Dodaj do ulubionych

bezrobicie ukryte - skąd dane ststystyczne??

12.11.07, 14:10
a konkretnie chodzi mi o bezrobotnych nie zarejestrowanych w PUPach.
Obserwuj wątek
    • k.grad To nie jest bezrobocie ukryte 13.11.07, 00:14
      "bezrobicie ukryte - skąd dane ststystyczne??
      a konkretnie chodzi mi o bezrobotnych nie zarejestrowanych w PUPach."

Tak dla ścisłości to bezrobocie ukryte to NIE to nie to samo co bezrobotni nie zarejestrowani.

Bezrobocie ukryte (ang. underemployment) to termin ekonomiczny i oznacza, najprościej mówiąc sytuację, w której dwie osoby wykonują pracę, którą z powodzeniem mogłaby wykonać jedna.

Taką sytuację mieliśmy np. za komuny. Zresztą jak komuna padała w 89r i „pojawiło się” zjawisko bezrobocia to często spotykanym wyjaśnieniem sytuacji było to, że bezrobocie jak było tak jest tylko wtedy było ukryte a potem wyszło na jaw.

To tyle w kwestii ekonomii.

Pzdr,
        • k.grad Re: To nie jest bezrobocie ukryte 15.11.07, 18:02
          hubertus_zamoscicus napisał:

> Dzięki za wyjaśnienie :)

Drobnostka Hubert :)

> przyda się w pracy zawodowej

A tu mnie trochę zaskoczyłeś... Możesz rozwnąć myśl? Czy widzisz teraz jakieś praktyczne zastosowanie tego rozróżnienia? Np. w przy przygotowaniu projektów?

Bo przyjęcie do wiadomści istnienia "bezrobocia ukrytego" ma swoje dalsze konsekwencje.

Może np. okazać się, że tzw. "wspieranie tworzenia miejsc pracy" (czytaj etaty, które powstają dzięki dotacjom a nie rynkowi) to w rzeczywistości tworzenie właśnie bezrobocia ukrytego).

Oczywiście z punktu widzenia pojedynczego człowieka jest to poprawa sytuacji. Ale z punktu widzenia całego społeczeństwa to groźba konserwowania nieefektywnej struktury gospodarki (w tym zatrudnienia).

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka