Dodaj do ulubionych

Archeologia Nie z Tej Ziemi 35 – Normańskie średni

16.05.21, 09:41

Żyjemy w świecie zurbanizowanym, a fascynacja miastem wynika z przekonania o wielkiej roli tego fenomenu w budowie cywilizacji. Uważa się wręcz, że koncentracja zorganizowanej grupy ludzi zajętych nieagrarną gospodarką jest warunkiem intensywnego rozwoju cywilizacyjnego. Wraz z postępem tego rozwoju miasto zmieniało swój obraz, dostosowując się do nowych potrzeb i uwarunkowań. Panuje zgodna opinia, że budowa i egzystencja miasta możliwa jest tylko w rozwiniętej już przestrzeni gospodarczej i kulturowej. Miasto nigdy nie jest samodzielne, bez odpowiedniego zaś zaplecza podlega stagnacji lub upada. Miasto może powstać więc tylko wtedy, gdy podłoże społeczne i gospodarcze jest do tego odpowiednio przygotowane. W formacji kulturowej właściwej łacińskiemu Zachodowi sankcjonowana prawnie przynależność do społeczności miejskiej była zwykle wyróżnieniem zapewniającym względne bezpieczeństwo socjalne. Gminy mieszczańskie i właściwy miastu styl życia kształtowały mentalność europejskiej klasy średniej od średniowiecza do czasów industrialnych.

youtu.be/UDjVmpKXGPg
Obserwuj wątek
    • ur-nammu Re: Archeologia Nie z Tej Ziemi 35 – Normańskie ś 16.05.21, 15:12
      Archeologia Nie z Tej Ziemi: Po latach, kiedy przygotowywałem się do dzisiejszego odcinka, trafiłem na publikację tegoż samego profesora na temat średniowiecznego miasta. Opisuje on Kraków, Pragę i Wrocław; podaje tam ten profesor, iż niejaki naukowiec, Marek Słoń, w 2010 roku wydał książkę pod tytułem Miasta podwójne i wielokrotne w średniowiecznej Europie Środkowej, w której opowiada się za tym, iż dyskusja na temat definicji średniowiecznego miasta jest jałowa, bo miasto jest takie, jak każdy z nas widzi.

www.youtube.com/watch?v=UDjVmpKXGPg (1:15 - 1:56)

Wystarczyło obejrzeć dwie minuty tej produkcji, żeby stwierdzić, że nie jest to rzetelnie zrobiony materiał.

Po pierwsze: tytuł przywołanej książki nie brzmi Miasta podwójne i wielokrotne w średniowiecznej Europie Środkowej, lecz Miasta podwójne i wielokrotne w średniowiecznej Europie. Różnica jest istotna, bo niemała część opracowania odnosi się do Prowansji i Langwedocji, a sam autor w rozdziale I.3 pisze: Zakres poszukiwań obejmuje średniowieczną cywilizację zachodnią [...] Sięga on więc od koła polarnego po Sycylię i od Portugalii po wschodnie krańce Litwy.
      Jak widać, w oczach prowadzącego Europa Środkowa mocno się rozrosła, bo to i Portugalia, i koło podbiegunowe...

Po drugie: przywołany w filmie Marek Słoń napisał:

Jedno ze zgłaszanych w historiografii kryteriów statusu miejskiego odwołuje się do praktyki terminologicznej danej epoki: miastem jest to, co było określane tym mianem przez jego mieszkańców i im współczesnych. Nie jest to oczywiście definicja, lecz ważna wskazówka dla dalszych poszukiwań.

Marek Słoń, Miasta podwójne i wielokrotne w średniowiecznej Europie, Wrocław 2010, s. 9.

Marek Słoń nie pisał więc, że dyskusja na temat definicji średniowiecznego miasta jest jałowa, bo temu zagadnieniu poświęcił kilkanaście stron Wprowadzenia, ani że miasto jest takie, jak każdy z nas widzi, bo byłoby to naiwne i nieprofesjonalne, lecz stwierdził: miastem jest to, co było określane tym miastem przez jego mieszkańców i im współczesnych, a więc jednoznacznie odniósł się do ludzi z badanej epoki.

O ile przeinaczenie tytułu świadczy o niechlujstwie autora i od biedy można je uznać za wypadek przy pracy, o tyle dla przeinaczenia cudzych wypowiedzi nie można znaleźć żadnego usprawiedliwienia.
      Dalszej części tego filmidła nie chciało mi się już oglądać, bo szkoda życia na babranie się w takim nierzetelnym materiale. Radosnemu twórcy życzę udanej niedzieli.
      • kornel-1 Re: Archeologia Nie z Tej Ziemi 35 – Normańskie ś 16.05.21, 19:10
        ur-nammu napisał:

> Dalszej części tego filmidła nie chciało mi się już oglądać, bo szkoda życia na
        > babranie się w takim nierzetelnym materiale.

Ja wytrzymałem jeszcze kawałek. Padłem przy kamieniach ustawionych pod murem XVIII-wiecznego kościoła św. Piotra. W jednym z nich autor upatruje... podstawę chrzcielnicy. Ma wyobraźnię chyba większą niż forumowicz mlodavy ;-)

Kornel
        • ur-nammu Re: Archeologia Nie z Tej Ziemi 35 – Normańskie ś 16.05.21, 20:30
          kornel-1: Ja wytrzymałem jeszcze kawałek. Padłem przy ...

He, he, w takim razie doczekałeś się „nagrody” za wytrwałość.

kornel-1: autor [...] Ma wyobraźnię chyba większą niż forumowicz mlodavy

Widziałem inne wpisy założyciela niniejszego wątku. Zacznę od oczywistej obserwacji, że pisząc tu, Archeonztz próbuje się podpiąć pod popularniejsze medium, żeby nieuczciwie promować swój marny kanał. Trudno też nie zauważyć, że jego poprzedni wątek był wieloczęściowym monologiem, czyli paplaniną z samym sobą, a do tego – moim zdaniem – publika nie jest potrzebna. Archeonztz nie jest tu ani pierwszym, ani ostatnim, który bardzo by chciał, ale nie może, bo nie ma czym.
          • kornel-1 Re: Archeologia Nie z Tej Ziemi 35 – Normańskie ś 16.05.21, 23:01
            ur-nammu napisał:
            > Trudno też nie zauważyć, że jego poprzedni wątek był wieloczęściowym monologiem, czyli paplaniną z samym sobą, a do tego – moim zdaniem – publika nie jest potrzebna.

Ja i tak uważam, że nasz forumowicz ma szczęście, że ktoś w tym czy w tamtym wątku odniósł się do treści. Przykładowo, na gazecianym forum Historia, równoległy watek pt. "Archeologia Nie z Tej Ziemi" został totalnie olany przez osoby - wydawałoby się - zainteresowane przeszłością.

k.
          • archeonztz Re: Archeologia Nie z Tej Ziemi 35 – Normańskie ś 28.05.21, 14:33
            No dobra spoko jestem jednym wielkim monologiem, ok kara śmierci, deportacja, zastrzyk szczepionki, praca na plantacji, słuchanie lempart, inna kara proporcjonalna do winy.
            Ale jest pytanie. Jak potrafię tak przedstawiam pewne fakty, dotychczas zakres ten na kanale obejmował czasy od megalitów (5000 lat temu) do czasów budowy rezydencji post średniowiecznej, więc, chciał nie chciał temat jest szeroki a pytanie jest takie: jak uniknąć "monologów". Wiekszość kanałów na YT, o ile facet nie gra na instrumencie muzycznym wiąże się z długimi wypowiedziami. Czy np. kanał Histori Bez Cenzury dla Ciebie to też jeden wielki monolog? (nie lubię kanału, prowadzący jak lubi się wygłupiać dla kasy to ok, oczywiście szanuję sukces jaki osiągnął ale nie o tym ten temat). Powiedz jak przedstawić treść unikając monologów? Jestem bardzo zainteresowany.
            dodam tylko, że każdy z moich odcinków to wypad w miejsca gdzie są zabytki, nic nie jest nadawane ze studia, wszystko możesz zobaczyć na żywo, a jak nie wszystko to 90%. W moim mniemaniu nie ma takich kanałów historycznych na polskim YT, które zaglądaja dosłownie "w każdy kąt zabytku". Jak uniknąć takich zarzutów jakie stawiasz? Proszę jako szary człowiek o pomoc, uświadomienie mnie. A może, facet leczysz swoje kompleksy, atakując pomniejszych fascynatów historii, myśląc, że tylko Twoje zdanie jest najistotniejsze.

W mojej skromnej produkcji ponad wypowiedzą doceniłbym to, iż jako jedna z niewielu (nie mówię o turystyce i podróżach) pokazuje zabytki w formie na żywo.
            Pozdrawiam
            • ur-nammu Re: Archeologia Nie z Tej Ziemi 35 – Normańskie ś 28.05.21, 19:21
              ur-nammu: jego poprzedni wątek był wieloczęściowym monologiem
              archeonztz: Wiekszość kanałów na YT [...] wiąże się z długimi wypowiedziami. Czy np. kanał Histori Bez Cenzury dla Ciebie to też jeden wielki monolog? Powiedz jak przedstawić treść unikając monologów?

Mój zarzut nie dotyczył monologów w programach na YT, lecz w wątkach, które zamieszczasz na tutejszym forum.
              Ktoś, kto innym chce przedstawiać jakiekolwiek treści, powinien być bieglejszy w czytaniu ze zrozumieniem.

archeonztz: nie ma tego słowa co powinno być i co mi zrobisz? (nie mam pańskiego płaszcza i co mi zrobisz?)
              Myślę, że najlepszym lekarstwem na przeinaczenia, krętactwa i dyletanckie wygibasy jest ich olanie – i właśnie to zamierzam z nimi zrobić.

archeonztz: Jak potrafię tak przedstawiam pewne fakty
              Przypisywanie innym ludziom wypowiedzi, których nie sformułowali, nie jest przedstawianiem faktów, lecz żałosną próbą zwrócenia na siebie uwagi przez kogoś, kto nie ma nic wartościowego do powiedzenia w poruszanych kwestiach.
              • archeonztz Re: Archeologia Nie z Tej Ziemi 35 – Normańskie ś 29.05.21, 09:39
                jestem mało biegły w czytaniu, to ciekawe, zbyt mało biegły w czytaniu
                te trzy-pięć zdania w opisie to monolog, to dopiero coś!
                nikomu nie przypisywałem innym ludziom wypowiedzi, których nie sformuowali (definicja wykorzystana ze źródła wtórnego, zinterpretowana!!!! tak a nie inaczej)
                żałośna próba zwrócenia uwagi na siebie- hehehehehehehehehehehehehggeheheheheheh to się uśmiałem: mam zone, dzieci, duzo znajomych, przyjaciół, pracę w duzym gronie ludzi, spotykam się z nimi, uprawiam sporty, robię film, zdjecia, gram w szachy i brydża - nie potrzebuję dokonywać prób, żeby zwrócic na siebie uwagę

czyli z tej rozmowy nic nie wynika, pozdrawiam tych krytyków, którzy po 2 min filmu stawiają recenzję, która im sie wydaje, że jest w 100% prawdziwa
                • ur-nammu Re: Archeologia Nie z Tej Ziemi 35 – Normańskie ś 29.05.21, 11:12
                  archeonztz: jestem mało biegły w czytaniu, to ciekawe, zbyt mało biegły w czytaniu
                  te trzy-pięć zdania w opisie to monolog, to dopiero coś!

Tak, masz poważne problemy z czytaniem ze zrozumieniem, a wytłuszczony wyżej fragment jest tego kolejnym przykładem.

archeonztz: nikomu nie przypisywałem innym ludziom wypowiedzi, których nie sformuowali (definicja wykorzystana ze źródła wtórnego, zinterpretowana!!!! tak a nie inaczej)

Łgarstwo (nikomu nie przypisywałem) i bełkot (definicja wykorzystana ze źródła wtórnego, zinterpretowana!!!! tak a nie inaczej).

archeonztz: nie potrzebuję dokonywać prób, żeby zwrócic na siebie uwagę

Jasne, a fora zalewasz spamem dla dobra ogółu.

archeonztz: pozdrawiam tych krytyków, którzy po 2 min filmu stawiają recenzję

Dwie minuty to całkiem sporo czasu, żeby sobie wyrobić opinię o jakości tego, co masz do przekazania. Ty przez te dwie minuty „poległeś” jako archeolog czy historyk. W tym, co produkujesz, nie ma podstawowego warsztatu, jakim powinien dysponować ktoś, kto chce opisywać przeszłość, co oznacza, że jesteś w tym względzie nierzetelny i dyletancki. Jeśli ktoś przez pierwsze dwie minuty prezentuje ułomny warsztat, to nie ma podstaw do założenia, że w dalszej części materiału będzie lepiej.
                    • kornel-1 Do moderatora 29.05.21, 22:15
                      archeonztz napisał(a):

> Sam koleś poległeś. Robię swoje i w zasadzie mam w nosie to co wypisujesz.

Do moderatora.
                      Ja myślę, że moderator powinien podjąć twardą decyzję o zakończeniu występów forumowicza archeontz. Forumowicz w sposób niedozwolony, to jest bez podania źródła, użył obszernego fragmentu ze wstępu do książki "Praga, Wrocław i Kraków. Przestrzeń publiczna i prywatna w czasach średniowiecznego przełomu" autorstwa prof. Jerzego Piekalskiego, dyrektora Instytutu Archeologii U. Wr..

Oto fragment z książki:

Żyjemy w świecie zurbanizowanym, a fascynacja miastem wynika z przekonania o wielkiej roli tego fenomenu w budowie cywilizacji. Uważa się wręcz, że koncentracja zorganizowanej grupy ludzi zajętych nieagrarną gospodarką jest warunkiem intensywnego rozwoju cywilizacyjnego (Weber 1920/1921; Benevolo 1971; Ennen 1988). Wraz z postępem tego rozwoju miasto zmieniało swój obraz, dostosowując się do nowych potrzeb i uwarunkowań . Miasta średniowiecza to dla nas „miasta tamtego czasu”, a ich ocena według dzisiejszych kryteriów był aby zwodnicza. Panuje zgodna opinia, że budowa i egzystencja miasta możliwa jest tylko w rozwiniętej już przestrzeni gospodarczej i kulturowej. Miasto nigdy nie jest samodzielne, bez odpowiedniego zaś zaplecza podlega stagnacji lub upada (między innymi Sombart 1907, s. 3; Ennen 1987, s. 638–639; Samsonowicz 1986, s. 5; Klápště 2012, s. 325– 457). Miasto może powstać więc tylko wtedy, gdy podłoże społeczne i gospodarcze jest do tego odpowiednio przygotowane. W formacji kulturowej właściwej łacińskiemu Zachodowi sankcjonowana prawnie przynależność do społeczności miejskiej była zwykle wyróżnieniem zapewniającym względne bezpieczeństwo socjalne. Gminy mieszczańskie i właściwy miastu styl życia kształtowały mentalność europejskiej klasy średniej od średniowiecza do czasów industrialnych.

Forumowicz stworzył wrażenie, że to on jest autorem powyższych słów.

Przypominam, że wykorzystanie cudzych tekstów bez podania autorstwa jest plagiatem. Jak podaje wiki, każdy, kto dopuszcza się przywłaszczenia sobie utworu albo wprowadza w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania, zgodnie z art. 115 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1231) podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

Kornel
                      PS. Tekst w poście otwierającym stylistycznie i merytorycznie od początku nie pasował mi do prostego języka, którym posługuje się forumowicz archeonztz; nie miałem jednak czasu sprawdzić skąd zaczerpnął te mądrości.
                      • archeonztz Re: Do moderatora 29.05.21, 23:23
                        Literatura, z której skorzystałem jest podana w opisie filmu. Tu nie ma żadnej tajemnicy. Odezwał się Miodek. Kurde facet idź dziury w całym sobie poszukaj. Ale spoko ja to dobry człowiek jestem - możesz sobie leczyć na mnie swoje kompleksy. A moderator spoko, niech mnie usunie, czy to zmieni coś w moim życiu? Napisz bezpośrednio do moderatora, co się afiszujesz ze swoimi mądrościami.

Coraz bardziej zabawna robi się ta gadka-szmatka.
                      • ur-nammu Re: Do moderatora 29.05.21, 23:24
                        kornel-1: Tekst w poście otwierającym stylistycznie i merytorycznie od początku nie pasował mi do prostego języka, którym posługuje się forumowicz archeonztz; nie miałem jednak czasu sprawdzić skąd zaczerpnął te mądrości.

Tak, dojrzały i rzeczowy sposób opisu w tekście otwierającym wątek nijak nie pasuje do prymitywnego sposobu wyrażania myśli przez użytkownika posługującego się nickiem Archeonztz. Tu właściwie nie ma co komentować, bo to klasyczny przykład kradzieży intelektualnej.
                        Archeoplagiator z pewnością jedynie „zapomniał” wskazać na źródło, z którego przywłaszczył sobie to, czego o własnych siłach nigdy by nie stworzył. Żenada!
                        • archeonztz Re: Do moderatora 29.05.21, 23:34
                          Źródło jest podane w opisie filmu na YT. Mi to wystarcza, forum to nie jest praca magisterska, doktorska. Wy to chyba w zmowie działacie. Proponuję napisz jeden z drugim do moderatora ma on zrobi odpowiednie działania adekwatne to sytuacji. Przecież to proste
                          • ur-nammu Re: Do moderatora 30.05.21, 10:11
                            archeonztz: Źródło jest podane w opisie filmu na YT.

W opisie filmu podane są dwa tytuły publikacji (Piekalskiego i Bradleya); podałeś je w sposób sugerujący, że na ich podstawie sformułowałeś tekst wprowadzający, co nie jest prawdą, bo nie ty jesteś jego autorem. Teksty stworzone przez inne osoby przytacza się jako cytaty zaznaczane przez cudzysłowy lub inne wyodrębnienie kroju pisma oraz przez dokładne wskazanie, skąd one pochodzą (autor, tytuł, numer strony). Ty tego nie zrobiłeś, co oznacza, że swoim postępowaniem naruszasz prawo:

„Art. 16. Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, autorskie prawa osobiste chronią nieograniczoną w czasie i niepodlegającą zrzeczeniu się lub zbyciu więź twórcy z utworem, a w szczególności prawo do:
                            1) autorstwa utworu;
                            2) oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo;”

(Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)

archeonztz: Mi to wystarcza, forum to nie jest praca magisterska, doktorska.

Tobie wystarcza, ale autorowi, który pewnie nie wie o tym, że naruszyłeś jego prawa autorskie, niekoniecznie. Jeśli autor się o tym dowie i zawiadomi prokuraturę, może się okazać, że pobyt w odległej Irlandii nie uchroni cię przed odpowiedzialnością karną.

Aha, i jeszcze jedno, plagiat jest plagiatem niezależnie od tego, czy ma miejsce w pracy magisterskiej, doktorskiej, na forum czy na kanale YT.
            • kornel-1 Re: Archeologia Nie z Tej Ziemi 35 – Normańskie ś 29.05.21, 07:01
              archeonztz napisał(a):

> No dobra spoko jestem jednym wielkim monologiem, ok kara śmierci, deportacja, z
              > astrzyk szczepionki, praca na plantacji, słuchanie lempart, inna kara proporcjo
              > nalna do winy.

Egzaltacja.

[...]pytanie jest takie: jak uniknąć "monologów". Większość kanałów na YT, [ciach...!]

Jak to mówią, lepiej późno niż wcale. Po 35 odcinkach zaczynasz się zastanawiać nad swą produkcją :D

Wrzucasz linki dp swych filmików gdzie popadnie:
              - na forum gazeta.pl
              - na forum historycy.org
              - na forum podroze.forum.pl
              - na forum biblionetka.pl
              - na forum ioh.pl

Cechą wspólną tych wątków jest ich monologowy charakter (z małymi wtrąceniami na gazeta.pl i historycy.org.
              Jeśli domagasz się diagnozy tego stanu rzeczy, służę uprzejmie.

Otóż, Twoja działalność ma na celu wyłącznie promocję swojego kanału na YT. Na wymienionych portalach NIE DYSKUTUJESZ na tematy historyczne lub archeologiczne, ograniczasz się do autopromocji. Fora zasadniczo służą do dyskusji, wymiany opinii, komentowania. Ty nie wdajesz się w polemiki w innych wątkach i tematach a przez to jesteś spostrzegany jako spamer.

Kornel
              • archeonztz Re: Archeologia Nie z Tej Ziemi 35 – Normańskie ś 29.05.21, 09:45
                Ty to chyba pracujesz w marketingu i wiesz o mnie więcej niż ja sam. Przynajmniej tera wiem o co chodzi. Nie mam czasu fizycznie na to wszystko, musiałbym mieć kopie siebie samego. Po za tym tak naprawdę nie chce sie udzielać na forach.

Inteligentny człowiek przeczyta opis, jeśli jest zainteresowany wejdzie na link, jeśli nie jest nie wejdzie. Sorry to nie jest aluzja, jeśli pomyśli, że to spam to głupi. A głupich nie potrzebuję na skromnym kanale.
      • archeonztz Re: Archeologia Nie z Tej Ziemi 35 – Normańskie ś 28.05.21, 13:37
        Cieszę się, że ktoś w końcu skomentował, OK! OK, nastąpiło przeinaczenie, moja wina, nie ma problemu, parafrazując: nie ma tego słowa co powinno być i co mi zrobisz? (nie mam pańskiego płaszcza i co mi zrobisz?). Cytat wykorzystany wtórnie, co zostało potwierdzone w opisie do filmu gdzie nie ma odnośnika do tej konkretnej pozycji naukowej. Bardzo doceniam trud, po pierwsze wklepania tego co powiedziałem, i trud przedstawienia swojej racji. Oby tak wszyscy, wtedy byłoby to z pożytkiem dla mojego skromnego kanału. Obrazy Picassa ludzie interpretują różnie, słowa tak samo więc możemy przyjąć (niezależnie od tego, iż zostało to wykorzystane wtórnie), iż właśnie tak a nie inaczej interpretuje definicję Słonia.
        Jestem radosny, nie zaprzeczam, przedstawiłem fakty jak umiałem, dla tych co nie abla, mimo wszystko wierzę, że to była ciekawa lekcja historii.

Pokaż mi drugi taki film o mieście, gdzie autor zasuwa pojazdem (jaki ma, może to być auto) i opowiada o śrdniowiecznych lokacjach poszczególnych ulic. Uważam (choć mogę się mylić), że jest to novum. ameryki nie odkryłem i znaczenia to wielkiego nie ma ale pozostaje w mojej osobistej satysfakcji.
        Powodzenia wszystkim życzę!
    • archeonztz Re: Archeologia Nie z Tej Ziemi 35 – Normańskie ś 29.05.21, 23:54
      Dla relaksu od trudów życia codziennego. Niezależnie od nauki. Z pozdrowieniami do dwóch takich, którzy pozjadali... zresztą nieważne co oni sobie pozjadali. Otóż:
      malutki przegląd piosenki archeologicznej na kanale Archeologia Nie z Tej Ziemi oraz dodatkowo zdjęcia z odcinków, które ukarzą się w przyszłości.
      I konkurs: z jakiego polskiego kultowego filmu autor wykorzystał dialogi (bezprawnie bo nie posiada praw autorskich). Dla pierwszego, który odgadnie nagroda specjalna: NIC. Jedyna taka nagroda na świecie.

youtu.be/LfBP4x2JcP4

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka