Dodaj do ulubionych

Najlepsza nakładka na IE ?

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.04.04, 14:50
jaka jest najlepsza nakładdka na IE prosze o opinie
Obserwuj wątek
    • Gość: mgregor Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.elartnet.pl / 62.233.196.* 23.04.04, 18:45
      Nakladka na IE...to tak jakby tuningowac syrene albo zastave. Spojlery, alufelgi, nakladki na zderzaki...ale i tak dalej jezdzimy syrena ktora tylko ladnie wyglada (z tym ze "ladnie" to tez subiektywna opinia) a pije jak smok i wolno jedzie. Zainstaluj Opere, Mozille albo FireFox'a. Nie bedziesz potrzebowal zadnych nakladek...Ja tak ostatnio zrobilem i jestem bardzo zadowolony...
    • Gość: w++ Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: 142.176.233.* 24.04.04, 05:20
      Polecam www.advancedbrowser.com/
      Około 1MB ?!

Nie używam IE ze względów zdrowotnych :), używam mozilli, ale muszę przyznać że
      z tą nakładką IE staje się czymś zupełnie cywilizowanym.
      M.in. panele jak w mozilli,operze , włączane klawiszami blokady flashów,
      skryptów, pop-upów, automatyczne odświeżanie stron, praca z grupami stron,
      błyskawiczne przełączanie języków interfejsu(oczywiście polski jest), skór i
      wiele innych.
      Szybko chodzi i się otwiera.
      • Gość: JP Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.hnllhi1.dsl-verizon.net 24.04.04, 10:21
        Gość portalu: w++ napisał(a):

> Nie używam IE ze względów zdrowotnych :),

Rozumiem, lekarz ci zabronil.
        Powiem ci jak zmienic napis w gornym pasku Microsoft Internet Explorer na np.
        My Friendly Browser albo The Best Free Browser lub Najlepsza Przegladarka
        Swiata.
        Potem zmien ikonke w prawym gornym rogu na swoje zdjecie. No i koniecznie zmien
        kolor niebieski na rozowy.
        Teraz juz nie bedziesz musial denerwowac sie widzac ciagle te slowo na "M" a
        lekarz zauwazy znaczna poprawe zdrowia :))
        • Gość: (s)nail Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.04.04, 11:15
          > > Nie używam IE ze względów zdrowotnych :),
          >
          > Rozumiem, lekarz ci zabronil.
          > Powiem ci jak zmienic napis w gornym pasku Microsoft Internet Explorer na np.
          > My Friendly Browser albo The Best Free Browser lub Najlepsza Przegladarka
          > Swiata.

Myślę, że jemu chodzi o dziury w bezpieczeństwie, w tej chwili IE ma ponad 20 takich niepoprawionych dziur. Poza tym IE jest wolniejszy, czyli dłużej czasu spędzasz przed komputerem. Nie chodzi nawet o samą szybkość programu, ale też o mnóstwo udogodnień jakie są w Operze i Mozilli, dzięki którym strony po prostu szybciej się przegląda.

Jeśli uważasz, że IE jest Najlepszą Przeglądarką Świata to wymień prosze jej zalety :->
            • Gość: w++ Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.ruda-slaska.sdi.tpnet.pl 25.04.04, 05:16
              Widzę że sprowokowałem ostrą dyskusję, tą uwagą "zdrowotną".
              Chciałbym wobec tego to uzasadnić.
              Przyznaję szczerze, że IE u mnie chodzi szybciej od mozilli, a sama mozilla nie
              jest stabilna jak skała, i w sprawie, która przeglądarka jest lepsza, nie ma
              prostej odpowiedzi.
              Ale co widzę oglądając dyskusje między zwolennikami różnych przeglądarek, to że
              problem jest nieco bardziej psychologiczny, niż techniczny. Jest to sprawa typu
              "Przeglądarka X jest lepsza, ja ją używam, to znaczy że ja jestem lepszy od
              innych, używających czegoś innego", argument używany właściwie wobec siebie
              samego w celu dowartościowania się. Jest to normalna ludzka cecha, choć u
              niektórych dominująca, a wykorzystywana w ogromnym stopniu przez marketingowców.
              Powiedzenie że dany wyrób jest np. dla kreatywnych, czy jest czymś wybitnie
              nowoczesnym i wspaniałym, nawet jeśli obiektywnie nie jest to prawdą, trafia w
              te czułe miejsce psychiki człowieka.
              Nie korzystam z IE, bo po prostu się boję co ten program robi bez mojej wiedzy i
              zgody. Są tam wewnątrz różne funkcje, które według propagandy marketingowej są
              z korzyścią dla posiadacza, a tak naprawdę to służą do tego by na nim zarobić,
              poprzez zdalne grzebanie w ustawieniach, instalacje różnych rzeczy, bez
              możliwości kontrolowania tego procederu przez użytkownika. Duża część tzw.
              dziur, wykorzystywanych ochoczo przez twórców wirusów, to nie są błędy czy
              przeoczenia programistów a świadome furtki służące np. zbieraniu informacji o
              użytkowniku, podsuwanie mu reklam, czy inne działania mające na celu zysk
              Microsoftu czy jego partnerów.
              No i takie działania jak np. podniecanie użytkowników że w nowej wersji będzie
              można wyłączyć pop-upy. To niepoważne, przecież to nie wymaga jakieś
              technologii. W innych przeglądarkach można wyłączyć to i inne np. flashe bez
              łaski, a widać z tego że IE jest skrajnie komercyjny. I jest najdroższą
              przeglądarką, jeśli chodzi o koszt użytkowania. Wynika to z tego że najwięcej
              użytkowników programów antywirusowych, antydialerowych to po prostu użytkownicy
              IE, a szczególnie IE+Outlook. Praktyka ciągłego zwalczania wirusów, dialerów,
              ściągania serwis-packów, łat stała się w ogólnej świadomości czymś normalnym. A
              przecież to naprawdę zużywa niepotrzebnie czas, pieniądze i nerwy.
              Przez parę lat używania innych programów niż IE czy Outlook, nie miałem u siebie
              ani jednego wirusa, czy czegoś podobnego przywleczonego z sieci, ale widziałem
              sporo prób wciśnięcia mi czegoś (w mailach i na stronach) co IE by połknął bez
              problemu a ja mogłem po prostu ominąć.
              • Gość: JP Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.hnllhi1.dsl-verizon.net 25.04.04, 06:02
                Jest w tym co piszesz duzo racji. IE ze wzgledu na swa popularnosc jest
                najlepszym obiektem do ataku.
                Nie sa to jednak ataki o ktorych ty myslisz. Sa to ataki zwiazane z
                marketingiem czyli reklamy czy zbieranie informacji odnosnie zwyczajow
                zakupowych ludzi. Wykorzystuje sie do tego celu najczesciej cookies ale zdarza
                sie tez ze wprowadza programy szpiegowskie. Nie sa to jednak programy ktore
                zbieraja i wysylaja informacje scisle prywatne a takie na podstawie ktorych
                mozna ustalic czego klienci poszukuja i co w konsekwencji mozna lepiej, latwiej
                i szybciej sprzedac. Niestety zyjemy w czasach w ktorych markieting i reklama
                sa istonymi czynnikami naszego zycia.
                To nie omija oczywiscie innych programow czy przegladarek.
                Oczywiscie to zainteresowanie biznesu bedzie znikome w stosunku do
                oprogramowania ktorego uzywa garstka ludzi. Dopoki Opere uzywa 0.1% ludzi na
                swiecie nikogo nie obchodzi Opera. Ten program nie musi byc szczelny. Niema
                takiej potrzeby.
                Z tego punktu widzenia najlepiej jest uzywac oprogramowanie malo popularne.

Nie przesadzalbym jednak z tym niebezpieczenstwem. To jest smieszne.

Sam Internet Explorer nic nie zbiera i nic nie wysyla. Robia to inne programy.

Zreszta podobne pytanie zadaja ludzie uzywajacy np Mozilla. Co robi umieszczony
                bez ich zgody i co wysyla bez ich wiedzy program umieszczony w Mozilla i
                FireFox zwany TalkBack. Pytaja ludzie i nie otrzymuja odpowiedzi.
                Jedyna odpowiedzia jest to, ze poniewaz jest to darmowy program mamy prawo
                zbierac informacje ktore pozwalaja nam ulepszac ten produkt. Czy tylko?
                Malo kto to wie.

Niestety ludzie sa bardzo naiwni i podatni obiegowym opinia. W polaczeniu z
                nienawiscia do monopoli a moze ogolniej do kapitalu, przyjmuja te plotki jak
                pokarm.

Zareczam ci. Nic IE nie zbiera i nie wysyla z twojego komputera do Microsoftu.
                To sa ploty ktore wymyslaja ludzie ktorzy chca w jakis sposob zaszkodzic MS.
                Czy im sie to udaje? Mysle ze nie.

Samo surfowanie w sieci z twojego punktu widzenia jest niebezpieczne. Wiadomo
                ze istnieje wiele organizacji czesto zwiazanych z rzadami krajow ktore tworza i
                umieszczaja w necie programy sledzace kazdy twoj ruch w internecie.
                Pisze sie o tym otwarcie i dyskutuje na ten temat.
                Kongres Amerykanski juz kilkakrotnie zajmowal sie tym temat. Podnosza sie glosy
                ze jest to naruszanie prywatnosci itd. Jak do tej pory nikt nie zakazal
                stosowania tych systemow.
                Mysle ze uczciwy czlowiek moze byc spokojny. Nie musi sie niczego obawiac.
                Martwic sie tylko powinien zlodziej i terorysta.
                • Gość: w++ Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.ruda-slaska.sdi.tpnet.pl 25.04.04, 07:42
                  W kwestii bezpieczeństwa to nie jest tak dobrze jak mówisz. Praktycznie przecież
                  nikt tak świadomie nie chce sobie instalować dialery, trojany i inne takie
                  rzeczy, a jest to teraz ogromne zjawisko. Szczególnie jak chodzi o użytkowników
                  niezaawansowanych w problematyce komputerowej, ci najczęściej padają ofiarą
                  rozwiązań, które w ogóle na nic im nie są potrzebne. Widziałem w praktyce, u
                  znajomych, bilingi telefoniczne, czy jakieś uparte ikonki. Wystarczy chociaż po
                  kliknięciu na plik exe, zostawić "uruchom z bieżącej lokalizacji", i dać "nie
                  pokazuj ponownie", a wtedy już całkiem źle. Możliwe że nawet te sprawy wyglądają
                  jeszcze bardziej "przeźroczyście" dla użytkownika, o czym świadczą tłumy ludzi
                  w jakiś sposób tym doświadczonych. A samoczynne odpalanie np. skryptów vbs,
                  pifów itp., po co to komu? Widuję czasem takie stronki, zrobione tylko po to by
                  coś komuś zainstalować.
                  No i też sprawa zaufania do firmy. Microsoft poza swoją intensywną propagandą,
                  robi wiele rzeczy, co najmniej mało etycznych. Wiadomo, każdy chce zarobić, ale
                  tam to już przeginają.
                      • Gość: JP Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.hnllhi1.dsl-verizon.net 25.04.04, 10:00
                        Oczywiscie masz racje.
                        Jak myslisz dlaczego Microsoft nie daje tak dlugo update do IE np z blokowaniem
                        reklam? MSN Browser ma to juz dawno.
                        Dlaczego zwleka z SP2 jak ludzie uzywaja go juz miesiac i nie zauwazaja bledow?

Odpowiedz jest jedna. MS niema interesu aby szczegolnie rozwijac darmowe
                        produkty. Naprawiac musza ale rozwijac nie. Dopoki konkurencja im nie zagraza,
                        nie musza tego robic.

To jest wielki biznes i jak w kazdym biznesie licza sie pieniadze. Mozna cos
                        robic za darmo promocyjnie ale nie na stale.

Ktos tu sie ze mna sprzecza ile procent ludzi na swiecie uzywa Opera. Oburzyl
                        sie jak napisalem 0.1%. Sam jednak nie podal przyblizonej liczby.

W oczach czlowieka mieszkajacego w Polsce te proporcje moga sie wydawac
                        zupelnie inne.
                        Ja moge powiedziec z mojej obserwacji ze Amerykanie nie uzywaja Opera. Podobnie
                        Linux, Open Office. To jest rzadkosc. Mowie o home users. Oczywiscie znajda sie
                        tacy ale to jest znikoma ilosc.
                        Sa tacy co uzywaja nakladek na IE.

Ja np nie widze potrzeby ich uzywania. Do moich potrzeb bylo niezbedne
                        blokowanie reklam i to mam. Poza tym uzywalem niemal wszystkich konkurencyjnych
                        przegladarek i nie zauwazylem jakis znaczacych korzysci.
                        W Mozilla i FireFox jest dla mnie krytyczna wada sposob otwierania stron. T.j.
                        ladowanie jej niesformatowanej aby pozniej na moich oczach wszystko sie
                        przesuwalo, przeskakiwalo i formatowalo. Daje to meczacy dla oka efekt i
                        swiadczy o tandetnej technologii.
                        • Gość: kondrat Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.acn.pl 25.04.04, 11:42
                          Od wielu lat używam tylko Opery.

Powód: mogę widzieć na ekranie równoczesnie wiele okien. To mi się nieraz bardzo przydaje. Zakładki to nie to.

Właśnie przeszedłem na v7.5 (preview); jest sporo nowych rozwiązań. Co do stron pisanych tylko dla IE. W Operze jest opcja: Preferencje --> Network --> Browser Identification, gdzie można wybrać pomiędzy Operą, IE i Mozillą. To załatwia sprawę.

k.
                        • Gość: (s)nail Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: 62.29.134.* 25.04.04, 11:56
                          > Ktos tu sie ze mna sprzecza ile procent ludzi na swiecie uzywa Opera.
                          > Oburzyl sie jak napisalem 0.1%. Sam jednak nie podal przyblizonej liczby.

2.6%, jednak dane te są nieco zaniżone ze względu na to, że wielu użytkowników Opery ma ustawioną domyślną identyfikację przeglądarki na MSIE 6.0. Dlaczego?

Bo zdarzają się "tfurcy" blokujący Operę, chociaż strona doskonale pod nią działa. Wystarczy wtedy przestawić identyfikację Opery z Opery na IE, i - co za niespodzianka - strona działa. Złośliwość? Nie zawsze - tę taktykę stosował (przynajmniej do niedawna) np. Microsoft w serwisie msn.com - dla Opery był przygotowany specjlny arkusz styli, który sprawiał, że strona wyglądała paskudnie w Operze. Dziwisz się, że ich niektórzy ich nie lubią?
                          • Gość: JP Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.hnllhi1.dsl-verizon.net 25.04.04, 22:21
                            Nie wiem skad masz te informacje. Moze ze strony Opera. Byc moze sa to dane
                            dotyczace ilosc pobrania tego programu. Ile z niej zrezygnowalio?

Wg Browser News, Web browser popularity wyglada nastepujaco.
                            Oczywiscie nie jest mozliwe podaje dokladnych cyfr bo te zmiany zachodza bardzo
                            szybko.

1. Internet Explorer: ~85%
                            2. Gecko-Based Browsers (AOL-Compuserve, AOL for OS X, Mozilla, Netscape 6+,
                            etc.): ~6%
                            3. KHTML-Based Browsers (Konqueror, OmniWeb 4.5+, Safari, etc.): ~1 -2%
                            4. Netscape 4.x: ~1% -2%
                            5. Opera: ~1% -2%

Dane z dnia 24 kwietnia 2004.

Jak widac Opera zrownala sie obecnie z wymierajacym juz starym Netscape 4.x.
                            Zadna rewelacja.
                            Natomiast popularnosc IE w ostatnich latach spadla z 94% do 85% i to jest
                            zasluga glownie dostawcow internetu takich jak AOL, Compuserve i oczywiscie
                            Mozilla ktorzy postawili na Netscape.
                                • Gość: (s)nail Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.04.04, 00:30
                                  > W przypadku Opera 2.7% polskich do 1.3% na swiecie.
                                  >
                                  > Jak widac Opera jest ciagle na szarym koncu.

No i o czym to niby ma świadczyć? Zazwyczaj to co masowe, jest również gorsze. Z prądem byle góvvno płynie a pod prąd jeno szlachetna ryba. :->

A może jak w pewnym kiepskim żarcie: "Ludzie, jedzcie góvvno. Milony much nie mogą się mylić"...?
                                    • Gość: (s)nail Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.04.04, 01:17
                                      LOL, chyba Tobie zabrakło... zresztą wogóle żadnych argumentów nie miałeś. Kilka razy prosiłem Cię, żebyś wymienił w punktach zalety IE, zamiast tego zmieniasz temat i przyczepiłeś się do pierdół, ile procent użytkowników używa Opery a ile IE - jakby to miało jakieś znaczenie. Najpierw podałeś nieprawdziwe ilości, więc je zanegowałem, to wszystko.

Zresztą szkoda na Ciebie czasu, gadał dziad do obrazu...
                                        • Gość: BeMBeN Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.icpnet.pl 26.04.04, 17:37
                                          JP jak zwykle stara sie, tylko ze broni z gory przegranej pozycji
                                          zero arumentacji, wielka dyskusja na temat procentow, i bajkowe dowody
                                          JUP zadal trafne pytanie, czy umialbys podac choc 100 czy 50 osob ktozy po sprawdzeniu mozliwosci przegladarek alternatywnych. sprawdzeniu, a nie jednokrotnym uruchomieniu, zobaczeniu ze wyglada inaczej niz IE wiec jest ble!

co do popularnosci IE, to jako znawca MS pamietasz zapewne udana kampanie W95, ktury nomen omen nie byl tak zly, ale do reklamow doskonalosci mu daleko, ktora rozpowszechnila IE i W.

co do zalet IE. tez moglys je wymiec. chociarz z 20 najmniej 15. w innym przypadku znam ze nie wiesz o czym mowisz
                                          • Gość: JP Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.hnllhi1.dsl-verizon.net 26.04.04, 22:30
                                            Ja nie musze bronic IE bo ona sama sie broni.
                                            Widac ty tez nalezysz do tych osob ktorzy uwazaja ze najlepsza przegladarka to
                                            ta ktorej uzywa jak najmniej ludzi.
                                            Jest w tym troche racji o czym pisalem wczesniej. Malo kto uzywa to i malo kto
                                            interesuje sie pisaniem aspyware, adware czy wirusow na nia.

Widzisz ja mam olbrzymia przewage nad toba bo ja bronie czegos co jest
                                            powszechnie uznane za dobre. Wiem ze to walka jest z mojej strony troche nie
                                            fair ale sam wywolales mnie do tablicy.

Oczywiscie moge wymienic kilka powodow dla ktorych nie chce zamienic jej na
                                            inna, choc probowalem tych innych. Netscape uzywalem 3 lata, FireFox i Mozilla
                                            po 1 tygodniu, Opera jeden dzien (to badziewie).

Przede wszystkim IE otwiera mi kazda strone i kazdy obiekt w internecie. Co
                                            jest dla mnie najwazniejsze. Do tego ma mi sluzyc.
                                            Otwiera strony smooth (gladko) nie jak w Mozilla niesformatowane i pozniej
                                            ogladam te skoki tekstu, przesuwanie sie zdjec itd.
                                            Linki w ulubionych posiadaja swoje ikonki co pozwala mi szybko znalezc szukany
                                            link.
                                            Wyszukiwanie stron z paska adresowego. Wyszukiwarka do wyboru z wielu do
                                            wyboru. Ja mam ustawiona Google.
                                            Przeglarka zintegrowana z systemem. Nie musze instalowac dodatkowych programow.
                                            I co najwazniejsze najlepsza kompatybilnosc z Windowsem.
                                            Przeglarka posiada ciekawe wlasnosci jak:
                                            Automatyczna zmiana wielkosci zdjecia na stronie. Tak aby cale miescilo sie na
                                            ekranie. Klikniecie mysza powoduje powrot do oryginalnych rozmiarow.
                                            Przydatny Print Preview -mozna zobaczyc co bedzie wydrukowane na drukarce.

Posiada filtry tzw safe guard lub content advisor. Ustawienia dla rodzicow, co
                                            dziecko moze ogladac w internecie. W USA dziala perfekcyjnie.

Szybkosc otwierania stron szybsza lub porownywalna z innymi przegladarkami.
                                            Latwosc zmiany layout (formatu strony, paskow menu) poprzez drag&drop mysza.
                                            Podobnie przeciaganie linku z baru adresowego do ulubionych.

Jest tych zalet duzo wiecej. Dla mnie istotne jest to nie jest gorsza od takich
                                            jak Netscape, Mozilla, FireFox czy Opera.
                                            Uwazam ze w tym zestawieniu Opera jest najgorsza.

Uwazam ze w przyszlosci beda liczyly sie tylko Mozilla i Internet Explorer.
                                            Moze jeszcze cos nowego. Mozilla juz osiagnela 6% rynku.
                                            • Gość: BeMBeN Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.icpnet.pl 26.04.04, 23:31
                                              > Ja nie musze bronic IE bo ona sama sie broni.
                                              LOL, jakos jej nie wychodzi, co widac watkach jej poswieconych, jest obsmarowywana z kazdej mozliwej (i niemozliwej) strony

> Widac ty tez nalezysz do tych osob ktorzy uwazaja ze najlepsza przegladarka
                                              > to ta ktorej uzywa jak najmniej ludzi.
                                              nie, uzywam zeczy dobrych

> Jest w tym troche racji o czym pisalem wczesniej. Malo kto uzywa to i malo
                                              > kto interesuje sie pisaniem aspyware, adware czy wirusow na nia.
                                              po czesci zgoda, ale i nie zaprzeczysz ze "szczelnsoc" przegladarek "alternatywnych" jest wyzsza od IE

> Widzisz ja mam olbrzymia przewage nad toba bo ja bronie czegos co jest
                                              > powszechnie uznane za dobre.
                                              kiedys socjalizm byl powszechnie uznany za dobry, a raczej taki nie byl

> Wiem ze to walka jest z mojej strony troche nie
                                              > fair ale sam wywolales mnie do tablicy.
                                              chetnie powalcze na argumenty

> Netscape uzywalem 3 lata,
                                              a teraz ustalmy fakty. w jakim okresie uzywales netscapa, poniewarz w okresie ~97/98 byl przegladarka wygodniejsza i bardziej funkcjonalna

> FireFox i Mozilla po 1 tygodniu, Opera jeden dzien (to badziewie).
                                              watpie zebys po tygodniu oswoil sie z FF,czy mozilla, ale stwierdzanie ze cos jest badziewiem po jednym dniu jest conajmniej niedojrzale

> Przede wszystkim IE otwiera mi kazda strone i kazdy obiekt w internecie. Co
                                              > jest dla mnie najwazniejsze. Do tego ma mi sluzyc.
                                              www.meyerweb.com/eric/css/edge/ - alez oczywscie tylko ze ta strona jest napisana zgodnie ze standardami W3C i jakos IE sobie nie radzi

> Otwiera strony smooth (gladko) nie jak w Mozilla niesformatowane i pozniej
                                              > ogladam te skoki tekstu, przesuwanie sie zdjec itd.
                                              ustaw redraw w operze na 20s i masz taki sam efekt - stona wyswietli sie po pelnym zaladowaniu, na identycznej zasadzie dziala IE

> Linki w ulubionych posiadaja swoje ikonki co pozwala mi szybko znalezc
                                              > szukany link.
                                              Opera 7.5beta1 juz to posiada, FF chyba tez ( nie jestem pewien, nie prowadze ulubinych w FF)

> Wyszukiwanie stron z paska adresowego. Wyszukiwarka do wyboru z wielu do
                                              > wyboru. Ja mam ustawiona Google.
                                              jakos w czystym IE 6 nie spotkalem sie z tym, a nawet jezeli jest to takie same funkcje ma opera. wpisujesz "g szukany_tekst" FF tez cos podobnego kojaze, obalone

> Przeglarka zintegrowana z systemem. Nie musze instalowac dodatkowych
                                              > programow.
                                              prucz javy ;-), tylko czy ta integracja wyszla jej na dobre, tyle programuw kozysta z bibliotek IE ze strach cokolwiek zmieniac zeby sie nie posyspały

> I co najwazniejsze najlepsza kompatybilnosc z Windowsem.
                                              jakos nie zauwarzylem problemow z kompatybilnoscia opery czy FF z W.

> Automatyczna zmiana wielkosci zdjecia na stronie. Tak aby cale miescilo sie
                                              > na ekranie. Klikniecie mysza powoduje powrot do oryginalnych rozmiarow.
                                              zgoda, w operze i FF tego nie mam, jednak opera posiada wygodny system skalowania calej strony (+ i - na numerycznej, gwiazdka na num. = 100%) tak wiec ja nie mam automatycznego skalowanie zdjec, za to mam wygodne skalowanie dowolnej strony

> Przydatny Print Preview -mozna zobaczyc co bedzie wydrukowane na drukarce.
                                              LOL, w IE chyba najpozniej wprowadzony, chyba nie ma juz oprzegladarki ktura tego nie oferuje

> Posiada filtry tzw safe guard lub content advisor. Ustawienia dla rodzicow, co
                                              > dziecko moze ogladac w internecie. W USA dziala perfekcyjnie.
                                              ale w polsce nie dziala prawie wogole, natomiast na stronach amerykanskich srednio przez nijako(sprawdzone), BTW. skoro IE ma taka opcje to skad te cyber-nianie-programy? czyzby to co w IE sie nie spawdzalo?

> Szybkosc otwierania stron szybsza lub porownywalna z innymi przegladarkami.
                                              mam inne zdanie. IE zazwyczaj wolniejsza, zadko porownywalna, w poszczegolnych przypadkach szybsza

> Latwosc zmiany layout (formatu strony, paskow menu) poprzez drag&drop mysza.
                                              chyba nie moge znalesc tego w moim IE 6.0, naprowadz mnie na te opcje. W operze mamy skory, style strony uzytkownika, wiec i tu pudlo

> Podobnie przeciaganie linku z baru adresowego do ulubionych.
                                              w operze bez najmniejszych problemow, mozesz nawet na pasek narzedzi skrut przeciagnac

> Jest tych zalet duzo wiecej.
                                              jak narazie tylko automatyczne skalowanei obrazu (ja musze to zrobic recznie)

> Dla mnie istotne jest to nie jest gorsza od takich
                                              > jak Netscape, Mozilla, FireFox czy Opera.
                                              60MB instalka przebije wszystko, nie jest do konca darmowa (musisz kupic W), nie masz pratycznie zadnego wplywu na interfejs, wirusy, konfiguracja schowana gdzies gleboko, brak zgodnosci ze standardami

> Uwazam ze w tym zestawieniu Opera jest najgorsza.
                                              jakos sie wybronila

> Uwazam ze w przyszlosci beda liczyly sie tylko Mozilla i Internet Explorer.
                                              > Moze jeszcze cos nowego. Mozilla juz osiagnela 6% rynku.
                                              "- Ty naprawdę wierzysz w te bzdury? - zapytałem. - Jesteś tak naiwny, aby
                                              myśleć, że ktoś może przewidzieć przyszłość bawiąc się stertą owczych
                                              flaków?
                                              Cherek wyglądał na lekko urażonego.
                                              - To miało duże znaczenie, Belegaracie. Z całą pewnością nie wierzyłbym w
                                              tym wypadku owczym wnętrznościom.
                                              - Cieszę się to słysząc.
                                              - Posłużylśmy się koniem. Wnętrzności konia nigdy nie kłamią."
                                              [D. Eddings, "Belgarath Czarodziej"]

PS.
                                              czy ty piszesz o IE z nakladka czy o czystej IE?
                                              • Gość: JP Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.hnllhi1.dsl-verizon.net 27.04.04, 01:35
                                                Nie chece powielac twoich odpowiedzi i tworzyc nastepnego tasiemca.

Pozwol ze wyciagne generalne wnioski.
                                                Ty nie znasz IE6. Nie bardzo nawet rozumiesz o czym pisze.

Ta strona css/edge otworzyla mi sie na tyle poprawnie ze moge przeczytac i
                                                zobaczyc w niej wszystko. Jedna przy tym uwaga. Jezeli cos nie jest zgodne z IE
                                                czyli powrzechnie stosowanej w swiecie przeglarki, nie jest zgodne z
                                                powrzechnymi standartami. Cokolwiek nie napiszesz racje bedzie mialo 90% ludzi
                                                a nie 1%.

Ustawienie stalego opoznienia pokazania strony to nie to samo co jest w IE.
                                                Czasem potrzeba 1sek czasem 10sek. To nie moze byc stala liczba bo to by bardzo
                                                opoznialo otwieranie stron.

Jezeli nawet inna przegladarka dorownuje w czyms IE to nie powod aby ja
                                                zmieniac.
                                                Prosiles mnie abym uswiadomil ci zalety IE wiec na szybko to zrobilem. Nie
                                                porownywalem ja z inna ani nie wytykalem co ona ma a co inne nie maja. Zle mnie
                                                zrozumiales.

Zadaje ci pytanie. Co twoim zdaniem jest w innych przegladarkach co moze byc
                                                niezbedne dla mnie i co powoduje ze powinienem odejsc od IE?
                                                Nie pisz ze IE jest dziurawa bo te dziury co miala dawno zostaly zalatane.
                                                Wystarczy tylko robic update. A te nowe wykryte? Tez zostana zalatane.

Zdaje sie ze tobie podoba sie Opera. Zostan przy niej. Mnie nie interesuja
                                                skorki, kolorki, baloniki i koguciki.
                                                Dla mnie liczy sie szybkosci i mozliwosc otwarcia kazdej strony.
                                                Czytalem tu wiele postow na ten temat. Mam dwie czasem trzy przegladarki. Jak
                                                cos nie moge otworzyc w Opera to otwieram w IE. Nie jest to smieszne?

Zdaje sie, ze ja ciebie nie przekonam i niemam takiego zamiaru. Ty zapewne
                                                wyznajesz zasadzie ze wszystko co Microsoftu jest zle.

To ze w przyszlosci bedzie liczyc sie IE i Mozilla to nie jest przewidywanie
                                                z "owczych flakow". To pisza fachowe pisma i o tym swiadczy statystyka.
                                                To nie jest tylko moje zdanie.
                                                • Gość: kell Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 27.04.04, 03:41
                                                  > Ta strona css/edge otworzyla mi sie na tyle poprawnie ze moge przeczytac i
                                                  > zobaczyc w niej wszystko. Jedna przy tym uwaga. Jezeli cos nie jest zgodne z IE
                                                  > czyli powrzechnie stosowanej w swiecie przeglarki, nie jest zgodne z
                                                  > powrzechnymi standartami. Cokolwiek nie napiszesz racje bedzie mialo 90% ludzi
                                                  > a nie 1%.
                                                  Wiec o co sie bedziemy teraz sie sprzeczac? Przeciez jezeli jakas www jest
                                                  fatalnie napisana, to mozilla/opera tez ja wyswietli w taki sposob by dalo sie
                                                  ja przeczytac. A jezeli mowimy o standardach, to niestety informatyka jest
                                                  dziedzina scisla, wiec nawet jak 90% "zwyklych" ludzi bedzie twierdzic, ze
                                                  2+2!=4 to wcale nie beda miec racji. Poza tym, standardy daja bezpieczenstwo.
                                                  Zauwaz, ze w3c nie okresla jedynie html i css, ale tez ma swoj udzial w xml,
                                                  dtd, xsl i calej masie mechanizmow uzywanych w biznesie. Standardy sa po to by
                                                  definiowac co jest ok, a co nie, nie mozna robic tak, ze czesc jest ok, a czesc
                                                  mozna sobie olac.
                                                  Tam nie ma miejsca na "90% osob ma gdzies standardy to ja tez bede mial", po
                                                  czym jego firma straci sporo pieniedzy bo byl leniwy.

A zreszta, my tu o bzdurach, a tutaj czytam:
                                                  www.informationweek.com/story/showArticle.jhtml?articleID=19201809
                                                  Wiec 90% osob nie lubi sie czuc bezpiecznie...
                                                • Gość: BeMBeN Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.icpnet.pl 27.04.04, 23:59
                                                  > Ty nie znasz IE6. Nie bardzo nawet rozumiesz o czym pisze.
                                                  IE6 znam srednio. tu sie przyznaje.jednak drugie zdanie to chyba radosny belkot! jakies argumenty na podparcie?

> Ta strona css/edge otworzyla mi sie na tyle poprawnie ze moge przeczytac i
                                                  > zobaczyc w niej wszystko.
                                                  dziwne, bo u mnie (czyste IE6) css menu nie dziala, astronauta w tle sie rozjezdza, boxpunch ma ramke, slanty clous jest porozjezdzany, snatastic tez, complexspiral tez wyglada nie majlepiej. zreszta porownaj to co widzisz z tym www.meyerweb.com/eric/css/edge/gallery.html

> Jedna przy tym uwaga. Jezeli cos nie jest zgodne z IE czyli powrzechnie
                                                  > stosowanej w swiecie przeglarki, nie jest zgodne z
                                                  > powrzechnymi standartami.
                                                  to po cholera cale W3C, skoro to IE wyznacza standardy?, a otoz po to zeby standardy byly sprecyzowane, jawne, przyjete przez wszystkich tworcow przegladarek,
                                                  Łoptalogia: jezeli 90% spoleczenstawa jezdzi maluchami, to musimu budwac drogi dla maluchow, inne samochody np. rols royce nie moze jedzic po tych drogach bo nie jest maluchem.

> Cokolwiek nie napiszesz racje bedzie mialo 90%
                                                  > ludzi a nie 1%.
                                                  jak juz parokrotnie mowilem za socjalimu skandowalismy ze"jest nam dobrze, jest nam dobrze", ale czy bylo dobrze?

> Ustawienie stalego opoznienia pokazania strony to nie to samo co jest w IE.
                                                  > Czasem potrzeba 1sek czasem 10sek. To nie moze byc stala liczba bo to by
                                                  > bardzo opoznialo otwieranie stron.
                                                  jak sie cala strona zaladuje to opera nie czeka do 10s, rysuje je ja odrazu. w 7.5b1 ten "bug" usunieto

> Jezeli nawet inna przegladarka dorownuje w czyms IE to nie powod aby ja
                                                  > zmieniac.
                                                  nie tylko dorownuje, czsami przewyzsza, a wybor przegladarki jest wyborem indywidualnym

> Prosiles mnie abym uswiadomil ci zalety IE wiec na szybko to zrobilem. Nie
                                                  > porownywalem ja z inna ani nie wytykalem co ona ma a co inne nie maja.
                                                  tak sie sklada ze te zalety maja tez inne przegladarki

> Zadaje ci pytanie. Co twoim zdaniem jest w innych przegladarkach co moze byc
                                                  > niezbedne dla mnie i co powoduje ze powinienem odejsc od IE?
                                                  zalezy co ci jest niezbedne?jak napiszesz swoje wymagania to bede mogl tobie odpowiedziec

> Nie pisz ze IE jest dziurawa bo te dziury co miala dawno zostaly zalatane.
                                                  > Wystarczy tylko robic update. A te nowe wykryte? Tez zostana zalatane.
                                                  kiedys juz postowalem liste niezalatanycj dziur w IE, pozatym pieknie zalatana @ w adresie strony

> Zdaje sie ze tobie podoba sie Opera. Zostan przy niej. Mnie nie interesuja
                                                  > skorki, kolorki, baloniki i koguciki.
                                                  mnie tez nie, ale pasuja mi karty, panele(to z boku), gesty myszy, maly rozmia, moziwosc nawigacji bez mysy, wbudowany sredniej klasy klijent poczty(mnie wystarczy), konfigurowalnosc, wygoda obslugi(chciarzby "integracja " wyszukiwarek), szybkosc

> Dla mnie liczy sie szybkosci i mozliwosc otwarcia kazdej strony.
                                                  patrz egde/css, co do szybkosci mozna sie klucic

> Czytalem tu wiele postow na ten temat. Mam dwie czasem trzy przegladarki. Jak
                                                  > cos nie moge otworzyc w Opera to otwieram w IE. Nie jest to smieszne?
                                                  patrz egde/css, ten sam typ smiechu, tylko ze tym razem uzasaniony (chyba ze smiejesz sie z tworcow stron?)

> Ty zapewne
                                                  > wyznajesz zasadzie ze wszystko co Microsoftu jest zle.
                                                  nie

> To ze w przyszlosci bedzie liczyc sie IE i Mozilla to nie jest przewidywanie
                                                  > z "owczych flakow". To pisza fachowe pisma i o tym swiadczy statystyka.
                                                  > To nie jest tylko moje zdanie.
                                                  moze nostradamus? moze jakis odnosniki, nazwy pism z tytulami artykow?
                                            • kell99 Re: Najlepsza nakładka na IE ? 27.04.04, 01:39
                                              eh, wiec sa tylko 2 argumenty. to, ze wyswietla beznadziejnie napisane strony,
                                              przez osoby ktore nie potrafia nauczyc sie html-a i, ze jest dolaczana do windows.

zauwaz, ze wiecej jest na -, np niespelnianie standardow, techniczne zacofanie
                                              (nieumiejetnosc pelnej obslugi css1 o css2 nie wspominajac, brak wsparcia dla
                                              bardziej zaawansowanych formatow, np svg i mathml - oba formaty to pochodna xml
                                              ktore ms tak podobno lubi!), duze problemy z bezpieczenstwem (na 1 powazny blad
                                              w operze czy mozilli przypada co najmniej kilka w msie, wystarczy przegladac
                                              info o bledach), brak ochrony i obslugi prywatnosci - np samoistna instalacja
                                              smieci, spyware, dialerow itd (masa watkow na forum), ciagle problemy ze
                                              stabilnoscia itd itd ...

btw. mozilla ma juz 6%? to swietny wynik, kilka miesiecy temu mowilo sie o 3,
                                              jezeli zsumujesz to z netscape to masz juz 8+, wiec to juz zaczyna byc calkiem
                                              znaczacy odestek. do tego khtml (konqueror i safari) to takze produkt open
                                              source. open source ma wiec ponad 10% udzialu w rynku przegladarek. wg mnie
                                              udowadnia to jaki potencjal tutaj tkwi, bo msie nie staje sie lepsze i nie
                                              rozwija sie, a konkurencja nie spi
                                              • Gość: JP Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.hnllhi1.dsl-verizon.net 27.04.04, 02:19
                                                Oj nie, kell,
                                                Zaczne od konca.
                                                Ten 6% obejmuje wszystkie Gecko-Based Browsers (AOL-Compuserve, AOL for OS X,
                                                Mozilla, Netscape 6+, i inne.
                                                Jak bys czytal moje powyzsze posty to bys wiedzial o czym pisze.

> samoistna instalacja
                                                > smieci, spyware, dialerow itd (masa watkow na forum), ciagle problemy ze
                                                > stabilnoscia itd itd ...

Wiekszosc z nich przechodzila przez MS Java poprawiona juz w sierpniu tamtego
                                                roku. Nie wszyscy robia update i to sa tego efekty.

IE ma bardzo rozbudowana ochrone i prywatnosc. Niestety w celu nie blokowania
                                                czegokolwiek w internecie, IE default jest ustawiony z niska ochrona. Podobnie
                                                jak z firewall ktory default jest wylaczony.
                                                Niestety ludzie nie potrafia korzystac z tych narzedzi.
                                                MS zmienil ostatnio ta polityke i jako default bedzie ustawial wszystko
                                                zaporowo. Dopiero urzytkownik bedze otwieral to co bedzie potrzebowal.
                                                Ja rozumiem ta wczesniejsza polityke i niestety jej konsekwencje.
                                                Okazuje sie ze przecietny uzytkownik nie ma zamiaru zapoznawac sie z dzialanie
                                                danego programu a tym bardziej czegokolwiek zmieniac.

Mam nadzieje ze w przyszlosci doczekamy sie takich madrych programow ktore za
                                                nas beda podejmowaly decyzje i nie bedzie wymagana jakakolwiek ingerencja
                                                uzytkownika.
                                                Napewno nie bedzie musial nic sam ustawiac a tym bardziej znac system czy
                                                wpisywac cos w konsoli.

Argumentow za IE jest wiele wiecej ale wydawalo mi sie to co napisalem bylo
                                                najbardziej istotne. Ja naliczylem conajmniej 5.

1. Brak koniecznosci instalowania dodatkowych programow.
                                                2. Najlepsza zgodnosc tego programu z systemem i innymi MS programami.
                                                3. Szybka i co b.wazne ladne dla oka otwieranie stron.
                                                4. Otwieranie wszystkich bez wyjatku stron w internecie.
                                                5. Przydzielanie wlasnych ikonek linkom.
                                                6. Wbudowany interface Content Advisor (bardzo rozbudowany).
                                                7. Ochrona, Prywatnosc (duze mozliwosci ustawien).

Nie wiem czy wiesz ze IE juz od IE4 posiada mozliwosc popup blocking?
                                                Tak, to stale jest w Ochronie. Wystarczy sciagnac liste tych adresow i wkleic
                                                do blokowanych stron. Ta liste mozna oczywiscie samemu uzupelniac.
                                                Jednak na zasadzie, nic nie grzebac w ustawieniach malo kto z tego korzystal.

Oczywiscie teraz jest to rozwiazane zupelnie innaczej. Traz jest samrt program
                                                ktory sam wybiera co blokowac a co nie.
                                                • kell99 Re: Najlepsza nakładka na IE ? 27.04.04, 02:36
                                                  > Ten 6% obejmuje wszystkie Gecko-Based Browsers (AOL-Compuserve, AOL for OS X,
                                                  > Mozilla, Netscape 6+, i inne.
                                                  Gdybys udal sie na mozilla.org to bys sie przekonal, ze Gecko to silnik
                                                  renderujacy html, mozilla, firefox, galeon, epiphany to przegladarki
                                                  korzystajace z silnika gecko (potocznie mowisz, ze bazuja na mozilli).
                                                  te 85% msie to tylko msie, czy rozne avant, czy inne produkty typu gadu-gadu?!;)

> Wiekszosc z nich przechodzila przez MS Java poprawiona juz w sierpniu tamtego
                                                  > roku. Nie wszyscy robia update i to sa tego efekty.
                                                  bzdura, nie zwalaj na jave. zobacz np watek piecyka o wirusie wykorzystujacym
                                                  msie i spreparowane strowny www
                                                  forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=34&w=12222645
                                                  > IE ma bardzo rozbudowana ochrone i prywatnosc. Niestety w celu nie blokowania
                                                  > czegokolwiek w internecie, IE default jest ustawiony z niska ochrona. Podobnie
                                                  > jak z firewall ktory default jest wylaczony.
                                                  ma? jakos nie moge dostrzec managera hasel, form, popupow, instalacji z sieci
                                                  etc. w ktorym miejscu powinienem szukac? (btw. jezeli jedyna opcja jest on/off
                                                  to nie uwazam czegos takiego za "rozbudowana ochrone"

> MS zmienil ostatnio ta polityke i jako default bedzie ustawial wszystko
                                                  > zaporowo. Dopiero urzytkownik bedze otwieral to co bedzie potrzebowal.
                                                  > Ja rozumiem ta wczesniejsza polityke i niestety jej konsekwencje.
                                                  tzn co? przeciez msie jest 'dead' i nierozwijany.

> Mam nadzieje ze w przyszlosci doczekamy sie takich madrych programow ktore za
                                                  > nas beda podejmowaly decyzje i nie bedzie wymagana jakakolwiek ingerencja
                                                  > uzytkownika.
                                                  twoje prawnuki moze tak, ciezko podejmowac decyzje za kogos kto nie wie czego chce

> 1. Brak koniecznosci instalowania dodatkowych programow.
                                                  w linuksie mam mozille, wiec twoj punkt = monopol microsoftu. zreszta by ogladac
                                                  www potrzeba jeszcze np flasha, jave, quick time, real audio, svg plugin i sporo
                                                  innych rzeczy

> 2. Najlepsza zgodnosc tego programu z systemem i innymi MS programami.
                                                  no ba, jak tylko ja mialbym kod do swojego systemu i udostepnial tylko czesc
                                                  interfaceow konkurencji to moje byloby tez najlepsze. btw. co rozumiesz przez
                                                  "najlepsza wspolprace" tzn jak klikne na linku to samo zainstaluje wirusy czy
                                                  zreformatuje hdd? nie rozumiem w jaki sposob firefox ktorego instaluje zawsze na
                                                  winzgrozie przy ktorej pracuje nie jest "zgodny" z systemem. wytlumaczysz mi to
                                                  jakos bardziej?

> 3. Szybka i co b.wazne ladne dla oka otwieranie stron.
                                                  nie mam pojecia co to sa ladne okna. czy to cechuje sie, ze kazde okno za kazym
                                                  razem ma inny rozmiar i ciagle trzeba cos przeciagac?;) mozilla i opera sa
                                                  rownie szybkie, a wiele testow pokazuje, ze szybsze. twoj punkt nie jest wazny
                                                  tutaj.

> 4. Otwieranie wszystkich bez wyjatku stron w internecie.
                                                  nie prawda. jezeli strona korzysta z zaawansowanych technik msie jej nie
                                                  otworzy. to samo ze stronami z svg i takimi korzystajacymi z math ml.
                                                  powinno to brzmiec "otwieranie beznadziejnie napisanych stron"

> 5. Przydzielanie wlasnych ikonek linkom.
                                                  ke?;) a czerwonych swinek nie przydziela? i rozne chrumkniecie do roznego
                                                  linka?;) zapomnialem, zakladki, gesty, filtrowanie stron i zawartosci nie sa
                                                  wazne, ikonki SA!;)
                                                  zglos buga na bugzilla.mozilla.org moze doloza takie pierdoly
                                                  (btw cala masa stron ikonek nie ma - mozilla nie ogranicza ikonek do formatu
                                                  ico, moze to byc png, gif czy cala masa innych formatow)
                                                  btw mozilla wyswietla ikonki w zakladkach, a msie nie;)

> 6. Wbudowany interface Content Advisor (bardzo rozbudowany).
                                                  A co to do takiego WAZNEGO jest?

> 7. Ochrona, Prywatnosc (duze mozliwosci ustawien).
                                                  w 20% nie to samo co w mozilli czy firefoxie. juz ci mowilem, jezeli nie mozna
                                                  nalozyc filtrow na ciasteczka, popupy czy strony ktorym zezwalasz na korzystanie
                                                  z managera hasel to taka prywatnosc jest ZADNA

• Gość: (s)nail Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.04.04, 02:19
                                              > malo kto interesuje sie pisaniem spyware, adware czy wirusow na nia.

Brawo, właśnie wymieniłeś pierwszą zaletę Opery!

> Widzisz ja mam olbrzymia przewage nad toba bo ja bronie czegos co jest
                                              > powszechnie uznane za dobre.

Pierwsze słyszę, szczerze mówiąc wśród użytkowników IE słyszałem wyłącznie głosy narzekania a nie uznania. Dwie osoby, które przekonałem do Opery po miesiącu niemal całowały mnie po rękach.

> probowalem tych innych. Netscape uzywalem 3 lata, FireFox i Mozilla
                                              > po 1 tygodniu, Opera jeden dzien (to badziewie).

Po raz kolejny pokazujesz swoją ignorancję. Ja z IE korzystałem 5 lat, z Mozilli pół roku, z Opery rok. I nawet po roku zdaża mi się odkryć coś nowego, tyle przydatnych opcji i ułatwień ma Opera. A ty po kilku godzinach używania przeglądarki stwierdzasz, że to badziewie? Przecież nie wiesz o czym mówisz.

> Przede wszystkim IE otwiera mi kazda strone i kazdy obiekt w internecie. Co
                                              > jest dla mnie najwazniejsze.

Zobaczymy, czy będziesz tak mówić, kiedy razem ze stroną otworzy Ci trojana :-)))

Mozilla i Opera otwierają wszystkie strony, które są prawidłowo napisane. Ja bardzo rzadko napotykam na strony, których nie mogę otworzyć w Operze - w ciągu roku zdarzyło mi się to może z pięć razy.

Niestety, IE pod względem obsługi standardów jest daleko z tyłu za nowoczesnymi przeglądarkami. IE niepoprawnie wyświetla pliki PNG z przezroczystością, w sposób kulawy obsługuje style kaskadowe: zarówno CSS2 jak i stare jak świat CSS1 IE obsługuje w sposób wybiórczy. A na horyzoncie widać CSS3. IE hamuje rozwój nowych technologii internetowych. W końcu po co rozwijać przeglądarkę, która ma 95% rynku? A przecież świat nie stoi w miejscu. Chociaż użytkownikom IE może się tak wydawać, i w sumie nie bardzo mnie to nie dziwi.

> Linki w ulubionych posiadaja swoje ikonki co pozwala mi szybko znalezc
                                              > szukany link.

A mi szybko znaleźć szukany link pozwala czytelna struktura folderów w zakładkach (w ulubionych). Z najnowsza Opera 7.5b1 ma już ikonki w zakładkach.

Ponadto jest specjalne narzędzie do wyszukiwania linków: jeśli ktoś ma naprawdę bogaty zestaw zakładek, może ich szukać wpisując słowo w polu wyszukiwania zakładek.

> Wyszukiwanie stron z paska adresowego. Wyszukiwarka do wyboru z wielu do
                                              > wyboru. Ja mam ustawiona Google.

Ja obok paska adresu mam do tego oddzielny pasek z kilkoma wyszukiwarkami do wyboru, a także z wyszukiwaniem obrazków, plików wideo, mp3... I mogę sobie dodawać do tej listy tyle wyszukiwarek ile chce i jakie tylko chcę.

Z resztą przy pomocy paska adresu też mogę wyszukiwać.

> Przeglarka zintegrowana z systemem.
                                              > Nie musze instalowac dodatkowych programow.

Opera nie wymaga żadnych dodatkowych programów, wszystko jest w tych 4 MB pliku instalacyjnego. A Ty, żeby uzyskać głupie blokowanie pop-upów (rzecz, którą inne przeglądarki mają od lat) musiałeś zainstalować gigantycznego Service Packa. A no tak, zapomniałem. W końcu SP usuwa również mnóstwo groźnych dziur w (nie)bezpieczeństwie IE... ale bez obawy - jeszcze trochę tych dziur zostało (udokumentowanych jest już ponad 20).

> I co najwazniejsze najlepsza kompatybilnosc z Windowsem.

Jesli częstsze zawieszanie się IE niż Opery nazywasz kompatybilnością z Windowsem, to zgoda.

> Automatyczna zmiana wielkosci zdjecia na stronie.

Tego Opera nie ma, ale ma coś znacznie lepszego - zoom od 20 do 1000%. Mogę sobie obrazki i strony internetowe oglądać w takim powiększeniu w jakim chcę. W IE masz tylko dopasuj i niedopasuj.

Poza tym w IE można co najwyżej powiększyć/pomniejszyć tekst, i to nie zawsze (IE nie potrafi powiększyć tekstu, którego wielkość jest zdefiniowana w stylach kaskadowych). Z resztą w IE po powiększeniu tekstu często sypie się układ stron i wyglądają to paskudnie. W Operze powiększasz/pomniejszasz CAŁĄ STRONĘ, nie tylko tekst - wygląda to elegancko.

> Przydatny Print Preview - mozna zobaczyc co bedzie wydrukowane na drukarce.

Wszystkie przeglądarki od dawna to mają. Może jako następną zaletę wymienisz przycisk "wstecz"?

> Posiada filtry tzw safe guard lub content advisor. Ustawienia dla rodzicow,
                                              > co dziecko moze ogladac w internecie. W USA dziala perfekcyjnie.

Fakt, Opera tego nie ma. Mam jednak wątpliwości co do skuteczności takiej ochrony.

> Szybkosc otwierania stron szybsza lub porownywalna z innymi przegladarkami.

W 80% przypadków Opera otwiera mi strony szybciej niż IE, szybciej się też te strony przegląda dzięki różnym udogodnieniom.

> Netscape, Mozilla, FireFox czy Opera.
                                              > Uwazam ze w tym zestawieniu Opera jest najgorsza.

Uważam, że w tym zestawieniu Opera jest najlepsza, a wszystkie wymienione przez Ciebie są lepsze od IE.
                                              • Gość: JP Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.hnllhi1.dsl-verizon.net 27.04.04, 02:38
                                                Z tego wszystkiego co napisales podoba mi sie tylko jedna funkcja.
                                                Zwiekszanie wielkosci tekstu na stronie. Zakladam ze mnie nie bujasz i to
                                                dotyczy kazdej strony w internecie.
                                                Interesuje mnie dlatego, ze mimo ze ma duzy LCD 19", optymalna jego
                                                rozdzielczosc daje mala wielkosc tekstu na stronach. Przy moim pogarszajacym
                                                sie zwroku chetnie czasem bym z tego skorzystal.
                                                W Windows jest co prawda magnifier ale dziala on jak szklo powiekszajace i
                                                zmienia polozenie innych obiektow.

Inne wymienione mnie nie interesuja.
                                                Lubisz Opere uzywaj jej. Ja probowalem i nie podoba mi sie. Poza tym jest tam
                                                jakas reklama a bez reklamy trzeba placic. W IE SP2 niemam zadnych reklam.
                                                • Gość: (s)nail Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.04.04, 03:01
                                                  Co opcji służących do poprawy czytelności, to w Operze jest nie tylko zoom.

Każdą stronę można oglądać w tzw. trybie użytkownika. Zdarzają się np słabo czytelne strony z tekstem na wzorzystym tle - włączasz wtedy tryb użytkownika, wybierasz z dostępnych styli np. "High Contrast" i już masz na stronie czarny tekst na białym tle. Albo inny styl -"Accessibility Layout" - dwa razy większy i na łagonym zielonym tle. Burzy to oczywiście wygląd strony, ale przynajmniej da się przeczytać.
                                                  • Gość: JP Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.hnllhi1.dsl-verizon.net 27.04.04, 08:42
                                                    High Contrast jest takze w Accessibility w Windowsie. Jest to jak widac
                                                    powielenie tego co juz jest.

Przy okazji jedna opinia uzytkownika Opera ktora mnie rozbawila.

"Operka jest kochana i życia sobie bez niej nie wyobrażam. Straszna szkoda,że
                                                    część stron ciągle jest optymalizowana tylko pod IE, i pod Operą albo nie
                                                    otwiera się w ogóle, albo jest brzydka jak krowia kupa. Ale mniejsza o to; O
                                                    potęgą jest i basta"
                                                    wyrm
                                                  • Gość: BeMBeN Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.icpnet.pl 28.04.04, 00:14
                                                    > High Contrast jest takze w Accessibility w Windowsie. Jest to jak widac
                                                    > powielenie tego co juz jest.
                                                    tak zle zeby ja wlaczyc to wlasciwosci ekranu->wyglad->schemat i masz to na wszystkich oknach w windzie, ta ze np. z photoshopa nie da sie korzystac (nie widac wlasciwosci narzedzi)

> Przy okazji jedna opinia uzytkownika Opera ktora mnie rozbawila.
                                                    [cut bzdury]
                                                    wielu w podony sposob broni ie ;-D
                        • blekot Re: Najlepsza nakładka na IE ? 25.04.04, 23:17
                          Gość portalu: JP napisał(a):

> Sa tacy co uzywaja nakladek na IE.
                          > Ja np nie widze potrzeby ich uzywania. Do moich potrzeb bylo niezbedne
                          > blokowanie reklam i to mam.

od czasu SP2 czyli od jakiś 2-3 miesięcy, co?
                          a jak tam PNG czy IE po załadowaniu SP2 poprawnie wyświetla pliki w standardzie PNG?

> Poza tym uzywalem niemal wszystkich konkurencyjnych
                          > przegladarek i nie zauwazylem jakis znaczacych korzysci.

to już było w innym wątku - używanie IE przez lata i używanie FF przez 2-góra 3
                          tygodnie to różne "używania", don`t you think?

ech szkoda czasu trzeba iść spać
                          ;-)

p_

• Gość: kell Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 27.04.04, 21:36
                                    rc1 zachowuje sie jak gold. jak co sie zachowuje? release candidate ma to do
                                    siebie, ze najczesciej wszystko moze dzialac idealnie, ale nie jest dostatecznie
                                    przetestowany by wypuscic go na wieksza wode.
                                    microsoft ma potezne problemy z bezpieczenstwem swoich "stabilnych" produktow, a
                                    ty mowisz o becie. tobie dziala, komus innemu moze nie dzialac, poniesiesz
                                    odpowiedzialnosc gdy komus zepsujesz system? poza tym, to jest beta do wersji
                                    US, jest gdzies beta polska?
                                    • Gość: JP Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.hnllhi1.dsl-verizon.net 28.04.04, 01:41
                                      kell, czytam nacodzien SP2 New Groups i widze jakie problemiki sa albo byly
                                      poruszane.

Zreszta jak cie to interesuje to sam poczytaj.
                                      communities.microsoft.com/newsgroups/default.asp?icp=xpsp2&slcid=us
                                      Zreszta, nie zdazylo sie jescze tak ze po sprzedazy jakiegos systemu lub duzego
                                      programu, pozniej nie trzeba bylo jego updatowac.

To ze SP2 nie jest dawana do powszechnego obiegu to jest bardziej sprawa
                                      polityki MS i nie tylko MS, niz ewentualnych bledow. Wierz mi.
                                      Wyobraz sobie kell co sie stanie jak wszyscy zaczna blokowac reklamy.
                                      Dotychczas robi to moze 20% uzytkownikow internetu. Pozostale 80% nie.
                                      M.in. dlatego ze nie maja nardzia do blokowania. Pominmy sprawe dlaczego nie
                                      maja.

Pewnie znasz dyskusje na temat istnienia organizacji "Do Not Call". Kazdy mogl
                                      umiescic tam swoje imie, adres, telefon i wg prawa nikt nie mogl zadzwonic do
                                      ciebie czy wyslac ci reklamy. Co sie z tym stalo? Po osiagnieciu na tej listy
                                      kilku czy kikunastu milionow ludzi, rzad zabronil prowadzenia tej dzialalnosci.

Widzisz ludzie sami potrafia podciac sobie skrzydla. Zupelnie nieswiadomie w
                                      imie dobrze pojetej prywatnosci mozna rozlozyc biznesy bez ktorych niema dla
                                      nas zycia.
                                        • Gość: kell Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 28.04.04, 17:20
                                          co do jp, to ja na prawde nie neguje sensu instalacji SP2, ale mi powtarzasz, ze
                                          ludzie maja problemy z komputerem bez instalacji nowych rzeczy. wiec skoro tak,
                                          to dlaczego mowisz o tej betcie:) wyjdzie SP2 oficjalne to bedziemy sie martwic,
                                          to nie jest tak jak z instalacja jakiejs laty, to powazna sprawa..

a co do rozlozeniu biznesu to watpie. wlosy staja deba, gdy slysze, ze
                                          wprowadzone zostana nowe reklamy, typu 300-400kB flash i utrata kontroli nad
                                          przegladarka (musisz obejrzec). juz widze to gdy probujesz wejsc na forum, albo
                                          gdy ktos uzywa poczty. sadzisz, ze msie bedzie moglo to blokowac? pewnie za
                                          kilka lat, jak bedzie to juz tak bardzo nie do zniesienia jak popupy. sadze
                                          jednak, ze opera, mozilla i programy do msie beda potrafily to robic. wiec
                                          pomysl o tych "80%" nieszczesnikow, ktorzy beda musieli z tym zyc;)
                                          • Gość: JP Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.hnllhi1.dsl-verizon.net 29.04.04, 01:28
                                            Mieszacie dwie rozne rzeczy. Co innego jest nachalna, glupia, denerwujaca i
                                            migajaca na cala strone reklama a co innego jest reklama w biznesie wogle.

Jezeli ktos nie rozumie sensu istnienia reklam to niestety nie rozumie wielu
                                            rzeczy we wspolczesnym swiecie.
                                            Napewno tez nie ma swojego biznesu i nigdy nie probowal go miec.

Te napastliwe reklamy tak jak i spam, powinno byc i sa czesciowo, zakazane.
                                            Jednak przy obecnej konkurencji....

Nie, nie bede pisal banalow dla dzieci.
                                            Pozyjecie zobaczycie.
                                            • Gość: kell Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 29.04.04, 03:19
                                              > Mieszacie dwie rozne rzeczy. Co innego jest nachalna, glupia, denerwujaca i
                                              > migajaca na cala strone reklama a co innego jest reklama w biznesie wogle.

Wiekszosc reklam flashowych jest taka. dlatego nie mam flasha, albo go blokuje.

> Jezeli ktos nie rozumie sensu istnienia reklam to niestety nie rozumie wielu
                                              > rzeczy we wspolczesnym swiecie.
                                              > Napewno tez nie ma swojego biznesu i nigdy nie probowal go miec.

Rozumiem istnienie reklamy, ale ogladanie reklamy nie jest moim obowiazkiem.
                                              Moge przelaczyc tv na inny kanal. Moge nie ogladac www z wkurzajacymi reklamami
                                              (np nie wchodze na "portale", bo nie ma tam nic ciekawego, a nawet jak cos
                                              jest, to reklamy wkurzaja). Jezeli cos mi miga po oczach, albo obciaza moje cpu,
                                              to mam prawo wylaczyc/zablokowac.

> Te napastliwe reklamy tak jak i spam, powinno byc i sa czesciowo, zakazane.
                                              > Jednak przy obecnej konkurencji....

No widzisz, a jak to jest, ze te "duze i uciazliwe" reklamy sa np na msn (na msn
                                              beda duze reklamy blokujace przegladarke). Juz widze jak msoftowi spieszy sie je
                                              blokowac;) Oni na serio dbaja o klientow hehe.

> Pozyjecie zobaczycie
                                              Kto zobaczy ten zobaczy, ja raczej nie.
                • Gość: ja Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: 82.139.13.* 25.04.04, 12:24
                  > Zreszta podobne pytanie zadaja ludzie uzywajacy np Mozilla. Co robi umieszczony
                  > bez ich zgody i co wysyla bez ich wiedzy program umieszczony w Mozilla i
                  > FireFox zwany TalkBack. Pytaja ludzie i nie otrzymuja odpowiedzi.
                  > Jedyna odpowiedzia jest to, ze poniewaz jest to darmowy program mamy prawo
                  > zbierac informacje ktore pozwalaja nam ulepszac ten produkt. Czy tylko?
                  > Malo kto to wie.

www.mozilla.org/quality/qfa.html
                  TROLL TROLL TROLL TROLL TROLL FUD FUD FUD FUD FUD

A kto ci broni przerobic Mozille tak, zeby nie uzywala TalkBack(skoro jestes
                  takim paranoikiem). Zrodla sa dostepne.

• blekot Re: Najlepsza nakładka na IE ? 25.04.04, 23:10

> Sam Internet Explorer nic nie zbiera i nic nie wysyla. Robia to inne programy.

czyli np. te no..jak mu tam...messenger?
                  :-)

> Zareczam ci. Nic IE nie zbiera i nie wysyla z twojego komputera do Microsoftu.

jak można stwierdzić, że firefoks (czy mozilla) wysyła a misIEk nie?
                  ja to bym chyba poczytał sobie z chęcią o tym
                  podrzucisz coś?

p_

• Gość: JP Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.hnllhi1.dsl-verizon.net 26.04.04, 01:08
                    Czytaj, czytaj. Nie chce mi sie wyszukiwac specjalnie dla ciebie informacji na
                    ten temat. Sam szukaj w Google.

Przytocze ci tylko kilka zdan z supportu Mozilla.

Talkback is a client application and server (plus server infrastructure and
                    development/administration people) contributed to mozilla.org by Netscape.
                    mozilla.org, many years ago, agreed to make an exception and include this
                    product with our binary nightly and milestone distributions even though it's
                    not open source because it provides huge value in debugging and isolating
                    stability issues. Talkback has been used to identify and debug thousands of
                    major crash bugs in Mozilla over the years and we're very happy to be able to
                    include it in the Firefox testing builds.

A wiec jest to client i sever ktory bez twojej zgody jest instalowany w twoim
                    komputerze. Jest programem nie Open Source. Dlaczego? Niema odpowiedzi.
                    Zeby nikt nie mogl podpatrzec co naprawde robi?
                    Podobno dlatego ze ma to poprawic stabilnosc programu. Smieszne.

To oprogramowanie jest instalowane od lat w Netscape, Mozilla, FireFox.

Zreszta moze tobie wystarczy zapewnienie Mozilla Support, ze nie jest to
                    spyware i nic nie wysyla bez twojej zgody i jednoczescie przyjmniesz jako
                    szczera prawde informacje kolegi z pod budki z piwem ze IE rozsyla twoje
                    prywatne dane.

Jezeli to prawda to zal mi ciebie.
                    • blekot Re: Najlepsza nakładka na IE ? 26.04.04, 09:38

> A wiec jest to client i sever ktory bez twojej zgody jest instalowany w twoim
                      > komputerze. Jest programem nie Open Source. Dlaczego? Niema odpowiedzi.
                      > Zeby nikt nie mogl podpatrzec co naprawde robi?
                      > Podobno dlatego ze ma to poprawic stabilnosc programu. Smieszne.
                      > To oprogramowanie jest instalowane od lat w Netscape, Mozilla, FireFox.

ale to juz ustalilismy, jest takie coś od czasów netscape`a
                      mi raczej chodziło o jakiś tekst że IE nie wysyła niczego bo Ty piszesz że tak
                      właśnie jest, więc podziel się ze mną taką informacją, please...

> Zreszta moze tobie wystarczy zapewnienie Mozilla Support, ze nie jest to
                      > spyware i nic nie wysyla bez twojej zgody i jednoczescie przyjmniesz jako
                      > szczera prawde informacje kolegi z pod budki z piwem ze IE rozsyla twoje
                      > prywatne dane.

jasne, że wystarczy
                      a koledzy z pod budki już są tak nawaleni że ni jak nie idzie ich zrozumieć więc
                      im nie wierze,
                      a poważnie jeśli ten sam producent (MS) zapewnia o stabilności o bezpieczeństwie
                      i kilku innych rzeczach a potem okazuje się się że z tymi zapewnieniami jest
                      trochę inaczej to zaufanie dla niego mam ....niewielkie,
                      nie ufam mu bo jeśli "bezpieczny IE" jest łatany co róż, można zarobić wirusa
                      wchodząc na jakąś tam stronę albo innego robala, to gdzie on jest bezpieczny? i
                      teraz jeśli piszą że nie wysyła to ja im nie wierze,
                      ot co

> Jezeli to prawda to zal mi ciebie.
                      jak widzisz 1/2 prawda więc możesz mnie wciąż trochę żałować

p_
                      • Gość: JP Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.hnllhi1.dsl-verizon.net 26.04.04, 09:48
                        > ale to juz ustalilismy, jest takie coś od czasów netscape`a
                        > mi raczej chodziło o jakiś tekst że IE nie wysyła niczego bo Ty piszesz że tak
                        > właśnie jest, więc podziel się ze mną taką informacją, please

Jak ci mam podac czy napisac cos co nie istnieje?

> nie ufam mu bo jeśli "bezpieczny IE" jest łatany co róż, można zarobić wirusa
                        > wchodząc na jakąś tam stronę albo innego robala, to gdzie on jest bezpieczny?

Nigdy nie pisalem ze IE czy Windows jest bezpieczny. Czesto pisze ze niema
                        bezpiecznych systemow. Pisze tez ze najbezpieczniejsze sa te malo uzywane.
                        Jezeli 1.3% swiata uzywa Opery to nikt nie bedzie sie silil na robienie wirusow
                        na nia. Przez to ona jest narazie bezpieczna.

Czy to jasne?
                • Gość: MaDeR Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: 80.51.240.* 28.04.04, 15:37
                  > Mysle ze uczciwy czlowiek moze byc spokojny. Nie musi sie niczego obawiac.
                  > Martwic sie tylko powinien zlodziej i terorysta.

To mówicie dziś. Jutro będzie:

"Mozemy szpiegować cię i kontrolowac na każdym kroku, z kim się spotykasz, co
                  robisz, co kupujesz, jakie pisma czytasz i co amsz między nogami oraz w jakim
                  stnaie. Dlaczego miałbys protestować? Jeśli jesteś uczciwym obywatelem, nie masz
                  powodu protestować."

Typowa retoryka totalitaryzmu.
      • Gość: JP Re: JP: mowe ci odjelo, czy kontrargumenty? [n/t] IP: *.hnllhi1.dsl-verizon.net 29.04.04, 01:39
        Nie lubie uczestniczyc w dyskusji dyletantow.

Jak pisze ze mi cos sie nie podoba np FireFox bo otwiera strony tak ze bola
        mnie oczy to ktos tu pisze ze IE jest dziurawe. Ja mam IE i nie jest dziurawe.
        Nie uzywam programow antywirusowych mimo ze mam stale lacze.
        Osobiscie nie doswiadczam tego ze IE jest dziurawe.

Nie. Ja niemam prawa tak sadzic. Ja musze wierzyc w to co ty lub tobie podobni
        napisza. Nie w to co moje oczy widza.
        Jak testowalem FF to patrzylem na zegarek i otwieralem strony w FF i te same w
        IE.
        IE byla u mnie zawsze szybsza. To wiem bo to sprawdzilem. Teraz mam uwierzyc
        tobie ze FF jest szybszy. Masz mnie za durnia?
        • Gość: BeMBeN Re: JP: mowe ci odjelo, czy kontrargumenty? [n/t] IP: *.icpnet.pl 29.04.04, 21:28
          > Jak pisze ze mi cos sie nie podoba np FireFox bo otwiera strony tak ze bola
          > mnie oczy to ktos tu pisze ze IE jest dziurawe
          jak by to ci prosciej powiedziec:
          co z tego ze moj samochod ma przezarta rdza podloge, i tak nie wezme twojego bo ma troche za twarde zawieszenie

> Ja mam IE i nie jest dziurawe.
          Coz za arbitralne stwierdzenie.

> Nie uzywam programow antywirusowych mimo ze mam stale lacze.
          ja,a dokladniej moj brat tez nie (W XP, glownie do gier)

> Osobiscie nie doswiadczam tego ze IE jest dziurawe.
          ja niestety doswiadczylem

> Nie. Ja niemam prawa tak sadzic. Ja musze wierzyc w to co ty lub tobie
          > podobni napisza.
          Alez nikt ci nie broni wierzyc, wielu na tym swiecie wierzy w rozne dziwne zeczy i z tym zyja,

> Nie w to co moje oczy widza.
          ze cos widzisz nie oznacza ze to jest, a jak juz jest to jeszcze musisz upewnic sie ze jest to prawda

> Jak testowalem FF to patrzylem na zegarek i otwieralem strony w
          > FF i te same w IE.
          > IE byla u mnie zawsze szybsza. To wiem bo to sprawdzilem. Teraz mam uwierzyc
          > tobie ze FF jest szybszy.
          twoja procedura testowa jest co najmniej smieszna. jak chces testowac to musisz wykonac n prob na x komputerach, z surowym systemem operacyjnym, po kazdej zaladowanej stronie wyczyscic wszelki cache. musisz miec stabilne warunki sieci, a nie ze raz serek obciarzony, raz prawie pusty. musisz wyeliminowac jak najwiecej zrodel bledu. ustalanie procedur testowych jest niezwykle trudne, ale tobie jak widac starczy zegarek.
    • Gość: ass Re: Najlepsza nakładka na IE ? IP: *.icpnet.pl 30.04.04, 12:47
      <html>

<head>
      <meta http-equiv="Content-Language" content="pl">
      <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1250">
      <meta name="GENERATOR" content="Microsoft FrontPage 4.0">
      <meta name="ProgId" content="FrontPage.Editor.Document">
      <title>New Page 1</title>
      </head>

<body>

<p>moje demo</p>

</body>

</html>
    • Gość: kell [OT] dla JP IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 30.04.04, 21:03
      hmm, mowiles o ikonkach w fbirdzie? ;) no to ciebie zdziwie. pewnie pelny i
      poprawny support pojawi sie w 0.9 (to jest 0.8+)
      www.cs.yorku.ca/~cs993373/fbird.jpeg
      jednej rzeczy nie mozna zarzucic open source. ignorancji na potrzeby
      uzytkownikow;) ludzie chca - dostaja po jakims czasie.

pozdrawiam

ps. co z tym "skakaniem"?
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka