość jesteś prawdziwym naukowcem. Zobacz co inni tutaj, mieniący się naukowcami wyprawiają. Aż niekiedy nie można już na to patrzeć. Jak zauważą jakoś wadę u forumowicza znęcają się nad nim niemiłosiernie. A jeszcze jak to jest jakaś licealistka to szkoda gadać. Sam z resztą mogłeś doświadczyć tych zachowań od ludzi będących na tym forum uważanych za elitę nauki. Można się załamać, kiedy się pomyśli, że taka jest kadra naukowa w kraju.
        Ty nigdy nie zwróciłeś się do swojego rozmówcy raniąc go w jakikolwiek sposób.
        W Tobie (jak również i w Majce) jest nadzieja.
        Jeszcze raz przepraszam i pozdrawiam serdecznie.
          • suender Re: Ostatnie 284 ważnych pytań. 21.09.20, 19:06
            stały bywalec:

> , aby pytać z sensem , należy choć zasugerować odpowiedż...

Jak już zasugerujesz odpowiedź zostaniesz tu zwyzywany od napuszonych mądrali, co zamiast dać bezstronną szansę odpowiedziodawcy, to już go wstępnie zindoktrynuje.
            Z czymś takim trza być mocno ostrożnym.

Wasz Suender.
      • kumoter40 Re: Ostatnie 284 ważnych pytań. 20.09.20, 19:19
        dum.10 napisał:

> Twoja propozycja jest nudna jak flaki z olejem.
        ja nie dziwię się pierwszej reakcji duma , bo to są pytania namolnego trzylatka, które na tym forum przystoją barbarzyńcy mojego pokroju a nie poważnym ludziom nauki. ujawnia się tutaj zaściankowość i polskie kompleksy, czyli sikanie pod siebie na widok książki po angielsku.
        • andrew.wader Re: Ostatnie 284 ważnych pytań. 21.09.20, 18:20
          kumoter40 napisał:

> dum.10 napisał:
          >
          > > Twoja propozycja jest nudna jak flaki z olejem.
          > ja nie dziwię się pierwszej reakcji duma , bo to są pytania namolnego trzylatka
          > , które na tym forum przystoją barbarzyńcy mojego pokroju a nie poważnym ludzio
          > m nauki. ujawnia się tutaj zaściankowość i polskie kompleksy, czyli sikanie p
          > od siebie na widok książki po angielsku.

Hm... Na stronie www.edge.org/responses/what-is-the-last-question na której znajdują się
          owe pytania, można kliknąć na zdjęcie autora. Wtedy ukazuje się krótkie, czasami jedno stronicowe
          omówienie dokonań. Z reguły są tam zamieszczone okładki książek, które dany autor opublikował.

Są to oczywiście książki napisane w języku angielskim, a więc zasięg ich oddziaływania jest znaczny ...

Hm... zdanie:

> ujawnia się tutaj zaściankowość i polskie kompleksy, czyli sikanie pod siebie na widok książki po angielsku...

.... a to zdanie to nie wiem jak ocenić... ręce opadają...

• kumoter40 Re: Ostatnie 284 ważnych pytań. 21.09.20, 18:58
            andrew.wader napisał:

> > ujawnia się tutaj zaściankowość i polskie kompleksy, czyli sikanie pod
            > siebie na widok książki po angielsku...
            >
            > .... a to zdanie to nie wiem jak ocenić... ręce opadają...
            >
            no patrz Pan! wiekopomne kłeszczyny chcesz Pan rozwiązywać, a prostego zdania, które jest clou mojego wpisu, nie możesz Waść pojąć. może to być problem z polszczyzną. czepiam się trochę, ale po pierwsze te pytania nie są pracami naukowymi i wypadałoby je przetłumaczyć, choćby dla edukowania gawiedzi, zwłaszcza że, co wskazuje rzeczywiście na inteligencję autorów, są krótkie. po drugie, co było powodem mojej lekkiej irytacji, to jaki jest sens zadawania pytań na które ludzkość na razie nie zna odpowiedzi ? efektem może być tylko bezsensowna paplanina. i to nie moja, a tutejszych nieszczęśników, którzy spróbują się z nimi zmierzyć.
    • suender Re: Ostatnie 284 ważnych pytań. 20.09.20, 14:22
      andrew.wader 19.09.20, 23:12

> Szanowni Koledzy !

1. Bardzo dziękuję za ten szalenie ciekawy wątek.
      Szkoda by było, gdybyś go porzucił jak poprzedni. Nie rób tego PROSZĘ.

2. Ja wybrałem sobie pytanie:

Rodney A. Brooks
      Panasonic Professor of Robotics (emerytowany); Były dyrektor laboratorium informatyki i sztucznej inteligencji MIT (1997-2007); Założyciel, CTO, Robust.AI; Autor, ciało i maszyny

"Czy świadomość może istnieć w istocie bez samodzielnego ciała fizycznego? "

B. podobne pytanie tu na FN było już zadawane. Niestety zostało wręcz zignorowane przez forumowiczów, - choć ono jest kluczowe.
      Może teraz, kiedy grono komentatorów nieco się personalnie zmieniło i jako tako okrzepło, wic liczmy, że zrobił się bardziej korzystny klimat. Ale czas pokaże.

By nie być posądzanym o nadgorliwie szybką reakcję, pozostawię komuś innemu prawo do zabranie jako pierwszemu głosu w tym fragmencie. Później chcę się dołączyć.

Wasz Suender.

p.s.: "My musimy wiedzieć, - i my się dowiemy!" [Dvid Hilbert]
      • andrew.wader Re: Dziękuję za poparcie pomysłu ... 20.09.20, 15:52
        suender napisał:

>
        > 2. Ja wybrałem sobie pytanie:
        >
        >
        > Rodney A. Brooks
        > Panasonic Professor of Robotics (emerytowany); Były dyrektor laboratorium infor
        > matyki i sztucznej inteligencji MIT (1997-2007); Założyciel, CTO, Robust.AI; Au
        > tor, ciało i maszyny
        >
        > "Czy świadomość może istnieć w istocie bez samodzielnego ciała fizyczn
        > ego?
        "

>
        > B. podobne pytanie tu na FN było już zadawane. Niestety zostało wręcz zignorowa
        > ne przez forumowiczów, - choć ono jest kluczowe.
        > Może teraz, kiedy grono komentatorów nieco się personalnie zmieniło i jako tako
        > okrzepło, wic liczmy, że zrobił się bardziej korzystny klimat. Ale cza
        > s pokaże.
        >
        > By nie być posądzanym o nadgorliwie szybką reakcję, pozostawię komuś innemu pra
        > wo do zabranie jako pierwszemu głosu w tym fragmencie. Później chcę się dołączy
        > ć.
        >
        > Wasz Suender.
        .............................................

Dziękuję za poparcie pomysłu.. . Pytanie wybrane przez Ciebie jest ciekawe... Jeśli chodzi o mnie to mam problem z deficytem .... brakiem... czasu ..

Hm... Tym nie mniej według mnie.. to ciężka sprawa z "istnieniem świadomości .. bez samodzielnego ciała fizycznego?"

Moje zapatrywania na temat świadomości .... są chyba z grubsza zgodne z tym co pisuje tu na ten temat Majka Monacka.

Jak wiadomo Wiesław Galus i Janusz Starzyk wydali (miesiąc temu) swoją książkę pt. "Świadomość to bardzo proste" ... w wersji angielskiej ... bardziej naukowej.

W dyskusji na w/w temat potrzebna jest najpierw definicja ... o jakiej świadomości mówimy...

Jeśli będziemy mieli na myśli coś takiego jak "samoświadomość (self-awereness) ludzi" to z definicji musi być ciało bo chodzi o uświadamianie sobie właśnie że jesteśmy w tym oto ciele..

~AW

• andrew.wader Re: Kilka wybranych pytań.. . 20.09.20, 15:36
      andrew.wader napisał:

> Szanowni Koledzy !
      >
      > Po dłuższym czasie zaglądnąłem ponownie pod: Edge.org

Kontynuując moje rozważania nad listą pytań zaproponowanych przez 284 myślicieli, przedstawioną pod:

www.edge.org/responses/what-is-the-last-question
      przeglądnąłem dzisiaj ok. 60 pierwszych pytań z w/w listy i wybrałem te, które są ... według mnie ... na tyle konkretne, że rzeczywiście mogłyby być przedmiotem dyskusji w niniejszym forum. Przykładam je Państwu pod rozwagę... Może ktoś z Szanownych Kolegów jest zainteresowany dyskusją nad jednym z tych pytań?
      ..................................
      Alun Anderson
      Senior Consultant (and former Editor-in-Chief and Publishing Director), New Scientist; Author, After the Ice
      The Last Question
      Are people who cheat vital to driving progress in human societies?
      ..................................................
      Noga Arikha
      Historian of ideas; Author, Passions and Tempers: A History of the Humours
      The Last Question
      Will it ever be possible for us to transcend our limited experience of time as linear?
      W. Brian Arthur
      External Professor, Santa Fe Institute; Visiting Researcher, Intelligent Systems Lab, PARC; Inaugural Recipient, Lagrange Prize; Author, The Nature of Technology
      The Last Question
      Does consciousness reside only in our brains?
      ....................................

joscha_bach's picture
      Joscha Bach
      Cognitive Scientist, MIT Media Lab, Harvard Program for Evolutionary Dynamics
      The Last Question
      What is the optimal algorithm for discovering truth?
      Gregory Benford
      Emeritus Professor of Physics and Astronomy, UC-Irvine; Novelist, The Berlin Project
      The Last Question
      What is the hard limit on human longevity?
      Rodney A. Brooks
      Panasonic Professor of Robotics (emeritus); Former Director, MIT Computer Science and Artificial Intelligence Lab (1997-2007); Founder, CTO, Robust.AI; Author, Flesh and Machines
      The Last Question
      Can consciousness exist in an entity without a self-contained physical body?
      ............................................
      Ashvin Chhabra
      Investor, Physicist, Author: The Aspirational Investor
      The Last Question
      Is there a fundamental difference between the biological world and the physical world?
      .................................................
      Jaeweon Cho
      Professor of Environmental Engineering, UNIST; Director, Science Walden Center
      The Last Question
      Can we design a modern society without money which is at least as effective economically and politically as our current system?
      James Croak
      Artist
      The Last Question
      Why do we experience feelings of meaning in a universe without purpose?
      David Dalrymple
      Research affiliate, MIT Media Lab
      The Last Question
      Could the thermodynamic prophecy of an increasingly entropic universe be fulfilled by the cosmic flourishing of intelligent life?
      ...............
      Stanislas Dehaene
      Neuroscientist; Collège de France, Paris; Author, Consciousness and the Brain
      The Last Question
      Is our brain fundamentally limited in its ability to understand the external world?
      .....................................
      Daniel C. Dennett
      Philosopher; Austin B. Fletcher Professor of Philosophy, Co-Director, Center for Cognitive Studies, Tufts University; Author, From Bacteria to Bach and Back
      The Last Question
      How can an aggregation of trillions of selfish, myopic cells discover the unwitting teamwork that turns that dynamic clump into a person who can love, notice, wonder, and keep a promise?
      ...............................................
      Keith Devlin
      Mathematician; Executive Director, H-STAR Institute, Stanford; Author, Finding Fibonacci
      The Last Question
      Can we develop a procedure that, in principle, would tell us whether or not our universe is a simulation (analogous to the way the now proven Poincaré Conjecture can tell us the universe’s shape)?
      ..............................
      Jared Diamond
      Professor of Geography, University of California Los Angeles; Author, Upheaval
      The Last Question
      Why is there such widespread public opposition to science and scientific reasoning in the United States, the world leader in every major branch of science?
      ......................................

• dum.10 Re: Kilka wybranych pytań.. . 20.09.20, 17:23
        A ja wybrałem sobie to pytanie:

James Croak
        Artist
        The Last Question
        Why do we experience feelings of meaning in a universe witreerhout purpose?

Ten problem wypełnia w zasadzie całe moje życie. Powrócę tu, bo teraz muszę już kończyć.
          • andrew.wader Re: Wszechświat bez sensu i celu 22.09.20, 14:33
            suender napisał:

> dum10:
            >
            > > Why do we experience feelings of meaning in a universe witreerhout purpos
            > e?
            >
            > Też o tym myślałem.
            >
            > Wasz Suender.

Szanowni dyskutanci!

Warto zwrócić uwagę także na nieprzebrane zasoby "wiedzy" i "argumentów jakie tkwią w zasobach instytucji TED www.ted.com/

Tkwi tam 3500 wykładów. Dla niemal każdego można ustawić wyświetlanie zapisu pisemnego. Dla wielu można ustawić napisy w języku polskim.

Podam przykład. Na liście "ostatnich pytań" było:
            ..............................
            James Croak
            Artist
            The Last Question
            Why do we experience feelings of meaning in a universe without purpose?
            Z tym pytaniem można skojarzyć wykład:

www.ted.com/talks/nina_medvinskaya_is_life_meaningless_and_other_absurd_questions
            Przykłady wykładów z podpisami w języku polskim to np.:

www.ted.com/talks/robert_waldinger_what_makes_a_good_life_lessons_from_the_longest_study_on_happiness?rid=JKcKDozlFxDG
            www.ted.com/talks/esther_perel_the_secret_to_desire_in_a_long_term_relationship

Inne ciekawe wykłady to np.:

www.ted.com/talks/leah_garces_a_lesson_in_turning_adversaries_into_allies
            www.ted.com/talks/jerome_kim_the_trials_tribulations_and_timeline_of_a_covid_19_vaccine
            www.ted.com/talks/bill_gates_how_the_pandemic_will_shape_the_near_future
            www.ted.com/talks/shekinah_elmore_the_courage_to_live_with_radical_uncertainty
            www.ted.com/talks/cheryl_holder_the_link_between_climate_change_health_and_poverty

• kumoter40 Re: Wszechświat bez sensu i celu 23.09.20, 08:35
              the last wpis. skoro TED przez szacunek dla czytających potrafi tłumaczyć, to tym bardziej wypadałoby przez grzeczność i szacunek dla forumowiczów tłumaczyć na F.N. zwłaszcza, a może przede wszystkim dlatego, że gazeta.pl nie jest specjalistycznym, naukowym portalem. tak mi się przynajmniej wydaje.
          • andrew.wader Re: wszechświat bez celu 23.09.20, 13:24
            suender napisał:

> dum10:
            >
            > > Why do we experience feelings of meaning in a universe witreerhout purpos
            > e?
            >
            > Też o tym myślałem.
            >
            > Wasz Suender.
            ...............
            Dwie osoby wskazały na pytanie: James'a Croak'a: Why do we experience feelings of meaning in a universe without purpose? [ Dlaczego we wszechświecie bez celu odczuwamy sens? ]

Zwracam uwagę, że dla większości pytań z listy, w obrębie niniejszego forum, był podejmowany wątek o bardzo zbliżonej tematyce. Dla przykładu dla pytania powyższego, jednym ze zbliżonych tematycznie wątków był:

forum.gazeta.pl/forum/w,32,165291628,165291628,Skad_przybywamy_dokad_zmierzamy_D_Brown_J_England.html
            Dyskusja nad tym pytaniem powinna zahaczać także o odpowiedź na inne pytanie z listy, a mianowicie :

Bruce Parker, Visiting Professor, Stevens Institute of Technology; Last question:[ Is the assertion "Nothingness is impossible" the most fundamental statement we can make about our existence?]; [ Stwierdzenie: 'nie jest możliwe aby było nic' - jest najbardziej fundamentalnym stwierdzeniem, jakie możemy wypowiedzieć o naszym istnieniu? ] oraz o treść książek Stuart A. Kauffman'a [ A World Beyond Physics: The Emergence and Evolution of Life, At Home in the Universe: The Search for the Laws of Self-Organization and Complexity ]

Oczywiste jest, że pytanie powyższe zawiera dwie tezy, które są dyskusyjne... niekoniecznie prawdziwe... niekoniecznie odczuwamy bezsens i niekoniecznie świat jest bez celu.
            .......................................
            • suender Re: wszechświat bez celu 23.09.20, 17:34
              andrew.wader

Do merytoryki Twego postu chcę się odnieść później.
              Na razie mocuję się z przeanalizowaniem prezentacji na TEDZie Roberta Waldinger(a).
              www.ted.com/talks/robert_waldinger_what_makes_a_good_life_lessons_from_the_longest_study_on_happiness?rid=JKcKDozlFxDG#t-542204
              A to co mogę już powiedzieć, to to, że on mnie w pewnym miejscu bardzo zasmucił:
              Powiedział (między wierszami) iż jego wydział prowadzi badania naukowe losów wybranych osób + ich potomnych rodzin na długim odcinku czasowym (nawet do ca. 200 lat).

Powiedział, że badacze z jego uczelni, co te badania prowadzą, umierają w czasie trwania tak długich badań, a nie zawsze ma kto przejąć po nich pałeczki, - stąd tyle zgromadzanych danych nie znajduje finalnego użytecznego wykorzystania.
              I tu się z nim w pełni zgadzam, że to wielkie marnotrawstwo tak wielkich zbiorów częściowych, ale ważnych danych, oraz stojącej za nimi wieloletniego wysiłku poprzednich licznych badaczy.

W tej sytuacji zaraz przyszło mi do głowy pytanie: Czy współczesna technika (w tym komputerowa), by w tym temacie nie pomogła?
              Chodzi mi tu o głównie o to, czy zamiast badacza z krwi i kości co prowadzi daną osobę badaną, nie można go zastąpić robotem nieco choćby tylko inteligentnym? Ale może to jest jeszcze obecnie jeno pobożne życzenie.
              Tym nie mniej miele bym widział tu teraz Majkę, co by nam ten problem jako tako bardziej przybliżała, - ot co, ....

Wasz Suender.

"Wir muessen wissen, - und wir werden wissen!" [David Hilbert]
            • andrew.wader Re: wszechświat bez celu 23.09.20, 23:25
              andrew.wader napisał:

> suender napisał:
              >
              > > dum10:
              > >
              > > > Why do we experience feelings of meaning in a universe witreerhout
              > purpos
              > > e?
              > >
              > > Też o tym myślałem.
              > >
              > > Wasz Suender.
              > ...............
              > Dwie osoby wskazały na pytanie: James'a Croak'a: Why do we experience feelings
              > of meaning in a universe without purpose? [ Dlaczego we wszechświecie bez celu
              > odczuwamy sens? ]

> Oczywiste jest, że pytanie powyższe zawiera dwie tezy, które są dyskusyjne...
              > niekoniecznie prawdziwe... niekoniecznie odczuwamy bezsens i niekoniecznie ś
              > wiat jest bez celu.

> .......................................

CD

Zapewnia to konstrukcja człowieka, który jeśli jest zdrowy to cechuje go energia, ochota do życia i optymizm.

Pewną wskazówkę stwarza inne pytanie, a mianowicie:

[ Daniel C. Dennett, Philosopher; Austin B. Fletcher Professor of Philosophy, Co-Director, Center for Cognitive Studies, Tufts University; Author, From Bacteria to Bach and Back.
              The Last Question in English: [ How can an aggregation of trillions of selfish, myopic cells discover the unwitting teamwork that turns that dynamic clump into a person who can love, notice, wonder, and keep a promise?]

Po polsku: [Jak to się dzieje, że zbiór bilionów samolubnych, krótkowzrocznych komórek może realizować pracę zespołową, która zamienia tę dynamiczną grupę komórek w osobę, która może kochać, zauważać, zastanawiać się i dotrzymywać obietnic?]
              • dum.10 Re: wszechświat bez celu 24.09.20, 02:10
                andrew.wader napisał:

>
                > Po polsku: [Jak to się dzieje, że zbiór bilionów samolubnych, krótkowzrocznych
                > komórek może realizować pracę zespołową, która zamienia tę dynamiczną grupę kom
                > órek w osobę, która może kochać, zauważać, zastanawiać się i dotrzymywać obietn
                > ic?]

To proste. Ponieważ ten zespół komórek tworzy świadomość.
                • suender Re: wszechświat bez celu 24.09.20, 11:10
                  dum10:

> Ponieważ ten zespół komórek tworzy świadomość.

Powstrzymajmy się na pewien czas z opiniami i poczekajmy na Majkę Monacką.
                  Jej komentarz będzie kluczowy.

Wasz Suender.

• andrew.wader Re: To z zbornego planu konstrukcyjnego 24.09.20, 13:12
                  dum.10 napisał:

> andrew.wader napisał:
                  >
                  >
                  > >
                  > > Po polsku: [Jak to się dzieje, że zbiór bilionów samolubnych, krótkowzrocznych
                  > > komórek może realizować pracę zespołową, która zamienia tę dynamiczną grupę
                  >> komórek w osobę, która może kochać, zauważać, zastanawiać się i dotrzymywać
                  >> obietnic?]
                  >
                  > To proste. Ponieważ ten zespół komórek tworzy świadomość.
                  ...............

Moim zdaniem to nie świadomość. Owszem świadomość jest bardzo ważna, ale po to aby osoby "brały sprawy w swoje ręce". Skoordynowane działanie wszystkich elementów organizmu, na wielu różnych poziomach łącznie z sterowaniem poprzez układ endokrynny, nerwowy i skoordynowaną obronę immunologiczną - wynika z istnienia "ogólnego planu konstrukcyjnego". Działanie według tego planu zachodzi już na etapie embriogenezy.

Do ma ogromne znaczenie światopoglądowe. Chodzi o to skąd się biorą owe "ogólne zarysy konstrukcyjne". Z grubsza biorąc istnienie "zwartych projektów na organizmy żywe" bierze się sił które powodują "emergencję " "self-organization of complex entities".

Ów fenomen emergencji i "samo-organizacji się układów złożonych tego Wszechświata" jest czymś innym niż precesy ewolucyjne.

Nawiasem mówiąc w wątku tym trzeba będzie ponownie zaatakować obecne rozumienie ewolucji... Ewolucja owszem odbywa się poprzez zmiany i selekcję... ale na miłość boską ... to nie wszystko. Ewolucja dąży właśnie do powstawania układów coraz bardziej skomplikowanych ... głównie po to aby "dojechać do" świadomości.

Tą samą stabilność i "zarys systemowy" dostrzec można na poziomie psychiki... (działania mózgu). Tu także prócz wyłonienia świadomości, jeszcze wcześniej .. na poziomie przeróżnych działań "centralnego systemu nerwowego" percepcji, zapamiętywania życiorysu, emocji, sterowania narządami wewnętrznymi organizmu dostrzegamy stabilność i celowość wynikającą nie ze świadomej kontroli wszystkiego, lecz z zbornej organizacji podświadomych procesów psychicznych..

Tak jak pisałem człowiek zdrowy cechuje się optymizmem, energią i ochotą do życia (cechy wrodzone, wynikające z zamysłu konstrukcyjnego mózgu ) niezależnie od jego zapatrywań światopoglądowych.

Tylko mała część populacji dla wspomagania owego dostrzegania sensu odwołuje się do (1) religii lub (2) różnych klas spekulacji filozoficznych.

Dla tej części populacji oraz dla dość znacznej części populacji, która "nie jest w pełni zdrowa"... albo "nie w pełni w dobrej kondycji psychicznej", albo jest "w znacznych tarapatach z powodów na patologię w danym społeczeństwie" jest konieczne rozważenie wspomagania owego poczucia sensu przez religie lub światopogląd naukowo-filozoficzny.

W tym pod-temacie warto zastanowić się na ile (i kogo ) "podnoszą na duchu - w kierunku poczucia sensu" stany mentalne wynikające z (1) autentycznej wiary religijnej... (2) rytualnego tylko uczestniczenia w praktykach religijnych, (3) z światopoglądu naukowo-religijnego.

~ Andrew Wader
                  • dum.10 Re: To z zbornego planu konstrukcyjnego 24.09.20, 14:30
                    Dziękuję za wyczerpującą wypowiedź.
                    To wszystko o czym napisałeś ma w nosie to, o czym pisze Denett.
                    Nawet najbardziej złożone procesy nieświadome są "samolubne".
                    Inaczej nie mogły by realizować swego planu konstrkcyjnego.
                    • suender Re: To z zbornego planu konstrukcyjnego 25.09.20, 08:13
                      dum10:

> najbardziej złożone procesy nieświadome są "samolubne".

Bardzo interesującą kwestię poruszyłeś.
                      Jak to się dzieje?: Ktoś wie, jakoby ma w siebie procesy nieświadome, które są "samolubne," - skore one są dla niego NIEŚWIADOME (taki dziw nad dziwy!).

Czy bez Majki M. taką zagadkę da się rozwiązać?

Wasz Suender.

• andrew.wader Re: może samolubne, ale trzymane w ryzach 25.09.20, 16:59
                        suender napisał:

> dum10:
                        >
                        > > najbardziej złożone procesy nieświadome są "samolubne".
                        >
                        > Bardzo interesującą kwestię poruszyłeś.
                        > Jak to się dzieje?: Ktoś wie, jakoby ma w siebie procesy nieświadome, które są "samolubne," - skoro
                        > one są dla niego NIEŚWIADOME (taki dziw nad dziwy!).

..........................................................................................................................................
                        Nie chcę przeszkadzać w rozwijaniu tego pod-tematu, ale wydaje mi się iż jest to zagadnienie poboczne albo wręcz "sztucznie powołane do życia". Wynikła ono z tego iż dodatkowe wskazane pytanie ( postawione przez Daniel C. Dennett'a) o treści:

[ How can an aggregation of trillions of selfish, myopic cells discover the unwitting teamwork that turns that dynamic clump into a person who can love, notice, wonder, and keep a promise?]

został przetłumaczone na język polski następująco : [Jak to się dzieje, że zbiór bilionów samolubnych, krótkowzrocznych komórek może realizować pracę zespołową, która zamienia tę dynamiczną grupę komórek w osobę, która może kochać, zauważać, zastanawiać się i dotrzymywać obietnic?]

W zdaniu tym jest słowo selfish, ale osobiście uważam, że Danie C. Dennet - będąc filozofem dość dobrze opisał w pytaniu zdumiewające zjawisko, ale akurat to jedno słowo jest niefortunne.

Modelem komórek eukariotycznych organizmu wielokomórkowego jest pantofelek. Pantofelek - można powiedzieć, że jest samolubny. Ale komórki w organizmie wielokomórkowym nie mogą być całkowicie samolubne, bo są "trzymane w ryzach", sterowane przez kilka różnych systemów koordynacyjnych. W pierwszej kolejności "ustawia je tak jak trzeba" system hormonów komórkowych tych krótkodystansowych to znaczy cytokin [ pl.wikipedia.org/wiki/Cytokiny ].

Na to nakłada się sterowanie ze strony systemu endokrynnego, nerwowego i immunologicznego.

Wg mnie istnienie wymienionych systemów sterowania sprawia, że jest tak jak napisał Dennett. Tajemnicze jest natomiast: (1) gdzie tkwi o plan konstrukcyjny zawierający także szczegóły o owych systemach sterowania, (2) jak się ma proces ewolucji (rozumianej po Darwinowsku) do powstawania i istnienia owych "zbornych systemów zarządzania" rozwojem embrionalnym, a potem zapewnianiem stabilności biologicznej i potem także psychicznej.

Można się domyślać że dano o owym "systemie zarządzającym" są w obrębie genomu... Mówienie o tym rozpoczęto od odkrycia tzw.genów homeotycznych [ pl.wikipedia.org/wiki/Geny_homeotyczne ].

Gdyby ktoś chciał przedstawić w szczegółach "zapis genetyczny systemów zarządzających organizmem" to utworzyłby tutaj "wątek naukowy", którego treści byłyby niezrozumiałe.

Jak widzę, jak na razie w dyskusji umyka .. pod- temat, iż na owym poziomie psychicznym [ who can love, notice, wonder, and keep a promise... ] mamy też stabilność ale tak jak wspominałem, ... u osób z grubsza zdrowych, niezachwianych psychicznie i nie żyjących akurat pod rządami autorytarnymi ( ... trudno przecież było się roztkliwiać nad: { love, notice, wonder, and keep a promise.. } w czasach nazistów, Stalina, Pol Pota, w Rwandzie, w Syrii.

Toteż zasadniczym pod-tematem próby odpowiedzi na pytanie [ Dlaczego we wszechświecie bez celu odczuwamy sens? ] jest sprawa .... jakie zasoby i wpływy pomagają, ratują... tych nieszczęśników którzy są chorzy, popadają (coraz bardziej) w depresję, są ograniczani, a nawet prześladowani.. przez jakiegoś satrapę...

Można metaforycznie zapytać np. w ten sposób: { Dlaczego na Białorusi znalazło się jednak tyle młodych, ładnych, dobrze ubranych kobiet skłonnych aby wyjść na ulicę i demonstrować }. Bywa też tak ... ah ... szkoda gadać ...

~ Andrew Wader

• dum.10 Re: może samolubne, ale trzymane w ryzach 26.09.20, 06:47
                                Wracam do tematu. Ta moja dygresja była związana z tematem tak jak te wysoce naukowe opisy tych procesów.
                                Te wszystkie emocje są to urojenia.
                                Miłość wiedzie tu pierwsze miejsce. To urojenie wynika z potrzeby przedłużenia gatunku a jako że człowiek jest istotą inteligentną i świadomą przybiera ona malownicze formy włącznie z miłością romantyczna czy też miłością do Boga.
                                Proszę zwrócić uwagę na sposób traktowania Boga w modlitwie.
                                To wypaczona miłość romantyczna która nie znalazła swego obiektu lub go utraciła.
                                Przyroda w ten sposób, sposób seksualny zapewnia sobie przetrwanie gatunku.
                                Przykro mi, ale to dosyć prozaiczna sprawa. Jeśli zaś o Denetta to na starość mu odbiło. Jak się jest profesorem uniwersytetu amerykańskiego to można pisać co się chce.

• andrew.wader Re: miłość romantyczna która nie znalazła obiektu 26.09.20, 15:24
                                  dum.10 napisał:

> Wracam do tematu. Ta moja dygresja była związana z tematem tak jak te wysoce naukowe opis
                                  > tych procesów. Te wszystkie emocje są to urojenia.
                                  > Miłość wiedzie tu pierwsze miejsce. To urojenie wynika z potrzeby przedłużenia
                                  > gatunku a jako że człowiek jest istotą inteligentną i świadomą przybiera ona
                                  > malownicze formy włącznie z miłością romantyczna czy też miłością do Boga.
                                  > Proszę zwrócić uwagę na sposób traktowania Boga w modlitwie.
                                  > To wypaczona miłość romantyczna która nie znalazła swego obiektu lub go utraciła.
                                  > Przyroda w ten sposób, sposób seksualny zapewnia sobie przetrwanie gatunku.
                                  > Przykro mi, ale to dosyć prozaiczna sprawa.
                                  ......................
                                  Aby upewnić się o czy dyskutujemy - to na wstępie niniejszego postu wyrażę opinię, że Twoja wypowiedź dotyczy pytania [ Dlaczego we wszechświecie bez celu odczuwamy sens? ]

Tak więc Twoja wypowiedź dotyczy stabilności (uporczywego dostrzegania sensu) na poziomie
                                  psychicznym.

W moim poprzednim wpisie napisałem na ten temat - przypominam - że:

[ ... na owym poziomie psychicznym [ who can love, notice, wonder, and keep a promise... ] mamy też stabilność ale tak jak wspominałem, ... u osób z grubsza zdrowych, niezachwianych psychicznie i nie żyjących akurat pod rządami autorytarnymi ( ... trudno przecież było się roztkliwiać nad: { love, notice, wonder, and keep a promise.. } w czasach nazistów, Stalina, Pol Pota, w Rwandzie, w Syrii.

Toteż zasadniczym pod-tematem próby odpowiedzi na pytanie [ Dlaczego we wszechświecie bez celu odczuwamy sens? ] jest sprawa .... jakie zasoby i wpływy pomagają, ratują... tych nieszczęśników którzy są chorzy, popadają (coraz bardziej) w depresję, są ograniczani, a nawet prześladowani.. przez jakiegoś satrapę...]

W Twoim wpisie postulujesz (powtarzam... aby upewnić się czy o tym samym dyskutujemy), że owymi "zasobami, wpływami" dla części ludzi jest wiara w Boga i tu dodajesz nowe (wartościowe) spostrzeżenie, że owa wiara jest oparta o fenomen miłości, oraz (dalej...), że owa miłość do Boga
                                  " to wypaczona miłość romantyczna która nie znalazła swego obiektu lub go utraciła... Przyroda w ten sposób, sposób seksualny zapewnia sobie przetrwanie gatunku".

Ciekawe stwierdzenie! Tym nie mniej postuluję, że taki "mechanizm" dotyczy chyba tylko owych ludzi, którzy autentycznie wierzą,... podejrzewam że innymi słowy ludzi którzy "jakość odczuwają w sobie obecność Boga".

Zapewne są tacy ludzie, może jest ich nawet dość dużo, ale na pewno nie wszystkich ten fenomen dotyczy. Podkreślał to dobitnie Carl Gustave Jung. Ja na pewno do tych ludzi nie należę. Nic takiego nie odczuwam. Co najwyżej mogę rozpatrywać różne formalne stwierdzenia duchownych. Podawana legenda jest zresztą ciekawa... i jest interesujące skąd się ona tak naprawdę wzięła.

Tak nawiasem mówiąc, rozpatrując ... właśnie owe "teoretyczne" stwierdzenia duchownych (zarówno te spisane, jak i to co jest mówione na kazaniach) można dostrzec znaczne skostnienie, nieprzystawalność do rzeczywistości co skłoniło mnie .. w ramach ćwiczeń mentalnych do sformułowania propozycji , którą określam tytułem "Central Christian dogma integrated with the concept of a cyclic Universe".

Ową propozycję mającą na celu ulepszanie światopoglądu religijnego spisałem jak na razie jedynie w języku angielskim. Tekst ten wysłałem do czasopisma: "Journal of Religion and Health".

Ponieważ czasopismo to nie potrafi już od roku zdecydować się "co zrobić z tym tekstem", zamieściłem go niedawno pod
                                  forum.gazeta.pl/forum/w,246650,170483553,170483553,Christian_dogma_integrated_with_cyclic_Universe.html tak więc masz możliwość zaznajomienia się ze szczegółami.

Oczywiście nikt na owym forum [ forum.gazeta.pl/forum/f,246650,Jak_rozumiec_i_naprawiac_swiat.html ] tego wpisu nie komentuje. Nie martwię się jednak tym. Może spiszę jakąś krótszą wersję w języku polskim.

pozdrawiam ...
                                  ~ Andrew Wader
                                  • dum.10 Re: miłość romantyczna która nie znalazła obiektu 26.09.20, 17:18
                                    Mnie chodzi nie tylko o tzw. miłość do Boga, chociaż ona jakoś się tu jeszcze prześlizguje, ale wszystko o czym pisze Denett.
                                    Wszystko, co czyni człowieka takim nazwijmy to szlachetnym, jak to dotrzymywanie obietnic.
                                    Wszystko wynika z urojonego systemu wartości, które są ukształtowane poprzez kulturę w której żyje, a więc wyuczone.
                                    Zatem nie ma się czego dziwić, że zlepek komórek samolubnych nie jest taki samolubny, bo jest wyuczony lub wie co trzeba robić, aby dobrze w danej kulturze wypaść.
                                    Człowiek nie posiada żadnej cechy która by była jakaś cechą której nie da się wyjaśnić poprzez fizykę procesów zachodzących w nim.
                                    Fizykę rozumianą najszerzej również jako biofizykę czy elektrodynamika świadomości.
                                    Piszę to wszystko, jak inwalida gdyż dawno się tym nie zajmowałem i uciekło mi z głowy wiele terminów.

• dum.10 Re: miłość romantyczna która nie znalazła obiektu 26.09.20, 23:53
                                      Człowiek nie posiada żadnej cechy immanentnej, która byłaby emergentna, oprócz podłości.
                                      Jest urodzonym mordercą zwierząt skazujących ich na tortury i piekło istnienia.
                                      Mordercą też i ludzi.
                                      Mówienie w tej sytuacji o ludzkiej szlachetności to kpina. Kpina, tym bardziej obrzydliwa bo wypowiadana przez naukowca tej rangi co Denett.
                                      Wstyd dla nauki która już przestała istnieć. Dziś ludzi młodzi wyśmiewają się z naukowców. Kpią z nich, a ich idolem jest człowiek sukcesu, czyli taki który zrobił kasę. Podoba mi się to podejście, bo przynajmniej jest szczere.

• andrew.wader Re: Dalsze wyselekcjonowane "last questions" 21.09.20, 18:02
        andrew.wader napisał:

> andrew.wader napisał:
        >
        > > Szanowni Koledzy !
        > >
        Kontynuuję zamierzenie... Poniżej podaję te tematy, które według mnie są na tyle konkretne i zrozumiałe, że z powodzeniem mogłyby być dyskutowane w obrębie niniejszego forum "nauka". Czytam i selekcjonuję owe "last question" gdyż chcę sprawić aby moja sugestia była przekonywująca.

Prócz tego jak wspomniałem będą to tematy określające treść jednego z dwóch obowiązkowych "sprawdzianów na zaliczenie" dla moich studentów z zakresu przedmiotu "informacja naukowa".

Jak do tej pory zdołałem przeglądnąć ok. 100 takich pytań.

Tak więc, na dzisiaj ... dalsze "last question" stanowiące tematy do dyskusji to:
        ................................
        Jared Diamond
        Professor of Geography, University of California Los Angeles; Author, Upheaval
        The Last Question
        Why is there such widespread public opposition to science and scientific reasoning in the United States, the world leader in every major branch of science?
        ..........................................
        P. Murali Doraiswamy
        Professor of Psychiatry, Translational Neuroscience Division, Duke University Health System
        The Last Question
        How will we know if we achieve universal happiness?
        ............................................
        Freeman Dyson
        Physicist, Institute of Advanced Study; Author, Disturbing the Universe; Maker of Patterns
        The Last Question
        Is it ultimately possible for life to bend the shape of the universe to fit life's purposes, as we are now bending the shape of our environment here on earth?
        ........................
        David M. Eagleman
        Neuroscientist, Stanford University; Author, Incognito, Sum, The Brain
        The Last Question
        Can we create new senses for humans—not just touch, taste, vision, hearing, smell, but totally novel qualia for which we don't yet have words?
        David Edelman
        Neuroscientist; Guest Investigator, Dartmouth College
        The Last Question
        Will we ever be replaced by another earthly species capable of evolving to a similar degree of social and technical sophistication that effectively fills the biocultural niche we vacated?
        ..........................................
        Nick Enfield
        Professor and Chair, Department of Linguistics, University of Sydney; Author, How We Talk
        The Last Question
        Is the cumulation of shared knowledge forever constrained by the limits of human language?
        ...................................
        Brian Eno
        Artist; Composer; Recording Producer: U2, Coldplay, Talking Heads, Paul Simon; Recording Artist
        The Last Question
        Have we left the Age of Reason, never to return?
        Christine Finn
        Archaeologist; Journalist; Author, Artifacts, Past Poetic
        The Last Question
        Is there a place for our past in our future?
        Steve Fuller
        Philosopher; Auguste Comte Chair in Social Epistemology, University of Warwick; Author, The Proactionary Imperative: A Foundation for Transhumanism
        The Last Question
        Can we design a common test to assess machine, animal and human intelligence?
        David C. Geary
        Curators’ Professor, Department of Psychological Sciences, University of Missouri-Columbia
        The Last Question
        Is there a single, evolved biological mechanism that can be tweaked to improve overall health, cognitive abilities, and slow aging?
        .................................
        Neil Gershenfeld
        Physicist, Director, MIT's Center for Bits and Atoms; Co-author, Designing Reality
        The Last Question
        Is there a Turing test for living rather than thinking that can distinguish animate from automata?
        ....................................................
        Gerd Gigerenzer
        Psychologist; Director, Harding Center for Risk Literacy, Max Planck Institute for Human Development; Author, Risk Savvy
        The Last Question
        Can human intuition ever be reduced to an algorithm?
        Joel Gold
        Psychiatrist; Clinical Associate Professor of Psychiatry, NYU School of Medicine; Coauthor (with Ian Gold), Suspicious Minds
        The Last Question
        Can we acquire complete access to our unconscious minds?
        .........................
        Daniel Goleman
        Psychologist; Author (with Richard Davidson), Altered Traits
        The Last Question
        Is there a subtle form of consciousness that operates independent of brain function?
        ...........................................
        Alison Gopnik
        Psychologist, UC, Berkeley; Author, The Gardener and the Carpenter
        The Last Question
        How can the few pounds of grey goo between our ears let us make utterly surprising, completely unprecedented, and remarkably true discoveries about the world around us, in every domain and at every scale, from quarks to quasars?
        ..................................
        June Gruber
        Assistant Professor of Psychology, University of Colorado, Boulder
        The Last Question
        What is the upper limit for how malleable the human mind and our emotions can actually be?
        Jonathan Haidt
        Social Psychologist; Thomas Cooley Professor of Ethical Leadership, New York University Stern School of Business; Author, The Righteous Mind
        The Last Question
        Why is it so hard to find the truth?
        ......................................
        Hans Halvorson
        Professor of Philosophy, Princeton University
        The Last Question
        Is scientific knowledge the most valuable possession of humanity?
        .............................
        Marti Hearst
        Computer Scientist, UC Berkeley, School of Information; Author, Search User Interfaces
        The Last Question
        Will reading and writing survive given the seduction of video and audio?
        Dirk Helbing
        Professor of Computational Social Science, ETH Zurich; TU Delft, The Netherlands
        The Last Question
        What does it mean to be human?
        .................................
        Roger Highfield
        Director, External Affairs, Science Museum Group; Co-author (with Martin Nowak), SuperCooperators
        The Last Question
        Will a baby grown from an embryo constructed from human stem cells eventually become a person?
        ............................
        W. Daniel Hillis
        Physicist, Computer Scientist, Co-Founder, Applied Invention.; Author, The Pattern on the Stone
        The Last Question
        What is the principle that causes complex adaptive systems (life, organisms, minds, societies) to spontaneously emerge from the interaction of simpler elements (chemicals, cells, neurons, individual humans)?
        ........................
        Donald D. Hoffman
        Cognitive Scientist, UC, Irvine; Author, The Case Against Reality
        The Last Question
        Why is it that the maximum information we can pack into a region of space does not depend on the volume of the region, but only on the area that bounds it?
        .........................
        John Horgan
        Director, Center for Science Writings, Stevens Institute of Technology
        The Last Question
        What will it take to end war once and for all?
        ...................
        Nicholas Humphrey
        Emeritus Professor of Psychology, London School of Economics; Visiting Professor of Philosophy, New College of the Humanities; Senior Member, Darwin College, Cambridge; Author, Soul Dust
        The Last Question
        Why is the world so beautiful?
        ...............................
        Marco Iacoboni
        Neuroscientist; Professor of Psychiatry & Biobehavioral Sciences, David Geffen School of Medicine, UCLA; Author, Mirroring People
        The Last Question
        How does a thought become a feeling?
        ................................
        Isabel Behncke Izquierdo
        Primatologist; Associate Professor, Social Complexity Research Centre (CICS) Gobierno UDD, Santiago de Chile; Visiting Researcher, Social and Evolutionary Neuroscience Research Group (SENRG) University of Oxford
        The Last Question
        What is the biological price of being a species with a sense of humor?
    • nikodem321 Re: Ostatnie 284 ważnych pytań. 20.09.20, 18:54
      Jeśli oczekujesz odpowiedzi w języku polskim, to warto byłoby te PYTANIA przetłumaczyć na język polski.
      Ostatecznie jest to forum polskojęzyczne.

Natomiast jeśli oczekujesz odpowiedzi w języku angielskim, to raczej odzew będzie niewielki, bo nie sądzę, aby uczestnicy tego forum władali językiem angielskim na takim poziomie, aby zabrać głos w dyskusji.
      • suender Re: Ostatnie 284 ważnych pytań. 21.09.20, 11:00
        nikodem321:

> Jeśli oczekujesz odpowiedzi w języku polskim, to warto byłoby te PYTANIA
        > przetłumaczyć na język polski.

Inaczej:
        Dla Europejczyków językiem współczesnej nauki, jest angielski, niemęcki , francuski, .........
        Zatem trzeba uprzejmie podziękować forumowiczom, co kierują do tekstów w tych językach.
        To właśnie oni mobilizują w ten sposób, by się tych języków uczyć, z wielką docelową korzyścią dla każdego z nas. Uczyć nawet w formie biernej (nie koniecznie w nich pisać posty).
        Prawie każdy ma w domu słowniki, a na dodatek jak ma komputer, to jest często dostępna opcja "przetłumacz na j. polski" nie mówiąc już o tłumaczu google, czy innych.

Czyżbyś o tym nie wiedział?

Wasz Suender.
        • andrew.wader Re: ... jak piloci do wieży kontrolnej 21.09.20, 15:35
          suender napisał:
          >
          > Inaczej:
          > Dla Europejczyków językiem współczesnej nauki, jest angielski, niemęcki , francuski, .........
          > Zatem trzeba uprzejmie podziękować forumowiczom, co kierują do tekstów w tych
          > językach.
          > To właśnie oni mobilizują w ten sposób, by się tych języków uczyć, z wielką do
          > celową korzyścią dla każdego z nas. Uczyć nawet w formie biernej (nie ko
          > niecznie w nich pisać posty).
          > Prawie każdy ma w domu słowniki, a na dodatek jak ma komputer, to jest często d
          > ostępna opcja "przetłumacz na j. polski" nie mówiąc już o tłumaczu google, czy
          > innych.

> Wasz Suender.

Popieram Twoją wypowiedź. Dodam jeszcze, że trzeba sobie zdawać sprawę, że język angielski dla ludzi nauki jest takim jak dla pilotów i kontrolerów lotów. Na całym świecie do wieży kontrolnej trzeba odezwać się po angielsku.

W większości krajów publikuje się teksty naukowe w językach narodowych, ale to tylko na użytek lokalny. Społeczność która rozumie i interesuje się "określonym tematem naukowym" w każdym z takich krajów jak Serbia, Czech czy Polska jest niewielka, toteż odzew w języku narodowym nie wiele daje.

Aby dowiedzieli się ci co się na tym znają trzeba napisać po angielsku. Chyba jest ogólnie znane, że nie da się obecnie wszcząć rozprawy doktorskiej czy też habilitacyjnej nie mając określonej liczby cytacji w pismach z Impact Factorem, ... a wszystkie takie... są wydawane jedynie w języku angielskim. Aby wszcząć rozprawę habilitacyjną trzeba mieć Index Hirscha > 3- 4, co jest zupełnie niemożliwe w obrębie języka narodowego.

Przypomnę teraz, przy okazji, moją opinię... jeszcze na temat wartości dyskusji w obrębie niniejszego forum. Otóż tu rzadko kiedy (nie wiem czy kiedykolwiek) są dyskutowane problemy naukowe. Dyskutowanie prawdziwych dylematów z frontu badań naukowych byłoby zresztą kompletnie nie zrozumiałe.

Tu się na ogół dyskutuje dylematy światopoglądowe... bądź próbuje poprawić ogólne wyobrażenie o świecie... To jest też potrzebne i użyteczne.

Ustanowienie takiego tematu wbrew pozorom nie jest takie proste. Nie lekceważył bym próby zaproszenia przez Johna Brockmana 284 intelektualistów do sformułowania takich tematów. Osobiście będę podsuwał te tematy swoim studentom... dla ubarwienia zajęć w czasach niemal bezwartościowego nauczania on-line.

Dlatego zamierzam przeglądnąć listę owych 284 tematów do końca... no ale wszystko musi trwać...

Pozdrawiam... ~ Andrew Wader
      • jacek.053 Re: Ostatnie 284 ważnych pytań. 22.09.20, 21:48
        nikodem321 napisał:

> Natomiast jeśli oczekujesz odpowiedzi w języku angielskim, to raczej odzew będz
        > ie niewielki, bo nie sądzę, aby uczestnicy tego forum władali językiem angielsk
        > im na takim poziomie, aby zabrać głos w dyskusji.

Słuszna uwaga. Ja proponowałbym więcej.
        Powinien przykładowo rozwinąć w osobnym wątku jakiś problem lub dwa.
        Znałem faceta który był docentem i recenzował prace doktorskie. Latał z nimi po znajomych co o danej pracy myślą. Prosił ich o przeczytanie.
        Może ty masz te pytania dla twoich studentów i chcesz znać wpierw opinie uczestników tego forum.
        Kto wie. Pokaż, że tak nie jest. Trochę od siebie trzeba dać, nie tylko skopiować pytania nie tłumacząc nawet i nawet podawać linki.
        Brak czasu, a rodzinka czeka na atrakcyjne wczasy.

• suender Re: Ostatnie 284 ważnych pytań. 23.09.20, 11:04
          jacek053:

> Słuszna uwaga.

BZDET!
          Forumowicz A. Wader jest człowiekiem nauki, oraz wykładowcą akademickim.
          Powinieneś wiedzieć, że dla współczesnego naukowca Internet jest już standardowym narzędziem w pracy, oraz przy angażowaniu się w społeczną działalność popularno-naukową. A to, że dodatkowo krzewi pośród amatorów (jak my) ważny język nauki, jest wręcz chwalebne.

Wasz Suender.

p.s.: "My musimy wiedzieć, - i my się dowiemy!" [Dvid Hilbert]

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka