Dodaj do ulubionych

Co opłaca się władzy?

09.06.21, 22:17
"Tłumy na plażach, otwarte knajpy, kina i centra handlowe. Choć z twarzy Polaków zniknęły już maseczki, rząd nie odwołuje stanu epidemii. Fakt spytał o tę dziwną sytuację ekspertów prawa. Ich zdaniem to celowe działanie... Bo opłaca się władzy.
Wprowadzenie stanu epidemicznego oznaczało dla milionów Polaków całkowitą zmianę życia – nie można było swobodnie przemieszczać się po kraju, wielu osobom zabroniono prowadzenia działalności gospodarczej. Prawnicy już w ubiegłym roku zwracali uwagę, że takie ograniczenia swobód mogą być niezgodne z konstytucją.
Stan epidemii pozwolił rządzącym na wydawanie rozporządzeń, które mogą być ograniczane wyłącznie w drodze ustawy, o czym wyraźnie mówi konstytucja – mówi Faktowi prof. Marek Chmaj (52 l.), polski konstytucjonalista.
Rządzący wykorzystali strach przed epidemią, żeby wprowadzić rozporządzeniem nielegalne przepisy – dodaje.
Oczywiście rządowi się opłaca stan epidemiczny, a nie stan klęski żywiołowej, bo w przypadku stanu klęski żywiołowej przedsiębiorcy zamknięci przymusowo mieliby prawo czy możliwość uzyskania odszkodowania – kończy profesor."

www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/koronawirus-w-polsce-stan-epidemii-konstytucjonalisci-wyjasniaja/brq1ygq?utm_source=www.fakt.pl_viasg_fakt&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka