Dodaj do ulubionych

Co zrobic, aby litery byly ciemniejsze?

16.03.20, 21:06
Za bardzo rozjasnily mi sie litery na moim stacjonarnym komputerze,
nie wiem w jaki sposob to sie stalo...

Mam Windows 7 i Chrome.
Obserwuj wątek
    • wariant_b Re: Co zrobic, aby litery byly ciemniejsze? 17.03.20, 09:30
      Czy problem dotyczy tylko przeglądarki?
      (tu można skorzystać na przykład z któregoś z dodatków poprawiających kontrast)

Czy w przeglądarce dotyczy tylko konkretnych witryn/stron?
      (tu właściciel mógł zmienić domyślny wygląd strony, ale można użyć własnego arkusza stylów)

Jeśli problem dotyczy "wszystkiego", czy ktoś mógł zmienić ustawienia monitora lub karty graficznej?
      (to trzeba ręcznie "odkręcić" lub poprawić metodą prób i błędów)

Jeśli efekt jest widoczny na zrzucie ekranu do pliku .PNG, to prześlij taki plik.
        • wariant_b Re: Co zrobic, aby litery byly ciemniejsze? 18.03.20, 08:55
          pia.ed napisała:
          > Chetnie... bo to wyglada na najprostsze wyjscie. Pytaie jednak pozostaje: Jak to zrobic?

Ustawienia monitora realizuje się poprzez menu OSD samego monitora.
          Na monitorze powinny być jakieś przyciski do jego wywołania i obsługi.
          Gdzie, jakie i jak wyglądają możliwości regulacji zależy od modelu monitora,
          a tego nie znamy. Możesz poszukać instrukcji dla swojego monitora.

Zmienione ustawienia monitora dotyczą "wszystkiego", czyli systemu i każdego programu.
          Lepiej nie zmieniać ich, jeśli problem dotyczy tylko przeglądarki.

Przypadkowo można wcisnąć przycisk wyboru predefiniowanego trybu wyświetlania,
          więc spróbuj na początek poszukać tego przycisku na monitorze i wciskaj obserwując efekt.
          Jeśli wyświetli się coś innego wystarczy poczekać chwilę, aż menu OSD samo zniknie.

Narozrabiać można również manipulując ustawieniami karty graficznej, ale trudno to zrobić
          przypadkowo, a efekt nie musi być identyczny we wszystkich programach.
          • pia.ed Re: Co zrobic, aby litery byly ciemniejsze? 20.03.20, 17:53
            Problem nie dotyczy przegladarki, bo mam zaistalowane Chrome, Firefox i Internet Exploer
            i wszedzie litery sa zbyt jasne. Nikt tez nie "grzebal" przy moim komputarze, bo jestem sama...

Postaram sie opisac w jakiej sytuacji nastapila niekorzystna zmiana... Bylo to w trakcie pisania maila na poczcie gazety, kiedy nagle przerwalo, a na monitorze, chyba nawet na pierwszej stornie, tam gdzie mozna zobaczyc wszystkie ikonki,
            przez pare sekund pokazala sie kilkucentymetrowa linijka zrobiona z kropek, ktora szybko sie cofala!
            Kiedy wrocilam do pisania, literki byly bardzo rozjasnione!
            Znajoma ktora ma Windows10 probowala mi pomoc wysylajac instrukcje zmiany kontrastu,
            ale to chyba nie to samo, co przyciemnienie literek?

Jestem wdzieczna za okazana mi pomoc, mam tylko jeden problem, a tym jest niezrozumiale dla mnie fachowe slownictwo. Podam typowy przyklad:
            przycisk wyboru predefiniowanego trybu wyświetlania, menu OSD ;)

Pozdrawiam
            Pia

• tapatik Re: Co zrobic, aby litery byly ciemniejsze? 20.03.20, 19:31
              A może po prostu monitor ci się popsuł. Masz możliwość podłączenia na chwilę innego monitora?

Wiesz co, tak przez Internet to my możemy długo gadać. Znajdź jakiegoś lokalnego informatyka, powiedz co się stało, będzie to prę złotych kosztować, ale przynajmniej rozwiążesz problem.
                • pia.ed Re: Co zrobic, aby litery byly ciemniejsze? 22.03.20, 14:55
                  A zdjęcia te co masz zapisane na komputerze to jak wyglądają
                  czy są normalne w kolorach czy są rozjaśnione?

Zdjec nie mam na komputerze ... ale kiedy otworze artykuly z prasy,
                  to wydaje mi sie, ze zdjecia maja wlasciwa barwe.
                  www.skd.se/2020/03/21/coronaviruset-kan-stoppa-jordgubbarna/
                  Normalne kolory maja takze zdjecia z Gazety:
                  www.gazeta.pl/0,0.html
                  • wariant_b Re: Co zrobic, aby litery byly ciemniejsze? 22.03.20, 19:59
                    Doraźnie dla przeglądarki Chrome:
                    Pobierz rozszerzenie: Wysoki kontrast i zainstaluj w przeglądarce Chrome.
                    Ustaw kontrast na "Większy kontrast" i doraźnie powinno pomóc.

W dalszej kolejności:
                    Ustal i podaj jaki masz model monitora i jaką masz kartę graficzną w komputerze.
                    Postaraj się poszukać instrukcji do monitora i sprawdź, jak się go reguluje.
                    Sprawdź, jakie masz sterowniki do karty graficznej i czy masz jakiś program do ustawień grafiki.

Sprawdź np. programem AdwCleaner czy nie przyplątały się jakieś niechciane programy.
                    Sprawdź też w Panelu sterowania, czy masz zainstalowane coś, co może wpływać na wyświetlanie.

Zrób i podeślij zrzut ekranu z rozjaśnionymi literami (na przykład tej strony forum) do porównań.

Może trochę potrwać zanim bez dostępu do twojego komputera ustali się w czym leży problem.
                    • pia.ed Co zrobic, aby litery byly ciemniejsze? 23.03.20, 12:41
                      Domysliles sie, ze jezyk szwedzki mam lepiej opanowany niz polski z tego prostego powodu,
                      ze w Szwecji spedzilam wieksza czesc mojego zycia...
                      Postapilam wg wskazowek i rzeczywiscie wyrazniej widze, tylko ujemnyn skutkiem jest to,
                      ze zdjecia przypominaja klisze z czasow mojego dziecinstwa :D

Serdecznie dziekuje za udzielone rady, ktore sprawdze wkrotce jak dzialaja... Nie pamietam ile lat ma moj komputer i monitor, ale z pewnosci ponad 10 lat... wiec zadnej informacji na ich temat nie potrafie udzielic.
                      a zrzutu nigdy sie nie nauczylam i raczej sie juz nie naucze...

Pozdrawiam

Pia

• wariant_b Re: Co zrobic, aby litery byly ciemniejsze? 23.03.20, 13:46
                        pia.ed napisała:
                        > Postapilam wg wskazowek i rzeczywiscie wyrazniej widze, tylko ujemnyn skutkiem jest to,
                        > ze zdjecia przypominaja klisze z czasow mojego dziecinstwa :D

Coś za coś - ten dodatek faktycznie zwiększa kontrast, więc przyciemnia ciemne i rozjaśnia jasne.
                        Poza tym, wydaje mi się, że zwiększa wagę czcionki i literki wydają się grubsze.
                        Ale w każdej chwili można go wyłączyć z klawiatury lub przestawić na "Normalny" myszką.

> Nie pamietam ile lat ma moj komputer i monitor, ale z pewnosci ponad 10 lat...
                        > wiec zadnej informacji na ich temat nie potrafie udzielic a zrzutu nigdy sie nie nauczylam...

Ile lat by nie miał, jakaś informacja o producencie i modelu powinna się na nim znajdować.
                        Jeśli jednak nie ma, można skorzystać na przykład z programu Monitor Asset Manager
                      • tapatik Re: Co zrobic, aby litery byly ciemniejsze? 23.03.20, 16:52
                        pia.ed napisała:

> .. Nie pamietam ile lat ma moj komputer i monitor, ale z pewnosci ponad 10
                        > lat... wiec zadnej informacji na ich temat nie potrafie udzielic.

Z tyłu monitora powinna być naklejka z nazwą producenta i modelem.

> a zrzutu nigdy sie nie nauczylam i raczej sie juz nie naucze...

Bierzesz mnie pod włos? :-)

Naciskasz klawisz PrtScr:

Tekst linku

Następnie uruchamiasz program Paint, czyli klikasz kółeczko z logiem Windowsa w lewym dolnym rogu, potem klikasz "Wszystkie programy" (jest na samym dole) i wybierasz "Akcesoria" i tam znajdziesz Painta.
                        Po uruchomieniu Painta przytrzymujesz klawisz Ctrl i naciskasz V, powinno ci wkleić zawartość ekranu.
                        Plik zapisujesz a potem wrzucasz tutaj.
                        • pia.ed Co zrobic... Tym razem duzo wiekszy problem! 08.05.20, 21:43
                          Z tyłu monitora powinna być naklejka z nazwą producenta i modelem.
                          Z tylu nie ma zadnej karteczki, ale z przodu widze marke komputera ... COMPAX presario.

> zrzutu nigdy sie nie nauczylam i raczej sie juz nie naucze...
                          Pisze to calkiem powaznie, w 95 % udzielone rady, bez wzgledu na to przez kogo udzielone,
                          nie dzialaja w moim komputerze, choc zawsze podaje, ze mam WINDOWS 7 i przegladarke
                          GOOGLE CHROME. Ostatniej porady jeszcze nie probowalam... wydaje sie jasno wytlumaczona,
                          na moim poziomie... ale dopiero tu weszlam i sprobuje pozniej.

Dzisiaj niespodziewanie przestala dzialac moja niezawodna dotad przegladarka! :(
                          Jest ona dalej w spisie programow, ale nie dziala... Probowalam zalozyc na nowo, ale nic sie nie dzieje
                          kiedy probuje zainstalowac za pomoca Googla Czyzby potrzebowala specjalnego linka do zainstalowania?
                          Przegladarka moze byc w jezyku szwedzkim lub polskim. Prosze o pomoc!

Pia

>
                          > Bierzesz mnie pod włos? :-)
                          >
                          > Naciskasz klawisz PrtScr:
                          >
                          > Tekst
                          > linku

>
                          > Następnie uruchamiasz program Paint, czyli klikasz kółeczko z logiem Windowsa w
                          > lewym dolnym rogu, potem klikasz "Wszystkie programy" (jest na samym dole) i w
                          > ybierasz "Akcesoria" i tam znajdziesz Painta.
                          > Po uruchomieniu Painta przytrzymujesz klawisz Ctrl i naciskasz V, powinno ci wk
                          > leić zawartość ekranu.
                          > Plik zapisujesz a potem wrzucasz tutaj.
                          >
                          • pia.ed Re: Co zrobic... Tym razem duzo wiekszy problem! 08.05.20, 22:04
                            Przepraszam, wyslalo mi sie w trakcie poprawiania i kasowania... ale problem przegladarki pozostaje!

Mam WINDOWS 7 i przegladarke GOOGLE CHROME. Dzisiaj niespodziewanie przestala dzialac,
                            choc ikonka jest dalej w "Spis programow"... Probowalam zalozyc na nowo, ale nic sie nie dzieje
                            kiedy probuje zainstalowac na stronie Googla. Prosze o jakis pomocny link do instalacji, moze byc w jezyku szwedzkim lub polskim.

Pozdrawiam

Pia

• pia.ed Re: Co zrobic... Tym razem duzo wiekszy problem! 09.05.20, 08:49
                                Mam z dawnych czasow zainstalowany Internet Exploer, ale jest bardzo wolny i malo czytelny.
                                Przez wiele lat mialam FIREFOX, z ktorego bylam bardzo zadowolona az do czasu, kiedy
                                zaczal sie psuc, wiec zalozylam CHROME!

tapatik napisał:

Kliknij dwukrotnie na Chrome i je odinstaluj, a następnie ściągnij instalkę Chrome z:
                                > www.google.com/intl/pl_pl/chrome/

> Jakiej przeglądarki teraz używasz?

PS. Oczom wlasnym nie wierze, bo wlasnie z tej instalki 5 razy probowalam sciagac...
                                a teraz udalo sie za pierwszym razem... :D

Tapatik, mam jeszcze mase innych problemow, np. usuniecie nieaktualnych kontaktow ze Skype,
                                czy zmieniajacych sie wielkosci stron na Gazecie, gdzie przy logowaniu mam strone kolosalnego formatu:
                                musze przesuwac myszka, kiedy chce wpisac haslo i jeszcze raz, kiedy chce kliknac w "Zaloguj"...
                                a potem otwiera sie strona mailowa, na ktorej ledwo widze minimalne literki i wlasnie dlatego chcialam je przyczernic, by lepiej bylo widac! Serdecznie dziekuje za pomoc z Chrome!

• wariant_b Re: Co zrobic... Tym razem duzo wiekszy problem! 09.05.20, 10:21
                                  pia.ed napisała:

> Przez wiele lat mialam FIREFOX, z ktorego bylam bardzo zadowolona az do czasu,
                                  > kiedy zaczal sie psuc, wiec zalozylam CHROME!

Już się nie psuje przy aktualizacjach, a uszkodzenia profilu tez raczej się nie zdarzają.
                                  Spokojnie możesz wyciąć pliki po poprzedniej wersji FF i zainstalować go od nowa.

> zmieniajacych sie wielkosci stron na Gazecie, gdzie przy logowaniu mam strone kolosalnego formatu:
                                  > musze przesuwac myszka, kiedy chce wpisac haslo i jeszcze raz, kiedy chce kliknac w "Zaloguj"...
                                  > a potem otwiera sie strona mailowa, na ktorej ledwo widze minimalne literki

Przeglądarki pamiętają ustawienia dla witryn. Widocznie kiedyś musiałaś zmienić powiększenie
                                  strony i dopóki sama go nie skorygujesz lub nie usuniesz ustawień to takie będą.
                                  Przytrzymaj klawisz <CTRL> i naciśnij "+" żeby powiększyć, "-", żeby pomniejszyć albo "0", żeby
                                  przywrócić normalną skalę strony.
                                  To samo można uzyskać kręcąc kółkiem myszy przy wciśniętym klawiszu <CTRL>
                                  • pia.ed Co zrobic... Tym razem wiekszy problem 09.05.20, 17:31
                                    wariant_b napisał:

Przeglądarki pamiętają ustawienia dla witryn....
                                    > Przytrzymaj klawisz <CTRL> i naciśnij (...) "0",
                                    żeby przywrócić normalną skalę strony.

Szczesliwie udalo mi sie zainstalowac CHROME i przywrócić normalną skalę strony, a wlasciwie dwoch stron.
                                    Natomiast jesli chodzi o porade od tapatik dotyczaca zrzutu, to znalazlam klawisz Print Screen(!), Paint, przytrzymalam "Ctrl+V", zobaczylam zawartosc ekranu, ale zadnego pliku do zapisania nie widze!

Naciskasz klawisz PrtScr
                                    Następnie uruchamiasz program Paint, czyli klikasz kółeczko z logiem Windowsa w lewym dolnym rogu, potem klikasz "Wszystkie programy" i wybierasz "Akcesoria" i tam znajdziesz Painta.
                                    Po uruchomieniu Painta przytrzymujesz klawisz Ctrl i naciskasz V, powinno ci wkleić zawartość ekranu.
                                    Plik zapisujesz a potem wrzucasz tutaj.

• wariant_b Re: Co zrobic... Tym razem wiekszy problem 09.05.20, 18:21
                                      pia.ed napisała:
                                      > ... zobaczylam zawartosc ekranu, ale zadnego pliku do zapisania nie widze!

Bo dopiero musisz go utworzyć.
                                      Ważne, że po wklejeniu pokazało się to co trzeba, czyli zrzut ekranu Windows.
                                      W menu Painta znajdziesz pozycję "Zapisz", wybierzesz. Ustawisz, w jakiej kartotece
                                      plik ma zostać utworzony, nadasz mu nazwę, zapiszesz i plik będzie.
                                      • pia.ed Re: Co zrobic... Tym razem wiekszy problem 09.05.20, 22:56
                                        wariant_b napisał:
                                        .
                                        > W menu Painta znajdziesz pozycję "Zapisz", wybierzesz. Ustawisz,
                                        > w jakiej kartotece plik ma zostać utworzony, nadasz mu nazwę,
                                        > zapiszesz i plik będzie.

To Paint ma menu? ;) Paint nie jest mi obcy, ogladalam te strone poprzednio
                                        i duzo o niej slyszlam, wiec sprobuje poszukac, ew. przy pomocy kolezanek
                                        ktore tej strony uzywaja i robia zrzuty ekranu. Na razie bardzo dziekuje za pomoc!
                                          • pia.ed Re: Co zrobic... Tym razem wiekszy problem 15.05.20, 00:01
                                            tapatik napisał:

> Tak, ma, ale jeśli wkleisz do niego obrazek i spróbujesz zamknąć,
                                            to będzie sugerował zapisanie go.

Niestety zadnego menu w Paint nie znalazlam - potwierdzilo sie, ze nic mi sie nie udaje,
                                            wiec rezygnuje z dalszych prob.

• tapatik Re: Co zrobic... Tym razem wiekszy problem 15.05.20, 19:35
                                              Tu, gdzie masz czerwoną strzałkę jest ikona dyskietki. Jak ją klikniesz, to zapiszesz plik na dysku.
                                              Natomiast jak klikniesz w miejscu wskazanym przez żółtą strzałkę, rozwinie ci się menu.

Poza tym radziłem też:
                                              - nacisnąć PrntScr
                                              - otworzyć Paint
                                              - nacisnąć Ctrl-V (prztrzymujesz klawisz Ctrl i naciskasz V)
                                              - zamknąć Painta krzyżykiem, i w tym momencie Paint powinien się poskarżyć, że ma niezapisany plik, wybierasz nazwę pliku i zapisujesz plik na dysku.
                                              • wariant_b Re: Co zrobic... Tym razem wiekszy problem 15.05.20, 21:19
                                                tapatik napisał:

> Tu, gdzie masz czerwoną strzałkę jest ikona dyskietki. Jak ją klikniesz, to zapiszesz plik na dysku.

Obawiam się, że będzie mały kłopot, bo pia uważa, że Paint to strona internetowa
                                                ( Paint nie jest mi obcy, ogladalam te strone poprzednio i duzo o niej slyszlam... )
                                                i nie wiemy, na jakiego Painta trafiła w Internecie zamiast uruchomić lokalny program.
                                                Przypuszczam, że na ten.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka