Dodaj do ulubionych

endometrioza czy policystyczny jajnik?

13.11.06, 21:09
dwa lata temu usunieto mi torbiel 12cm poprzez ciecie cesarskie...czytajac
wynik diagnoza endometrioza ale nie bylo podane jakiego stopnia???[dlaczego]
po nastepnych kontrolach lekarz stwierdzil policystyczny jajnik co rowniez
objawia sie tworzeniem torbieli ..i teraz czeski film co bylo przyczyna
powstania torbiela ? czy ktos ma podobny przypadek?
Obserwuj wątek
    • lali81 Re: endometrioza czy policystyczny jajnik? 15.11.06, 11:54
      W maju miałam laparoskopię z powodu torbieli na lewym jajniku. Okazało sie, że
      była to tak, jak podejrzewano endometrioza. W trakcie zabiegu odkryto, że mam
      też policystyczne jajniki. Byłam mocno podłamana. Teraz jestem w 17 t.c. :) Ale
      można mieć jedno i drugie. Być może było tak też w Twoim przypadku. pozdrawiam
    • dodi863 Re: endometrioza czy policystyczny jajnik? 17.11.06, 12:33
      Witam!
      Mam podobną sytuacje,ale od innej strony... Około 4 lata temu stwierdzono u
      mnie zespół policystycznych jajników ( z tego co zuważyłam częstymi objawami
      jest nadmierne męskie owłosienie,wyrzuty na twarzy i pleckach,tycie, natomiast
      zła gospodarka hormonalna jest przyczyną).
      Leczono mnie do tej pory tylko hormonami, bez zabiegu.
      W tym roku powstał guz 5cm na 4cm na lewym jajiku i teraz 4 lekarzy uznało, że
      on powstał wcale nie od policystycznych jajników tylko od endometriozy. Nigdy
      wcześniej nie słyszałam nic o tej chorobie.
      Czeka mnie operacja za misiąc. Wystraszyli mnie, ze jak bedzie to guz
      złośliwy to wytną mi wszystko, bo nowotworu tez nie wykluczyli całkowicie...
      Chodze po lekarzach od czerwca i mam tylko mentlik w głowie. Także wydaje mi
      się, że do czasu kiedy brzuszka nie otworza, tak naprawde nikt na 100% chyba
      nie powie, co to jest lub skąd się wzieło.
      Ale u Ciebie dawali napewno jakies wycinki po operacji do badania.Prawda? Więc
      to już chyba diagnoza była słuszna...
      Pozdrawiam serdecznie.
      • lali81 Re: endometrioza czy policystyczny jajnik? 17.11.06, 16:35
        Tak, u mnie badania histopatologiczne po operacji potwierdziły podejrzenie
        endometriozy. Policystyczne jajniki "wyszły" przy okazji, bo wczesniej nie
        miałam robionych badan hormonalnych. Ale niestety te objawy, o których piszesz
        też mnie dotykały, z tym że dość mocne owłosienie zrzucałam na karb tego, że
        jestem brunetką, a problemy z cerą miałam od 14 roku życia, więc też nie
        uważałam tego za objaw niepokojący.
        Naszczęście jest szansa, że ciąża ureguluje to wszystko i endometrioza nie
        wróci a jajniki uspokoją się hormonalnie. Taką mam nadzieje.
        Trzymam kciuki za Ciebie. Jest dokładnie tak, jak piszesz, dopoki nie zrobią
        operacji, nie wiedzą nic na pewno. Nie zakładaj najczarniejszych scenariuszy,
        trzeba do tego podejść z ogromną siłą i wiarą, że będzie dobrze.
        Sciskam i powodzenia!
        • 3agula Re: endometrioza czy policystyczny jajnik? 17.11.06, 17:00
          Do lali81!Witaj!Chcialam cię prosić,żebyś mi napisala jak bylaś leczona po
          laparoskopii.Ja mam tak samo pco i endometriozę.Mialam zrobioną laparo w
          sięrpniu i od razu dali mi zastrzyki diphereline aby pozbyć się endo.Skończyla
          już ostatni 3 zastrzyk i teraz czekam na@ a potem mamy sie starać naturalnie
          przez jakis czas.Jak ty bylaś leczona bo tobie się udalo.Dziękuje za
          odpowiedz.Pozdrawiam!!!
          • fatima5 Re: endometrioza czy policystyczny jajnik? 17.11.06, 19:47
            dzieki wszystkim za odpowiedz!;-]widze ze sama nie jestem z dwoma chorobami
            nieplodnosci , ja mialam wielkiego potwora[torbiel] i tez chcieli mi usunac
            wszystko ...ale sie nie dalam..wiec poczekali do wynikow laparoskopi mi w
            przypadku tak duzego torbiela nie zrobili , tylko cesarskie
            ciecie ...owlosienie przy piersiach i na piersiach no i tycie w okolicy
            pasa ..dephereline 3 miechy , a pozniej dopiero jaja bo calkowicie zanikla
            miesiaczka i hormony na wywolanie dziwi mnie tylko jedno ze nie podano mi nigdy
            stopnia endo..bo ponoc przy endo pojawiaja sie z powrotem torbiele ;-[ jak
            male ...to jeszcze rozbija laparoskopem , ale jak duze to ciecie;-[no ale coz
            taki los ...
            • tyldzia Re: endometrioza czy policystyczny jajnik? 24.11.06, 12:05
              To ze zanikla miesiaczka to wlasnie objaw leczenia Diphereline, tak mialo byc,
              nie bylo krwawien, wiec endometrioza zostala zaleczona.
              Ja tez mam PCO i teraz mi wykryli torbiel, byc moze endometrialna, bo z
              zawartoscia krwitsta. Przez PCO mialam za duzo androgenow ( tradzik,
              owlosienie), a teraz moja doktor przepisala mi Danazol na ta torbiel... Boje
              sie tego brac, bo powoduje dokladnie takie objawy z ktorymi walcze, jest to
              wlasciwie taka menopauza, bije sie ze mi rozreguluje juz calkiem hormony, nie
              chce wiecej wloskow i tradzika...!
              chyba nie bede tego brala, slyszalam ze w leczeniu endo stosuje sie tez
              Duphaston w wiekszych dawkach, czy ktos go bral i pomoglo? sama juz nie wiem co
              robic... a jajnik mnie boli;(
          • lali81 Re: endometrioza czy policystyczny jajnik? 23.11.06, 12:45
            Agula, przepraszam, ze odpowiadam z takim opoznieniem, ale dawno nie wchodziłam
            na forum. Po laparoskopii nie byłam leczona wcale. Kontrola wykazała, że
            wszystko w porządku, że usunięto to, co trzeba. Moje miesiączki, które
            wcześniej były kompletnie nieregularne(oczywiscie za sprawa endo) pojawiały się
            dokładnie co 30 dni. Mieliśmy po prostu próbować. I udało się. Mój lekarz
            zalecił, żeby na początku spróbować zajść w ciążę. Jesli się nie uda prze 6
            miesiecy, to bedziemy probowac hormonami. Naszczescie nie było takiej
            potrzeby :)
            Sciskam cię bardzo ciepło i trzymam mocno kciuki za Was.
        • dodi863 Re: endometrioza czy policystyczny jajnik? 29.11.06, 12:48
          czesc Lali81!
          Dziękuje za odpowiedź i otuchę.
          Operacje mam za dwa tygodnie i skonczylam robic badania krwi moczu ca 125
          itp.Wszystko ok, ca 125 spadło do 6,6, Oprócz moczu! Dziewczyny, czy Wy też
          przed zabiegiem miałyście podobnie, to jest charakterystyczne dla torbieli,
          czyto indywidualne.
          Kolor brązowy,
          BIL:1+,
          KET:TRACE,
          PRO:1+,
          NIT:POSITIVE.
          *Takie wyniki mogą wskazywać na problemy jakies trzustkowe, z cukrzycą,
          wątrobowe chyba, tak mi sie wydaje, ale moze endometrioza ma na to poprostu
          jakis wpływ, jak myślicie??
          N
          • dodi863 Re: endometrioza czy policystyczny jajnik? 29.11.06, 12:53
            Natomiast jeśli chodzi o PCO to z tego co wiem, to jest to choroba genetyczna,
            czyli jest z nami od początku do konca. Dlatego nie ma to znaczenia, że miałaś
            kłopoty z cerą już w wieku 14 lat... Moj pierwszy ginekolog zaproponował
            chodzenie równolegle do dermatologa, ktorego polecił. Bo w PCO to nie jest
            trądzik młodzińczy tylko jakieś "wyrzuty" tak to nazywał...
            Dziękuje jeszcze raz za odpowiedz..
            Pozdrawiam serdecznie...
          • dodi863 Re: endometrioza czy policystyczny jajnik? 29.11.06, 15:40
            witam Fatima5 !
            U mnie objawami są: nadwaga, wyrzuty na twarzy i pleckach wczesniej wspomniane,
            nadmierne owłosienie (zwłaszcza na piersiach ;/ ), oraz jak mówisz problemy
            menstruacyjne, miałam wahania cyklu, czasem trwał 25 dni, czasem 36, a
            miesiączka była zawsze 7 dni albo więcej...Jak miałam 15 lat raz krwawiłam 14
            dni 2 tyg przerwy i znów ok.14 dni...Ale to nie wiem,znaczy juz nie pamietam
            skad sie wzielo.
            Pozdrawiam cieplutko!
        • martabiche Re: endometrioza czy policystyczny jajnik? 29.11.06, 17:52
          oj,u specjalistow to juz bylam i jak na razie znalezli mi "tylko" zespol pco.Z
          wypowiedzi na forum wynika,ze endometrioza to choroba kobiet regularnie
          miesiaczkujacych,a ja na pewno sie do takich nie zaliczam.Od 14 roku zycia
          okres mialam co dwa miesiace,albo jeszcze rzadziej (przed matura mi sie
          zatrzymal na 6 miesiecy).Pozniej,jak juz poznalam mojego meza,bralam pigulke
          antykoncepcyjna przez rok,po czym przestalam,bo chcielismy miec dziecko.No i
          wlasnie,to bylo juz ponad 3 lata temu,ale pierwszego nie ma co liczyc,bo w
          ogole przestalam miesiaczkowac.Bralam hormony przez 5 mies.,wszystko bylo
          pieknie,ale ciazy ani sladu.Teraz biore Glucophage,ktory normalnie jest dla
          cukrzykow,ale bardzo dobrze dziala na pco.no i okres mam praktycznie co
          miesiac,ale ciagle mi to nic nie daje.Od przyszlego roku mamy z mezem zaczac
          proby sztucznego unasiennienia,ale szczerze mowiac,ja juz trace nadzieje,ze
          kiedys mi sie w ogole uda zajsc w ciaze.Mialam robione badania hormonow,usg
          jajnikow i macicy i histerografie,maz badanie nasienia i wszystko jest w
          porzadku.stad to moje pytanie o endo.dodam,ze okres trwa u mnie 6 dni,pierwszy
          dzien jest bolesny,ale nic szczegolnego.Poza tym brzuch mnie nie boli i nigdy
          nie stwierdzono u mnie torbieli.Moj gin mowil mi o laparoskopii,ale tylko
          dlatego,ze jest to ostatnie badanie przy bezplodnosci,nie dlatego,ze ma jakies
          podejrzenia.Problem jest,ze to sie robi pod narkoza,a ja sie tego panicznie
          boje,bo mojego ojca to uspienie prawie wyprawilo na tamten swiat...
          • fatima5 Re: endometrioza czy policystyczny jajnik? 29.11.06, 18:19
            witam Was ja tez mam pco i endo, ale otylosc szczegolnie kolo brzuszka i
            wloski to wlasnie pco, endo - to znowusz bardzo obfite miesiaczki , bóle na
            dole brzucha oraz na dole kregoslupa , endo ciezko wykryc ...bo moze nie byc
            widoczne na usg...najlepiej przez laparoskopie , w moim przypadku dowiedzialam
            sie z wynikow i do tego nie bylo podanego zadnego stopnia endo ..
            • dodi863 endometrioza,policystyczny jajnik i kręgosłup ... 30.11.06, 11:00
              Witam serdecznie!
              Znieczulenie miejscowe przy cesarskim cięciu jest ponoć lepsze, wiadomo też, że
              narkoza jest szkodliwa. Ale jesli są problemy z kręgosłupem to anestezjolog nie
              zgodz sie na miejscowe napewno.
              Mnie bolał kręgosłup w częsci lędźwiowej i bagatelizowałam to, bo myślałam, że
              to od "kobiecyc spraw".
              Jadnak kiedy wysłano mnie na rezonans magnetyczny okazało się, że dysk jest
              odwodniony i wysunięty, "wypada", nio i jakis kanalik trzeba udroznic.
              Takze radze wszystkim jednak na poświecenie troche czasu na badania...
              Lepiej zrobic o jedno za duzo, niz za mało... :)
              W przyszłym roku czeka mnie operacja na to jeszcze, wszczepia implant.
              Chociaz ginekolog sprzeciwia sie tej operacji, aby ewentualnie nie przeszczepc
              enometriozy w kręgosłup...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka