Dodaj do ulubionych

Głośny wentylator na procesorze

IP: *.play-internet.pl 18.09.11, 20:18
Od kilku dni znacznie głosniej pracuje mi wentylator na procesorze. Ponadto laptop strasznie się nagrzewa. Co może być tego przyczyną? Jakie są programy do diagnostyki procesora?
Ponadto, czy moglibyście mi ocenić mój dysk? W załączeniu skany z programu Victoria for Windows.

img23.otofotki.pl/obrazki/ln51_1.jpg
img23.otofotki.pl/obrazki/yj529_2.jpg
img23.otofotki.pl/obrazki/bh732_3.jpg
Obserwuj wątek
    • Gość: aqq Re: Głośny wentylator na procesorze IP: *.dynamic.chello.pl 18.09.11, 20:46
      brzęczenie i wzrost temperatury - zakurzone otwory wentylacyjne lapka
      • Gość: aqq Re: Głośny wentylator na procesorze IP: *.dynamic.chello.pl 18.09.11, 20:48
        dysk jest OK
        tym niemniej użyj jakiegoś programu do oczyszczania i optymalizowania dysku oraz Rejestru
        np. Ccleaner
        potem - defragmentacja dysku
    • wariant_b Re: Głośny wentylator na procesorze 18.09.11, 21:33
      Dysk nie jest OK, albo Victorii coś mocno przeszkadzało w pracy.
      Wymaga formatowania i ponownej kontroli albo przynajmniej regeneracji.
      Szczęśliwie SMART nie pokazuje poważniejszych uszkodzeń.
      Ale szykowałbym się na problemy w niedalekiej przyszłości.

Wentylator jest do kontroli, a procesor do ponownego "napastowania".

Poszukaj programu, który pozwoli odczytać temperatury na procesorze.
      Sam procesor jest OK, skoro laptop nie wiesza się i nie restartuje.
      • Gość: slawek_62 Re: Głośny wentylator na procesorze IP: *.klaudyny.waw.pl.174.23.193.in-addr.arpa 18.09.11, 22:48
        Jak wyżej, oraz:
        Dysk pracuje w temperaturze 69˚C. Dopuszczalny do pracy zakres to 0 - 60˚C, gradient 20˚C na godzinę. Dalsza zabawa w tej temperaturze zaowocuje uszkodzeniem np : procesora, płyty gł., hdd, lub wszystkiego naraz. 24 wolne sektory mogą zamienić się w „bady”, a to już może powodować kłopoty. Wpisz w Google typ posiadanego laptopa z dodatkiem :
        Service Manual
        lub
        Disassembled
        Jeśli masz szczęście pobierzesz instrukcję demontażu laptopa i oczyścisz wentylator sama.
        Gdy nie znajdziesz – znajomy specjalista, lub wizyta w serwisie. Zrób kopie ważnych danych na zewnętrzny nośnik
        • Gość: Ania Re: Głośny wentylator na procesorze IP: *.adsl.inetia.pl 20.09.11, 01:07
          Skany z System Info for Windows:

img23.otofotki.pl/obrazki/tw606_4.jpg
          img23.otofotki.pl/obrazki/qr132_5.jpg
          Model laptopa: asus notebook f5sl series
          Po wpisaniu modelu + disassembled wyskoczyły m. in. poradniki z jutuba:

www.youtube.com/watch?v=P103JAMNzhM
          www.youtube.com/watch?v=93UGySPBO54
          Dobre są te filmiki?

Podaję jeszcze skany z Everesta:

img23.otofotki.pl/obrazki/fq834_6.jpg
          img23.otofotki.pl/obrazki/tl918_7.jpg
          • wariant_b Re: Głośny wentylator na procesorze 20.09.11, 08:43
            Jeśli temperatura na rdzeniach w spoczynku wynosi ok. 75C to szybciutko
            z notebookiem bo jakiegoś serwisanta. Albo wentylacja zatkana, albo
            radiator nie kontaktuje z procesorem.

Dobrze, że SIW nie potwierdził przegrzewania dysku, ale spowolnienia
            nie wróżą dobrze i chyba są odczuwalne w czasie pracy.
          • Gość: slawek_62 Re: Głośny wentylator na procesorze IP: *.klaudyny.waw.pl.174.23.193.in-addr.arpa 20.09.11, 09:08
            Już pierwszy film pokazuje jak łatwy masz dostęp do wentylatora. Kup sprężone powietrze i przedmuchaj wentylator nie rozkręcając dalej. Sprawdź Everestem (Czujniki) temperaturę procesora, jeśli zmalała do powiedzmy 40˚C, to problem rozwiązany. Jeśli dalej wysoka, zdejmij i oczyść wentylator oraz radiator procesora. Wtedy musisz oczyścić z pasty radiator i procesor, oraz kupić i nałożyć nową pastę np. ARCTIC SILVER 5
            www.arcticsilver.com/#
            www.arcticsilver.com/pdf/appmeth/int/ss/intel_app_method_surface_spread_v1.1.pdf
            www.youtube.com/watch?v=RAhlgMz2www
            • Gość: Ania Re: Głośny wentylator na procesorze IP: *.adsl.inetia.pl 25.09.11, 23:18
              Kupiłam sprężone powietrze i pastę ARCTIC SILVER 5. Wyczyściłam z kurzu wentylator - było mnóstwo kłaków. Napastowałam procesor, radiator procesora był czysty.

Poniżej skany z SIW i Everesta. Teraz pytanie, czy już OK, ew. co jeszcze zrobić?

img23.otofotki.pl/obrazki/ay605_9.jpg
              img23.otofotki.pl/obrazki/qt370_10.jpg
              • Gość: Ania Re: Głośny wentylator na procesorze IP: *.adsl.inetia.pl 25.09.11, 23:23
                Chciałam jeszcze dodać, że ten skan z SIW jest po kilku godzinach pracy laptopa.
                • Gość: slawek_62 Re: Głośny wentylator na procesorze IP: *.klaudyny.waw.pl.174.23.193.in-addr.arpa 26.09.11, 10:09
                  Temperatury w normie. Pozostał problem dysku. Wolne sektory rozłożone są na całej powierzchni, aby je usunąć trzeba dysk wyzerować. Najprostsze rozwiązanie:
                  Kopia posektorowa dysku i zerowanie powierzchni – potrzebny inny dysk o większej, równej pojemności.
                  Najpierw uruchom ponownie Victorię,
                  SMART > prawy myszy na wynikach > Copy all to clip..
                  Tests > prawy myszy na wynikach (tam gdzie wypisuje adresy wolnych sektorów) > Save log to file
                  Zawartość katalogu :
                  .. \Victoria4.46\LOGS oraz plik vlog.txt(.. \Victoria4.46) podaj na jakiś serwer.
    • Gość: Kasia Re: Głośny wentylator na procesorze IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.10.11, 22:25
      Też tak miałam... zaniosłam do Harwella na Grzybowską. Następnego dnia komputer chodził z powrotem cichutko. Polecam :)
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka