Dodaj do ulubionych

nie działa myszka ani touchpad

02.06.20, 07:29
laptop Toshiba, Win7, co robić? jestem całkowitym laikiem komputerowym
znalazłam mysz w panelu sterowania, wyświetla sie komunikat: nie mozna połączyć się ze sterownikiem
urządzenia wskazującego synaptics.........
Obserwuj wątek
    • wariant_b Re: nie działa myszka ani touchpad 02.06.20, 15:03
      awi.ka napisała:

> ... nie mozna połączyć się ze sterownikiem urządzenia wskazującego synaptics.........

Urządzenie wskazujące firmy Synaptics to właśnie ten nie działający touchpad.
      Przy odrobinie szczęścia powinno wystarczyć pobranie sterowników touchpada
      dla twojego modelu laptopa ze strony Toshiby, odinstalowanie w panelu sterowania
      całego oprogramowania, które zostało wydane przez Synaptics, usunięcie
      w menedżerze urządzeń sterowników touchpada i ew.myszki, restart systemu
      i ewentualne zainstalowanie pobranego od Toshiby oprogramowania.

Kłopot w tym, że jak na razie nie widać racjonalnych powodów, dla których
      miałyby nie działać zarówno touchpad jak i myszka. Być może warto więc
      poprosić o pomoc kogoś lepiej zorientowanego w tematyce komputerowej.
      Należałoby uruchomić laptop z pendrive'a lub krążka z Windows PE lub linuxem
      i sprawdzenie, czy mysz i touchpad działają poprawnie. Warto przy okazji
      zdiagnozować dysk i obejrzeć dzienniki zdarzeń systemu. No i przypomnieć
      sobie, czy awarii nie poprzedziły jakieś zmiany w systemie - instalacja nowego
      lub aktualizacje istniejącego oprogramowania, zresetowanie lub zawieszenie systemu, etc.
      • awi.ka Re: nie działa myszka ani touchpad 02.06.20, 21:30
        strasznie trudne to wszystko jest do zrobienia dla laika, w dodatku bez myszki , samymi klawiszami. przez moment, po odinstalowaniu sterownika touchpod działał, ale niedługo się cieszyłam - jak włączyłam laptopa za jakiś czas , to znowu nic. chciałam odinstalować mysz , ale jak wchodzę w menadzera urządzeń - mysz -prawy przycisk -właściwości , to nic tam nie ma . chyba serwis nieodzowny, dzięki
        • wariant_b Re: nie działa myszka ani touchpad 02.06.20, 22:55
          awi.ka napisała:

> strasznie trudne to wszystko jest do zrobienia dla laika, w dodatku bez myszki,
          > samymi klawiszami. przez moment, po odinstalowaniu sterownika touchpod
          > działał, ale niedługo się cieszyłam...

Dlatego przydałby się ktoś do pomocy. Touchpad być może nie potrzebuje
          żadnych dodatkowych sterowników i działa w systemie jako mysz.
          W menedżerze urządzeń powinnaś mieć wtedy wykazane dwie myszki,
          a masz tylko jedną. Spróbuj odłączyć mysz i sprawdzić, czy urządzenie
          zniknęło z menedżera urządzeń, a potem podłączyć ją do innego portu
          i sprawdź, czy została wykryta i pokazana w menedżerze.

Zobacz w panelu sterowania, jakie programy były instalowane ostatnio
          - może jakiś program przejmuje obsługę myszy, bo to również może
          być przyczyną problemu. Ale ktoś z doświadczeniem w obsłudze komputera
          bardzo by się na miejscu przydał zanim zdecydujesz się na serwis.
          • awi.ka Re: nie działa myszka ani touchpad 03.06.20, 07:23
            jeden port mi tylko działa , drugi się właśnie zepsuł :) nic nie instalowałam, chyba że samo się coś zainstalowało... wcześniej były sygnały - touchpad raz dział, raz nie , a myszka też się rozłączała...
            fakt, mogłam wziąć laptopa do pracy i jakiemuś chłopakowi podsunąć ...
            • awi.ka Re: nie działa myszka ani touchpad 04.06.20, 07:19
              bawię się dalej, może czegoś się nauczę :) po pierwsze włączyłam narzędzie do rozwiązywania problemów windows7 - napisało mi , że usługa windows update nie może wyszukać aktualizacji, bo nie jest uruchomiona.
              po drugie weszłam w tryb awaryjny, włączyłam napraw , przywrócenie ustawień do dnia jakiegoś tam, napisał mi ,że jest problem ze sterownikiem Teredo Tunneling Pseudo-Interface............
              • wariant_b Re: nie działa myszka ani touchpad 04.06.20, 12:12
                awi.ka napisała:

> usługa windows update nie może wyszukać aktualizacji, bo nie jest uruchomiona.

Jest to dość powszechny problem - bo po pierwsze, od 14 stycznia nie ma już regularnych
                aktualizacji zabezpieczeń dla Windows 7 i (jeśli ktoś używał) dla antywirusa Microsoftu,
                więc wiele osób wyłączyło świadomie usługę Windows Update. A po drugie - jakiś czas
                temu pojawiały się błędy w obsłudze aktualizacji i na wielu komputerach wyłączyła się
                ona sama, a aktualizacje nie są pobierane od dawna. Warto sprawdzić jakie aktualizacje
                mamy zainstalowane na komputerze. Jeśliby faktycznie brakowało aktualizacji od
                dłuższego czasu lepiej uzupełnić je za pomocą WSUSoffline 11.9.1 ESR niż przez
                aktualizacje Microsoftu i całkowicie wyłączyć aktualizacje automatyczne.

> jest problem ze sterownikiem Teredo Tunneling Pseudo-Interface............

Też powszechna zjawisko. Protokół Teredo miał służyć w początkach sieci IPv6
                do tunelowania przy wykorzystaniu powszechnie używanego IPv4. Ale zmieniło się
                to o tyle, że wszystkie nowe urządzenia posiadają już obsługę IPv6 więc tunelowanie
                nie jest potrzebne, a w niektórych państwach, w tym w Polsce, nie zdecydowano się
                na powszechną wymianę protokołu, więc IPv4 rządzi nadal i IPv6 zwykle jest zbędny.
                Ja był na twoim miejscu usunął urządzenie i wyłączył IPv6 - szkody z tego nie będzie.
                W mojej praktyce wychodziło na to, że zupełnie zbędny interface Teredo był włączany
                przy instalacji oprogramowania antywirusowego, które, co oczywiste, koniecznie
                chciało śledzić, co przesyłane jest w sieci, a zwłaszcza podsłuchiwać połączenia
                szyfrowane, co również niegdyś generowało sporo błędów związanych z certyfikacją.

Natomiast w kwestii myszki, analogiczne do twoich objawy występowały przy stosowaniu
                upperfiltrów do przejęcia kontroli nad urządzeniem, (co na przykład działo się przy korzystaniu
                z maszyny wirtualnej VMware) w razie wyłączenia/restartu komputera bez zamknięcia systemu.
                Dlatego pytałem, czy nie były instalowane lub aktualizowane jakieś programy, które mogą głębiej
                ingerować w system operacyjny. Na razie problem raczej wygląda na sprzętowy niż programowy.

• wariant_b Re: nie działa myszka ani touchpad 04.06.20, 17:58
                    awi.ka napisała:

> wiesz ile ja z tego rozumiem?:))))))))))))

Jako brydżystka zapewne więcej, niż się do tego przyznajesz ;-?)

W każdym razie problem jest dość zagadkowy, choć zapewne może to być
                    przypadkowa równoczesna awaria touchpada i myszki (lub USB).
                    Aktualizacjami i teredo na razie nie musisz się szczególnie przejmować,
                    ale jakieś sprawne urządzenie wskazujące musisz mieć, bo idzie zwariować
                    obsługując Windows za pomocą samej klawiatury.
                    • awi.ka Re: nie działa myszka ani touchpad 05.06.20, 20:16
                      nie no, zasadniczo rozumiem całkiem sporo, ale akurat nie w tej dziedzinie:)
                      weszłam w tryb awaryjny ( F8) - ostatnia dobra konfiguracja i eureka: touchpad zaczął działać :) niestety, myszka dalej martwa, mimo zainstalowania sterowników dla mojego laptopa...
                      • wariant_b Re: nie działa myszka ani touchpad 05.06.20, 23:25
                        awi.ka napisała:

> nie no, zasadniczo rozumiem całkiem sporo, ale akurat nie w tej dziedzinie:)

Ta dziedzina też nie jest taka trudna, bo sprzęt mocno się ujednolicił.

> weszłam w tryb awaryjny ( F8) - ostatnia dobra konfiguracja i eureka: touchpad
                        > zaczął działać :)

To dobrze i źle zarazem. Dobrze, bo działa, źle - bo ostatnia dobra konfiguracja
                        w zasadzie nie powinna niczego naprawić, gdyż nie było ostatnio zmian w systemie.
                        Touchpad, jak pisałaś, miewał wcześniej swoje humory, więc też nie ma gwarancji,
                        że poprawa będzie na dłużej.

> niestety, myszka dalej martwa, mimo zainstalowania sterowników dla mojego laptopa...

Z myszką sprawa wyglądała jak dla mnie od początku dziwnie, bo chyba to jej nie widział
                        menedżer urządzeń. Nie wiem, co to za myszka, ale domyślam się, że raczej nietypowa,
                        bo normalna mysz z ogonkiem nie wymaga dodatkowych sterowników. Skoro mamy
                        Windows 7, to być może touchpad pokazywany jest jako mysz PS/2, bo kiedyś było
                        to częste podłączenie gładzika. Zajrzyj jeszcze raz do menedżera urządzeń i spróbuj
                        ustalić, które urządzenie pokazuje. Sprawdź też, czy mysz w panelu sterowania działa.
                        No i sprawdź porty USB choćby pendrive'm, a jeśli jest OK, spróbuj z inną myszką.
                          • wariant_b Re: nie działa myszka ani touchpad 07.06.20, 19:19
                            awi.ka napisała:

> Port USB nie działa, pendrive nie widzi. A Z tym PS2 to faktycznie bylo

Mam nadzieję, że twoje palce są bardziej kompatybilne z gładzikiem niż moje.
                            Teoretycznie istnieją jeszcze myszki BT, a zapewne laptop obsługuje bluetooth,
                            ale to dość egzotyczny sprzęt i potrzeba myszka jak do tabletu (bez transmitera USB).

Kroi się więc na wizytę w serwisie, bo zdaje się drugie USB nie działało już wcześniej.

Wcześniej warto by potwierdzić, że uszkodzenie jest czysto sprzętowe (zapewne jest)
                            czyli uruchomić system Windows PE lub linuxa live z krążka, bo chyba masz napęd
                            optyczny, skoro laptop z dobrych czasów Windows 7. Gdyby przypadkiem okazało się,
                            że USB działa, jest szansa, że np. program USBdeview mógłby pomóc odblokować port.
                            Albo wręcz przeinstalować system, bo licho wie, czy jeszcze coś w nim nie szwankuje.
                            • awi.ka Re: nie działa myszka ani touchpad 07.06.20, 20:00
                              "czyli uruchomić system Windows PE lub linuxa z krążka " taaaaaaaaaaa, na pewno wiem o co chodzi:)))))) znalazłam coś takiego i próbowałam odblokować port:
                              support.microsoft.com/pl-pl/help/817900/usb-port-may-stop-working-after-you-remove-or-insert-a-usb-device ale nie pomogło
                              w brydża da się grać , chociaż zdarzyło mi sie zamiast 4s wcisnać pas, ale cóż.... trening czyni mistrza:) z czasem nabiorę wprawy
                              • wariant_b Re: nie działa myszka ani touchpad 07.06.20, 23:45
                                awi.ka napisała:

> "czyli uruchomić system Windows PE lub linuxa z krążka "
                                > taaaaaaaaaaa, na pewno wiem o co chodzi:))))))

Możesz nie wiedzieć, ale każdy kto naprawia system lub odzyskuje dane będzie wiedział.

Generalnie chodzi o to, żeby uruchomić komputer za pomocą innego systemu operacyjnego,
                                niż jest na nim zainstalowany i żeby to co uruchamiamy miało jak najwięcej narzędzi
                                diagnostycznych i naprawczych. A ponieważ na dysku mamy już system operacyjny,
                                więc drugiego systemu zwykle nie da się na nim już zainstalować. Windows PE jest
                                bezinstalacyjną wersją, która nie korzysta z dysku, a jedynie z pamięci operacyjnej.
                                Linuxy zwykle dostarczane są w formie live - krążka DVD z którego można uruchomić
                                i używać system bez jego instalacji (a tą wykonać, jeśli linux nam się spodoba).
                                Korzystając z takiego systemu diagnostyczno-naprawczego nie uszkodzimy systemu
                                zainstalowanego na komputerze, ale mamy pełny dostęp do zapisanych danych.

> w brydża da się grać , chociaż zdarzyło mi sie zamiast 4s wcisnać pas, ale cóż.
                                > ... trening czyni mistrza:) z czasem nabiorę wprawy

Powodzenia, na pewno następnym razem uda ci się wylicytować te 4♠, a może i 7BA.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka