Dodaj do ulubionych

"Jeździ po całej Polsce", ale... bez Wałęsy

26.03.21, 19:02
"Prezes IPN Jarosław Szarek, szef Solidarności Piotr Duda oraz metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo wzięli w Częstochowie udział w otwarciu wystawy „Tu rodziła się Solidarność”. Ekspozycja jest wyrazem podziękowania zwłaszcza bezimiennym bohaterom z czasów powstania związku – mówili uczestnicy uroczystości zorganizowanej na pl. Biegańskiego. To kolejna odsłona wystawy, która od ubiegłego roku w związku z 40. rocznicą powstania „Solidarności” jeździ po całej Polsce i była już prezentowana w kilkudziesięciu miastach. W każdym z nich prezentuje także lokalne wydarzenia związane z powstaniem związku – zdjęcia wraz z opisami.

Artykuł opublikowany na stronie: naszdziennik.pl/polska-kraj/234778,otwarcie-wystawy-tu-rodzila-sie-solidarnosc.html
Obserwuj wątek
  • wislocki12 Re: "Jeździ po całej Polsce", ale... bez Wałęsy 26.03.21, 19:21
   "Jarosław Szarek (ur. 9 stycznia 1963 w Czechowicach-Dziedzicach) – polski historyk i publicysta, od 2016 prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
   Od 1981 współpracował z lokalną „Solidarnością” w Czechowicach-Dziedzicach. W stanie wojennym zajmował się m.in. dystrybucją i drukiem wydawnictw drugiego obiegu. W drugiej połowie lat 80. był współpracownikiem niejawnego Bielskiego Komitetu Oporu Społecznego założonego przez Janusza Okrzesika i Artura Kasprzykowskiego, gdzie zajmował się drukiem i był inicjatorem wydawania periodyku „Solidarni”.
   Myślę, że prezes ma nazwisko adekwatne do swoje roli w ruchu "Solidarność". ;-)

   pl.wikipedia.org/wiki/Jaros%C5%82aw_Szarek
  • wislocki12 Re: "Jeździ po całej Polsce", ale... bez Wałęsy 26.03.21, 19:32
   PIOTR DUDA
   "Piotr Duda (ur. 15 czerwca 1962 w Wielowsi) – działacz związkowy. Wieloletni przewodniczący „Solidarności” w regionie śląsko-dąbrowskim. Od 2010 roku przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Od października 2015 członek Rady Dialogu Społecznego przy prezydencie Andrzeju Dudzie.
   Od 1980 roku pracował jako tokarz w Hucie Gliwice. Tam też, 1 maja 1980, zapisał się do NSZZ „Solidarność”.
   W latach 1981–1983 służył w VI Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej. W stanie wojennym ochraniał gmach TVP przy ul. Woronicza w Warszawie. W ramach kontyngentu Organizacji Narodów Zjednoczonych, stacjonował w Syrii."

   oko.press/ludzie/piotr-duda/

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka