Dodaj do ulubionych

Skreślenie z listy uczniów liceum

24.05.15, 11:30
Witam i bardzo proszę o poradę w następującej sprawie. W ciągu dwóch tygodni dyrektorka liceum chce skreślić moją córkę z listy uczniów - 10 jedynek i 190 godz nieusprawiedliwionych nieobecności. Aby nie została skreslona musi zmienić natychmiast liceum. I moje pytanie - czy w ogóle jest możliwa zmiana liceum na dwa tygodnie przed wystawieniem ocen, czy jest szansa że jakiekolwiek liceum córkę przyjmie z taką frekwencją i ocenami, czy jest sens w ogóle szukać liceum (córka nie chce słyszeć o zawodowce), czy może ktoś ewentualnie polecić jakieś liceum w Warszawie w którym jest szansa na przyjęcie. Co w ogóle oznacza dla córki takie skreślenie, jakie są tego konsekwencje. Mnóstwo pytań, wiem, ale sytuacja jest dla mnie zupełnie nieznana i mnie przerosła, a szkoła nie chce pomóc. Nie mam pojęcia co w ogóle robić, jakie kroki podjąć aby pomóc tej mojej malolacie. Ryczy teraz po nocach załamana tym co narobiła a ja nie wiem jak wybrnąć z tego kłopotu. A może są jakieś instytucje, które udzielają pomocy czy kierują dzialaniem w takich przypadkach. Będę wdzięczna za wszelkie rady, sprawa pilna.
Obserwuj wątek
  • learning-to-fly Re: Skreślenie z listy uczniów liceum 24.05.15, 14:42
   Wątpię, żeby jakaś szkoła się zgodziła. Trochę późno na zauważenie takich "osiągnięć". Są szkoły dla dorosłych, jeśli jest niepełnoletnia możecie ew. szukać jakiejś szkoły, która zgodzi się na powtarzanie klasy, szukałabym raczej wśród bardzo słabych szkól.
   "Córka nie chce słyszeć o zawodówce" - a jaki jest sens szukania liceum dla kogoś, kto się uczyć nie chce?
   • molik28 Re: Skreślenie z listy uczniów liceum 25.05.15, 10:27
    Zgadzam się z learning-to-fly. Prawda jest brutalna. Poza tym po co jej liceum skoro na studia chyba się nie wybiera skoro nie chce sie uczyć. Szkołę trzeba wybierać po to aby albo przygotowała do pracy albo na studia, które potem przygotują do pracy. Twoja córka za 2-3 lata będzie dorosła, chyba nie masz w planach utrzymywać ją w nieskończoność. Powinna przede wszystkim zrozumieć, że za chwilę będzie za siebie odpowiedzialna. Niech sama poszuka rozwiązania, ty jej oczywiście pomóż, ale niech się najpierw trochę też wysili. Przejrzy oferty szkół różnych. Zastanowi sie w końcu nad swoim życiem, bo chyba czas najwyższy. Dlaczego to ty masz za nią swiecić ciągle oczami. Może to jest moment kiedy powinnaś postawić ja do pionu.
  • morekac Re: Skreślenie z listy uczniów liceum 26.05.15, 10:02
   Dzwoń do kuratorium, co robić. Możliwe, że będzie musiała brać udział w rekrutacji. Jeśli córka jest niepełnoletnia, gdzieś ją muszą przyjąć, możliwe, że do dość kiepskiej szkoły (i nie musi być to zawodówka), niemniej nie ma co rozpaczać.
   W Warszawie dzwoń też do szkół prywatnych - są takie, które się specjalizują w takich przypadkach.
    • genny1 Re: Skreślenie z listy uczniów liceum 27.05.15, 07:23
     learning, przepraszam Cię, ale wiem, co piszę. Nie można, można wystąpić do kuratora o zmianę szkoły, można zasugerować szkołę dla dorosłych albo OHP, ale wyrzucić/skreślić nie można. Nie można tego zapisać w statucie, bo to niezgodne z prawem. Nawet po ukończeniu 18 lat nie jest to proste, a co dopiero mówić przed ...
     • melea7 Re: Skreślenie z listy uczniów liceum 27.05.15, 14:56
      Właśnie ta decyzja przed samym wystawieniem ocen budzi moje wątpliwości. Pani dyrektor po prostu chce skreślić córkę z listy uczniów, twierdzi że zgodnie ze statutem po 100 godz nieobecności nieusprawiedliwionej (wygląda to tak jakby nie chciała aby córka z takimi wynikami była w jakikolwiek sposób klasyfikowania w tej szkole), bez żadnej rady, sugestii co dalej. Oczywiście żadna szkoła córki w tym momencie nie chce przyjąć, bo przede wszystkim nie zdąży przed końcem roku. I zostalysmy na lodzie, bez zadnej informacji ze strony szkoły co dalej możemy czy powinnyśmy zrobic czy są jakieś procedury, zapisy prawne regulujące takie sytuacje. To najgorszy moment z możliwych na wyrzucenie ucznia ze szkoly. Zatanawia mnie czy w ogóle można w tym momencie skreślić kiedy wiadomo, że żadnego ruchu juz nie zrobimy. I czy w ogóle można tak sobie skreślić ucznia niepełnoletniego bez zapewnienia mu jakiejkolwiek innej szkoły..
     • learning-to-fly Re: Skreślenie z listy uczniów liceum 27.05.15, 16:04
      2. Dyrektor szkoły lub placówki może, w drodze decyzji, skreślić ucznia z listy uczniów w przypadkach określonych w statucie szkoły lub placówki. Skreślenie następuje na podstawie uchwały rady pedagogicznej, po zasięgnięciu opinii samorządu uczniowskiego.
      2a. Przepis ust. 2 nie dotyczy ucznia objętego obowiązkiem szkolnym. W uzasadnionych przypadkach uczeń ten, na wniosek dyrektora szkoły, może zostać przeniesiony przez kuratora oświaty do innej szkoły.
      Można skreślić ;) Gdzie potem jest realizowany obowiązek nauki to już nie szkoly sprawa
      • morekac Re: Skreślenie z listy uczniów liceum 27.05.15, 16:38
       Ok, pewnie masz rację, niemniej ludź lat 17, powinien się gdzieś uczyć. Dlatego doradzam zadzwonienie do kuratorium/biura edukacji i dopytanie się, co w takiej sytuacji. Wiem, że jedna z uczennic w klasie starszej córki w sytuacji niezaliczenia klasy po prostu brała udział w rekrutacji do nowej szkoły - zapewne była to rekrutacja dodatkowa, nie główna.
       Gdyby w grę wchodziły szkoły prywatne, mogę zapewnić, że w Warszawie i okolicach jest szansa na znalezienie miejsca nawet dla takich nieszczęśników.
       • puenta7 Re: Skreślenie z listy uczniów liceum 30.07.15, 03:41
        Zapytam tak-a gdziemPani była w grudniu czy styczniu? Czy Pani nie widziała co się dzieje z córką? Dopiero teraz Pani otwiera oczy? Trzeba było zająć się córka prędzej. A jeżeli dziewczyna nie chce sie uczyć, to po co szukać jej liceum? Liceum jest po to, żeby poźniej iść na studia albo do szkoły policealnej. Podejrzewam, że córka nie nadaje się na maturę itp. Przy takim nastawieniu córka powinna pomyśleć o zawodówce, żeby szybciej się usamodzielnić. Ja znam takie przypadki, dziewczyna powinna zapomnieć o liceum. A gadanie dziewczyny ,,tylko nie zawodówka" nic nie daje, bo ona nie nadaje się do liceum, do technikum tez się nie nadaje, bo to za dużo nauki
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka