Dodaj do ulubionych

Jak zostać fotograwem?

27.04.21, 10:11
Hey,
szukam pomocy jak zostać profesjonalnym fotografem. Chciałbym w przyszłości zając sie sesjami studyjnymi. Gdzie szukać inspiracji i pomysłów jak robić to dobrze w 2021?
Obserwuj wątek
      • kornel-1 Re: Jak zostać fotograwem? 27.04.21, 23:34
        europitek napisał:

> A dlaczego tylko w 2021? Potem chcesz się przekwalifikować?

Ciiii!

W oczekiwaniu na spam z kursem na fotograwa w 2021, możemy - zgodnie z tematyką forum - porozmawiać na temat innowacji w zakresie fotografii.

20 Years Of Photo Innovation

Dla mnie - zasadniczo laika - w tematyce fotografii najciekawsze osiągnięcia od czasu powstania fotografii cyfrowej to:
        - ultrazoomy pozwalające osiągać niewiarygodne powiększenia bez konieczności noszenia kilogramowych teleobiektywów wartych dziesiątki tysięcy złotych.
        - stabilizatory cyfrowe i mechaniczne pozwalające na wykonywanie ostrych zdjęć w ruchu i w kiepskich warunkach.

To, czego mi brakuje to robienie zdjęć nocnych w rzeczywistych barwach: wiadomo, że w nocy wszystkie koty są szare ;-) Być może ten problem jest jakoś rozwiązywany przy pomocy długiego czasu otwarcia migawki, statywu i jakiejś korekty barw, ale ja chciałbym mieć bardziej czułe matryce :-p

Kornel
        • kalllka Re: Jak zostać fotograwem? 28.04.21, 10:06
          No i proszę, jak ładnie można odwrócić tzw spam z korzyścią...

Zanim jednak warto sprawdzić czy i to nie jest jakaś neurolingwistyczna sztuczka, w podobie tej z wykorzystywaniem sygnaturek czy powiadomien do sygnalizacji. Niestety od lat na forach piraci grasują budując sobie aktywność przez prywatne konta ... wykorzystując ludzka naiwnośc lub „parcie na szkło” najłatwiej i prawie bezkarnie klikac podprogowa reklama.
        • neuroleptyk Re: Jak zostać fotograwem? 28.04.21, 10:37
          kornel-1 napisał:

> To, czego mi brakuje to robienie zdjęć nocnych w rzeczywistych barwach: wiadomo
          > , że w nocy wszystkie koty są szare ;-) Być może ten problem jest jakoś rozwiąz
          > ywany przy pomocy długiego czasu otwarcia migawki, statywu i jakiejś korekty ba
          > rw, ale ja chciałbym mieć bardziej czułe matryce :-p

Do zdjęć nocnych to koniecznie statyw i F11 albo nawet F16, iso -100 , tzn. zawsze używałem najniższej czułości. I tak największe znaczenie mają warunki. Barwy zależą od spektrum światła i przy np. "pomarańczowych" latarniach nie należy oczekiwać barw jak w słońcu w ciągu dnia.

• kalllka Re: Jak zostać fotograwem? 28.04.21, 11:10

Cyber-attack hackers threaten to share US police informant data www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-56898711

Radziłabym nie stawiać się i nie dawać photo rad .. dziwacznie łamać zasady.
          • kornel-1 Re: Jak zostać fotograwem? 28.04.21, 11:27
            neuroleptyk napisał:

> Do zdjęć nocnych to koniecznie statyw i F11 albo nawet F16, iso -100 , tzn. za
            > wsze używałem najniższej czułości. I tak największe znaczenie mają warunki. Bar
            > wy zależą od spektrum światła i przy np. "pomarańczowych" latarniach nie nale
            > ży oczekiwać barw jak w słońcu w ciągu dnia.
            >
            No, wiem: opisujesz stan techniki. A ja pisałem, co mi się marzy. Konwersja (korekta) kolorów to raczej prosta sprawa, gorsz rzecz, że interpretowana jest bliska podczerwień, która może nie odpowiadać "prawdziwym" barwom wskutek nierównomierności naświetlania (zarówno pochodzenia "naturalnego" - vide kolorowa twarz człowieka w podczerwieni, jak przy doświetlaniu podczerwienią - promienniki nie dają równego natężenia światła IR).

Kornel
            • neuroleptyk Re: Jak zostać fotograwem? 28.04.21, 12:00
              kornel-1 napisał:

> [/i]>
              > No, wiem: opisujesz stan techniki. A ja pisałem, co mi się marzy. Konwersja (ko
              > rekta) kolorów to raczej prosta sprawa, gorsz rzecz, że interpretowana jest bli
              > ska podczerwień, która może nie odpowiadać "prawdziwym" barwom wskutek nierówno
              > mierności naświetlania (zarówno pochodzenia "naturalnego" - vide kolorowa twarz
              > człowieka w podczerwieni, jak przy doświetlaniu podczerwienią - promienniki ni
              > e dają równego natężenia światła IR).

I tak jest teoretyczna granica czułości tzw. szum fotonowy, więc postęp techniczny zasadniczo nie zmieni praktyki, wciąż czasy naświetlania będą musiały być relatywnie długie. Co do barw na nic nie zda ci się korekta, jeżeli widmo nie pozwoli na rozróżnienie barw - najbardziej dramatyczny przykład to światło monochromatyczne. Jeżeli chcesz fotografować twarze i mieć dużą stopień kontroli to odpowiedzią są po prostu lampy błyskowe z modyfikatorami lub bez - nie trzeba wynajdywać koła na nowo.

• qwardian Re: Jak zostać fotograwem? 28.04.21, 14:37
              kornel-1 napisał:

> Do zdjęć nocnych to koniecznie statyw i F11 albo nawet F16, iso -100

O ile ultravioletowe filtry są bardzo tanie, to infrared wysokiej jakości kosztują kilka tysięcy złotych. Inaczej nie uzyska się prawdziwej czerni..
              • neuroleptyk Re: Jak zostać fotograwem? 28.04.21, 17:03
                qwardian napisał:

> kornel-1 napisał:
                >
                > > Do zdjęć nocnych to koniecznie statyw i F11 albo nawet F16, iso -100

>
                > O ile ultravioletowe filtry są bardzo tanie, to infrared wysokiej jakości koszt
                > ują kilka tysięcy złotych. Inaczej nie uzyska się prawdziwej czerni..
                >
                Nie używałem żadnych kosztownych filtrów IR i nie zauważyłem problemów z czernią, zakres dynamiczny obecnych sensorów to około 13 EV przy niskim iso.
                Dobrym wynalazkiem jest live view, to fantastyczne ułatwienie i dzięki temu kadrujesz i ustawiasz ostrość podobnie jak w aparacie wielkoformatowym. Wysoka czułość potrzebna jest tylko do tego, żeby wykadrować i ustawić ostrość.
                Niewielkim kosztem można robić nawet mozaikowe panoramy w nocy, ale warto mieć głowicę do niwelacji paralaksy. Oczywiście to nie gwarantuje, że zdjęcia będzie można połączyć bezszwowo, bo sceneria może się zmienić między kolejnymi zdjęciami np. fale na wodzie ruch: gałęzi, liści itp., ale eliminuje jeden z problemów.
        • w11mil Re: Jak zostać fotograwem? 28.04.21, 20:43
          kornel-1 napisał:

> To, czego mi brakuje to robienie zdjęć nocnych w rzeczywistych barwach:

Kolory w nocy nie istnieją.
          Więcej, nie ma kolorów, są tylko długosci fali. To co nazywamy kolorem to sygnał jaki nasz mózg dostaje od czopków. W nocy czopki śpią.
          • kornel-1 Re: Jak zostać fotograwem? 28.04.21, 21:36
            w11mil napisał:

> kornel-1 napisał:
            >
            > > To, czego mi brakuje to robienie zdjęć nocnych w rzeczywistych barwach:
            >
            > Kolory w nocy nie istnieją.
            > Więcej, nie ma kolorów, są tylko długosci fali. To co nazywamy kolorem to sygna
            > ł jaki nasz mózg dostaje od czopków. W nocy czopki śpią.

Aha.
            Ale ja chciałbym, aby aparat fotograficzny rozpoznał kolory.

k.
            • w11mil Re: Jak zostać fotograwem? 29.04.21, 10:18
              Liczę na rozwinięcie ciekawej dyskusji o charakterze logiczno/egzystencjalnym: jaki jest sens bytu zwykłego aparatu fotograficznego.
              Ja uważam, że jest nim wierne odwzorowanie tego co widzą nasze oczy.
              Nasze oczy z powodów technicznych nie widzą barw gdy jest ciemno.
              Jeśli użyjemy lampy to nie będą to zdjęcia w warunkach nocnych.
              Jeśli użyjemy czujników spoza zakresu 380-700 nm to rejestrujemy rzeczy, których nie widzą nasze oczy. Aparat fotograficzny traci swój sens, przestaje być aparatem fotograficznym
              • neuroleptyk Re: Jak zostać fotograwem? 29.04.21, 16:39
                w11mil napisał:

> Liczę na rozwinięcie ciekawej dyskusji o charakterze logiczno/egzystencjalnym:
                > jaki jest sens bytu zwykłego aparatu fotograficznego.
                > Ja uważam, że jest nim wierne odwzorowanie tego co widzą nasze oczy.

Czyli według ciebie błysnąć lampą nie można nawet delikatnie, żeby np. zniwelować kontrast.
                Fotografia szybkich zdarzeń np. sportu, gdzie na lecącej piłce można przeczytać napisy, też odpada.
                Jestem ciekaw czy filtry: polaryzacyjne, ND są dozwolone ?
                Co z inną głębią ostrości ?

Co z takimi zjawiskami ?
                en.wikipedia.org/wiki/Blue_field_entoptic_phenomenon
                > Nasze oczy z powodów technicznych nie widzą barw gdy jest ciemno.
                > Jeśli użyjemy lampy to nie będą to zdjęcia w warunkach nocnych.

To zależy jak zdefiniujesz noc, jeżeli czas między wschodem i zachodem Słońca, to nawet przez krótki czas widoczna jest jeszcze tarcza Słońca. Jak Słońca już nie widać, to jest jeszcze czas świtów, gdzie barwy nie tylko są widoczne dla oka ale bywają bardzo spektakularne.

> Jeśli użyjemy czujników spoza zakresu 380-700 nm to rejestrujemy rzeczy, któryc
                > h nie widzą nasze oczy. Aparat fotograficzny traci swój sens, przestaje być apa
                > ratem fotograficznym

Teraz jestem ciekaw do czego służy malarstwo ;-)
          • neuroleptyk Re: Jak zostać fotograwem? 28.04.21, 22:17
            w11mil napisał:

> kornel-1 napisał:
            >
            > > To, czego mi brakuje to robienie zdjęć nocnych w rzeczywistych barwach:
            >
            > Kolory w nocy nie istnieją.
            > Więcej, nie ma kolorów, są tylko długosci fali. To co nazywamy kolorem to sygna
            > ł jaki nasz mózg dostaje od czopków. W nocy czopki śpią.

Pomijając sztuczne oświetlenie, Plejady - niebieski, Księżyc też oświetla. Aparatem można zarejestrować barwy tam, gdzie gołym wzrokiem nawet po adaptacji nic nie widzisz.
    • kimkolwiek123 Re: Jak zostać fotograwem? 29.04.21, 09:53
      kimkolwiek123 napisał(a):

> Hey, szukam pomocy jak zostać profesjonalnym fotografem. Chciałbym w przyszłości zając sie sesjami studyjnymi. Gdzie szukać inspiracji i pomysłów jak robić to dobrze w 2021?

Jak myślicie czy fotografie prezentacyjne z takimi tłami - bingoland.pl/tla-fotograficzne będą dobrą podstawa do nauki wykonywania zdjęć studyjnych?
      • kornel-1 Re: Jak zostać fotograwem? 29.04.21, 14:05
        kimkolwiek123 napisał(a):

> Jak myślicie czy fotografie prezentacyjne z takimi tłami - bingoland.pl/tla-fotograficzne będą dobrą podstawa do nauki wykonywania zdjęć studyjnych?

No, i doczekaliśmy się spamu :D

Kornel

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka