Dodaj do ulubionych

Sfilcował mi się sweterek - POMOCY!!!!!!!!!

07.10.06, 15:24
Może ktoś ma jakiś sposób? wyprałam w 30 stopniach i ustaiłam na ręczne pranie a mino to troszkę się sfilcował.
Bardzo proszę o radę co teraz bo jestem zrozpaczona.

pozdrawiam
Obserwuj wątek
    • abecadlo123 Re: Sfilcował mi się sweterek - POMOCY!!!!!!!!! 14.10.06, 11:14
      Odfilcowanie swetrów
      Wskutek wadliwego prania (na ogół w zbyt gorącej wodzie) wełna zbija się czyli
      filcuje, sweter, czapka czy szalik tracą fason, kurczą się i stają się
      nieelastyczne. Jeśli sfilcowanie nie jest zbyt mocne, można je zlikwidować.
      Najskuteczniejszym sposobem jest odfilcowanie za pomocą fasoli. Wieczorem
      zalewamy 40-70 dag suchej fasoli (w zależności od wielkości i grubości swetra)
      3-5 litrami zimnej wody i pozostawiamy na całą noc. Rano garnek z fasolą
      stawiamy na małym ogniu i gotujemy aż do jej całkowitej miękkości. Wodę zlewamy
      do miski, aby przestygła, a fasolkę przyprawiamy i podajemy domownikom na obiad
      czy kolację. Kiedy woda w misce będzie letnia, wkładamy w nią suchy, sfilcowany
      sweter i wygniatamy, jak przy normalnym praniu. W wywarze pozostawiamy sweter
      przez 3 godziny. Następnie odciskamy i płuczemy kilkakrotnie w letniej wodzie.
      Do ostatniego płukania dodajemy 2 łyżki gliceryny na litr wody. Sweter
      wyjmujemy, odciskamy kolejno w 2-3 ręcznikach frotte i energicznie strzepujemy.
      Następnie wkładamy ręce (aż po łokcie) do wnętrza swetra i lekko rozciągamy,
      próbując nadać dawny wymiar. W ten sam sposób rozciągamy rękawy. Nie wolno
      rozciągać zbyt energicznie, bo sfatygowana wełna może popękać. Sweter układamy
      na czystym ręczniku na podłodze czy stole i w czasie suszenia jeszcze kilka
      razy energicznie go strzepujemy i rozciągamy. Jeżeli sfilcowanie nie ustąpiło
      za pierwszym razem, można pranie w fasoli powtórzyć jeszcze raz.
      A oto inny sposób odfilcowania dzianin: 250 g dobrego, toaletowego mydła utrzeć
      na tarce i zalać 5 I wrzącej wody. Kiedy mydło dokładnie się rozpuści dodać 15
      g terpentyny i starannie wymieszać razem, po czym odstawić miskę, aż do
      wystygnięcia wody. Tuż przed włożeniem sfilcowanego swetra (czy innej dzianiny)
      dodaje się jeszcze 15 g amoniaku. W tej kąpieli sweter pozostaje około 10
      minut. Co pewien czas wygniatamy go (jak w mYdlinach). Po upływie 10 minut
      Sweter wyjmujemy, wodę odciskamy i wkładamy go do miski na następne 10 min.
      Wyjmowanie i ponowne wkładanie powtarza się 3-4 razy. Na zakończenie płucze się
      Sweter kilka razy w letniej wodzie, odciska w 2-3 ręcznikach frotte, strzepuje,
      rozciąga na rękach i układa do suszenia.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka