Dodaj do ulubionych

Na jakim nośniku przechowywać dane?

IP: *.informel.com.pl 14.07.12, 13:56
Mam ważne pliki w formatach pdf i doc. Chce je umieścić na jakimś nośniki zewnętrznym, ale takim aby po latach można było je odtworzyć. Co polecacie?
- pendrive (jeśli tak to jaki?)
- płytki cd (jakie?)
- dysk zewnętrzny
- dysk internetowy
Obserwuj wątek
    • wariant_b Re: Na jakim nośniku przechowywać dane? 14.07.12, 16:33
      Na wszystkim. Oczywiście, bez przesady, żeby nie trafiło w niepowołane ręce.

Istotne jest, żeby okresowo dokonywać "konserwacji", czyli sprawdzenia
      i przekopiowania na nowy nośnik, nawet jeśli wydaje się on trwały.
      Płytki są o tyle "bezpieczne", że trudno je zgubić lub uszkodzić. I są tanie.

Równie ważne jest, żeby przypadkiem nie stracić sprzętu i oprogramowania
      potrzebnego do odtworzenia plików.
    • Gość: Grzesiek Re: Na jakim nośniku przechowywać dane? IP: *.dynamic.chello.pl 14.07.12, 17:43
      Osobiście uważam, że przed chmurą należy się bronić - nigdy nie masz gwarancji, że na serwer ktoś się nie włamie, jeśli masz ważne dokumenty. Poza tym, awaria serwera i traciesz wszystko bez możliwości kombinowania z serwisami odzyskującymi dane.

Na pewno, tak jak tu napisali koledzy, warto mieć dwie kopie przynajmniej.
      Każde rozwiązanie ma minusy

- dyski starego typu (z talerzami) bywają bardzo nietrwałe (i te wewnętrzne i zewnętrzne) - spadnie ci taki dysk na ziemię, uderzysz nim niechcący o stół i już może się nie uruchomić - tutaj to kwestia szczęścia. Czytałem opinie, że czasami taki dysk zewnętrzny starego typu może się po prostu nie uruchomić -słyszysz *pyk* i koniec. Oczywiście, to rzadkie przypadki, ale się zdarzają. Dyski tego typu były kiedyś trwalsze, ale kapitalizm robi swoje.

- dyski nowego typu (SSD) podobno są dużo trwalsze, bo oparte są na innej technologii (w zasadzie, jeśli się nie mylę, to taki FLASH drive, jak pendrive'y). To moje najbliższe zakupowe marzenie, ale dyski te mają na razie relatywnie małą pojemność i są przy tym niezmiernie drogie. Na pewno będą tanieć, ale obecnie za takiego Kingstona 480GB zapłacisz niemal 3000zł (120 GB koło 500zł). Nie wiem, na ile na trwałość wpływa tutaj producent, tego nie zgłębiałem, bo wybieram tylko sprawdzone marki, ale wystarczy zobaczyć, jak często psują się tanie pendrive'y, które nie chcą się odczywywać lub z których zawartość wczytuje się niezwykle długo. Trzeba na pewno odłączać je bezpiecznie (podobnie jak i zwykłe dyski zewnętrzne)

- płyty - są dużo gorszej jakości, niż parę lat temu. Nie warto kupować noname'ów. Trudno mi powiedzieć cokolwiek o trwałości płyt poszczególnych producentów. Sam nie miałem problemów z esperanzą, verbatimem (i tak się pogorszył podobno) i TDK. Niedawno nagrywałem zdjęcia na płyty Sony, ale nie wiem jeszcze, czy to był dobry pomysł.
      Sam się zastanawiam, czy jest różnica między jakością płyt jednorazowych i wielosesyjnych?

- chmura - osobiście nie ufam i uważam, że kiedyś ludzie będą jeszcze narzekać, że da się zapisywać materiały tylko w chmurze. Wystarczy popatrzeć, jak się rozwijają systemy operacyjne i różne programy bazujące na chmurze. Więcej rzeczy w chmurze=większa kontrola nad użytkownikami. Nie zdziwiłbym się, gdyby w imię walki z piractwem (hehehe, jak zwykle bywa, każdy pretekst jest dobry) zabroni się nośników fizycznych.

• oby.watel Re: Na jakim nośniku przechowywać dane? 14.07.12, 20:01
        Nie ma żadnego znaczenia na co nagrasz, ważne, żeby pamiętać i co jakiś czas przenosić na nowy nośnik. Żeby nie zostać na lodzie jak dziś właściciele dyskietek.

Co do nośników CD, DVD czy Blu Ray - nigdy nie wiadomo kiedy płyta padnie. Ważne, żeby nigdy nie upychać ważnych danych ile się zmieści, ponieważ płyty "psują" się przeważnie od krawędzi. Rzadziej od środka. Warto też zwracać uwagę gdzie płyty zostały wytłoczone. Verbatimy produkowane w Chinach bywają dużo gorszej jakości niż produkowane w Indiach. Trzeba tez wiedzieć, że ta sama tłocznia produkuje nośniki dla różnych firm. Trudno więc twierdzić, że wyprodukowane przez MoseBear w Indiach Verbatimy sa lepsze od wyprodukowanych przez MoseBear w Indiach TDK.
        • Gość: Manakses Re: Na jakim nośniku przechowywać dane? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.11.12, 20:05
          Wiesz, wszystko tak naprawdę opiera się na dwóch aspektach, pierwszym jest ilość danych, które chcesz zachować, drugim zaś, trwałość dysku. Generalnie głośno ostatnimi czasy jest o tzw. płytach M-Disc firmy Milleniata. Czym są w praktyce te dyski? Otóż są to "niezniszczalne" płyty DVD. Czy, aż takie niezniszczalne? Ciężko póki co powiedzieć, jednakże warto zainteresować się tematem. Głównie dlatego, że owe M-Discy już zaprezentowały się jako bardzo wytrzymałe tak na uszkodzenia mechaniczne, jak i na temperatury (do 500 stopni). Czy to prawda? Hmm...swego czasu Amerykanie przeprowadzili test w którym sprawdzili wytrzymałość M-Disców. Urządzenia te wystawiono na działanie temperatury 75 stopni Celsjusza i wilgotności dochodzącej do 85% i wystawione na działanie mocnych promieni słonecznych. Płyty wyszły z tego bez szwanku;). Tak więc może i 1000 lat, to przesada, ale z pewnością są to najbardziej trwałe nośniki.

Należy jednak pamiętać o dwóch rzeczach, po pierwsze płyty kosztują 16 zł, a po drugie inna technologia zapisu wymaga od nas kupienia specjalnej nagrywarki kosztującej w granicach 100 zł (co ciekawe tak nagrane płyty można będzie odtworzyć w normalnym napędzie dvd. Nie jest to jednak olbrzymi wydatek w porównaniu z jakością jaką prezentuje.
      • pawlisia23 Re: Na jakim nośniku przechowywać dane? 29.12.12, 00:21
        na tą chwilę mam dodatkowy twardy dysk ale ostatnio się trochę zraziłam bo się popsuł i wydałam sporo pieniędzy aby odzyskać dane, także poszperałam w necie i znalazłam nowy sposób na przechowywanie zdjęć, a mianowicie na płytach mdisc..Są to mocne płyty na które producent daje gwarancje, że odczytać będzie można z nich dane przez 1000 lat..trochę to ściemą pachnie, ale płyty na serio mają inną konstrukcję i ciężko je zarysować..także ja postanowiłam spróbować..inwestycja nie duża więc dlaczego nie(płytka 16 zł + nagrywarka 100)
      • Gość: t Re: Na jakim nośniku przechowywać dane? IP: *.183.197.123.dsl.dynamic.t-mobile.pl 30.12.12, 12:38
        Z dyskami zennętrznymi trzeba uważać. Mojemu znajomemu wyłamała się mała wtyczka USB z dysku podczas ciągłego wpinania i wypinania kabelka. Jeśli ktoś uważa na dysk, używa go parę razy w miesiącu, przechowuje w bezpiecznym miejscu, nie rzuca nim to OK. Jak ktoś co dziennie lata z nim po filmy do kolegów, to prędzej czy później szlag go trafi.

Kupując dysk USB lepiej wybrać osobno obudowę i osobno dysk niż kupować markowy typu Samsung, WDC, Seagate, Verbatim czy coś podobnego. W przypadku awarii elektroniki w obudowy dysków firmowych nie da się otworzyć, no chyba, że zerwiemy gwarancję. Kupując osobno obudowę USB i osobno dysk w przypadku awarii można wymontować bezpieczenie dysk i sprawdzić w innym komputerze czy poszła obudowa czy dysk. Takie rozwiązanie wyjdzie drożej około 30-40 zł, ale moim zdaniej jest pewniejsze.

Kopie warto trzymać na różnych nośnikach jednocześnie, np płyty DVD i dysk USB, karta SD i PenDrive. Można też dane nagrać na dwie płyty DVD ale warto wybrać dwie różne firmy. Może się zdażyć, że jakaś partia nawet markowych płyt jest uszkodzona no i w takim przypadku nic nam nie da kopiowanie nawet i na 100 nośników .

Reasumując każda z metoda ma swoje wady i zalety. Warto chwilę się zastanowić i wybrać coś dla siebie.

Dyski USB - łatwo uszkodzić mechanicznie

Płyty - żywotność 3-5 lat, łatow zarysować, nie lubią wilgoci i promieniowania UV. Najlepiej przechowywać w szufladzie w ciemnym miejscu, nie pożyczać znajomym.

Pamięci FLash (SD, Pendrive itp) małe, więc łatow je zgubić, ograniczona liczba odczytów, niektóre źródłą podają, że z pena można odczytać dane 3000-10 000 razy. Dane na Penie wg producentów po 10 latach mogą "wyparować".

Najważniejsze to poza wykonaniem kopii warto co jakiś czas (chociażby raz na rok) sprawdzić czy dane da się odzyskać z nośnika czy nie

Ja swoje dane trzymam na dwóch laptopach, dodatkowo co jaiś czas zgrywam na dwa różne dysku USB

Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka