Dodaj do ulubionych

Co teraz czytacie? - luty

01.02.12, 11:34
no właśnie, co?
Obserwuj wątek
    • anetapzn Siostrzyca- John Hartwig 01.02.12, 11:54
      Nieżle się zaczynasmile Powieść w stylu gotyckim, z "gęsią skórką"smile
    • prawdziwy_anonim Re: Co teraz czytacie? - luty 01.02.12, 12:19
      A Ty,co czytasz?
      • prawdziwy_anonim Norbert Fryd-Fotografia z wakacji. 01.02.12, 12:38
        Subtelny kryminał, o którego istnieniu mało kto wie.Wydany w Polsce w 1979.Autor,czeski pisarz znany z powieści historycznej "Cesarzowa" i wspomień obozowych(był więżniem Auschwitz).
        Świetna lektura – nie ma postawionego pytania „kto zabił?”, ale od pierwszej do ostatniej strony trzyma w napięciu. Akcja rozgrywa się w Pradze, schyłek lat sześćdziesiątych. Aż trudno w to uwierzyć, ale „Fotografia…”mimo upływu lat nie straciła nic ze świeżości, nie trąci myszką, ani nie żenuje trywialnym rozwiązaniem. Przewodnikiem i narratorem w jednej osobie jest Hubert Matlacz, rewident firmy ubezpieczeniowej, „którego twarz, zwłaszcza okolice ust przypomina starego, chorego psa boksera”, ciągle podejrzliwy i pełen niespożytej fantazji,jest piękna kobieta (naga i ubrana), jej akt,który rewident znajduje dolączony do dokumentacji ubezpieczeniowej...od tego się wszystko zaczyna,napięcie rośnie,az do samego finału.To wszystko w niewielkiej książeczce na ponad 15o stronach.Polecam.
    • judytta Gardner "Sprawa zielonookiej siostry" 01.02.12, 14:43

• kameleon-super SIMENON-Narzeczona Pana Hire 01.02.12, 17:16
        Czytam.Na podstawie książki powstał film "Monsieur Hire" w reż.Patrice'a Laconte z Sandrine Bonnaire i Michelem Blanc w rolach głównych,z muzyką Michaela Nymana. Im dlużej czytam,tym mocniej utwierdzam się w przekonaniu,ze muszę zobaczyć ten film.
        • romy_sznajder Nesser "Cakiem inna historia" 01.02.12, 18:10
          Trudno to czytac nie majac na uwadze, ze to Celny Strzal. Oczekiwania mam spore.

Ksiazka zdecydowanie bardziej z biglem, niz "Czlowiek bez psa"; inny klimat (klimat pory roku Nesser oddaje znakomicie), znienacka trafiaja sie akcenty humorystyczne (wizyta u znajacego 21 jezykow zapomnianego lingwisty - rewelacja!), dobrze sie czyta - jestem w polowie.

Ale...
          Opisywanie snów (!!) inspektora to juz przesadasmile

Znowu jest jakis niespelniony literat, ktorego zapiski okaza sie zapewne wazne.

Motyw z 12-letnia dziewczynka z podtekstem seksualnym - sliski i oblesny. Slisko i oblesnie bylo juz w "Czlowieku..." wiec nie dziwi specjalnie, zwlaszcza, ze jest to podane "po szwedzku", czyli aseptycznie, bez wiekszych emocji. Jednak wg mnie to zgrzyt i duuuuzy minus.
          • romy_sznajder Re: Nesser "Cakiem inna historia" 04.02.12, 23:42

Blyskotliwa ksiazka.

Ciekawe, czy ktos wpadl na to, co za "Detal" mial na mysli Asunander?
            Pewnie jest kilka tropow, ale trzebaby przeczytac te relacje jeszcze raz. Mialam zamiar i nawet zaczelam, ale uznalam, ze nie znajde i odpuscilam.
            Leń.
    • siostra_pelagia Costin Wagner - Zima lwów 01.02.12, 18:30
      Mój ulubiony niemiecki pisarz i mój ulubiony fiński detektyw Kimmo Joentaasmile
      • dachauka Re: Costin Wagner - Zima lwów 01.02.12, 20:03
        Wagner jest fajny, też go bardzo lubięsmile.
        • siostra_pelagia Re: Costin Wagner - Zima lwów 01.02.12, 20:43
          Może dlatego że jest taki skandynawski?smile
    • kryminalna.ciocia.zosia Re: Nelson DeMille "Żywioł ognia" 01.02.12, 21:20
      Głupia sprawa - pierwsze spotkanie z autorem...
      • negev56 Re: Nelson DeMille "Żywioł ognia" 01.02.12, 22:07
        Podobał mi się Żywioł ognia, szczególnie, że występował tam mój ulubiony John Corey. Polecam Gra lwa, Plum Island i Nadejście nocy, w rolach głównych John Corey i jego żona Katesmile.
        • kryminalna.ciocia.zosia Re: Nelson DeMille "Żywioł ognia" 02.02.12, 20:09
          O widzisz, a ja tak troszkę bez przekonania podeszłam do tematu smile
    • anetapzn Siostrzyca - John Harding 02.02.12, 13:02
      Powieść z gęsią skórką polecam.
      • matt.cobosco Tom Bradby "Pan deszczu" 02.02.12, 13:21
        Kupione w Bonito na wyprzedaży, z opcją podarowania bibliotece. Trzy wcześniejsze książki tego autora ("Bóg Chaosu", "Biały Rosjanin" i "Krwawa forsa") całkiem mi się podobały, więc mam nadzieję, że i ta nie będzie zła.
        • kryminalista Marcin Świetlicki-Powieści 02.02.12, 18:12
          Powieści to „Dwanaście”, „Trzynaście” i „Jedenaście” zebrane w jednym tomie dla uczczenia pięćdziesiątych urodzin autora. Dodatkowo w tomie znalazło się specjalnie z tej okazji napisane opowiadanie, w którym mistrz w pierwszoosobowej narracji rozstrzyga dotąd nierozstrzygnięte wątki.Ładnie wydane przez wyd.EMG,z okładką projektowaną przez Młodozeńca.Na razie średnio mi się podoba,dopiero zacząłem...Ale cóz,darowanemu koniowi nie zaglada się w zęby.Dostałem w prezencie,trzeba się cieszyćsmile
        • matt.cobosco Re: Tom Bradby "Pan deszczu" 04.02.12, 23:00
          Nie była zła. Sprawnie skomponowana, miejscami trochę melodramatyczna, ale ogólnie niezła. Mniej więcej na tym samym solidnym poziomie co "Biały Rosjanin" i "Bóg Chaosu" i trochę wyższym niż "Krwawa forsa", która - choć też w porządku - była moim zdaniem najbardziej schematyczna.
    • agridulce Jo Nesbo: Łowcy głów 02.02.12, 18:27
      Właśnie zaczęłam.
      • agridulce Re: Jo Nesbo: Łowcy głów 07.02.12, 22:59
        Bardzo mi się podobało - początek był trudny, ponieważ nie lubię pyszałkowatych japiszonów w kosztownych ciuchach, ale akcja wciągnela mnie. Książka jest zaskakujaca i na swój sposób zabawna.
    • anetapzn Cormac McCarthy- W ciemność 03.02.12, 14:42

• basiakia Re: Co teraz czytacie? - luty 03.02.12, 18:52
      Edmund Niziurski "Pięć manekinów", a w następnej kolejności drugi kryminał tego autora "Przystań eskulapa".
    • chiara76 "Wszystko czerwone". Chmielewska. 03.02.12, 19:25
      znam niemal na pamięć ale co pewien czas muszę przeczytaćwink
      • anetapzn Re: "Wszystko czerwone". Chmielewska. 04.02.12, 08:13
        chiara76 napisała:

> znam niemal na pamięć ale co pewien czas muszę przeczytaćwink
        Ja też uwielbiam tosmile Stara, dobra Chmielewska.
      • ancza7 Re: "Wszystko czerwone". Chmielewska. 04.02.12, 19:44
        > znam niemal na pamięć ale co pewien czas muszę przeczytaćwink
        O tak właśnie! Zaraz to zrobię po raz niewiemktóry. Znakomita na chandrę smile
        • anetapzn Excalibur- Bernard Cornwell 05.02.12, 08:50
          III tom trylogii arturiańskiej. Niby historyczna powieść, ale sensacji i kryminału nie malo. polecam.
    • siostra_pelagia G.Staalesen-Zimne serca 04.02.12, 10:39
      Kolejna powieść z serii o detektywie Varg Veum. Wróciłam do serii po obejrzeniu serialu, ale nie najlepiej się to czyta.
      • negev56 Paweł Pollak - Gdzie mól i rdza 04.02.12, 11:49
        Pierwsza pozycja do naszego rankingu, a ponieważ i tak zamierzałam przeczytać, więc wszystko się składasmile.
        • siostra_pelagia Re: Paweł Pollak - Gdzie mól i rdza 04.02.12, 12:24
          To szybko czytaj i zdaj relacjęsmile
    • folje J. Katzenbach - Ofiara 04.02.12, 17:11
      strasznie toto "hamerykańskie" (nie umiem tego wyjaśnić, mam nadzieję, że ktoś wie o co chodzi wink) i ciągnę jakoś, ale bez kisielu w majtach.
      • judytta Louis Sanders "Zdarzyło się w lutym" 04.02.12, 20:25

Całkiem ciekawa jak na debiut.
    • cynamoon6 H. Nesser-Drugie życia pana Roosa. 04.02.12, 22:17
      Jakoś nudnawo się zaczyna, ale może mam taki dzień...
      • matt.cobosco Gaute Heivoll "Zanim spłonę" 04.02.12, 22:45
        Pamiętam, że opinie o tej książce były różne i że dyskutowano, czy to na pewno jest kryminał (chyba jednak nie jest). Przeczytałem blisko sto stron i na razie bardzo mi się podoba, zobaczymy, jak będzie dalej.
    • romy_sznajder Asa Larsson "I tylko czarna sciezka" 04.02.12, 23:45

Zapowiada sie rownie dobrze, co "Krew...", a i chyba obejdzie sie bez tanich ("chwytajacych za serce") zagran.
    • chiara76 "Klin", J. Chmielewska. 05.02.12, 16:31
      przypominam sobie wink
      • dachauka Re: "Klin", J. Chmielewska. 05.02.12, 19:18
        Ale Cię na wspominki wzięło...
        • chiara76 Re: "Klin", J. Chmielewska. 05.02.12, 19:56
          ja do "starej" Chmielewskiej lubię wrócić co pewien czas. Dalsze części w planachwink
    • tanie-latanie.net Alan Gordon "Błazen wkracza na scenę" 05.02.12, 22:44
      Kupiłam na wyprzedaży 3 tomy cyklu Gildia błaznów. "Błazen wkracza na scenę" to drugi z nich. Historia osadzona w realiach średniowiecznej Europy. Sensacja, kryminał i humor zgrabnie ujęte. Pierwsza część trzymała w napięciu, jak dla mnie idealny scenariusz na filmsmile Druga powoli się rozkręca.
    • opty2 Thomas Enger - Letarg 06.02.12, 08:31
      całkiem udany debiut szwedzkiego dziennikarza smile
      Letarg jest pierwszą z sześciu w serii o komisarzu Juulu
    • chiara76 "Wszyscy jesteśmy podejrzani". J. Chmielewska. 06.02.12, 09:27
      jak sobie przypominać, to przypominaćwink
      • matt.cobosco Johan Theorin "Sankta Psyko" 06.02.12, 13:45
        Audiobook po szwedzku, czyta Magnus Krepper (czyli serialowy komisarz Erik Winter). Słucha się bardzo dobrze, język przyjazny, Theorin w najlepszej formie. Tym razem akcja nie rozgrywa się na Olandii, tylko w małym mieście na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Sankta Psyko to potocznie używana nazwa szpitala psychiatrycznego wokół którego rozgrywa się cała historia. Po przesłuchaniu mniej więcej połowy bardzo mi się podoba.
        • judytta Gardner "Sprawa samotnej dziedziczki" 07.02.12, 08:18

Zaczęłam wczoraj jak zwykle dobry Gardner smile
    • malgorzataka Georges Simenon - L'amie de Madame Maigret 07.02.12, 09:20
      Czyli Przyjaciółka pani Maigret.
      Policja dostała anonimowe doniesienie o tym, że pewien introligator spalił w swoim piecu czyjeś zwłoki. Rzeczywiście wśród popiołu odnaleziono dwa ludzkie zęby. Podczas gdy toczy się śledztwo w tej sprawie, małżonka komisarza chodzi do dentysty i zazwyczaj, przybywszy nieco za wcześnie, oczekuje swojej godziny na skwerku przed domem medyka. Tam poznaje młodą cudzoziemkę z małym chłopcem. Któregoś dnia matka dziecka (o rany, prawie bym napisała matka Madzi!) prosi, żeby przypilnować chłopczyka przez chwilę, zaraz wróci. I oczywiście nie wraca. A w domu na gazie kura!
    • basiakia Re: Co teraz czytacie? - luty 07.02.12, 12:09
      "Torebki i morderstwo" Dorothy Howell
      • kryminalista Świetlicki :) 07.02.12, 17:31
        Ciągle Swietlicki.Średnio lubiłem jego wiersze,ale je czytałem.Słuchałem zespołu "Świetliki",ale bez jakiegoś zachwytu.Jego kryminały są naprawdę dobre,choć bylem nastawiony baardzo sceptycznie.Sam nie wiem czemu.
        • prawdziwy_anonim Marcin Wolski-Noblista 07.02.12, 19:07
          Szczerze mówiąc,pomyliłem z Marcinem Wrońskim i dlatego wypożyczyłem z biblioteki,ale przeczytałem jednym chaustem.Świetna książka.
          • moleslaw Tess Gerritsen "Dawca" 07.02.12, 19:07

• dachauka Jussi Adler-Olsen "Das Alphabethaus" 07.02.12, 19:40
      Od dawna szumnie zapowiadana nowa książka Adler-Olsena, zadebiutowała od razu po wydaniu na pierwszym miejscu list bestsellerów. Tak czytam i czytam i się zastanawiam, kiedy się zacznie kryminał... Na razie ni widu ni słychu, Morcka też nie ma sad... Okazuje się, że to pierwsza książka Duńczyka, która ukazała się na długo przed serią z Morckiem, bo w 1997. Dopiero teraz ją przetłumaczyli i wydali w Niemczech. Nie mówię, że zła, ale na razie niezbyt kryminalna.
      • dachauka Re: Jussi Adler-Olsen "Das Alphabethaus" 10.02.12, 13:16
        Skończyłam. Niestety, książka już teraz pretenduje do rozczarowania roku.
    • opty2 V. McDermid - Krawawiąca blizna 08.02.12, 08:40
      no tak, to drugi tom z serii ale dla kogoś, kto niedawno czytał szóstą część
      zrozumienie ocochodzi zajmuje trochę czasu,
      w każdym razie Tony Hill szkoli nowych profilerów,
      a Carol Jordan szefuje w Yorkshire
    • agridulce Fred Vargas: W wilczej skórze 08.02.12, 13:29
      Kupiłam te książkę Tacie pod choinkę, ale nie docenił. Był zdegustowany, że ktoś mu kupił "książkę o wilkach" wink. Próbowałam go przekonać, że to kryminał znanej i cenionej francuskiej autorki, ale bezskutecznie. Więc sama zaczęłam czytać. Na razie faktycznie wilki rządzą. Giną owce, rzecz jasna.
    • folje Camilla Lackberg - Kamieniarz 08.02.12, 17:48
      jak literatura skandynawska popularna i wszechobecna, i jak bardzo nazwisko tej autorki krzyczy do mnie ze wszelkich księgarń, bibliotek i nawet kiosków, tak dopiero teraz postanowiłam zapoznać się z jej twórczością. tak więc zobaczymy.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka