Dodaj do ulubionych

Dawne nazwy ulic

16.04.07, 12:49
Macie może jakieś porównanie starych i nowych nazw ulic w mieście? Niektóre
udało mi się rozpoznać, ale jakiś bryk by sie przydał.
Obserwuj wątek
      • le_szek Re: Dawne nazwy ulic 16.04.07, 19:16
        Dokładnie o tego typu informacje mi chodzi.

Dzięki wszystkim za info, a może ktoś dysponuje planem miasta sprzed 1989 roku
        (i starszymi) i byłby skłonny udostępnić do zeskanowania?
        • kelo Re: Dawne nazwy ulic 17.04.07, 00:04
          Dysponuję, ale musiałbym odszukać. Zaznaczałem na niej wszystkie przejechane trasy po mieście i okolicach, więc jest cała zaczerwieniona pisakami. Podjadę z nią do Ciebie w jakiejś chwili.
            • kelo Re: Dawne nazwy ulic 17.04.07, 13:20
              A gdybyś tak kiedyś wpadł na Kasprzaka to przy śmietniku między Kasprzaka 22 (?) i wieżowcem Kosmonautów 7 rosną orzech i śliwa. To zachowany fragment dalszego ciągu ulicy Działki, która teraz kończy się na torach tramwajowych a kiedyś prowadziła na Podlesie.
    • dami7 Re: Dawne nazwy ulic 16.04.07, 14:41
      Niektóre ulice to już kilka razy zmieniały nazwę! Np. obecna Al. Piłsudskiego na
      odcinku od Damelu (mniej więcej) do zakrętu obok zakładu fotograficznego Pani
      Dróżdż (tak, tak, to była jedna ulica) nazywała się w latach mojego dzieciństwa
      Florowska, dalej biegła jako Starowiejska. Teraz ze Starowiejskiej został tylko
      kawałek do połączenia z Piłsudskiego, a ten kawałek po Florowskiej połączono z
      ulicą Kościelną. Po wybudowaniu Huty Katowice, pod koniec lat 70-tych obecna
      Piłsudskiego została przebudowana na dwujezdniową aleję i mianowana Aleją
      Czerwonych Sztandarów (za przeproszeniem). A Kruczkowskiego nazywała się kiedyś
      Zając (he,he). 3 Maja to była Klubowa, Augustynika - Świerczewskiego. Zresztą
      wielu ulic w ogóle nie było i odwrotnie, wiele przetrwało tylko w szczątkowej
      formie (Komuny Paryskiej, Wodna, Folwarczna, 7-miu Szewców)... Ciekawostka -
      ulica Tysiąclecia prawidłowo nazywa się TysiącleciE, tak było na tabliczkach,
      które wisiały na blokach gołonoskiej Starówki (dawniej Osiedle Braci Lipskich).
      A czy wie ktoś, jak nazywa się plac w Gołonogu, który wszyscy nazywają Waszyngtonem?
    • reivena Re: Dawne nazwy ulic 17.04.07, 08:14
      Widzę, że te ulice tak Cię zasiekawiły jak mnie swego czasu robienie drzewa
      genealogicznego swojej rodziny. Pmiętam, że w zimie biegałam po cmentarzu i
      spisywałam swoich przodków :)))
      • le_szek Re: Dawne nazwy ulic 17.04.07, 10:35
        Tak, trochę tak - zacząłem czytać starą monografię Dąbrowy i miedzy innymi stąd
        to pytanie. Trochę też udało mi się znaleźć, jak znajdę trochę czasu to wrzucę
        dla potomnych ;-)
        • le_szek Re: Dawne nazwy ulic 18.04.07, 19:16
          Małe podsumowanie: (nazwa obecna- nazwa/y dawne/e)
          Legionów - 27 stycznia
          Górnicza - Starobędzińska, Marksa
          Sobieskiego - Szosowa
          Królowej Jadwigi - Traktowa, Czerwonych Sztandarów
          Piłsudskiego - Florowska, Czerwonych Sztandarów
          3 Maja - Św. Józefa, Klubowa
          Dąbrowskiego - Dąbrowska
          Bandrowskiego- Krótka
          Okrzei - Ullmana
          Augustynika - Piłsudskiego, Świerczewskiego
          Łukasińskiego - Bankowa, Fabryczna
          Żeromskiego - Marceli, Francuska
          Kościuszki - Staropocztowa (cz. południowa), Stacyjna (cz. północna)
          Kondratowicza - Zagórska
          Kołłątaja - Kościelna
          Traugutta - Bednarska
          Cieplaka - Wesoła
          Orzeszkowej - Błotna
          1 Maja - Preczowska (lewa strona patrząc do Gołonoga)/Redenowska (prawa)
          Reymonta - Żabia (lewa)/Kamienna (prawa)
          Wojska Polskiego - Sławkowska (prawa)/Narutowicza (lewa, potem również prawa)

Główne źródło: W. Starościak, 280 lat historii DG oraz Wy :-)

Dla chętnych dwa skany (z książki W. Starościaka 'DG Szkic Monograficzny')
          starych planów (zmniejszone, większe mogę puścić na priv)

img184.imageshack.us/my.php?image=02psm6.jpg
          img408.imageshack.us/my.php?image=01pzp3.jpg
                        • baja47 Re: Dodaję... 19.04.07, 13:03
                          le_szek napisał:Szkoda - mieszkałabyś w Jedynej Słusznej Dzielnicy ;-)

Ty, z JSD to przegiąłeś ))))
                          Mieszkam w najstarszej, o ktorej zachowały sie dokumenty dzielnicy, dawniej to
                          wieś Dombrowa, sie zwała, kolebka miasta, więc z szacunkiem należnym najstarszej
                          dzielnicy, dalej o skojarzeniach pisac mi nie wypada :))))
                          • le_szek Re: Dodaję... 19.04.07, 13:07
                            Nic nie przegiąłem, pisałem już kiedyś, że przez błąd maszynistki Gołonóg
                            przyłączono do Dąbrowy, a nie odwrotnie ;-p

I mieszkałabyś teraz w Gołonogu - Dąbrowie (Górnicza by pewnie dla wygody
                            wypadła) ;-ppp
                            • baja47 Re: Dodaję... 19.04.07, 13:18
                              przez błąd to możemy mieć fiuta w Katowicach :)))
                              a tak IMO, należałoby teraz odkręcic 2 członową nazwę miasta i powrócić do tej
                              sprzed 1919 roku, bo jakaż ona teraz gornicza??????
                              • le_szek Re: Dodaję... 19.04.07, 13:22
                                Górniczej bym nie wywalał, warto moim zdaniem historię podkreślić. Władze miasta
                                mogłyby swoją drogą pomyśleć o zrobieniu jakiegoś szlaku po pozostałościach
                                kopalni, ot tak, dla potomności. I uruchomić w końcu sztolnię, zamiast tylko
                                obiecywać.
                                • le_szek Re: Dodaję... 12.05.07, 22:19
                                  > Górniczej bym nie wywalał, warto moim zdaniem historię podkreślić. Władze miast
                                  > a
                                  > mogłyby swoją drogą pomyśleć o zrobieniu jakiegoś szlaku po pozostałościach
                                  > kopalni, ot tak, dla potomności. I uruchomić w końcu sztolnię, zamiast tylko
                                  > obiecywać.

Ostatnio rozmawiałem z pewnym bardzo miłym panem (nie piszę bliżej, bo jeszcze
                                  komuś podpadnie), który mówił, że ponoć z muzeum wywalili eksponaty związane z
                                  przemysłem (modele maszyn itp.), w zamian dając narzędzia rolnicze :-(

A sztolni nie otworzą jeszcze przynajmniej przez 2 lata, bo brakuje ponoć 60 tys
                                  na wymianę instalacji (a parę milionów chyba wydali na remont muzeum) :-(
                                  • kelo Re: Dodaję... 13.05.07, 07:37
                                    Co by nie zaśmiecać wątku Fotozagadki odpowiem Leszkowi tutaj. Ulica Stacyjna prowadziła wówczas od stacji w Gołonogu do góry, zgodnie z dzisiejszą drogą, potem gdzieś na wysokości baru skręcała w prawo i następnie na wysokości pomnika szła w górę. Pomnik stał na rogu ul. Starowiejskiej i Stacyjnej. Budynek gdzie obecnie znajduje się bar "dołek" w latach budowy HK zajmowali geolodzy.Był specjalnie dla nich postawiony. Wyburzono wcześniej kamienice przy Stacyjnej. Budyneczek z małymi okienkami, który widać na zdjęciu, nazywaliśmy w latach 60/70 bunkrem. Byliśmy święcie przekonani, że to niemiecki bunkier z wojny. Zupełnie niedawno, dowiedziałem się od p. Adama Drożdża, któremu wysłałem to zdjęcie, że był to budynek eksperymentalnej pompowni wody dla ówczesnego Gołonoga. Taka wieża ciśnień, bez wieży. Kiedyś był już wątek o ulicy Stacyjnej. przypomnę jedynie, że przy tejże ulicy był słynny naonczas bar "Pogorianka" prowadzony przez p. Antka Łopatkę. Obok baru było rożno (był rożen). Ależ pachniało. Jeżeli zechcecie odnaleźć dawną ulicę Starowiejską, odnajdziecie ją bez trudu. Ocalał jej fragment równoległy do szkołu i fragment obok pomnika. Niech Was nie zdziwi różnica poziomów dróg. Kapliczka przy SP 18 stała tuż przy drodze, a zaraz za nią był zjazd na Gołonóg. (on zawsze był Leszku, pomyliło mi się z kładzeniem jedynie asfaltu na kostkę brukową). W chwili gdy puszczono autobusy na Tworzeń - budowa HK - wyasfaltowao drogęi puszczono tędy autobusy. Naprzeciwko kapliczki miał swój dom niejaki Bijak, legenda rolnicza Gołonoga, ale to już inny temat.
                                    • le_szek Jeszcze o dworcu w Gołonogu 14.05.07, 11:43
                                      Dzisiaj odprowadzałem Mamę na pociąg i ze zdziwieniem ujrzeliśmy karteczkę 'Kasa
                                      nieczynna od 26 marca do odwołania' (czyli już nigdy nie będzie czynna, znając
                                      PKP) :-(
                                      Ciekawe, jak długo dworzec jeszcze postoi...
                          • le_szek Re: Dodaję... 20.04.07, 12:56
                            > Mieszkam w najstarszej, o ktorej zachowały sie dokumenty dzielnicy, dawniej to
                            > wieś Dombrowa

Tak bajdełej, bo dopiero dziś zwróciłem uwagę - Gołonóg, Strzemieszyce,
                            Ząbkowice i Łosień chyba też były znacznie wcześniej wymieniane.
                            • dami7 Re: Dodaję... 20.04.07, 13:13
                              Ale wioseczki to były ubożuchne, a Dombrowa miastem się mieni od lat 90-ciu!
                              A skoro Dąbrową Górniczą się stała, to nich tak już ostanie po wiek wieków na
                              pamiątkę przeszłości szczytnej. Inaczej czymże się będzie od Tarnowskiej,
                              Zielonej czy Narodowej odróżniała, hę?
                              Howgh, rzekłem!
                  • baja47 Re: toponomastyka ulic DG 19.04.07, 12:03
                    Zestawienia przez Leszka nazw ulic przed i po, skloniło mnie do chwilowej
                    refleksji, bo na zadumę to za duźo. Raptem 100 - 200 lat wstecz notuje się
                    przeobrażanie maleńkiej , pańszczyżnianej wioski w centrum przemysłowe.Swiadczą
                    o tym właśnie nazwy ulic z tego czasu, typowe dla przemysłu ( tu przytoczone),
                    no , jedną Bednarską zobaczyłam , mogącą potwierdzać zamieszkanie przy niej
                    ludności trudniącej sie tym fachem, a więc rzemieślnikow, bo nie widzę innych
                    nazw ,np. kupieckich. A póżniejsze nazwy to juz konsekwencja
                    społeczno-polityczna zmasowanego przemysłu, a co za tym idzie robotniczych
                    buntów, strajkow, ich przywódców i działaczy , więc analizując nazwy ulic można
                    smialo powiedzieć Czerwone Zagłębie Dabrowskie :))))
                  • dami7 Re: Dodaję... 19.04.07, 12:15
                    A w czasie tego spaceru można by sprawdzić, czy ulica Krasickiego dotyczy
                    Krasickiego Ignacego biskupa czy Krasickiego Janka komunisty. Kiedyś było
                    komunisty, ale teraz może być biskupa. Choć z drugiej strony Szenwald,
                    Tiereszkowa, Gagarin i Cedler przetrwali...
                    • le_szek Re: Dodaję... 19.04.07, 12:21
                      Mój plan z 1999 roku, twierdzi, ze komunista :-)

Do tego mamy jeszcze Furmana chociażby. Dąbskiego, Kasprzaka, Okrzei (choć to
                      socjalista walczący z caratem był, to w Zawierciu swoją ulicę stracił). I cała
                      masa innych, lokalnych socjalistów i komunistów (nie chce mi się sprawdzać
                      dokładnie, ale czytając monografię DG z lat 70-tych ubiegłego wieku co i rusz
                      przy historii ruchu robotniczego występowały nazwiska znane z tabliczek)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka