Dodaj do ulubionych

Nie mogę zainstalować WIndows 11

09.12.21, 03:13
Mam ogromny problem z instalacją Windows 11. Tzn. automatycznie mi chciał lapek zainstalować ale się nie dało. I od dwóch tygodniu jadę na trybie awaryjnym (10) bo inaczej uruchomić się nie da. Doszłam judo wniosku, że problemem jest TPM. I odkryłam w HP info jak to uaktywnić. Tam jest napisane tak:
How to unable TPM on my computer.
Turn on the computer and press F10 to start to the BIOS setup menu.
On the Security tab check whether TPM device status is hidden
Toggle the TPM Device status to Avaiable.

I teraz problem polega na tym, ze jak wchodzę w zakładkę Security w BIOS to tam są tylko dwie opcje ustaw hasło (Administrator Password i Power Password). I nic więcej. Nie ma żadnego info o TPM.

Co robię nie tak?
Obserwuj wątek
    • wariant_b Re: Nie mogę zainstalować WIndows 11 09.12.21, 13:05
      andzelika2000 napisała:

> Co robię nie tak?

Przedstawiając problem z upgradem do Windows 11 nie podajesz modelu komputera.

Skoro Microsoft proponował aktualizację do Windows 11 sprzęt spełnia wymagania
      do instalacji tego systemu, a przyczyna niepowodzenia może być zupełnie inna.
      Funkcjonalność TPM 2.0 zapewniają same procesory, zresztą wymóg posiadania
      modułu TPM 2.0 od kilku lat obowiązywał również dostawców OEM dla Windows 10.

BIOS w komputerach dla klientów indywidualnych często nie jest zgodny ze standardem
      producenta OEM, więc nie wszystkie opcje muszą być zgodne z opisanym wzorcem
      i w tym przypadku być może nie istnieje możliwość wyłączenia TPM.

Praktycznie aktualizowane są komputery z procesorem Intela od 8-mej generacji
      i AMD poczynając od drugiej generacji Ryzenów. Generalnie Microsoft dążył do
      wyeliminowania starszego sprzętu i radykalnego ograniczenia bazy sprzętowej.

Sugestia jest inna - jeśli istnieje taka możliwość zgraj wszystkie swoje dane na dysk
      zewnętrzny lub pendrive'a, kup lub zorganizuj pusty pendrive 8GB lub większy,
      pobierz od Microsoftu narzędzie do generowania nośników instalacyjnych
      i zainstaluj na czysto Windows 11 (lub jeszcze lepiej Windows 10).
      Jeśli nie - spróbuj przywrócić, o ile to możliwe, poprzednią wersję systemu.
      • andzelika2000 Re: Nie mogę zainstalować WIndows 11 10.12.21, 02:46

>>>Przedstawiając problem z upgradem do Windows 11 nie podajesz modelu komputera.

Sorry. Mój błąd. W ferworze zapomniałam

HP 250 G3 Notebook PC
        (Płyta gł. 2213)

Wiem, że możńa zgrać wszystko i postawić od zera Windows 11. Ale wolałabym tego nie robić - (400 GB nie będę zgrywać).
        Wolałabym, żeby sam płynnie przeszedł tak jak z wcześniejszych wersji.
            • wariant_b Re: Nie mogę zainstalować WIndows 11 10.12.21, 12:26
              Będą same niedobre wiadomości:

- tego laptopa nie ma na wykazach upgrade'u do Windows 11 ani u MS ani u HP,
              a procesor i grafika nie są supportowane przez Intela w Windows 11
              inaczej mówiąc - nie wiadomo dlaczego pojawiła się propozycja upgrade'u
              i czy nowsza wersja Windows 11 będzie działać bezproblemowo.
              Raczej pozostałbym przy Windows 10, choć zapewne optymalny był Windows 7.

- w specyfikacjach popularnych modeli HP 250 G3 nie znalazłem dysków SSD,
              więc jeśli masz jeszcze dysk magnetyczny sugeruję wymienić go przy okazji na SSD.
              Wtedy dokupisz sobie obudowę na dysk zewnętrzny dla dotychczasowego dysku.

- być może komunikaty przy próbie uruchomienia lub wpisy w dzienniku zdarzeń
              dadzą jakąś sugestię, co powoduje problem z uruchomieniem w trybie normalnym.
              Sprawdź jeszcze tryb awaryjny z siecią. Jeśli zainstalowane było oprogramowanie
              antywirusowe lub inne głęboko ingerujące w system spróbuj się go pozbyć.

- system można próbować naprawić narzędziami typu MSDaRT lub Hiren's BootCD,
              niemniej wszelkie próby niosą pewne ryzyko utraty danych - warto wcześniej
              zrobić kopię dysku, a sam dysk zdiagnozować.

- dobrze byłoby spróbować znaleźć kogoś do pomocy na miejscu ew. poprzez
              program do zdalnej obsługi lub przynajmniej telefon - pomoc poprzez forum
              jest strasznie czasochłonna i mocno ryzykowna.
                • wariant_b Re: Nie mogę zainstalować WIndows 11 11.12.21, 21:34
                  andzelika2000 napisała:

> NO to żeś mnie zmartwił.

Nie tak bardzo:
                  - rokowania odzyskania systemu na komputerze, który można uruchomić w trybie
                  awaryjnym generalnie są DOBRE. Potrzeba tylko trochę doświadczenia.
                  - niemniej czysta instalacja systemu, zainstalowanie wymaganego oprogramowania
                  i przeniesienie danych z poprzedniego systemu to najszybszy i najmniej ryzykowny
                  sposób naprawy systemu Windows 10 na typowym sprzęcie.
                  - jeśli komputer nie posiada dysku elektronicznego a jedynie magnetyczny,
                  to wymiana jest konieczna dla podniesienia komfortu pracy. Podobnie z rozbudową
                  pamięci, jeśli jej wykorzystanie przy typowych pracach przekracza 60%.

> Możesz podać linki gdzie są wykazy komputerów które można upgradować do Windows 11

Oczywiście:
                  support.hp.com/pl-pl/document/ish_4425393-4342359-16
                  > I dziękuję za dotychczasową pomoc, w punktach, rzetelnie - mimo, że same złe wiadomości.

Wiadomości takie złe nie są, a jedynie możliwość pomocy zdalnej ograniczona.
                  Fizycznie laptopowi nic się nie stało. Poradzisz sobie. Tylko wstrzymaj się z 11-tką.
      • buldog2 Re: Nie mogę zainstalować WIndows 11 12.01.22, 23:56
        Po zmianie Vivaldi na Operę okazało się, że mój laptop na akumulatorze wytrzymuje ok. 9 godzin, co mnie zaskoczyło, uznałem że mi to wystarcza (wszystko inne wystarcza też, ekran jest nadspodziewanie dobry, znajomi myśleli że to amoled) i postanowiłem odłożyć wymianę do czasu pojawienia się Ryzena w Thinkpadach czy w LG Gram.
        Pytanie: czy warto instalować W11?
        • wariant_b Re: Nie mogę zainstalować WIndows 11 14.01.22, 00:14
          buldog2 napisał:

> ... odłożyć wymianę do czasu pojawienia się Ryzena w Thinkpadach czy w LG Gram.

Może to potrwać dłużej, bo procesory Alder Lake zrobiły spory skok jakościowy, a platforma
          Evo wydaje się dopracowana, więc trudno przewidzieć wynik starcia z Rembrandtami AMD.

> Pytanie: czy warto instalować W11?

Według mnie jeszcze za wcześnie na wymianę systemu bez zmiany sprzętu.
          Windows 11 mam na wirtualce, ale piorunującego wrażenia nie robi.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka