Dodaj do ulubionych

Ile zapłaciłbys za oryg. system operacyjny??

IP: *.crowley.pl 25.01.07, 14:58
proponuje mala ankiete. po przeczytaniu artykułu:
vista.dobreprogramy.pl/index.php?dz=15&n=5735 stwierdzam, że ceny systemu
operacyjnego Vista (dotyczy też XP) są za wysokie i powoduje to dodatkową
skalę piractwa.

Biorac pod uwage, ze (jak kiedys slyszalem) marża na office wynosi ok 98%,
firma microsoft spi na gotowce, a paru top-menedżerów z MS regularnie
znajduje się w rankingu najbogatszych ludzi globu (w pierwszej 20-stce - ilu
jest poniżej nie wiem) myślę, ze ceny systemu operacyjnego moglby byc nizsze.

Proponuję ankietę. Pytanie brzmi:
Ile byłbyś skłonny zapłacić za system operacyjny, tak aby zrezygnować z
obecnie używanej wersji pirackiej?

Zakładam,że to pytanie ma sens tylko w przypadku osób, które obecnie mają
pirata => czyli 80% osób, które czytają ten wątek :)

Argumanty dla MS za obniżeniem ceny systemu operacyjnego:
- mają już i tak pełno kasy i stac ich na to:)
- efekt skali - więcej osób kupi ich produkt (lepiej i fajniej mieć
oryginał) i w związku z tym ich przychód oraz zysk będzie większy,
- zwiększą udział w rynku i wyelminują konkurencję, lub utrudnią im
dodatkowo życie - jeśli system będzie tańszy to nie będzie potrzeby myśleć o
Linuxie, itp. Obecnie Windows jest na ok 90% komputerach na świecie. Połowa
tych kopii jest nielegalna. Obniżając ceny spoodują, że oryginalny system
będzie na 50% komputerów na świecie, a udział konkurencji mocno spadnie -
tylko do zastosowań czysto profesjonalnych. Oczywiście te dane to moje
przypuszczenia :)

ja proponuję cenę nie wyższą niż 400 zł brutto (za wersję BOX, Vista Premium)
dla użytkowników domowych i 700-1000 zł brutto dla przedsiębiorstw.
Obserwuj wątek
    • Gość: Salmon Re: Ile zapłaciłbys za oryg. system operacyjny?? IP: *.crowley.pl 25.01.07, 15:08
      Forumowicz Krzysztoffs podał dobre rozwiązanie cenowe w przypadku wersji OEM:
      "Wg mnie najlepiej dostosowanym do polskiego rynku rozwiazaniem, byloby
      sprzedawanie OEM w cenie ok 100 zl, z tym, ze podobnie jak
      antywirusy - po 12 miesiacach wygasalyby jakiekolwiek bezplatne aktualizacje. A
      jesli ktos chce aktualizowac - abonament na
      nastepny rok. Pozwoliloby to zgrac terminy wymian sprzetowych z terminami
      przedluzenia licencji na aktualizacje, lub zamiast tego
      zakupienia nowego OEM.
      Jesli ktos nie chce aktualizowac - korzysta dalej z legalnego systemu, ale
      pozbawionego nowych poprawek."

przypomnę - wersja OEM cechuje się tym, że można ja zainstalować tylko na
      jednym komputerze. Jesli padnie nam np. płyt główna to na dzień dziejszy jest
      tak, że trzeba kupić program od nowa. Wersję BOX można sobie dowolnie dużo razy
      kasować i instalować pod warunkiem,że w jednym czasie jest ona zainstalowana
      tylko na jednym komputerze.
    • Gość: ja Re: Ile zapłaciłbys za oryg. system operacyjny?? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.01.07, 15:29
      > Linuxie, itp. Obecnie Windows jest na ok 90% komputerach na świecie. Połowa
      > tych kopii jest nielegalna. Obniżając ceny spoodują, że oryginalny system
      > będzie na 50% komputerów na świecie, a udział konkurencji mocno spadnie -
      > tylko do zastosowań czysto profesjonalnych. Oczywiście te dane to moje
      > przypuszczenia :)
      >

Bzdury piszesz!
      Teraz oryginalna jest połowa z 90% czyli 45% komputerów na świecie ma legalnego
      Windowsa.
      Po obniżeniu ceny legalne będzie 50%.
      Czyli sprzedaż wzrośnie o 11%.
      Czyli jak znam matematykę by zarobić na tym interesie mogą cenę obniżyć co
      najwyżej o 10%.

Wracając do Twojego pytania. Ile za Windows?
      Po pierwsze nie powinna istnieć wersja OEM.
      Windows powinien być kupowany na czas, czyli licencja powinna być na rok.
      Żyłby wtedy tak długo jak długo byliby chętni do podtrzymywania jego życia.
      Bo obecnie to jak loteria, jak zepsuje się mobo po gwarancji(a komputery maja
      zwykle tylko 2 lub 3 letnią gwarancję, a Windows "żyje" 7 lat) to nie dość, że
      trzeba kupić nową mobo to jeszcze nowego Windowsa, a wtedy trzeba się zastanowić
      czy nie bardziej opłaca się kupić nowy komputer.
      Wszystko zrobione pod dyktando producentów sprzetu.
      Dodatkowa zaleta Windowsa na rok to to, że wydać jednorazowo 320zł to dla Polaka
      sporo (dla Amerykanina, Irlandczyka już nie), a gdyby kosztował 99zł "na rok" to
      byłoby to do przeżycia, a sądzę, że wpływy byłyby podobne lub nawet większe.
      • Gość: Salmon Re: Ile zapłaciłbys za oryg. system operacyjny?? IP: *.crowley.pl 25.01.07, 15:38
        > Bzdury piszesz!
        > Teraz oryginalna jest połowa z 90% czyli 45% komputerów na świecie ma
        legalnego
        > Windowsa.
        > Po obniżeniu ceny legalne będzie 50%.
        > Czyli sprzedaż wzrośnie o 11%.
        > Czyli jak znam matematykę by zarobić na tym interesie mogą cenę obniżyć co
        > najwyżej o 10%.

hehe, w odróżnieniu od ciebie ja napisałem, że podane wielkości to moje
        przypuszczania. A ty skad wiesz, ze jesli ceny systemu spadna to udzial
        legalnego windowsa wzrosnie z 45% do 50%? hehe.
        Wniosek jest taki, ze podawanie przez Ciebie dane to tez przypuszczenia, tyle
        że tym razem twoje.

Tyle, że ja uwazam, że moje sa bliższe stanu faktycznego :)

Jesli w swiadomości zwykłych użytkowników komputera będzie informacja, że
        wszelkie uaktualnienia, Service Packi itp sa bardzo ważne, a dodatkowo cena
        oprogramowania spadnie to ludzie - ośmielę sie stwierdzieć - masowo zaczną
        kupować oryginalne oprogamowanie. Popatrz co się dzieje już dziś w miastach, w
        których idzie fama, że policja chodzi po domach i zabiera kompy z nielegalnym
        Windowsem - brakuje go w sklepach :)
      • Gość: ja Re: Ile zapłaciłbys za oryg. system operacyjny?? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.01.07, 15:48
        Aha, obecny system licencjonowania jest zachętą do piracenia dla biednych.
        Jak ktoś jest bogaty i kupuje sprzęt za 2-4 tys. zł to te 320 na Windows wygrzebie.
        Jak jest średnio zarabiający to kupuje na raty i tak boleśnie tych 320zł nie
        odczuje, bo się na ileś rat to rozłoży.
        Ale jak ktoś ma starszy komputer, taki za 200zł to ma do wyboru;
        - kupić OEM za 320zł (a sprzęt już bez gwarancji!)
        - kupić BOX za ok. 800-1000zł (do sprzętu za 200zł??)
        - zainstalować linuksa
        Ja do drugiego komputera który złożyłem ze starych części komputerowych(wartości
        właśnie ok.200zł, 2 lata temu gdy go składałem, dziś 50zł) bo był mi potrzebny
        tylko do korzystania z internetu dla drugiej osoby w domu wybrałem to trzecie
        rozwiązanie (linuks).
        Ale gdybym potrzebował na nim mieć Windowsa to chyba musiałbym się zdecydować na
        "pirata" (komputer złożyłem na bazie starego serwera, ma on 2 procesory więc
        wersja Home ich nie obsłuży, zostaje tylko XPPro 2x droższy w wersji OEM, czyli
        ok.600zł lub Win2000 który właśnie wtedy jakoś przestał być wspierany, o ile XP
        poszedł by na maszynie z 2 procesorami po 400MHz i 192MB RAMu - linuks na tym śmiga)
    • Gość: Bodzio Re: Ile zapłaciłbys za oryg. system operacyjny?? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.01.07, 16:28
      Gość portalu: Salmon napisał(a):

> a paru top-menedżerów z MS regularnie
      > znajduje się w rankingu najbogatszych ludzi globu (w pierwszej 20-stce - ilu
      > jest poniżej nie wiem)

BZDURY !!! :(

Oprócz Billa Gatesa na liście najbogatszych 300 ludzi na świecie nie ma ŻADNEGO
      (!!!) z Microsoftu. :)

Jak nie wiesz takich prostych rzeczy to i o innych też nie masz zielonego
      pojęcia. :)

• beretelwi Re: Ile zapłaciłbys za oryg. system operacyjny?? 25.01.07, 18:17
      Cyt: Ile zapłaciłbys za oryg. system operacyjny??
      jakies 6 lat temu kupilem pisemko Chip Extra za jakies nie pamietam dokladnie
      30,- zl. Ot tak sobie. Zainstalowalem Mandrake ktory byl na dolaczonych do tego
      pisma plytach. Zainstalowalem, spodobal mi sie. Potem pare dni wscieklego
      przegladania forow linuksowych. Wyszedlem na prosta. Nie wroce do windows.
      (niewiele jest programow, z ktorych MUSZE korzystac w windows). Tak wiec zaplace
      za system operacyjny kupujac pisemko z plytkami z linuksem albo sciagne sobie go
      z serwerow FTP albo tez z torrenta. Ile to wyniesie jesli o chodzi o koszty to
      dokladnie nie wiem..... Na pewno mniej niz za windows ze sklepu.
      Pozdrawiam
      • Gość: bodo Re: Ile zapłaciłbys za oryg. system operacyjny?? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 25.01.07, 20:20
        "A Linux to jeszcze ciągle system dla pasjonatów."

tak i nie. coraz mniej "dla pasjonatów". Mandriva jest systemem bardzo prostym, dla niewymagających idealnym; praca w Mandrivie to - w ostatnim
        okresie - naprawdę przyjemność.

natomiast piszę, że dla "niewymagających", bo dużo programów pisanych jest tylko pod windows i nie da sie ich zastąpić (np. edukacyjne, językowe, rózne encyklopedie itp.) - gdy producenci przekonają się, że wersje pod Linuxa też mogłyby zwiększyc zyski - wtedy będzie idealnie.
        • Gość: K4 Re: Ile zapłaciłbys za oryg. system operacyjny?? IP: *.acn.waw.pl 25.01.07, 23:47
          > tak i nie. coraz mniej "dla pasjonatów". Mandriva jest systemem bardzo
          > prostym, dla niewymagających idealnym; praca w Mandrivie to - w ostatnim
          > okresie - naprawdę przyjemność.

Popelniasz klasyczny wrecz blad ludzi namawiajacych na linuxa. Sugerujesz, ze
          ludzie pracuja w systemie operacyjnym. Otoz ludzie pracuja w programach
          pracujacych pod jakims tam systemem. To programy sa wazne a nie system.

> natomiast piszę, że dla "niewymagających", bo dużo programów pisanych jest
          > tylko pod windows i nie da sie ich zastąpić (np. edukacyjne, językowe, rózne
          > encyklopedie itp.) - gdy producenci przekonają się, że wersje pod Linuxa też
          > mogłyby zwiększyc zyski - wtedy będzie idealnie.

Nie bedzie poki linux nie bedzie jakos "usystematyzowany" ... wbrew pozorom ta
          mnogosc dyskrybucji i rozwiazan jest przeszkoda w walce z innymi systemami.
          Osobiscie gotow byl bym zaplacic nawet 200 pln za dystrybucje linuxa, dla ktorej
          bylyby programy, ktorych uzywam (i za ktore place). Poki co ich nie ma a firmy
          zwiazane z tym systemem wola wprowadzac kolejne wersje systemu oparte o nowe
          jadra co dla zwyklego uzytkownika w ogole nie ma znaczenia.
          • krzysztofsf Re: Ile zapłaciłbys za oryg. system operacyjny?? 25.01.07, 23:59
            Gość portalu: K4 napisał(a):

> > tak i nie. coraz mniej "dla pasjonatów". Mandriva jest systemem bardzo
            > > prostym, dla niewymagających idealnym; praca w Mandrivie to - w ostatnim
            > > okresie - naprawdę przyjemność.
            >
            > Popelniasz klasyczny wrecz blad ludzi namawiajacych na linuxa. Sugerujesz, ze
            > ludzie pracuja w systemie operacyjnym. Otoz ludzie pracuja w programach
            > pracujacych pod jakims tam systemem. To programy sa wazne a nie system.

Toz o tym czlowiek pisze.
            Praktycznie kazda desktopowa dystrybucja Linuxa to sterta wielu programow spietych systemem operacyjnym.
            Potem od uzytkownika zalezy czy mu to wystarcza, czy doinstalowuje nowe.
            dla przykladu - zainstaluj Windows i po instalacji polacz sie ze swoimi znajomymi z gg. Zrobisz to , czy musisz cos doinstalowywac?
            Albo skorzystaj na golym Windows z arkusza kalkulacyjnego.
    • Gość: king Re: Ile zapłaciłbys za oryg. system operacyjny?? IP: *.chello.pl 27.01.07, 00:01
      GRATULUJE tematu. Od dluzszego czasu o takiej inicjatywie myslalem. Zapewne nic
      to nie zmieni a szkoda. Bardzo chetnie kupie system poprzedni, np win 98 za
      powiedzmy 50 zl. Nie potrzebuje najnowszych osiagniec MS a zapewne bede sie
      lepiej czul uzywajac orginala. A win 98 jest calkowicie wystarczajacy dla mnie.
      Gdyby ci goscie z MS obnizali radykalnie cene systemu poprzedniego po wejsciu
      nowego, znacznie zwiekszyliby wplywy, i w znacznym stopniu zmniejszyli piractwo,
      przynajmniej na tym odcinku.Ale oni mysla pewnie inaczej, im juz nie potrzeba
      zwiekszac wplywow. Obnizanie ceny poprzedniej wersji, to chyba najlepszy sposob
      na niechciane zjawisko. Tylko KTO im to uswiadomi ????
          • Gość: Salmon Re: Ile zapłaciłbys za oryg. system operacyjny?? IP: *.crowley.pl 30.01.07, 15:00
            Wydobywam watek z mroku forum.
            Dzis na onecie jest info o debiucie visty. Napisano tam, ze koszt jej
            opracowania to ok 6 miliardow dolarow. Gigantyczna kwota nieprawdaż?!

Ale z drugiej strony: szacunki sa takie ze w pierwszym roku zakupionych
            zostanie 100 milionow egzemlarzy Visty.
            Policzmy:
            Aby zaczac na viscie zarabiac poczawszy od drugiego roku sprzedazy moglaby ona
            kosztowac: 60 dolarów!
            Tak, tak, prosze sobie porownac obecna cene visty w sklepach i zobaczyc jaka
            jest przebitka. Niechby kosztowala 100 dolcow. MS pokrylby koszty stworzenia
            systemu i niezle zarobil.

Ale tak to jest jak na rynku systemu operacyjnego mamy oligopol (chociaz
            wlasciwie to optymistyczne okreslenie - w praktyce jest monopol - przynajmniej
            jesli chodzi o indywidualnych uzytkownikow)...
            • Gość: ja Re: Ile zapłaciłbys za oryg. system operacyjny?? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 31.01.07, 09:18
              a ja czytałem,że koszt Visty to 11mld dolarów,
              a kampania reklamowa to ok. 0,5 mld dolarów(na początek)
              w pierwszym roku planują sprzedać 100mln licencji
              a za rok ponad 50% sprzedawanych komputerów będzie z Vistą, a nie z XP
              patrząc na obecne ceny(od 100$) do końca roku koszty tworzenia Visty oraz
              obecnej i kolejnych kampanii reklamowych się zwrócą,
              a to dopiero będzie początek bo firmy zaczną przechodzić masowo na Vistę
              najwcześniej po roku (najpierw trzeba się przyjrzeć jak Vista się sprawuje
              ,programy trzeba dostosować do Visty, napisać trochę sterowników)
              • Gość: wodór Re: Ile zapłaciłbys za oryg. system operacyjny?? IP: *.si4.org 24.05.07, 23:24
                nic bym nie dał za system operacyjny! I nic nie dałem! I nie mam zamiaru nikomu płacić za system operacyjny który jest zwyczajnym bublem na rynku oprogramowania! Sam mam w swoim komputerze całkowicie legalny system, nic za niego nie dałe. Zdziwnienie. Otoz Linux jest systemem który już łatwoscia instalacji dorownal windowsowi xp, nic nie kosztuje, fakt, jest inny, to jest trudnosc, inna trudnosc to firmy ktore wydaja swoje programy tylko na winszita. Ten problem da sie rozwiazac Wine czy innymi legalnymi programami pomagajacymi odpalac programy windowsowe! Do gier ten system nie do konca musi sie nadawac ale takie gry jak quake4 czy doom3 czy inne najnowsze gry juz wychodza na linuksa. Same zalety, a gdzie problem ?. Otoz system ten wymaga wiecej myslenia od userka. Tyle. pozdrawiam
      • fiutek-maly Re: Udział Linuksa nie spadnie, niezależnie od ce 25.05.07, 12:05
        Gość portalu: Zax napisał(a):

> ...rosnąca popularność Linuksa spowodowana jest nie tylko wysoką (złodziejsko
        > wysoką) ceną za system, ale również diametralnie innym podejściem do
        > użytkownika, NAJWAŻNIEJSZEJ OSOBY.
        > Pozdrawiam

p.oki co to popularnosć linuxa w maszynach desktopowych jest niewielka
        www.ranking.pl/index.php?page=Ranks:RanksPage&stat=1|AL
        W serwerach jest zdecydowanie lepiej - około 20-25%
    • Gość: Izzy Po co mi Windows? IP: *.sarmacka.net 24.05.07, 22:51
      Niech sobie Vista kosztuje ile chce, byleby firmy produkujace specjalistyczne
      oprogramowanie zaczely wydawac wersje pod inne platformy, to sie problem
      piractwa oprogramowania drastycznie zmniejszy.

Ludzie, czy Wy poza Windowsem swiata nie znacie? Obecnie system operacyjny
      zmieniam co kilka tygodni zeby wybrac ten ktory najbardziej mi odpowiada - na co
      mi Windows - a co gorsza pirat! (mam oryginaly 95 i 98 do grania w gry :D)
    • berloo Re: Ile zapłaciłbys za oryg. system operacyjny?? 24.05.07, 23:00
      > Argumanty dla MS za obniżeniem ceny systemu operacyjnego:
      > - mają już i tak pełno kasy i stac ich na to:)

Co to za argumentacja? Microsoft to nie jakaś instytucja publiczna czy charytatywna. Produkują towar i mogą go sobie sprzedawać za ile chcą. Jeśli zażądają za Windowsa 10kPLN, to mają do tego prawo. Jeśli Cię nie stać, to masz multum innych możliwości - w tym systemy całkowicie darmowe. Zapewniam Cię, że MS zatrudnia całą armię ludzi znających się na ekonomii i sprzedaży - ceny, jakie obowiązują, są na pewno wynikiem drobiazgowej analizy i zostały uznane za optymalne dla zysku firmy. I nic Ci do tego!

> - efekt skali - więcej osób kupi ich produkt (lepiej i fajniej mieć
      > oryginał) i w związku z tym ich przychód oraz zysk będzie większy,
      > - zwiększą udział w rynku i wyelminują konkurencję, lub utrudnią im
      > dodatkowo życie - jeśli system będzie tańszy to nie będzie potrzeby myśleć o
      > Linuxie, itp. Obecnie Windows jest na ok 90% komputerach na świecie. Połowa
      > tych kopii jest nielegalna. Obniżając ceny spoodują, że oryginalny system
      > będzie na 50% komputerów na świecie, a udział konkurencji mocno spadnie -
      > tylko do zastosowań czysto profesjonalnych. Oczywiście te dane to moje
      > przypuszczenia :)

Zdecyduj się! Chcesz, żeby było lepiej czy gorzej. Pomijając fakt, że Twoje obliczenia można zapewne o kant d* rozbić, to odwrócenie trendu spadku zainteresowania Windowsami i rzeczywisty monopol spowodowałby, że kwota 10kPLN za OS mogłaby być całkiem prawdopodobna.

> ja proponuję cenę nie wyższą niż 400 zł brutto (za wersję BOX, Vista Premium)
      > dla użytkowników domowych i 700-1000 zł brutto dla przedsiębiorstw.

A ja chcę, żeby w sklepie na rogu chleb kosztował 1,85 a nie 1,90. Bo piekarz ma już dwa samochody więc jest bogaty i zamiast zarabiać 45gr na bochenku, może 40gr. Absurd, prawda? Dostrzegasz podobieństwo tego rozumowania do tego, co napisałeś?

Zainstaluj Linuxa, przestań liczyć dolary, którymi Bill wypycha sobie poduszki, poczuj się wolny i uczciwy!
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka