Dodaj do ulubionych

Tuner TV DVB-T na USB - czy to działa?

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.06.12, 10:08
Witam,

Zastanawiam się nad kupnem tunera TV DVB-T podpinanego do gniazda USB w komputerze.
Chciałbym odbierać polską cyfrową telewizję naziemną.
Czy te wynalazki w ogóle działają z tą antenką, która zazwyczaj jest dołączona do takiego tunera?

Wiem, że jak podłączę antenę dachową (z prawdziwego zdarzenia) to będzie działało, ale właśnie jak to jest z tymi małymi antenkami? Jeśli odbiór jest kiepski to jak można wzmocnić sygnał? Przyłożyć antenkę do np. kaloryfera w pokoju?

Są jakieś sprawdzone modele, które dają radę nawet z tą małą antenką?

z góry dzięki za odpowiedź
Obserwuj wątek
    • wariant_b Re: Tuner TV DVB-T na USB - czy to działa? 05.06.12, 11:43
      Zazwyczaj niekoniecznie.

Gdyby nie fakt, że sygnał cyfrowy nadawany jest z niższą mocą,
      można by powiedzieć, że dużo lepiej niż dla telewizji analogowej.
      Mniej jest stanów pośrednich - albo odbiera, albo nie.
      Trzeba się liczyć z kupnem anteny pokojowej lub zewnętrznej
      albo z koniecznością podpięcia do anteny zbiorczej.

www.telewizja-cyfrowa.com/antena_dvb_t.html
      • jureek Re: Tuner TV DVB-T na USB - czy to działa? 09.06.12, 12:59
        wariant_b napisał:

> Gdyby nie fakt, że sygnał cyfrowy nadawany jest z niższą mocą,
        > można by powiedzieć, że dużo lepiej niż dla telewizji analogowej.

Mam nadzieję, że jak ostatecznie wyłączą telewizję analogową, to i sygnał cyfrowy będzie nadawany z wyższą mocą. Czy może się mylę?
        Jura
    • manhu Re: Tuner TV DVB-T na USB - czy to działa? 05.06.12, 12:26
      Na pierwszej lepszej aukcji znalazłem tuner Cabletech z przejściówką z gniazda MCX na gniazdo TV. Nie wiem jak inne tunery (i mnie to nie obchodzi), ale pewnie też mają możliwość podłączania anten zewnętrznych.

A taka mini antenka też działa tylko marnie, zależy jaki masz poziom sygnału, zwykle bardzo blisko nadajnika będzie działać. Ale też jest ogromna różnica między nadajnikiem 1 kW na kanale 64 i wysokości 150 m, a nadajnikiem 100 kW na kanale 21 i wysokości 1000 m, więc nie ma co gdybać gdy nie podajesz lokalizacji (i przeszkód terenowych).
        • wariant_b Re: Moje współrzędne 05.06.12, 22:14
          Współrzędne nadajnika:
          Nazwa obiektu: Katowice / Kosztowy
          Obiekt: DODR_S1B
          Długość geo: 19E07m06s
          Szerokość geo: 50N11m20s
          emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_S1B
          Czyli około 12km

W sprzyjających warunkach dobra antena pokojowa może wystarczyć.
          • Gość: king Re: Moje współrzędne IP: *.dynamic.chello.pl 09.06.12, 12:37
            Mam takie coś i działa znakomicie na dołączonej antence jakieś 7cm dlugości. Sygnał na poziomie 80-90 % tyle, ze komputer nie nadąża, a może tylko grafika, nie wiem, ale stale zacina, nie ma płynności. Myślę ze to komp, bo CPU zajęte na 100%. Odległość od nadajnika jakieś 15-20 km. Podłączenie większej anteny nie zmienia poziomu sygnału, raczej obniża u mnie
        • aloetech Re: Moje współrzędne 25.12.12, 22:38
          jak sprawdzić lokalizację nadajników by wybrać ten najbardziej optymalny można samemu to zrobić przy pomocy telefonu komórkowego: michalgrabarski.eu/telefon-komorkowy-pomaga-ustawic-antene-tv-na-dvb-t/
    • Gość: jak Re: Tuner TV DVB-T na USB - czy to działa? IP: *.dynamic.chello.pl 26.12.12, 02:05
      Mam taki tuner Omega, mały zgrabny i dobrze wyposażony : antenka, przejściówka, pilot, płyta z softem. U mnie działa znakomicie na dołączonej małej antence. Podłączenie większej nic nie zmienia. Jedynym problemem jest zdolność komputera do przetwarzania sygnału, a może to tylko zdolnosci k. graf, nie wiem, bo bardzo mrozi obraz. na laptopie z win7 jest ok...... I jeszcze jedno , u mnie działa a u sąsiada z przeciwka nie działa. I bądż mądry i poradż komuś.
      • Gość: lajosz Re: Tuner TV DVB-T na USB - czy to działa? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 26.12.12, 02:29
        Gość portalu: jak napisał(a):
        "U mnie działa znakomicie na dołączonej małej antence. Podłączenie większej nic nie zmienia. Jedynym problemem jest zdolność komputera do przetwarzania sygnału, a może to tylko zdolnosci k. graf, nie wiem, bo bardzo mrozi obraz"

Otóż miły kolega raczy się mylić.

Podłączenie większej anteny (najlepiej oczywiście dachowej) załatwia dwie wymienione przez Ciebie sprawy, a mianowicie:

1. Nie "mrozi" obrazu. Tzw. mrożenie obrazu (lub artefakty na ekranie) jest spowodowane niską siłą tudzież jakością sygnału. To nie analog, że jak ma słaby sygnał, to obraz będzie tyle ze zaśnieżony. To cyfra, więc jak ma słaby sygnał, to obrazu nie ma w ogóle albo co jakiś czas masz właśnie zamrożony (stop klatka) obraz + mogą dochodzić tzw. artefakty, czyli np. pół obrazu w "stop klatce", a drugie pół widać poszczególne (niezaładowane) bloki obrazu.

2. Możesz odbierać znacznie więcej stacji, czyli mocniejsza antena, to i zysk większy, a więc potencjalnie więcej stacji (MUX-ów) łapiesz na niej.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka