Dodaj do ulubionych

Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Kopernika.

20.02.13, 07:25
Uoni nie poradzom z tymi klamstwami przestac:opublikowana w: Aurea libertas

Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię

Dziś, 19 lutego 2013r, mija 540 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Heliocentryczny model wszechświata autorstwa najsłynniejszego polskiego astronoma jest przykładem rzadkiego w dziejach nauki odważnego i oryginalego myślenia. Rewolucja kopernikańska odegrała olbrzymią rolę w rozwoju myśli ludzkiej, porównywalną w swej skali do wpływu teorii Arystotelesa, Newtona, czy Einsteina.

Przed Kopernikiem dzielono wszechświat na niedoskonały i nietrwały świat ziemski oraz doskonały, niezmienny i niezniszczalny świat niebieski. Światem ziemskim, złożonym z czterech żywiołów: ziemi, wody, powietrza i ognia, rządziły inne prawa od zbudowanego z innej materii i pozostającego w wiecznym ruchu kołowym świata niebieskiego.

Rewolucyjność myśli kopernikańskiej polegała na przyjęciu założenia jedności praw i materii w całym Wszechświecie. Ziemia jest tylko jedną z planet okrążających Słońce i ma takie same właściwości, jak inne planety. Ważną konsekwencją tej hipotezy oraz jej uzasadnieniem, jest znaczne uproszczenie matematycznego opisu ruchu zarówno Ziemi, jak i jej Księżyca oraz innych planet.

Mikołaj Kopernik urodzony 19 lutego 1473 r. w Toruniu przy ul. św. Anny (obecnie: Kopernika), wyruszył w roku 1491 na studia do Krakowa. 19-letni Kopernik prawie na pewno na własne oczy oglądał pogrzeb jednego z najpotężniejszych monarchów w całej historii Polski, Kazimierza Jagiellończyka, który zmarł w Krakowie 7 czerwca 1492r. Przebywając w Krakowie, nie wiedział zapewne, że dwa miesiące później, 3 sierpnia 1492r, z hiszpańskiego portu Palos de la Frontera wyruszył w swą słynną podróż Krzysztof Kolumb (podobno bratanek Jagiellończyka – ale to zupełnie inna historia).

Kopernik, jak przystało na prawdziwego człowieka Renesansu, był także matematykiem, lekarzem, prawnikiem, ekonomista oraz strategiem wojskowym. Jako kanonik w Diecezji Warmińskiej opracował plan obrony Olsztyna w czasie wojny przeciw Krzyżakom w roku 1520. Na Sejmiku w Grudziądzu wygłosił w marcu 1522 roku traktat o sposobie bicia pieniędzy " Modus cudendi monetam". Argumentował w tym traktacie, że istnienie w Prusach Królewskich trzech mennic: w Toruniu, Elblągu i Gdańsku oraz czwartej w państwie krzyżackim w Królewcu, wytworzyło praktykę przetapiania dobrej monety na gorszą, z czego nieuzasadnione korzyści czerpią wymienione miasta oraz Zakon Krzyżacki.

W memoriale "Panis coquendi ratio" ( Obrachunek wypieku chleba ) Kopernik postulował coś, co dziś nazwalibyśmy standaryzacją i normami technicznymi. Kopernik podał tam tablice uzależniające uczciwą cenę chleba od jego wagi, składników oraz sposobu wypieku. Celem było oszacowanie rzeczywistych nakładów finansowych i uczciwego wyliczenia podatku pobieranego od piekarzy.

Znane dictum „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię”, nie oddaje sprawiedliwości Kopernikowi. Mikolaj Kopernik był uczonym na miarę wszechczasów przede wszystkim dzięki talentowi twórczego, syntetycznego i oryginalnego myślenia oraz połączonej z tym talentem odwadze w szukaniu prawdy.

Bóg tak szczodre dary zsyła niezwykle rzadko. Trafia się jeden taki człowiek może raz na kilkaset lat.Tomasz J Kaźmierski

Southampton, 19 luty 2013r.
Obserwuj wątek
  • ballest Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 08:53
   Kopernik byl Niemcem, bo byl synem Mieszczanina a mieszczanami nie mogli byc Poloki, czy ojciec Kopernika pochodzil z Kopernik, tego nigdy nie udowodniono, raczej nazwisko wywodzi sie ze staroniemieckiego Copper co begriffem für miedz.
   • cirano Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 09:08
    Jedyno rzecz jako Polaki skutecznie na nogi postawili to polonizacja Kopernika, Stwosza i poru (niymieckich wielkich), inkszych.
    Te punkty przetrzimujom kożdo (liczno i z synsym), krytyka. Niywzruszynie.
    Sto razy powtórzone kłamstwo staje się prawdą... i Kopernik uwierzyłby, że jest strammym Polakiem(?!), jak by mu to durch wmawiać
    • herbjelita Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 10:55
     Nie, nie, nic z tego bo Kopernicus po polsku nie poradziou. Uon by nie wiedziou co te Poloki o nim godajom.
  • rico_srola_hozuf Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 10:17
   Te Poloki to straśne chitrusy. Coby wam Adolfa nie podprowadzili. Pilnujcie go jak oka w glowie.
   • herbjelita Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 10:57
    Hitlera dziadek nazywal sie Szickelgruber i byl polskim zydem.
    • berncik Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 11:18
     herbjelita napisał:

     > Hitlera dziadek nazywal sie Szickelgruber i byl polskim zydem.

     Acha :Nareszcie,Jo zawsze wiedziou we podswiadomosci, ze tako wybitnie znano osoba jak A.Hitler to musi byc Gorol. Beztorz tysz tela Gorolow teraz Heiluje
     • cirano Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 12:20
      Asz dziw biere, że jeszcze Bismarcka (z poznańskigo), Polokym niy okrziknyli tak jak Polka i Szczecinianka - Katarzyna Wielko!
      "Polka, i tak źle nas potraktowała, taka dla nas była niedobra" - usłyszołech w Szczecinie w latach 70-tych.
      To som pieronowe kaspry! Niy znom drugich tak ciymnych i załganych
      • gaon81 Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 13:51
       cirano napisał:

       > Asz dziw biere, że jeszcze Bismarcka (z poznańskigo), Polokym niy okrziknyli

       To Saksonia jest pod Poznaniem? Zas pora na jabola, abo?
       I kto to godo? Moze tak przestaniecie sobie przywlaszczac zydowskich noblistow, ktorzy przypadkowo urodzili sie na Gornym Slasku, bo akurat fatry byly w byzuchu u
       onkla Abrama, ftory miou szynk kole Zor:-)

       Z Einchendorffa robicie wybitnego slaskiego poete. Przeciez to byl pruski pan, ktory tylko urodzil sie i wychowal wsrod szlysjerskiego plebsu. On mial tyle ze Slazaka co hiszpanski hrabia Alvaro urodzony gdzies w Peru z Indianina. Pies urodzony w chlewie nie staje sie swinia:-)
       • gaon81 Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 13:54
        Mikolaj Kopernik ur. w Toruniu w 1473 r.

        Rodzice:
        Mikolaj Kopernik Sr. ur. w okolo roku 1420 w Krakowie
        Barbara Watzentode ur. okolo roku 1440 w Toruniu


        • herbjelita Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 14:00
         Krakow i Torun to niemieckie miasta, ktorych mieszczanie potrafili tylko po niemiecku.
         Dla przykladu Kopernik polskiim jezykiem nie wladal i nie pozostawil nam ani jednego po polsku napisanego slowa. Udowodnij, ze tak nie bylo!
         • gaon81 Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 14:10
          herbjelita napisał:

          > Krakow i Torun to niemieckie miasta, ktorych mieszczanie potrafili tylko po nie
          > miecku.
          > Dla przykladu Kopernik polskiim jezykiem nie wladal i nie pozostawil nam ani je
          > dnego po polsku napisanego slowa. Udowodnij, ze tak nie bylo!

          Udowodnij baranie, ze Jezus czy Muhammad nie istnieli:-) Wy naprawde ino do lopaty sie nadajecie:-)
          Przeprowadzales z nim interwiu, ze wiesz, ze nie wladal jezykiem polskim? Mial pisac po polsku, gdy wtedy pisalo sie wszedzie po lacinie? Chodizles Ty gdzies do skzoly po za hilwa?


          Mikolaj Kopernik: W czasie wojny polsko-krzyżackiej 1519–1521, wobec opuszczenia Warmii przez większość członków kapituły, na barkach Kopernika spoczęło zadanie obrony zamków warmińskich. Wzmocnił wówczas m.in. fortyfikacje zamku olsztyńskiego, tak, że nadciągające w 1521 wojska krzyżackie zrezygnowały z jego oblężenia.

          W styczniu 1520 został wydelegowany przez kapitułę do negocjacji z wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego Albrechtem Hohenzollernem w sprawie zwrotu zagarniętego przez Krzyżaków Braniewa. W dowód uznania kapituła przyznała Kopernikowi tytuł komisarza Warmii. Do zadań tego urzędu należała odbudowa gospodarcza zniszczonego w czasie wojny dominium warmińskiego. 25 lipca 1521 na Sejmie Stanów Pruskich w Grudziądzu Kopernik wystąpił z napisaną przez siebie mową Querela Capituli contra mgrum Albertum et eius ordinem super iniuriis irrogatis 1521 sub induciis belli (Skarga kapituły na mistrza Albrechta i jego zakon z powodu krzywd wyrządzonych w roku 1521 podczas zawieszenia broni).


          Wuj Lukasz Watzenrode: Zgodnie z porozumieniem z 1479 kanonicy byli zobowiązani do wyboru osoby "miłej królowi"; uzasadniono wybór Watzenrodego jego wieloletnią współpracą z prymasem Oleśnickim, przypomniano również, że ojciec nowego biskupa wspierał stronę polską w wojnie trzynastoletniej.

          Barbara Kopernik z domu Watzenrode - matka, pochodziła z zamożnej rodziny mieszczan toruńskich. Urodziła się około roku 1440.
          Jej ojcem był Łukasz Watzenrode, ławnik toruński, który walczył przeciw Krzyżakom i był ranny pod Łasinem w 1454. Pożyczył miastu Toruń w 1460 ogromną kwotę 279 florenów na cele wojenne. Zmarł w 1462 roku nie doczekawszy się końca wygranej wojny z Zakonem Krzyżackim uwieńczonej Pokojem Toruńskim w 1466. Miasto spłacało rodzinie tę kwotę jeszcze przez kilkanaście lat.

          Mikołaj Kopernik (ok. 1420–1483) – ojciec, był kupcem krakowskim, prawdopodobnie syn Jana Kopernika - zamożnego hurtownika krakowskiego. Sprowadził się do Torunia przed 1458 rokiem. Handlował jeszcze przed 1448 rokiem miedzią węgierską, która była transportowana Wisłą do Gdańska i dalej posyłana w świat drogą morską. W 1461 udzielił pożyczki miastu Toruń, na cel walki z Zakonem Krzyżackim. Mikołaj został ławnikiem toruńskim w 1465, jak wcześniej ojciec Barbary. Wiemy, że handlował również płótnem.
          • herbjelita Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 14:16
           Przeciez w twoim przedruku nie ma ani slowa o Polsce. On bronil mieszczan przed krzyzakami ale nie Polski. W tych czasach tacy nacjonalisci jak ty jeszcze nie zyli.
           • gaon81 Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 14:41
            herbjelita napisał:

            > Przeciez w twoim przedruku nie ma ani slowa o Polsce. On bronil mieszczan przed
            > krzyzakami ale nie Polski. W tych czasach tacy nacjonalisci jak ty jeszcze nie
            > zyli.

            Nie ma Polski, powiadasz:-)
            A ci mieszczanie to chcieli przylaczenia do Autonomii Palestynskiej pewnie?:-)
            Naprawde masz problemy...
            Nawet szukuajac w googlu mozna znalezc,ze Kopernik byl lojalnym poddanym krola Polski i zwracal sie do niego w listach: "moj krolu, nasz krolu etc"
            • gaon81 Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 14:55
             WŁASNORĘCZNY LIST KOPERNIKA DO KRÓLA ZYGMUNTA I PISANY W IMIENIU KAPITUŁY WARMIŃSKIEJ

             Najjaśniejszy i najmiłościwszy władco, Królu i Panie najłaskawszy! Po zapewnieniu o naszym przywiązaniu i gotowości do kornych usług.

             Często już chcieliśmy użalić się przed Tobą, najmiłościwszy Panie, na krzywdy nasze, lecz wstrzymywała nas jakaś nieśmiałość nasza i majestat dostojnego imienia Twojego, do któregośmy powinni zawsze zwracać się raczej z uczczeniem aniżeli ze sprawami.             Teraz jednak i trudne położenie nasze, i niegodziwość zaszłych wydarzeń, a także i sam honor Waszej Królewskiej Mości zmuszają nas naprzykrzać się naszymi żalami i błaganiem Waszej Miłości, zajętej już skądinąd bardzo ważnymi sprawy. Nie jest to bowiem tajne, jakich obelg doznajemy już przez pełnych lat siedm ze strony zbrodniczych i bezczelnych ludzi, przez to, że zarówno my, jak i nasi poddani nękani jesteśmy ogniem i mieczem, napadami i rozbojami od coraz to wzrastającej liczby wrogów; że dalej sami jesteśmy jakby uprowadzeni w niewolę tak, iż nawet godziny bezpiecznie nie mieszkamy w domach naszych, które leżąc wśród otwartego pola, wystawione są na łaskę i na niełaskę zbrodniarzy, a nawet przybytek Boży i świętości ledwo od zbeszczeszczenia chronimy, że wreszcie prawie nie wolno nam bezkarnie wymierzyć samym sobie sprawiedliwości, której od innych rzadko tylko doświadczamy.

             Z czyjej zaś pobudki te przykrości nasze tak się wzmogły, to już skądinąd, jak sądzimy, jest znane Waszej Królewskiej Mości. Jest to bowiem powszechnie wiadome, gdzie się owi rozbójnicy dotychczas wylęgali, gdzie się na nas zbroją, dokąd się ze zdobyczą chronią. Myśmy to dotychczas znosili w cierpliwości, ponieważ poświęciwszy się stanowi duchownemu, mniej mamy doświadczenia w rzemiośle wojennym. Jednak, ponieważ na walnym sejmie w Elblągu świeżo zapadła była uchwała, że wszyscy mają chwycić za oręż przeciwko tej pladze, ażeby ją wyplenić i ponieważ rozumieliśmy, że jest to także postanowione edyktem Waszej Królewskiej Mości, nie uchyliliśmy się od obowiązku, lecz owszem pierwsi staliśmy się mścicielami tak wielkich zbrodni.

             Albowiem, gdy na początku tego miesiąca na naszej ziemi ośmiu rozbójników napadło na publicznej drodze pewnego poddanego Waszej Królewskiej Mości, obywatela miasta Elbląga, i odciąwszy mu obydwie ręce, obrabowali go ze wszelkiej majętności: burgrabia nasz, zebrawszy wkrótce małą garstkę naszych poddanych, wkroczył bezustannym marszem prawie sześć mil w głąb terytoriów zakonu za śladami owych okrutnych rozbójników, napadł na nich, wpierw niżby się po domach rozproszyli, zajętych podziałem łupów w pewnym bagnistym lesie; schwytawszy zaś jednego z nich, szlachcica, rodem z Marchii (inni ucieczką się ratowali), odwiózł go z powrotem do domu wraz z całą zdobyczą oraz z końmi i z uzbrojeniem samych rozbójników, wpierw uprosiwszy i uzyskawszy pozwolenie owego rycerza, któremu podlega cała okolica, jakkolwiek pozwolenie w tym razie nie było potrzebne.

             Lecz teraz już nie tylko ów rycerz użala się, że doznał krzywdy (bo widzi może, że ta sprawa także i jemu niebezpieczeństwem zagraża), lecz i komtur w Baldze, a nawet sam dostojny wielki mistrz, nie dość że żąda, lecz także usilnie się stara, ażeby owego schwytanego rozbójnika, z całą uprowadzoną zdobyczą, powrócić do Balgi, którą to sprawę Najprzewielebniejszy nasz biskup Waszej Królewskiej Mości szerzej przedstawił.

             Z tego powodu rabusie już zuchwałej niż przedtem podnoszą przeciwko nam głowy i jak przedtem zagrażali miastom, teraz wszyscy przeciwko nam się zwróciwszy, wszelaką prowokacją, różnymi obelgami i częstymi pogróżkami nas napastują. Następnie widzimy także, iż ze strony wielkiego mistrza grozi nam już prawie niebezpieczeństwo i przemoc, której nie mamy sposobu odeprzeć, ponieważ zajęciem naszym jest modlić się, a nie walczyć; chyba że przyjdzie nam z pomocą Wasza Królewska Mość z wrodzoną Swą łaskawością, do której z tym większą ufnością zwrócić się nakłania nas z jednej strony niewinność naszej sprawy, a z drugiej niebezpieczeństwo naszego Kościoła, który w Waszej Królewskiej Mości ma i zawsze miał najszlachetniejszego opiekuna.

             Toteż uniżenie Wasz Majestat zaklinamy i błagamy, racz Królewską Swą mądrością i stanowczością zapobiec tym zbrodniczym usiłowaniom. Kościół nasz i nas samych, w oczywistym niebezpieczeństwie pogrążonych, otoczyć opieką Swą i obroną, abyśmy mogli i służbę Bożą, i nas samych, którzy nie ustajemy w modlitwach o pomyślny stan dostojnego Królestwa Twojego, lepiej zachować w cieniu wzniosłych cnót Twoich, ofiarując wierne usługi nasze i samo życie nasze Waszej Królewskiej Mości, którego czcimy jako najłaskawszego Pana naszego, kornie Mu się polecając. Waszego najmiłościwszego Majestatu Królewskiego uniżeni i oddani kapelani

             Kapituła Warmińska.
             Z Warmii, dnia 22 miesiąca lipca, roku 1516.

             www.domwarminski.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=28:list-kopernika-do-zygmunta-i&catid=12&Itemid=186
             • herbjelita Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 15:11
              Udowodnij mi, ze to pisali Polacy. Juz ci mowilem, ze cie biedni mieszczanie byli Niemcami.
              Copernikus, bo to -ik jest tylko wynikiem wstretnej polonizaji 18 wieku pisal do wladcy w imieniu mieszczan - jak wiemy polskich mieszczan jeszcze wtedy nie bylo. Szlachta polska zabraniala polakom, pod kara smierci osiedlania sie w miastach. Dlatego, jak pisalem wystaje ci sloma z butow.
              • gaon81 Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 15:20
               herbjelita napisał:

               > Szlachta polska zabraniala polakom, pod kara smierci osiedlania sie w mias
               > tach. Dlatego, jak pisalem wystaje ci sloma z butow.
               >
               Chyba nie przykladales sie na lekcjach firera Ballesta:-)
               Nie bylo zadnej polskiej szlachty!!!

               forum.gazeta.pl/forum/w,34281,57191842,57192225,Re_Niemiecki_rodowod_polskiej_szlachty_.html
       • herbjelita Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 13:56
        Pies urodzony w chlewie nie bedzie swinia. Brawo Polaczku, masz racje, nareszcie prawde o sobie napisales.
        Mozesz udawac polskiego pana ile chcesz a sloma ci zawsze z butow bedzie wystawac.
        • gaon81 Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 14:02
         herbjelita napisał:

         > Pies urodzony w chlewie nie bedzie swinia. Brawo Polaczku, masz racje,
         > nareszcie prawde o sobie napisales.
         > Mozesz udawac polskiego pana ile chcesz a sloma ci zawsze z butow bedzie wys
         > tawac.


         Tak sie sklada, ze jestem Zydem i nawet nie urodzilem sie w Polsce:-)
         Dotarlo do zakutego lba?
         To co ma wspolnego ze Slaskiem syn krakowskiego kupca i torunskiej mieszczanki- wyjasnisz mi?
         • herbjelita Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 14:18
          O chetnie. Dziadek Copernikusa urodzil sie pod Nysa, co jest udowodnione.
          • gaon81 Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 14:25
           herbjelita napisał:

           > O chetnie. Dziadek Copernikusa urodzil sie pod Nysa, co jest udowodnione.

           I co? Minister Jacek Rostowski, a wlasciwie Jan Vincent Anthony Rostowski urodzil sie w Londynie.
           Rudolf Hess urodzil sie Egipcie...
           • kadyrov5 Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 15:49
            gaon81 napisał:

            > herbjelita napisał:
            >
            > > O chetnie. Dziadek Copernikusa urodzil sie pod Nysa, co jest udowodnione.
            >
            > I co? Minister Jacek Rostowski, a wlasciwie Jan Vincent Anthony Rostowski urodz
            > il sie w Londynie.
            > Rudolf Hess urodzil sie Egipcie...


            A dziadek Angeli Merkel gdzie sie urodzili jakiego byl pochodzenia?
            "Merkel: Wie ich dem SPIEGEL neulich schon offenbarte, bin ich zu
            einem Viertel polnisch. Ich finde es bemerkenswert, dass erst die
            Hugenotten kommen mussten, damit man in Preußen Stoff weben konnte,
            der nicht kratzt."

            www.spiegel.de/spiegel/print/d-18124491.html


          • gymbalski Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 17:27
           herbjelita napisał:
           > O chetnie. Dziadek Copernikusa urodzil sie pod Nysa, co jest udowodnione.

           Opa Nicolasa Sarkozy'ego urodzil sie w greckich Salonikach we familii Zydow Sefardyjskich. Jusz widza te artykuly w izraelskiej czy greckiej prasie w stylu szlysjerskim: " Francuzy kradnom nom Sarkozy'ego!!!"

           en.wikipedia.org/wiki/Family_history_of_Nicolas_Sarkozy
           Brytyjski wicepremier Nick Clegg miol pradziadka Poloka , ftory nazywol siy Ignacy Zakrzewski, bou tyz hrabiom z Ukrainy i rosyjskim prokuratorem generalnym. Fszyskie gorolskie cajtungi jusz robiom larmo co uon Polok.:-)

           en.wikipedia.org/wiki/Nick_Clegg
           A tukej nostympny Polok i tyz kozdy Gorol durch godo jak to zue Angole robiom s niygo angiylskiygo synka:
           en.wikipedia.org/wiki/David_Miliband
          • gymbalski Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 17:31
           herbjelita napisał:

           > O chetnie. Dziadek Copernikusa urodzil sie pod Nysa, co jest udowodnione.

           Zas niy cytos co Twoj firer szkryflo!:
           forum.gazeta.pl/forum/w,34281,142664596,142665932,Re_Poloki_juzas_nom_kradnom_tego_slonskego_Koper.html
         • gaon81 Wszedzie pisza, ze Polok 20.02.13, 14:21
          Nicolás Copérnico — en polaco Mikołaj Kopernik, en latín Nicolaus Copernicus - (Toruń, Prusia, Polonia, 19 de febrero de 1473 – Frombork (en alemán Frauenburg), Prusia, Polonia, 24 de mayo de 1543) fue un astrónomo polaco del Renacimiento que formuló la teoría heliocéntrica del Sistema Solar
          es.wikipedia.org/wiki/Nicol%C3%A1s_Cop%C3%A9rnico
          Nicolau Copérnico (em polonês: ? Mikołaj Kopernik); (Toruń, 19 de Fevereiro de 1473 — Frauenburgo, 24 de Maio de 1543) foi um astrônomo e matemático polaco que desenvolveu a teoria heliocêntrica do Sistema Solar

          pt.wikipedia.org/wiki/Nicolau_Cop%C3%A9rnico
          Niccolò Copernico (in polacco Mikołaj Kopernik; Toruń, 19 febbraio 1473 – Frombork, 24 maggio 1543) fu un astronomo polacco famoso per aver portato all'affermazione la teoria eliocentrica.

          it.wikipedia.org/wiki/Niccol%C3%B2_Copernico

          Nicolau Copèrnic (Toruń, 19 de febrer de 1473 - Frombork, 24 de maig de 1543) va ser un astrònom polonès, també conegut com a Mikołaj Kopernik (en polonès) o Nicolaus Copernicus (en llatí).

          ca.wikipedia.org/wiki/Nicolau_Cop%C3%A8rnic
          Никола́й Копе́рник (польск. Mikołaj Kopernik, нем. Nikolaus Kopernikus, лат. Nicolaus Copernicus; 19 февраля 1473, Торунь — 24 мая 1543, Фромборк) — польский астроном,
          ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B8%D0%BA,_%D0%9D%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D0%B9
          Mikuláš Koperník (19. února 1473, Toruň – 24. května 1543, Frombork) byl polský astronom, matematik, právník, stratég a lékař, římskokatolický duchovní a tvůrce heliocentrické (sluncestředné) teorie.


          cs.wikipedia.org/wiki/Mikul%C3%A1%C5%A1_Kopern%C3%ADk
          he.wikipedia.org/wiki/%D7%A0%D7%99%D7%A7%D7%95%D7%9C%D7%90%D7%95%D7%A1_%D7%A7%D7%95%D7%A4%D7%A8%D7%A0%D7%99%D7%A7%D7%95%D7%A1
          ar.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D9%8A%D9%83%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%B3_%D9%83%D9%88%D8%A8%D8%B1%D9%86%D9%8A%D9%83%D9%88%D8%B3

          • kadyrov5 Re: Wszedzie pisza, ze Polok 20.02.13, 15:47
           Mikouaj Koperńik (uać.: Nicolaus Copernicus Torinenis), (ur. 19 lutygo 1473 w Torůńu, zm. 24 maja 1543 we Frůmborku) – polski. astrůnům, matymatyk, prawńik, ekůnůmista, stratyg, dochtůr, poeta, astrolůg, tuůmač, kancleř kapitůuy warmińskij uod 1511, kanůńik warmiński, scholastyk wrocuawski, duchowny katolicki

           szl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82aj_Koper%C5%84ik
          • zyga_1 Re: Wszedzie pisza, ze Polok 20.02.13, 21:10
           Chopie to wszistko robhota gorolli francuskich, angiylskich i ruskich, pierona jestyśmy otoczeni przyz Gorolli. Wszytkicmi rzondzom Poloki, polckie Gorole i Hadziaje. To jest szpisek ogólnoswiatowy i ogólnogorolski.
         • ballest Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 14:23
          Najlepsze jest to, ze jego nazwisko spolonizowano dopiero w okresie miedzywojennym.
          No ja, - to je nie tylko Kopernik Niemcem, ale takze najwazniejsi polscy rycerze spod Grunwaldu , jak Zawisza Czarny , Farurej, Zyndram z Maszkowic, Marcin z Wrocimowic, ale nie yno oni , a takze Rey, Fredro i tysiace innych.
          # Jedno jest pewne, - pierwszym co im zaczon polskou godka kodyfikowac bou Slonzok!!
          - a tyn Slonzok jest nazywany pionierem polski godki, yno Poloki nie wiedza jak on sie zwie.
          Niemieckie frelki mieszczanskie zrobiouy wiyncy do kodyfikacji jezyka gynsi jak wszystkie poloki do kupy wziynte!
         • herbjelita Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 14:24
          Jego matka była pochodzenia niemieckiego.
          Pochodzenie ojca jest kwestią sporną. Ojciec pochodził z Krakowa, w którym mieszkała zarówno ludność polska jak i niemiecka. Nazwisko Kopernik może pochodzić od dolnoniemieckiego Kopper (miedź), co może sugerować niemieckie pochodzenie ojca. Z drugiej strony, nazwisko Kopernik zawiera polski przyrostek -nik.
          Toruń był miastem, w którym przeważała ludność niemiecka, znajdował się on jednak na terenach Korony Polskiej, zaś jego mieszkańcy opowiedzieli się o takiej zależności, samodzielnie wypowiadając posłuszeństwo władzom krzyżackim.
          Nie ma dowodów, że znał język polski - zachowały się jedynie jego pisma po łacinie i po niemiecku. Ale język polski nie był wtedy często używany w piśmie.
          Podczas studiów w Bolonii zapisał się do wspólnoty studentów niemieckich. Jednak ze względu na brak korporacji polskiej czyniła tak większość studentów polskich.
          • kadyrov5 Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 14:35
           herbjelita napisał:

           > Jego matka była pochodzenia niemieckiego.
           > Pochodzenie ojca jest kwestią sporną. Ojciec pochodził z Krakowa, w którym mies
           > zkała zarówno ludność polska jak i niemiecka. Nazwisko Kopernik może pochodzić
           > od dolnoniemieckiego Kopper (miedź), co może sugerować niemieckie pochodzenie o
           > jca. Z drugiej strony, nazwisko Kopernik zawiera polski przyrostek -nik.
           > Toruń był miastem, w którym przeważała ludność niemiecka, znajdował się on jedn
           > ak na terenach Korony Polskiej, zaś jego mieszkańcy opowiedzieli się o takiej z
           > ależności, samodzielnie wypowiadając posłuszeństwo władzom krzyżackim.
           > Nie ma dowodów, że znał język polski - zachowały się jedynie jego pisma po łaci
           > nie i po niemiecku. Ale język polski nie był wtedy często używany w piśmie.
           > Podczas studiów w Bolonii zapisał się do wspólnoty studentów niemieckich. Jedna
           > k ze względu na brak korporacji polskiej czyniła tak większość studentów polski
           > ch.
           A w Padwie zapisal sie do wspolnoty polskiej:

           Na wstępie chciałem powiedzieć, że do okresu rozbiorów, Niemcom do głowy nie
           przyszło, aby uważać Kopernika za Niemca. Nawet Fryderyk II pogardliwie
           wyrażał się o Koperniku, bo uważał go za Polaka z Prus. NAJWIĘKSZY WSPÓŁCZESNY
           KOPERNIKOWI HUMANISTA NIEMIECKI Melanchton NAZYWA Kopernika ASTRONOMEM
           SARMACKIM. Kronikarze jak i historycy niemieccy przypisywali Kopernikowi
           pochodzenie : sarmackie, polskie, z polskich Prus, pruskie lub ślaskie. Od
           okresu rozbiorów Niemcy zaczęli mówić o niemieckim pochodzeniu Kopernika.
           Wniosek. Aby zachować kulturę i uznanie w świecie trzeba mieć silne
           gospodarczo i politycznie państwo.

           Literatura.
           1)Dowody pochodzenia polskiego zebrał Romer (1827) "Beitrage zur Beantwortung
           dr Frago nach der Nationalitat de N.C".
           2) Staraniem Artura Wołyńskiego powstało w Rzymie muzeum w którym zebrano
           wszystkie dzieła i pamiatki dotyczace Kopernika oraz dowody jego polskiego
           pochodzenia.
           3)Jest oczywiscie mnóstwo opracowań przedwojennych. Z powojennych wymienię :
           -Stanisław Rospond, Mikołaj Kopernik, Sarmatiens astronomus,( po
           angielsku),Opole WIŚ 1973,
           -Eugeniusz Rybka, Kopernik, Warszawa, Wiedza Powszechna, 1972.
           -Leon Koczy, Mikołaj Kopernik, Społeczność polska w Szkocji 1977, Bibloteka
           Instytutu Polskiego i Muzeum Gen.Sikorskiego w Szkocji, Glasgow,
           -Wanda Stachiewicz, Mikołaj Kopernik i jego świat, Montreal, Polski Instytut
           Naukowy w Ameryce, Oddział Kanadyjski,1973.

           Stanisław Rospond przedstawia kilka FAKTÓW ŚWIADCZACYCH O POCHODZENIU
           KOPERNIKA:
           1) We wszystkich listach do Króla Polskiego Zygmunta Kopernik uzywa adresu
           " Jego Majestat Nasz Król "
           2) Zawsze lojalny wobec króla polskiego. Mianowany przez króla komisarzem
           Warmii bronił Olsztyna w wojnie polsko-krzyżackiej.
           3) Opracował projekt uni monetarnej Prus i Polski.
           Ad2)Zachowały się listy Kopernika do Króla Polski Zygmunta I, w których
           Kopernik jako komisarz Warmii, skarży się na zbrodnie Zakonu i prosi króla o
           opiekę i interwencję.

           Ród Koperników pochodzi ze Śląska -z wioski i parafii Koperniki, koło Nysy,
           założonej w 1272 i należącej do biskupstwa wrocławskiego. Czesi uważją, że
           pochodzenie rodu Kopernik jest czeskie. Nazwa wsi pochodzi od Cuprum - miedź -
           w języku staropolskim Koper. Patronem wsi był św Mikołaj - stąd zapewne
           popularność tego imienia w rodzie ( Kopernik i jego ojciec nosili to samo
           imię Mikołaj). Wieś była etnicznie polska. Mieszkaniec tej wsi Stanisław
           Kopernik, ale nie wiadomo czy krewny Mikołaja, został wikariuszem katedry
           wrocłaskiej (1427) - imię Stanisław nadawano tylko w rodzinach etnicznie
           polskich. W 1447 roku ród Koperników widnieje w księgach miasta Krakowa, jako
           zamożna rodzina mieszczańska. Ojciec Mikołaj obrotny kupiec i finansista znany
           jest w Gdańsku, Toruniu i Wrocławiu.
           Wstawka historyczna :
           1226-Konrad Mazowiecki nadaje Zakonowi P.M. Ziemię Chełmińska
           1233-osada Toruń uzyskuje prawa miejskie od Zakonu P.M.
           1466-koniec trzynastoletniej wojny Polski z Krzyżakami i pokój w Toruniu .
           (Ziemią Chełmińska wraz z Toruniem wraca do Polski).

           W 1466- po pokoju w Toruniu (wg innych źródeł kilka lat wczesniej) Ojciec
           Mikołaj Kopernik przenosi sie do Torunia.
           1473- w Turuniu urodził sie syn Mikołaj Kopernik (najmłodszy syn).
           Wanda Stachiewicz pisze, że Kopernik znał język polski i niemiecki oraz
           oczywiscie łacinę i grekę. W Toruniu po 240 latach w rekach Krzyżaków
           wiekszość mieszkańców z pewnościa mówiła po niemiecku.
           1491- Kopernik ze starszym bratem Andrzejem zapisuje się na studia U.J

           Na studia prawnicze w Bolonii Kopernik zapisał sie w albumie niemieckim ( a
           więc z jezykiem ojczystym niemieckim). Stąd wywodza się pretensje Niemiec do
           Kopernika. Warto zanaczyć, że na prawo w Bolonii w albumie niemieckim
           zapisywali się nie tylko Niemcy, ale i Czesi, Morawianie, Duńczycu i Litwini.
           Natomiast na studia w Padwie Kopernik zapisał sie w albumie polskim.
           • szwager_z_laband Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 17:45
            wystarczy se wzionc pora pokolyn nazod i sie juz wiy ze bou z pochodzynia Slonzokym.
            • gymbalski Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 18:25
             szwager_z_laband napisał:

             > wystarczy se wzionc pora pokolyn nazod i sie juz wiy ze bou z pochodzynia Slonz
             > okym.

             Pora pokolyn nazot to koszdy Slonsok bou z pochodzynia Gorolym:-)
             • herbjelita Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 18:30
              Ja, moż prowie. Nasza ślonsko godka tysz pochodzi od polskiego języka.
              Ty durniu do quadratu.
              • gymbalski Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 18:43
               herbjelita napisał:

               > Ja, moż prowie. Nasza ślonsko godka tysz pochodzi od polskiego języka.
               > Ty durniu do quadratu.

               Bo tyn polski ze Slonska jes wiela barzi cysty uod tego ze Warszau abo Krakau:-)
               Slonsoki z Teksasu uo tym wiydzom:
               www.pannamariatexas.com/
               Panna Maria (meaning Virgin Mary) is the oldest Polish settlement in the United States. Panna Maria was founded by Father Leopold Moczygemba and about 100 Silesian families from Pluznica, and surrounding villages of Silesia, Poland.

               They left Poland and after a nine-week voyage at sea, they reached the Port of Galveston. They hired carts to carry their belongings and walked to the junction of the San Antonio River and the Cibolo Creek where they celebrated their first Mass on December 24, 1854 under an oak tree (pictured above on the bottom right).

               In 1855 they built their first church next to the oak tree and dedicated it to the Virgin Mother. The first church was destroyed by lightning in 1875. The present church was completed in 1877 and was enlarged in 1937. During a recent renovation, it was discovered that the church has a painted ceiling. The ceiling has been restored and is very beautiful.

               The Polish immigrants wanted to ensure that their children were properly educated. They held school in various buildings in Panna Maria as early as 1855. In 1868 they built St. Joseph School - the first Polish private school in the United States. The children were taught English and Polish.

               The Panna Maria Historical Society was founded in 1966 to ensure historical preservation and education. Our volunteers at the Visitors Center welcome everyone and will give tours of the church and the St. Joseph School Museum upon request.


               • herbjelita Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 18:52
                Dalej tylko potwierdzasz twoją niewiedzę. Ty polski gamoniu - siadaj dwója.
                • gymbalski Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 18:55
                 herbjelita napisał:

                 > Dalej tylko potwierdzasz twoją niewiedzę. Ty polski gamoniu - siadaj dwója.

                 No tyn wasz jynsyk jes taki polski....
                 Wiysz, jak ftos do Slonskow w Teksasie pszyjiszdzo z Polski i godo po gorolsku to uoniy godajom co to jes "dialekt warszawski" a jak sam u nich jes z besuchym jaki Slonsok ze Slonska, ftory poradzi godac po slonsku to teksanskie Slonsoki myslom co to jes tyn prawdziwy Polski ,ftorym godali ich starziki, haha.
             • zyga_1 Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 21:13
              To niy je prawda Gymbalski, kożdy Slonzok nowet kilkaset lot do zadku wiedziołże przaje Niymcom.
          • ballest Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 19:51
           "Jego matka była pochodzenia niemieckiego.
           Pochodzenie ojca jest kwestią sporną. "

           A czymu sporna, czymnu? przeciez byl mieszczaninem, a mieszczanami nie mogli byc Poloki !
           Czyli Polokiem byc nie mogl, a jak by nim byl, to by by Nikolaus po polsku umiou i nie zapisou se do korporacji niemieckiej w Bolonii!

           ;)
           • ballest Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 19:58
            "Na studia prawnicze w Bolonii Kopernik zapisał sie w albumie niemieckim ( a
            więc z jezykiem ojczystym niemieckim). Stąd wywodza się pretensje Niemiec do
            Kopernika. Warto zanaczyć, że na prawo w Bolonii w albumie niemieckim
            zapisywali się nie tylko Niemcy, ale i Czesi, Morawianie, Duńczycu i Litwini.
            Natomiast na studia w Padwie Kopernik zapisał sie w albumie polskim."

            Jasne, ze zapisywali sie Niemcy z Czech , Moraw , czy Litwy nawet Rewalu (Talinn) do korporacji niemieckich na uniwersytetach, ale pierwsze slyszam, ze Kopernik se zapisou do jakis polski KORPORACJI , bo co jo wiem taki wcale nie bylo, czyli POLOKI JUZAS HISTORIA FALSZUJA!!!
           • kadyrov5 Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 20:24
            ballest napisał:

            > "Jego matka była pochodzenia niemieckiego.
            > Pochodzenie ojca jest kwestią sporną. "
            >
            > A czymu sporna, czymnu? przeciez byl mieszczaninem, a mieszczanami nie mogli by
            > c Poloki !
            > Czyli Polokiem byc nie mogl, a jak by nim byl, to by by Nikolaus po polsku umio
            > u i nie zapisou se do korporacji niemieckiej w Bolonii!


            A skad pewnosc,ze po polsku nie umial? Podobno krol Fryderyk Hohenzollern( to XVIII wiek) wymagal od swojego nastepcy aby ten nauczyl sie polskiego, bo znaczna czesc poddanych mowila po polsku,a krol musial miec z nimi kontakt. Kilku innych krolow pruskich takze mowilo po polsku.

            Rzeczywiscie Torun w tamtym okresie az do XIX wieku mial ponad 90% ludnosci niemieckiej, ale wtedy miasta byly dosc male a ludnosc okoliczna byla polskojezyczna. Poza tym rodzina Nikolasa oprocz nieruchomosci w Toruniu posiadala majatek ziemski w Slawkowie (15 km od Torunia), gdzie zamieszkiwali Polacy-tam rodzina spedzala letnie miesiace. Takze we wsi Kaszczorek- oczywiscie polskiej- Kopernikowie mieli winnice. Kopernik byl przez cale zycie poddanym krola polskiego i mial sporo okazji, zeby opanowac jezyk polski. Ojciec Kopernika takze mogl znac polski, bo byl kupcem prowadzacym swoje interesy w roznych miastach, a w tym fachu znajomosc jezykow jest wskazana. Raczej nie byli to ludzie, ktorzy zyli w niemieckim gettcie bez kontaktu z "obcymi"
            • herbjelita Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 20:34
             Ładnie, że przyznajesz, że mogli znać polski język, ale nie znali! Copernikus nie pozostawił ani jednego słowa po polsku. Gdyby było inaczej, to już dawno te polskie historyczne kłamczuchy by o tym piali. Ale nie ma - basta! Polacy jako tacy w tych czasach mogli tylko na wsiach mieszkać. To jest historyczny fakt. A więc na nic wasze próby z Copernikusa - Polaka robić.
             Copernikus ze swoich korzeni był Slązakiem i niczym innym. Sląsk w tych czasach był mekką wspaniałych ludzi, których wy Polacy nam nigdy nie odbiorzecie.
             • gymbalski Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 20:50
              herbjelita napisał:

              > Ładnie, że przyznajesz, że mogli znać polski język, ale nie znali! Copernikus n
              > ie pozostawił ani jednego słowa po polsku. Gdyby było inaczej, to już dawno te
              > polskie historyczne kłamczuchy by o tym piali. Ale nie ma - basta! Polacy jako
              > tacy w tych czasach mogli tylko na wsiach mieszkać. To jest historyczny fakt. A
              > więc na nic wasze próby z Copernikusa - Polaka robić.
              > Copernikus ze swoich korzeni był Slązakiem i niczym innym. Sląsk w tych czasach
              > był mekką wspaniałych ludzi, których wy Polacy nam nigdy nie odbiorzecie.

              A ktory naukowiec z tamtej epoki zostawil swoje pisma w jezyku polskim? Znasz takiego? Nawet wspomiany XVIII wieczny krol pruski Fryderyk Hohenzollern( 300 lat po Koperniku!) pisal niemal wylacznie w jezyku francuskim, a znajomosc jezyka niemieckiego byla mu potrzebna do wydawac poleceni sluzbie, i czasem, zeby zamienic kilka zdac w tym jezyku z poddanymi:-)
              I znowu sobie zaprzeczasz, bo gdyby rzeczywiscie bou cystym Slonzokiym to w tamtym okresie musial znac jezyk polski. Jeszcze w XIX wieku, gdy profesor Virchow odwiedzal Gorny Slask pisal:
              R. Virchow pisal w
              Mitteilungen uber die in Oberschlesien herrschende Typhus - Epidemie (Berlin
              1848 r.) : "Cały Górny Śląsk jest polski. Gdy tylko przekroczysz Stobrawę,
              wtedy bez znajomości języka polskiego nie potrafisz porozumieć się z ludnością
              wiejską i biedniejszą częścią mieszczan. Niewiele też pomoże tłumacz. Jest to
              powszechne zjawisko na prawym brzegu Odry".

              pl.wikipedia.org/wiki/Rudolf_Virchow
              • herbjelita Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 21:13
               Piszesz typowo polskie i niemieckie pierdoły. Jeszcze Bismarck mówił w Reichstagu o tym aby Sląyacy się wreszcie zdecydowali, czy są Niemcami czy Polakami.
               Na tym właśnie polega nasz śląski problem. Ogłaszam wszem i wobec, że my Sląyacy nie jesteśmy Polakami a tym więcej Niemcami. My som my i basta.
               • gymbalski Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 21:22
                herbjelita napisał:

                > Piszesz typowo polskie i niemieckie pierdoły. Jeszcze Bismarck mówił w Reichsta
                > gu o tym aby Sląyacy się wreszcie zdecydowali, czy są Niemcami czy Polakami.
                > Na tym właśnie polega nasz śląski problem. Ogłaszam wszem i wobec, że my Sląyac
                > y nie jesteśmy Polakami a tym więcej Niemcami. My som my i basta.

                Godos za fszyskich Slonsokow? Koszdy Slonzok jes ino Slonsokiym? Bo jo mysla co niy mos rechtu! Zes jes jaki nacjonalista, abo? Jak Polok powiy: koszdy Slonsok jes Polokiym- zle, ale jak Slonsok tak godo to....?
                Kali krasc krowa - dobrze, Kalemu ukrasc krowa - zle
               • gymbalski Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 21:29
                herbjelita napisał:

                > Ogłaszam wszem i wobec, że my Sląyac
                > y nie jesteśmy Polakami a tym więcej Niemcami. My som my i basta.

                A tyn konsek Slonsoka ze Rajchu snosz?
                www.youtube.com/watch?v=PStFrKz3h4Q
               • rico-chorzow Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 21.02.13, 15:38
                herbjelita napisał:

                > Piszesz typowo polskie i niemieckie pierdoły. Jeszcze Bismarck mówił w Reichsta
                > gu o tym aby Sląyacy się wreszcie zdecydowali, czy są Niemcami czy Polakami.
                > Na tym właśnie polega nasz śląski problem. Ogłaszam wszem i wobec, że my Sląyac
                > y nie jesteśmy Polakami a tym więcej Niemcami. My som my i basta

                To je problym do jednych i drugich,niy umiom zrozumieć,co my som my,Slonsoki.
             • ballest Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 21.02.13, 11:04
              herbjelita 20.02.13, 20:34
              Ładnie, że przyznajesz, że mogli znać polski język, ale nie znali! Copernikus nie pozostawił ani jednego słowa po polsku. Gdyby było inaczej, to już dawno te polskie historyczne kłamczuchy by o tym piali. Ale nie ma - basta! Polacy jako tacy w tych czasach mogli tylko na wsiach mieszkać. To jest historyczny fakt. A więc na nic wasze próby z Copernikusa - Polaka robić.
              Copernikus ze swoich korzeni był Slązakiem i niczym innym. Sląsk w tych czasach był mekką wspaniałych ludzi, których wy Polacy nam nigdy nie odbiorzecie.


              Herbjelita, - mylisz sie, Polacy mogli w miastach mieszkac, ale nie zostac Mieszczanami, to bogactwo mieszczan i polska sluzba oraz wynalezienie Druku bylo glowna przyczyna, spolonizowania niemieckiej Polski.
            • ballest Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 21.02.13, 11:00
             "
             A skad pewnosc,ze po polsku nie umial? Podobno krol Fryderyk Hohenzollern( to XVIII wiek) wymagal od swojego nastepcy aby ten nauczyl sie polskiego, bo znaczna czesc poddanych mowila po polsku,a krol musial miec z nimi kontakt. Kilku innych krolow pruskich takze mowilo po polsku. "

             Zalozmy, ze wladal polskim, to w takim razie sie go wstydzil, bo podal, ze zna tylko niemiecki i lacine!

             Jedno jest pewno w jego zylach nie plynelo nawet kropelki krwi polskiej i tysz plynac nie moglo, bo matka byla Niemka a Ojciec Mieszczanin a wiec tez nie Polak, bo Polacy nie mogli zostac mieszczanami w tym czasie.
         • zyga_1 Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 21:06
          Chopie dej na nich pozur, mogom cia chycić i wiysz co Mniymce robhili ze ludym wybranym.
          • gymbalski Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 21:13
           zyga_1 napisała:

           > Chopie dej na nich pozur, mogom cia chycić i wiysz co Mniymce robhili ze ludym
           > wybranym.

           Wybili Zydow i ich kraj zszedl na psy. W 1939 roku Niemcy mieli 2-3 razy wiecej Nobli niz USA, a teraz maja ich 4-5 razy mniej. Chyba nie musza pisac kto te nagrody dla USA przewaznie zdobywa:-)
    • zyga_1 Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 21:02
     Przestoń chopie, to jeyst njus za milion ojro, terozki to mu jusz uatwo uodowodniymy, że to Gorolle wywolali II wojna. AAAA przipomialo mi sia, nie trza nic uodowadniac, przeca II wojna wywołoł Francik Dolas vel Grzegorz Brzęczyszczykiewicz ze Szczebrzeszina. Momy mocka douwodów na to, że Pouloki som nazistami i hitlerowcami. Czimcie sia chopy, my szlyzjerzy jestyśmy niywinni jak dziewice uorleańskie.
  • rico-chorzow Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 17:45
   Jest proste pytanie:kto w rodzinie Kopernika byl Polką,Polakiem,nikt.Polscy profesorowie będę się przewracać,aż do kłamstwa.
   • herbjelita Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 18:14
    rico-chorzow napisał:

    Jest proste pytanie:kto w rodzinie Kopernika byl Polką,Polakiem,nikt.Polscy profesorowie będę się przewracać,aż do kłamstwa.

    Nie martw se rico. Te sam na naszej stronie nowe narodowosciowe polskie siły piątej polskiej kolumny bydom tak dugo szydzić aż kożdy uwierzy, że to jedyno i najprawdziwszo prowda.
    Cało polsko historia bydzie wcześni abo późni na nowo pisano. Unia to na nich wymusi.
    Abo napiszom prawdziwo historia, abo koniec z tymi miliardami ze EU.
    • gymbalski Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 18:28
     herbjelita napisał:

     > rico-chorzow napisał:
     >
     > Jest proste pytanie:kto w rodzinie Kopernika byl Polką,Polakiem,nikt.Polscy
     > profesorowie będę się przewracać,aż do kłamstwa.

     >
     > Nie martw se rico. Te sam na naszej stronie nowe narodowosciowe polskie siły pi
     > ątej polskiej kolumny bydom tak dugo szydzić aż kożdy uwierzy, że to jedyno i n
     > ajprawdziwszo prowda.
     > Cało polsko historia bydzie wcześni abo późni na nowo pisano. Unia to na nich w
     > ymusi.
     > Abo napiszom prawdziwo historia, abo koniec z tymi miliardami ze EU.
     >


     Fszyscy kuamiyom ino Szlysjery snajom proffda:-)
     • herbjelita Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 18:31
      Poloków żoudyn nie pobije. Weltrekord w kłamaniu. Som nawet u Guinesa.
      • gymbalski Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 19:26
       herbjelita napisał:

       > Poloków żoudyn nie pobije. Weltrekord w kłamaniu. Som nawet u Guinesa.

       Wiysz kaj jes tyn dynkmal Cristobala Colona?
       ca.wikipedia.org/wiki/Fitxer:Monument_a_Colom_2.jpg
     • rico-chorzow Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 20:00
      gymbalski napisał:

      > Fszyscy kuamiyom ino Szlysjery snajom proffda:-)

      Pytanie było proste: kto w rodzinie Kopernika był Polakiem?,więc i odpowiedź jest,będzie prosta,proszę,tu jest pole do popisu dla Polaków.
      • herbjelita Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 20.02.13, 20:42
       Mogom szukać wiela chcom, ale nie znajdom. Współczuja już pomału tym biednym Polokom.
       Poloki zawsze byli biedne i przez ich gupio historia karcowani. Sami som sobie winni, że som takimi gupielokoma. Jak można być tak ograniczonym w chwili największej tragedii naszego sąsiada, na niego napadać.
       Do tego są tylko Polacy zdolni. Umierającemu nóż z tyłu wbijać aby skonał. Oto Polska w całej swej niepokalaniej, historycznej niewinności. Podobnie było ze Sląskiem. Dokładnie po polsku!
       • cirano Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 21.02.13, 09:22
        Hess urodził sie w Egipcie, ale żodyn go Arabym niy robił. Bismarck urodzony na Sachsach, ale od dzieciństwa wychowywoł sie na północy poznańskigo, kaś tam na Pomorzu...
        Dyskusja o pochodzyniu Kopernika trwo dziesiontki lot i wielekroć udowodniono jego niemieckie korzenie i niemiecką (pruską), duszę, ale wiecznie pijani Polaki - nacjonalisty trzymią się latarni by nie paść i powtarzają swój (ponoć), w dopiero w 1926 roku ukuty ubełkot.
        Szkoda że Kopernik nie wstanie z grobu i pokaże Polakom jak sie ich twierdzeń wstydzi
        • zyga_1 Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 21.02.13, 10:22
         Chopie, ty przynosisz gańba porzadnym Ślonzakom.
        • gymbalski Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 21.02.13, 10:23
         cirano napisał:

         > > Dyskusja o pochodzyniu Kopernika trwo dziesiontki lot i wielekroć udowodniono j
         > ego niemieckie korzenie i niemiecką (pruską), duszę, ale wiecznie pijani Polaki
         > - nacjonalisty trzymią się latarni by nie paść i powtarzają swój (ponoć), w d
         > opiero w 1926 roku ukuty ubełkot.
         > Szkoda że Kopernik nie wstanie z grobu i pokaże Polakom jak sie ich twierdzeń w
         > stydzi


         Wszedzie siegaja macki tych uozartych Polokow

         Nicolaus Copernicus, Polish Mikołaj Kopernik (born February 19, 1473, Toruń, Poland—died May 24, 1543, Frauenburg, East Prussia [now Frombork, Poland]), Polish astronomer who proposed that the planets have the Sun as the fixed point to which their motions are to be referred; that the Earth is a planet which, besides orbiting the Sun annually, also turns once daily on its own axis; and that very slow, long-term changes in the direction of this axis account for the precession of the equinoxes

         www.britannica.com/EBchecked/topic/136591/Nicolaus-Copernicus
         • gymbalski Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 21.02.13, 10:33
          Nicolás Copérnico (1473-1543), astrónomo polaco, conocido por su
          teoría Heliocéntrica que había sido descrita ya por Aristarco de
          Samos, según la cual el Sol se encontraba en el centro del Universo
          y la Tierra, que giraba una vez al día sobre su eje, completaba cada
          año una vuelta alrededor de él.
          www.astromia.com/biografias/copernico.htm
        • gymbalski Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 21.02.13, 10:25
         cirano napisał:

         > > Dyskusja o pochodzyniu Kopernika trwo dziesiontki lot i wielekroć udowodniono j
         > ego niemieckie korzenie i niemiecką (pruską), duszę, ale wiecznie pijani Polaki
         > - nacjonalisty trzymią się latarni by nie paść i powtarzają swój (ponoć), w d
         > opiero w 1926 roku ukuty ubełkot.
         > Szkoda że Kopernik nie wstanie z grobu i pokaże Polakom jak sie ich twierdzeń w
         > stydzi


         WŁASNORĘCZNY LIST KOPERNIKA DO KRÓLA ZYGMUNTA I PISANY W IMIENIU KAPITUŁY WARMIŃSKIEJ

         Najjaśniejszy i najmiłościwszy władco, Królu i Panie najłaskawszy! Po zapewnieniu o naszym przywiązaniu i gotowości do kornych usług.

         Często już chcieliśmy użalić się przed Tobą, najmiłościwszy Panie, na krzywdy nasze, lecz wstrzymywała nas jakaś nieśmiałość nasza i majestat dostojnego imienia Twojego, do któregośmy powinni zawsze zwracać się raczej z uczczeniem aniżeli ze sprawami.         Teraz jednak i trudne położenie nasze, i niegodziwość zaszłych wydarzeń, a także i sam honor Waszej Królewskiej Mości zmuszają nas naprzykrzać się naszymi żalami i błaganiem Waszej Miłości, zajętej już skądinąd bardzo ważnymi sprawy. Nie jest to bowiem tajne, jakich obelg doznajemy już przez pełnych lat siedm ze strony zbrodniczych i bezczelnych ludzi, przez to, że zarówno my, jak i nasi poddani nękani jesteśmy ogniem i mieczem, napadami i rozbojami od coraz to wzrastającej liczby wrogów; że dalej sami jesteśmy jakby uprowadzeni w niewolę tak, iż nawet godziny bezpiecznie nie mieszkamy w domach naszych, które leżąc wśród otwartego pola, wystawione są na łaskę i na niełaskę zbrodniarzy, a nawet przybytek Boży i świętości ledwo od zbeszczeszczenia chronimy, że wreszcie prawie nie wolno nam bezkarnie wymierzyć samym sobie sprawiedliwości, której od innych rzadko tylko doświadczamy.

         Z czyjej zaś pobudki te przykrości nasze tak się wzmogły, to już skądinąd, jak sądzimy, jest znane Waszej Królewskiej Mości. Jest to bowiem powszechnie wiadome, gdzie się owi rozbójnicy dotychczas wylęgali, gdzie się na nas zbroją, dokąd się ze zdobyczą chronią. Myśmy to dotychczas znosili w cierpliwości, ponieważ poświęciwszy się stanowi duchownemu, mniej mamy doświadczenia w rzemiośle wojennym. Jednak, ponieważ na walnym sejmie w Elblągu świeżo zapadła była uchwała, że wszyscy mają chwycić za oręż przeciwko tej pladze, ażeby ją wyplenić i ponieważ rozumieliśmy, że jest to także postanowione edyktem Waszej Królewskiej Mości, nie uchyliliśmy się od obowiązku, lecz owszem pierwsi staliśmy się mścicielami tak wielkich zbrodni.

         Albowiem, gdy na początku tego miesiąca na naszej ziemi ośmiu rozbójników napadło na publicznej drodze pewnego poddanego Waszej Królewskiej Mości, obywatela miasta Elbląga, i odciąwszy mu obydwie ręce, obrabowali go ze wszelkiej majętności: burgrabia nasz, zebrawszy wkrótce małą garstkę naszych poddanych, wkroczył bezustannym marszem prawie sześć mil w głąb terytoriów zakonu za śladami owych okrutnych rozbójników, napadł na nich, wpierw niżby się po domach rozproszyli, zajętych podziałem łupów w pewnym bagnistym lesie; schwytawszy zaś jednego z nich, szlachcica, rodem z Marchii (inni ucieczką się ratowali), odwiózł go z powrotem do domu wraz z całą zdobyczą oraz z końmi i z uzbrojeniem samych rozbójników, wpierw uprosiwszy i uzyskawszy pozwolenie owego rycerza, któremu podlega cała okolica, jakkolwiek pozwolenie w tym razie nie było potrzebne.

         Lecz teraz już nie tylko ów rycerz użala się, że doznał krzywdy (bo widzi może, że ta sprawa także i jemu niebezpieczeństwem zagraża), lecz i komtur w Baldze, a nawet sam dostojny wielki mistrz, nie dość że żąda, lecz także usilnie się stara, ażeby owego schwytanego rozbójnika, z całą uprowadzoną zdobyczą, powrócić do Balgi, którą to sprawę Najprzewielebniejszy nasz biskup Waszej Królewskiej Mości szerzej przedstawił.

         Z tego powodu rabusie już zuchwałej niż przedtem podnoszą przeciwko nam głowy i jak przedtem zagrażali miastom, teraz wszyscy przeciwko nam się zwróciwszy, wszelaką prowokacją, różnymi obelgami i częstymi pogróżkami nas napastują. Następnie widzimy także, iż ze strony wielkiego mistrza grozi nam już prawie niebezpieczeństwo i przemoc, której nie mamy sposobu odeprzeć, ponieważ zajęciem naszym jest modlić się, a nie walczyć; chyba że przyjdzie nam z pomocą Wasza Królewska Mość z wrodzoną Swą łaskawością, do której z tym większą ufnością zwrócić się nakłania nas z jednej strony niewinność naszej sprawy, a z drugiej niebezpieczeństwo naszego Kościoła, który w Waszej Królewskiej Mości ma i zawsze miał najszlachetniejszego opiekuna.

         Toteż uniżenie Wasz Majestat zaklinamy i błagamy, racz Królewską Swą mądrością i stanowczością zapobiec tym zbrodniczym usiłowaniom. Kościół nasz i nas samych, w oczywistym niebezpieczeństwie pogrążonych, otoczyć opieką Swą i obroną, abyśmy mogli i służbę Bożą, i nas samych, którzy nie ustajemy w modlitwach o pomyślny stan dostojnego Królestwa Twojego, lepiej zachować w cieniu wzniosłych cnót Twoich, ofiarując wierne usługi nasze i samo życie nasze Waszej Królewskiej Mości, którego czcimy jako najłaskawszego Pana naszego, kornie Mu się polecając. Waszego najmiłościwszego Majestatu Królewskiego uniżeni i oddani kapelani

         Kapituła Warmińska.
         Z Warmii, dnia 22 miesiąca lipca, roku 1516.

         • herbjelita Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 21.02.13, 10:53
          Co ty nom tu wciskosz Slonzoku, przeca Copernikus po polsku pisac nie poradziou. To cos ty sam wsadziou to jeyn z wielu cygynstw polskich wszechwiedzoncych historiografoow.
          Spuscizny Copernikusa chycono je po lacinsku i germansku. Pokosz jedno polske slowo napisane przez Copernikusa. Karlusie ty sam szydzisz az se kurzy.
          • gymbalski Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 21.02.13, 11:00
           herbjelita napisał:

           > Co ty nom tu wciskosz Slonzoku, przeca Copernikus po polsku pisac nie poradziou
           > . To cos ty sam wsadziou to jeyn z wielu cygynstw polskich wszechwiedzoncych hi
           > storiografoow.
           > Spuscizny Copernikusa chycono je po lacinsku i germansku. Pokosz jedno polske s
           > lowo napisane przez Copernikusa. Karlusie ty sam szydzisz az se kurzy.


           Ja sam barzij wierza Britannice jak jakimus Herbertowi Jelicie ftory swoje mundrosci uslyszou kajs kole familoka:-)
           Nicolaus Copernicus, Polish Mikołaj Kopernik (born February 19, 1473, Toruń, Poland—died May 24, 1543, Frauenburg, East Prussia [now Frombork, Poland]), Polish astronomer who proposed that the planets have the Sun as the fixed point to which their motions are to be referred; that the Earth is a planet which, besides orbiting the Sun annually, also turns once daily on its own axis; and that very slow, long-term changes in the direction of this axis account for the precession of the equinoxes

           www.britannica.com/EBchecked/topic/136591/Nicolaus-Copernicus

          • ballest Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 21.02.13, 11:10
           " herbjelita 21.02.13, 10:53
           Co ty nom tu wciskosz Slonzoku, przeca Copernikus po polsku pisac nie poradziou. To cos ty sam wsadziou to jeyn z wielu cygynstw polskich wszechwiedzoncych historiografoow.
           Spuscizny Copernikusa chycono je po lacinsku i germansku. Pokosz jedno polske slowo napisane przez Copernikusa. Karlusie ty sam szydzisz az se kurzy."


           Wtedy jeszcze Niemcy jezyka polskiego nie skodyfikowali, Poloki do dzisiej nie wiedza kto ich jezyk skodyfikowou, uwazaja jakiegos Onufrego za autora pierwszego podręcznika do gramatyki języka polskiego, ale zapomnieli o tym, ze 100 lot wczesni zrobil to niemiecki Slonzok !
         • herbjelita Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 21.02.13, 10:58
          Przeczytej se:

          www.derweg.org/personen/forschung/kopernikus.html
          • gymbalski Couy welt wiy, co Kopeernik bou Polok 21.02.13, 11:20
           Ino szlysjerstfo wiy lepij:-)

           biografieonline.it/biografia.htm?BioID=440&biografia=Niccol%F2+Copernico
           Niccolò Copernico è l'astronomo e cosmologo polacco noto per la teoria astronomica detta "teoria eliocentrica" o "teoria eliostatica", in base alla quale il Sole è immobile al centro dell?universo e la Terra, ruotando quotidianamente sul suo asse, gira nell?arco dell?anno attorno al Sole.

           sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0_%D0%9A%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B8%D0%BA
           Никола Коперник (лат. Nicolaus Copernicus, пољ. Mikołaj Kopernik, нем. Nikolaus Kopernikus, у младости нем. Niklas Koppernigk; 19. фебруар 1473, Торуњ — 24. мај 1543, Фромборк/Фрауенбург) је био пољски математичар, правник, лекар, економиста и астроном, први научник који је формулисао хелиоцентричну теорију свемирских тела.


           Nikola Kopernik, (19. februara 1473. - 24. maja 1543.), poljski astronom. Od 1491. do 1494. godine studirao je teologiju, matematiku, medicinu i astronomiju u Krakowu

           bs.wikipedia.org/wiki/Nikola_Kopernik
           Nicolaus Copernicus (Lehçe: Mikołaj Kopernik) (1473 Torun - 1543, Frauenburg), Polonyalı astronomi bilgini.

           tr.wikipedia.org/wiki/Nicolaus_Copernicus

           Nikola Kopernik (Nicholas Copernicus) (Thorn (Toruń), 19. veljače 1473. - (Frauenburg) Frombork, 24. svibnja 1543.), poljski astronom iz Kraljevske Prusije koja je od 1466. pripadala Poljskom Kraljevstvu.
           hr.wikipedia.org/wiki/Nikola_Kopernik
           Микола́й Копе́рник (пол. Mikołaj Kopernik, лат. Nicolaus Copernicus Torinensis або Thorunensis або Torunensis, ім'я при народженні — Nikolas Koppernigk; *19 лютого 1473, Торунь, Польща — †24 травня 1543, Фромборк, Польща) — польський астроном і математик, автор геліоцентричної теорії побудови Сонячної системи.

           uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D0%B9_%D0%9A%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B8%D0%BA
           Nikolausz Kopernikusz (latinosan Nicolaus Copernicus, lengyelül Mikołaj Kopernik) (Toruń, 1473. február 19. – Frombork, 1543. május 24.) lengyel csillagász. Nevéhez fűződik a heliocentrikus világkép kidolgozása, mely szerint a Föld és a többi bolygó kering a Nap, s a Hold a Föld körül.
           hu.wikipedia.org/wiki/Nikolausz_Kopernikusz

           Ο Nικόλαος Κοπέρνικος (λατινικά: Nicolaus Copernicus, πολωνικά: Mikołaj Kopernik), 19 Φεβρουαρίου 1473 – 24 Μαΐου 1543) ήταν σημαντικός Πολωνός αστρονόμος.

           el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CE%BB%CE%B1%CE%BF%CF%82_%CE%9A%CE%BF%CF%80%CE%AD%CF%81%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%82


           • cirano Re: Couy welt wiy, co Kopeernik bou Polok 21.02.13, 13:21

            zyga_1 21.02.13, 10:22 Odpowiedz
            Chopie, ty przynosisz gańba porzadnym Ślonzakom.
            --------------------------------------------------------------
            Że mi ta "prowda" zawsze ino gorol przeciepnie?
  • herbjelita Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 21.02.13, 13:48
   Wsadzajac tu moj zapis nie spodziewalem sie az takiego rezonansu polskich narodowoscowcow.
   Wasz histeryczny krzyk jest tylko dowodem na to polskie zlodziejstwo. Racje ma jeden z moich kolegow, ktory napisal "Szkoda, ze Kopernikus mie moze zmartwychtac i sam potwiedzic, ze byl Niemcem" ja natomiast dodam, ze byl dumnym Niemcem - gdyby przewidzial jak wy go niewolicie i jaka wy go ta polskoscia ponizacie. Na nic zdal sie polski protest w Unii Europejskiej, ktorej jeden z programow, wam na przekor nazwano "Kopernikus" a nie jak domagali sie smieszni polscy parlamentarzysci. Za co? - pytam sie. Za to ze byl Slaskim Niemcem.
   • ballest Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 21.02.13, 13:55
    Poloki jednego nie rozumiom, ze Kopernik bou wprawdzie obywatelem polskim ale z niemieckiej krwi, tak jak Anders, Fredro, Rey, Zawisza Czarny i tysiace innych "Polakow"
    • gymbalski Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 21.02.13, 14:25
     ballest napisał:

     > Poloki jednego nie rozumiom, ze Kopernik bou wprawdzie obywatelem polskim ale z
     > niemieckiej krwi, tak jak Anders, Fredro, Rey, Zawisza Czarny i tysiace innych
     > "Polakow"
     >
     To som ino Twoje pijackie urojenie, bo Poloki wiydzom wiyncyj jak Ci sie sdo. Wiydzom, co zodyn krol Polski z dynastii Jagielonow niy miou aniy jednyj kropli polskiyj krwi , tak samo wiydzom, co Pilsudski godou po polsku gorzyj jak filmowy Bercik i zodyn s jigo starzikow niy bou etnicznym Polokiym. Tak samo Rusy wiydzom co Romanowowie niy byli Rusami; Angliki wiydzom co Elisabeth II niy jest Angielkom i jij chop Philipp tyz niy jes Anglikiym. Anglikami niy byli: Windsorowie, Stuartowie, Tudorowie, Plantegeneci...Jesce mos jakis problym?
     • ballest Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 21.02.13, 14:51
      TU CHODZI O FAKT ZE BOU Z NIEMIECKIEJ KRWI A ANI KROPELKI KRWI POLSKIEJ NIE POSIADAL ; A JAK TAK TO PROSZE TO UDOWDNIC A NIE RODY KROLEWSKIE PORWNYWAC GDZIE WSZYSCY WIEDZA; ZE WE 75% rodow krolewskich w Europie tez niemiecka krew plynie podobnie jak w zylach Kopernika, ktory tez "Polokiem" bou ale nie ze krwi!!!

      Jo nie mom problemu z tym, ale DURNE GOROLE maja bo sie polskiej krwi doszukuja!!!!
      • gymbalski Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 21.02.13, 15:08
       ballest napisał:

       > Jo nie mom problemu z tym, ale DURNE GOROLE maja bo sie polskiej krwi doszukuja
       > !!!![/b]
       Ino fto tukej szkryflo, co Kopernik bou Slonsokiym, bo jigo opa( 25% slonskiyj krfi) bou ze Slonska,a to slonskiy pochodzynie niy jes pewne! Ale ok, jigo opa bou Slonskiym- musiou po polsku godac, bo az do XVIII czi XIX wieku w tyj tajli Slonska ludzie godali po polsku( slonsku)!
       • gymbalski Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 21.02.13, 15:25
        Na przikuad oma Kopernika to Katarzyna Modlibóg( Katharina Modlibog)


        "Nicolaus’ mother, Barbara Watzenrode, was the daughter of Lucas Watzenrode the Elder and his wife Katherine (née Modlibóg). Not much is known about her life, but she is believed to have died when Nicolaus was a small boy. The Watzenrodes had come from the Schweidnitz (Świdnica) region of Silesia and had settled in Toruń after 1360, becoming prominent members of the city’s patrician class. Through the Watzenrodes' extensive family relationships by marriage, they were related to wealthy families of Toruń, Danzig and Elbląg (Elbing), and to the prominent Czapski, Działyński, Konopacki and Kościelecki noble families. The Modlibógs (literally, in Polish, "Pray to God") were a prominent Polish family who had been well known in Poland's history since 1271. Lucas and Katherine had three children: Lucas Watzenrode the Younger, who would become Copernicus' patron; Barbara, the astronomer's mother; and Christina, who in 1459 married the merchant and mayor of Toruń, Tiedeman von Allen."

        • gymbalski Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 21.02.13, 15:30
         Wes gipko werterbuch i tyn konsek pszetuplikuj:

         "Through the Watzenrodes' extensive family relationships by marriage, they were related to wealthy families of Toruń, Danzig and Elbląg (Elbing), and to the prominent Czapski, Działyński, Konopacki and Kościelecki noble families.The Modlibógs (literally, in Polish, "Pray to God") were a prominent Polish family who had been well known in Poland's history since 1271"
         • gymbalski Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 21.02.13, 15:39
          Modliborzyce          W 1420 roku wieś należała do Modliboga. W tym roku sąd królewski w Gębicach wyzna­czył granicę między Modliborzycami a Parchaniem - wsią biskupstwa włocławskiego. W latach 1460-1461 właścicielem wsi był sędzia Mikołaj Modlibóg herbu Rola.

          www.dabrowabiskupia.pl/content.php?mod=sub&cms_id=17

          Modliborzyce – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim, w gminie Dąbrowa Biskupia.

          W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego.

          pl.wikipedia.org/wiki/Modliborzyce_(wojew%C3%B3dztwo_kujawsko-pomorskie)          • herbjelita Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 21.02.13, 15:52
           A moze tyn Modlibog bou zydem? To nazwisko tak ma zydowskie zalatuje - juzas nie Polok.
           • gymbalski Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 21.02.13, 15:59
            herbjelita napisał:

            > A moze tyn Modlibog bou zydem? To nazwisko tak ma zydowskie zalatuje - juzas ni
            > e Polok.

            A jo Ci chopje powiym yno tela: zes jes gupielok- we jidisz godajom: meshugah:-)
            Familia Watzenrode tysch jes suowianskiygo pochodzynia(weizen-pszenica)
            A teros mozecia ciepac gownym, a tyn Kopernik bou metysym suowiansko-gyrmanskiym, ftory bou polskim patriotom i lojalnym poddanym polskiygo krola. Niy mom pewnosci, ale mysla, co uon polski jynsyk tysch snou!
            • herbjelita Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 21.02.13, 16:12
             Copernikus napewno bou panslowianinem, jeno kedy to slownianstwo dopiero niemiecki filozof Herder musiou wymyslec w XVIII wieku.
             • gymbalski Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 21.02.13, 16:23
              herbjelita napisał:

              > Copernikus napewno bou panslowianinem, jeno kedy to slownianstwo dopiero niemie
              > cki filozof Herder musiou wymyslec w XVIII wieku.

              W kronice Thietmara z poczatku XI wieku prawie na kazdej stronie mozna znalezc slowo Slowianie, Slowianski, Slowian...
              • herbjelita Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 21.02.13, 16:30
               A nie tak czasem w oryginale Thietmara stoi "Sklavini"
              • rico-chorzow Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 21.02.13, 16:41
               gymbalski napisał:

               > herbjelita napisał:
               >
               > > Copernikus napewno bou panslowianinem, jeno kedy to slownianstwo dopiero
               > niemie
               > > cki filozof Herder musiou wymyslec w XVIII wieku.
               >
               > W kronice Thietmara z poczatku XI wieku prawie na kazdej stronie mozna znalezc
               > slowo Slowianie, Slowianski, Slowian.

               I wtedy powstali Polacy.
               • gymbalski Jezyk 21.02.13, 16:53
                "Copernicus is postulated to have spoken Latin, German, and Polish with equal fluency. He also spoke Greek and Italian. The vast majority of Copernicus’ surviving works are in Latin, which in his lifetime was the language of academia in Europe. Latin was also the official language of the Roman Catholic Church and of Poland's royal court, and thus all of Copernicus’ correspondence with the Church and with Polish leaders was in Latin"

                He spoke German, Polish and Latin with equal fluency as well as Italian." Daniel Stone: The Polish-Lithuanian State, 1386–1795. University of Washington Press, 2001, ISBN 0-295-98093-1, p. 101. ([17])

                "He was a linguist with a command of Polish, German and Latin, and he possessed also a knowledge of Greek rare at that period in northeastern Europe and probably had some acquaintance with Italian and Hebrew." Angus Armitage: Copernicus and Modern Astronomy. Dover Publications, 2004 (originally 1957), ISBN 0-486-43907-0, p. 62.

                He used Latin and German, knew enough Greek to translate the 7th-century Byzantine poet Theophylact Simocatta's verses into Latin prose (Armitage, The World of Copernicus, pp. 75–77), and "there is ample evidence that he knew the Polish language" (Norman Davies, God's Playground, vol. II, p. 26).
                • gymbalski Narodowosc 21.02.13, 17:00
                 "Rudnicki adds that Martin Luther, an opponent of Copernicus' theories, regarded him as Polish and referred to him as a "Sarmatic fool"(At the time, "Sarmatian" was a term for a nobleman of the Crown of the Kingdom of Poland.)

                 "Davies concludes: "Taking everything into consideration, there is good reason to regard him both as a German and as a Pole: and yet, in the sense that modern nationalists understand it, he was neither."

                 "The Stanford Encyclopedia of Philosophy describes Copernicus as a "child of a German family [who] was a subject of the Polish crown", while others note that his father was a Germanized PoleEncyclopædia Britannica, Encyclopedia Americana,The Columbia Encyclopedia and The Oxford World Encyclopedia identify Copernicus as a "Polish astronomer"
                 • herbjelita Re: Narodowosc 21.02.13, 17:21
                  Widzisz o to wlasnie chodzi. Norman Davis mo recht. Dlaczego nie uznawamy tak za Polaka jak za Niemca. Co by to miauo Polsce szkodzic.

                  "Davies abschließend:" Wenn Sie alles berücksichtigen, gibt es gute Gründe, ihn sowohl als Deutscher und als Pole zu betrachten: und doch, in dem Sinne, dass moderne Nationalisten es verstehe, war er weder ".
                  • gymbalski Przodkowie 21.02.13, 17:47
                   Przodkowie ze strony ojca:


                   1. Pradziadek Mikolaj Kopernik (???)- Nie jest wykluczone, ale nie jest też pewne, czy pradziadkiem astronoma był Mikołaj Kopernik – kamieniarz, który w r. 1396 ,,przyjęty został do prawa miejskiego”. Za pokrewieństwem może przemawiać to, że Jan Kopernik (dziadek), nie mógł osiągnąć swojej pozycji bogatego kupca w jednym pokoleniu, że pozycję tę mógł przygotować obrotny i pracowity mistrz kamieniarski, gdyż Kraków ze swoimi licznymi w tym czasie inwestycjami stwarzał w tym zakresie wielkie możliwości.

                   2. Dziadek Jan Kopernik-Jan Kopernik, odnotowywany w księgach krakowskich w latach 1409-1441, był już poważnym kupcem, utrzymującym stosunki nie tylko z miastami polskimi, ale również ze znaczną ilością miast zachodniej Europy. Z dokumentów wynika, że obracał poważnymi sumami i związany był również ze śląskimi domami handlowymi w Świdnicy i we Wrocławiu. Do jego dalszej kariery przyczynił się bogaty ożenek z córką Piotra Bastgerta – jednego z najzamożniejszych i najbardziej wpływowych mieszczan stołecznego Krakowa.
                   Z interesującego nas w tym miejscu punktu widzenia, istotne jest między innymi to, że wśród toruńskich kontrahentów Jana Kopernika występuje nazwisko Waczenrode. 21 lipca 1433 r. odnotowano Jana Kopernika, jako pełnomocnika Jana Banka z Wrocławia, w poważnej sprawie pieniężnej. Po raz ostatni w zapisach źródłowych występuje Jan Kopernik 28 grudnia 1441 r. Jest to informacja o szczegółowej wymowie. Otóż dziadek tego, który powiedział o sobie: ,,Kraków ukształcił moją myśl”, został wymieniony wśród wielkich dobrodziejów Akademii Krakowskiej, obok Piotra i Jana Szafrańca oraz biskupa wrocławskiego


                   Ojciec Mikolaj Kopernik-Mikołaj Kopernik – ten, co do którego nie ma żadnych wątpliwości, że był ojcem astronoma, występuje w aktach krakowskich, jako kupiec-hurtownik, od r. 1447. Na podstawie zachowanych dokumentów wiadomo, że utrzymywał stosunki handlowe z Wrocławiem i Gdańskiem. ,,Rada miasta Gdańska oświadcza, że sędziowie i ławnicy gdańscy przedłożyli jej wyciąg z księgi ławniczej z 8 maja 1447 r., gdzie opisana została transakcja Klausa Borsenitza i Mikołaja Kopernika z Krakowa, dotycząca należności 86 grzywien i 16 szkojców za 38 cetnarów miedzi”. Nie wiadomo, jak zakończyła się ta sprawa, ale wiadomo, że Kopernik-senior zajmował się w tym czasie nie tylko sprawami handlowymi, lecz aktywnie uczestniczył w polityce polskiej, która rozumiejąc znaczenie Bałtyku, rozpoczęła starania o odzyskanie ziem na całym wiślanym szlaku od Krakowa do Gdańska.
                   Przełomowy w tym zakresie był rok 1454, kiedy to Stany Prus zbuntowały się przeciwko uciskowi Zakonu Krzyżackiego i zwróciły się do króla Kazimierza Jagiellończyka z prośbą o włączenie do Rzeczpospolitej. Zgoda na inkorporację Prus oznaczała wojnę z Zakonem. Nie była to decyzja łatwa. Jaki udział miał w tym Kopernik-senior? Mamy w tej sprawie dokument z 14 sierpnia 1454 r., w którym ,,Rada miasta Gdańska oznajmia, że Mikołaj Kopernik otrzymał od niej 350 węgierskich złotych tytułem spłaty długu (1000 węgierskich złotych), zaciągniętego przez stany pruskie, za poręczeniem kardynała w Krakowie – Zbigniewa Oleśnickiego”.
                   Można zgodzić się z domysłami, że pożyczki żadnej nie było i kardynał niczego nie gwarantował, a ojciec astronoma pośredniczył w czymś zbliżonym do ,,łapówki”, skłaniającej polskiego króla do zbrojnej interwencji. Przy takiej interpretacji można i trzeba zdawać sobie sprawę, że ,,przemawianie do ręki” biskupa nie było związane z jego osobistymi lub kościelnymi interesami, lecz z interesami Polski i miast, które występowały przeciwko Zakonowi, narażając całe państwo na 13 lat ciężkiej i kosztownej wojny.
                   Przodkowie ze strony matki:
                   A co wiemy o genealogii Mędrca Fromborskiego po stronie matki – BarbaryWaczenrode? Niesporne jest pochodzenie jej rodu z Dolnego Śląska, tzn. ze średniowiecznych komesów na Wierzbnej, osadzonych we wsi Waczenrode pod Świdnicą (obecnie Pszenno). Waczenrodów tych nie znamy z imienia i nie możemy nic ścisłego stwierdzić na temat ich pokrewieństwa z Barbarą. Pierwszy Waczenrode znany z dokumentów (rok 1291) miał na imię Werneri, był rajcą w Ziębicach Śląskich. Jego synowie byli już radnymi i ławnikami we Wrocławiu. Zważywszy, że sam astronom, w zachowanym dotąd liście do biskupa Dantyszka (z 11 stycznia 1539 r.) pisał o swoim wuju Łukaszu: ,,Lucas Waczebrodt”, można niewątpliwie przyjąć, że ci Waczenrodowie, którzy w XIV w. pojawili się w Toruniu, pochodzili z tego właśnie rodu i z tej miejscowości na Śląsku.
                   Wiemy, że z jednym z toruńskich Waczenrodów handlował dziadek astronoma – Jan Kopernik z Krakowa

                   Dziadek Lukasz Watzenrode- Ojciec Barbary, czyli dziadek astronoma ze strony matki – Łukasz Waczenrode, należał już do najbogatszych ludzi w Toruniu. Zasiadał we władzach miejskich i należał do głównych przywódców pruskiego Związku Miast, który wiele lat przed wybuchem wojny trzynastoletniej spiskował przeciw nieprawościom Zakonu Krzyżackiego. Osobiście uczestniczył później w wojnie po polskiej stronie i nie szczędził na ten cel ani złota, ani krwi.

                   W dokumencie z 8 lutego 1460 r. Rada Starego Miasta Torunia potwierdzała, że „Łukasz Waczenrode pożyczył jej na potrzeby miasta i kraju 269 węgierskich złotych oraz zboża i innych dóbr łącznej wartości 1021 grzywien”. O wartości grzywien i o pozycji majątkowej Waczenrodego świadczy inny dokument. w którym jeden z mieszczan toruńskich potwierdzał przed sądem, że jest winien Łukaszowi Waczenrode 200 grzywien i jako zadatek tego długu daje dom położony przy ul. Św. Anny (obecnie ul. Kopernika 17), ogród przy rzeźni, położonej przed Nowym Miastem i mały ostrów z łąką przy Kaszczorku.
                   Łukasz Waczenrode był bogato ożeniony z wdową po szlachcicu Henryku Peckau, spokrewnioną i spowinowaconą z senatorskimi rodzinami: Działyńskich, Kościeleckich, Konopackich, Kostków i Czapskich. W małżeństwie tym urodziło się troje dzieci: Krystyna, Łukasz i Barbara.


                   Wiecej:

                   wgp.salon24.pl/371133,mikolaj-kopernik-cd
                   sbart.pl/geneza-nazwiska-mikolaja-kopernika/
                   en.wikipedia.org/wiki/Lucas_Watzenrode_the_Elder
                   de.wikipedia.org/wiki/Pszenno

               • keniata Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 21.02.13, 21:11
                rico-chorzow napisał:

                > gymbalski napisał:
                >
                > > herbjelita napisał:
                > >
                > > > Copernikus napewno bou panslowianinem, jeno kedy to slownianstwo do
                > piero
                > > niemie
                > > > cki filozof Herder musiou wymyslec w XVIII wieku.
                > >
                > > W kronice Thietmara z poczatku XI wieku prawie na kazdej stronie mozna zn
                > alezc
                > > slowo Slowianie, Slowianski, Slowian.
                >
                > I wtedy powstali Polacy.
                I zaczlo sie zlodziejstwo , a zaden lud oscienny nie znal dnia ani godziny.I trwa to po wieki wiekow.
                • ballest Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 22.02.13, 08:07
                 POLOKI wszystko falszujaWSZYSTKO, nie ma wiekszych wichlyrzy na Swiecie jak GOROLE.
                 "
                 Der mütterliche Großvater des Astronomen ist Lucas Watzenrode (auch Wetzelrode), der als Schöppenmeister und "einer der reichsten Männer in Thorn und im Kulmerland" [15] 1462 in Thorn starb. Sein Vater Friedrich W. starb 1416 in Thorn an der Pest. Dessen Vater Albrecht W. ist mit seinen beiden älteren Brüdern Friedrich und Johann 1369-1392 in Thorn mit Hausbesitz beurkundet. Sie müssen etwa um 1340 geboren sein. Hier endet die gesicherte Reihe.

                 Es gibt gute Gründe für die Annahme, daß die Thorner Watzenrode, für welche Leibrenten der Stadt Breslau beurkundet sind [14],[19], aus Schlesien stammen.

                 [16] Heiko Urtel: Coppernick und seine Ahnen. Leserbrief in der Frankfurter Allgemeinen Zeitung Nr.172 vom 27.7.1991.

                 [17] Hermanowski S.9.

                 [18] Brockhaus, wie Anm. [1].

                 [19] Janusz Tandecki, Dzialalnosc finansowa mieszczañstwa toruñskiego ... (Die Finanztätigkeit des Thorner Bürgertums in Breslau ... im 14. und 15. Jh.) in: Prace z dziejów pañstwa i zakonu krzyzackiego, Universitas Nicolai Copernici, Toruñ 1984, S.83-106, mit deutscher Zusammenfassung. - Breslauer Renten 1406 für Elizabeth von Loe und Fredrich Waczenrade, 1410 für Albrecht Watczinrode.

                 Etliche Familienforscher haben versucht, die Thorner Brüder Watzenrode als Söhne des Paul Watzenrode auf Peterwitz in Schlesien einzuordnen, aber vergeblich [20]. Die schlesischen Watzenrode waren im 13. und 14. Jahrhundert ein Ratsgeschlecht in Münsterberg (unweit Köppernig) und in Breslau. Ihr Familienname wird auf das Dorf Wazygenrode/Weizenrodau bei Schweidnitz (südwestlich von Breslau, nordwestlich von Münsterberg) zurückgeführt."

                 geneal.lemmel.at/Copernicus.html
                 • ballest Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 22.02.13, 08:16
                  TELA NA TEMAT MODLIBOGA!!!

                  "Etliche Familienforscher haben versucht, die Thorner Brüder Watzenrode als Söhne des Paul Watzenrode auf Peterwitz in Schlesien einzuordnen, aber vergeblich"


                  ;)
                 • kadyrov5 Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 22.02.13, 09:58
                  ballest napisał:

                  > POLOKI wszystko falszujaWSZYSTKO, nie ma wiekszych wichlyrzy na Swiecie jak GOR
                  > OLE.

                  Wdales sie w tatusia naziste...
                  Pare dni temu minelo 80 lat od przejecia wladzy w Niemczech przez takiego co uwazal, ze pewna rasa jest gorsza od innych i charakteryzuje sie wlasnie takimi cechami.
                  • rico_srola_hozuf1 Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 22.02.13, 10:19
                   To dotyczy większości z piszących tu stałych bywalców. Oni tym żyją, bez tego ich życie byłoby bardziej szare. A tak, jak dowali Polaczkom samoocena wzrasta.
                   • kadyrov5 Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 22.02.13, 10:23
                    rico_srola_hozuf1 napisała:

                    > To dotyczy większości z piszących tu stałych bywalców. Oni tym żyją, bez tego i
                    > ch życie byłoby bardziej szare. A tak, jak dowali Polaczkom samoocena wzrasta.

                    Normalnie jakby czlowiek czytal jakiegos "Stuermera", tylko ze zamiast Zydow sa Gorole.
                    biblioteka.teatrnn.pl/dlibra/image/edition/19718
                   • herbjelita Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 22.02.13, 10:23
                    Slyszeliscie juz o nowych polskich bojowkach narodowosciowcow?
                    Jak wam zabranie argumentow to w morde. To polski sposob przekonywania o racji.
                  • kadyrov5 Znalezione 22.02.13, 10:20
                   Czy Polacy są podludzmi??? Zanim odpowiemy - zanalizujmy fakty zebrane z
                   forów szlysjerskich.


                   1. Polacy mają w sobie gen złodziejski.
                   2. Polacy są wiecznymi partyzantami - już Mieszko I był partyzantem a po nim
                   przyszli inni.
                   3. Polacy wymyślili mafię (patrz: "Ojciec Chrzestny").
                   4. Polacy (czytaj też: "Gorole") od wieków okupowali niemiecki przecież
                   Śląsk.
                   I bardzo prześladowali tych Niemców i Ślązaków.
                   5. Polacy nie budują ani nie tworzą, potrafią tylko burzyć.
                   6. Polacy zbrodniczo przeciwstawiali się wyzwoleniu Oberschlesien w 1939 roku.
                   7. Polacy napadli na Górny Śląsk w roku 1921 i jeszcze zwalili na Ślązaków
                   (patrz legenda o tzw. powstaniach śląskich).
                   8. Polacy są bardzo niskiego wzrostu bo dużo piją i palą.
                   9. Polskie dzieci ściągają na lekcjach (patrz: wnikliwa analiza ballesta).
                   10.Polacy są urodzonymi nacjonalistami i jeszcze zarazili tym Niemców (patrz:
                   atak polskich bojówkarzy na radiostację gliwicką).
                   11.Polacy nie potrafią się sami rządzić, ale jak ktoś im chce pomóc to
                   jeszcze
                   się buntują.

                   Te wątki można by mnożyć, ale już nie trzeba gdyż już wiemy, że Polacy są
                   gorsi od innych narodów a więc są podludzmi.
                   • herbjelita Re: Znalezione 22.02.13, 10:32
                    Spotkales sie kiedys z takim przypadkiem, zeby kolonizowani chalili kolonizatorow?
                    Slazacy sa bardzo goscinni a do takich o was opiniach daliscie dosyc dowodow.
                    Polacy dzis na Slasku dokladnie tak sie zachowoja jak w przeszlosci na kresach.
                    Narod Panow.
                    • ballest Re: Znalezione 22.02.13, 10:54
                     Herbjelita, GOROLE obrazaja jak zawsze! - jak widzom, ze kolejnou batalia przegrali to zamiast sie przyznac i pedziec, doch Kopernik byl Niemcem, ( bo tak twierdza w miedzyczasie i niektorzy polscy historycy) to zaczynaja wyzywac od nazistow, taki podly charakter maja tu piszacy GOROLE!!!


                     "W tradycji użytkowników wielu grup Usenetu wątek, w którym w jednej z wypowiedzi pojawia się porównanie do nazizmu lub Hitlera, uważany jest za skończony, a ponadto uznaje się, że osoba, która użyła tego porównania, „przegrała” dyskusję. Obecnie reguła ta rozciąga się na wszelkie inne sposoby komunikacji internetowej.

                     W 2007 „The Economist” stwierdził, że „w większości dyskusji dobrą zasadą jest, że pierwsza osoba, która wyzwie drugą od nazistów, automatycznie przegrywa dyskusję."

                     pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Godwina
                     • ballest Re: Znalezione 22.02.13, 11:00
                      jak widzisz piszace tu HADZIAJE sa urodzonymi PRZEGRANCAMI !!

                      "Prawo Godwina,

                      „Prawo to znane jest między innymi jako Reguła Godwina Analogii do Hitleryzmu. Po raz pierwszy ten termin został użyty w dziewięćdziesiątym roku. Autorem tego stwierdzenia był Mike Godwin, który bardzo lubił udzielać się na tego typu grupach. Szerzył on teorię, że podczas długo przeciągającej się dyskusji na internetowym czacie lub forum istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że przynajmniej raz coś zostanie porównanie z hitleryzmem lub samym hitlerem. Zostało to unormowane jako przegrana. Osoba, która bardzo długo czas bierze udział w przeciągającej się dyskusji, strzelając argumentami, w końcu używa porównania czegoś do Hitlera lub podobnych jemu skojarzeń. Jeżeli ktoś użyje tego typu skojarzenia ostatecznie przegrywa walkę na argumenty. Analogicznie zjawisko to jest porównywalne do komunizmu oraz komunistycznych symboli, które uchodzą za zło w czystej postaci. Zazwyczaj jednak w polskim środowisku nie uznaje się tych zasad, coraz częściej jednak spotyka się osoby, które im wtórują. Niektórzy wykorzystują takie argumenty do wyrzucenia z siebie wcześniej przygotowanych ripost.!”
                     • gymbalski Re: Znalezione 22.02.13, 11:12
                      ballest napisał:

                      > [b]Herbjelita, GOROLE obrazaja jak zawsze! - jak widzom, ze kolejnou batalia
                      > przegrali to zamiast sie przyznac i pedziec, doch Kopernik byl Niemcem>

                      Kiedy nawet wasza slaska encyklopedia podaje, ze Kopernik byl Polakiem. Nie wierzysz Slazakom? A jak jestes taki odwazny to zacznij pisac w ten sam sposob o Zydach co o Gorolach to zobaczymy jak dlugo bedziesz na wolnosci. Po prostu wszedzie gdzie pada slowo Gorol czy Polok wstaw Zyda:-)


                      szl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82aj_Koper%C5%84ik
                      Mikouaj Koperńik (uać.: Nicolaus Copernicus Torinenis), (ur. 19 lutygo 1473 w Torůńu, zm. 24 maja 1543 we Frůmborku) – polski[1]. astrůnům, matymatyk, prawńik, ekůnůmista, stratyg, dochtůr, poeta, astrolůg, tuůmač, kancleř kapitůuy warmińskij uod 1511, kanůńik warmiński, scholastyk wrocuawski, duchowny katolicki.


                      • ballest Re: Znalezione 22.02.13, 11:20
                       gymbalski napisał:

                       > ballest napisał:
                       >
                       > > [b]Herbjelita, GOROLE obrazaja jak zawsze! - jak widzom, ze kolejnou ba
                       > talia
                       > > przegrali to zamiast sie przyznac i pedziec, doch Kopernik byl Niemcem
                       > 2;
                       >
                       > Kiedy nawet wasza slaska encyklopedia podaje, ze Kopernik byl Polakiem. "


                       Dyc jo tysz piszam, ze panstwowo byl Koperniok Polokiem, bou wiec polskim Astronomem , bo bou poddanym krola polskiego i obywatelem polskim - ale po krwi bou Niemcem , a o to sie tu rozuazi, a nie o to czy Turek jest Niemcem bo se urodzil we Niemcach i mou niemieckie obywatelstwo, tylko my se tu wadzymy, czy miou choc kropelka polskiej krwi w zylach a tej NIE MIOU!!!
                     • cirano Re: Znalezione 22.02.13, 11:13
                      Tyn facet, zawsze Danziger dobrowolnie okrziknoł sie (ponoć), Polakym.
                      www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CC4QFjAA&url=http%3A%2F%2Fpl.wikipedia.org%2Fwiki%2FJan_Heweliusz&ei=hkMnUbnPNofQtQaPhIDABg&usg=AFQjCNFqgwKyQp8GFdcQ1YXTH5eSFhTBmw&bvm=bv.42768644,d.Yms&cad=rja
                      Dziś żodyn niy mo pretynsji o to że Polaki na jego nazwisku interesy robiom.
                      Ale od Kopernika wom wara. Tyn niy Polok i napewno dobrowolnie by nim niy był
                      • gymbalski wasze idiotyczne rozumowanie 22.02.13, 11:18
                       Argentynce juzas nom kradnom tego Italioka Leo Messiego. Czymu Argentynczyki kuamiom i durch godajom co tyn Messi jes Argentynczyk jak couki welt wiy co uon jes richtig Italiok. Argentynczyki prziznajcie siy zescie som zuodzieje!!!


                       en.wikipedia.org/wiki/Lionel_Messi
                       • ballest Re: wasze idiotyczne rozumowanie 22.02.13, 11:24
                        gymbalski napisał:

                        > Argentynce juzas nom kradnom tego Italioka Leo Messiego. Czymu Argentynczyki ku
                        > amiom i durch godajom co tyn Messi jes Argentynczyk jak couki welt wiy co uon j
                        > es richtig Italiok. Argentynczyki prziznajcie siy zescie som zuodzieje!!!

                        CZLOWIEKU TWOJE INTELEKTUALNE NIVEAU JEST PONIZEJ NAWET 2 cyfrowego IQ,
                        jak Twoja samotna szara komoreczka jesli choc na jeden temat rudymentarne pojecie bydzie miala- to se mozesz tu przykludzic , a tera zbierej manatki i zwiywej tak skond cie tu przywiouo!!!
                        • gymbalski Re: wasze idiotyczne rozumowanie 22.02.13, 11:31
                         ballest napisał:

                         > CZLOWIEKU TWOJE INTELEKTUALNE NIVEAU JEST PONIZEJ NAWET 2 cyfrowego IQ,[/b] ja
                         > k Twoja samotna szara komoreczka jesli choc na jeden temat rudymentarne pojeci
                         > e bydzie miala- to se mozesz tu przykludzic , a tera zbierej manatki i zwiywej
                         > tak skond cie tu przywiouo!!!


                         I Ty syneczku naziola , ktory z problemami skonczyles szkole zawodowa uwazasz, ze jestes inteligentny?:-)
                         • gymbalski To jest tok mylsenia tego imbecyla 22.02.13, 11:35

                          Holokaustu nie bylo, bo ojciec Mela Gibsona tak powiedzial!

                          "Holocaust ??? koniec mitu?
                          Autor: ballest
                          Data: 09.03.2004 21:06 + dodaj do ulubionych wątków


                          zarchiwizowany

                          ------------------------------------------------------------------------------
                         • berncik Re: To jest tok mylsenia tego imbecyla 22.02.13, 15:33
                          A co mo z twoim wpisym wspolneg Coppernicus ????????????????
                         • kadyrov5 Re: To jest tok mylsenia tego imbecyla 22.02.13, 15:43
                          Mikouaj Koperńik (uać.: Nicolaus Copernicus Torinenis), (ur. 19 lutygo 1473 w Torůńu, zm. 24 maja 1543 we Frůmborku) – polski[1]. astrůnům, matymatyk, prawńik, ekůnůmista, stratyg, dochtůr, poeta, astrolůg, tuůmač, kancleř kapitůuy warmińskij uod 1511, kanůńik warmiński, scholastyk wrocuawski, duchowny katolicki


                          1.↑ Narodowość polskům podowo wjynkšość zdřuduůw, ńy ino polskych, m.in. Mjyndzynarodowa Ůńja Astrůnůmično a Encyclopedia Encarta Microsoftu. We tajli ńypolskych zdřuduůw padajům argůmynty za narodowośćům mjymjeckům, m.in. brak prac uopublikowanych we polskij godce při istńyńu prac Koperńika wydanych po mjymjecku a tyž mjymjecke pochodzyńy matki Koperńika
                          szl.wikipedia.org/wiki/Miko%C5%82aj_Koper%C5%84ik
                         • ballest Re: wasze idiotyczne rozumowanie 22.02.13, 15:39
                          gymbalski napisał:

                          > ballest napisał:
                          >
                          > > CZLOWIEKU TWOJE INTELEKTUALNE NIVEAU JEST PONIZEJ NAWET 2 cyfrowego IQ,[
                          > /b] ja
                          > > k Twoja samotna szara komoreczka jesli choc na jeden temat rudymentarne
                          > pojeci
                          > > e bydzie miala- to se mozesz tu przykludzic , a tera zbierej manatki i z
                          > wiywej
                          > > tak skond cie tu przywiouo!!!
                          >
                          >
                          > I Ty syneczku naziola , ktory z problemami skonczyles szkole zawodowa uwazasz,
                          > ze jestes inteligentny?:-)

                          Wpierw osobiscie uwazom, ze inteligentniejszy jak wysmiewanou Petronelcia zes nie je, jak to jeszcze durniejszy, bo to co tu wlozyues o Koperniku bylo albo klamstwem albo DURNOTOM!
                          Do tego ukonczenie jakiejkolwiek szkoly nie jest miernikiem inteligencji, ale skad to jakis STRUGACZ KONIKOW wiedziec moze, skad?? - dodom ze kazdy chlop z Podlasia moze przewyzszac inteligencja jakiegos DOKTORA !!
                          Ty naprzyklad kojarzyc nie potrafisz, a to jest najwazniejszym kryterium inteligencji , dlatego jestes tu tylko strugaczem konikow a niczym wiecej , do tego z drzewa lipowego !
                         • rico_srola_hozuf1 Re: wasze idiotyczne rozumowanie 22.02.13, 16:52
                          Drewno lipowe sia nadaje do struganio koników, bo jest barżej mietkie uod inkszych, cumbajszpil ghrabouwe abo dymbowe.
                          Tobie Ballest życza wiynkszygo dystansu do siebia, ludzi i świata.
                         • gymbalski Re: wasze idiotyczne rozumowanie 22.02.13, 17:10
                          ballest napisał:

                          bo to co tu wlozyues o Koperniku by
                          > lo albo klamstwem albo DURNOTOM!                          No dyc ze ja pra ze toc....

                          Nicolaus Copernicus, Polish Mikołaj Kopernik (born February 19, 1473, Toruń, Poland—died May 24, 1543, Frauenburg, East Prussia [now Frombork, Poland]), Polish astronomer

                          www.britannica.com/EBchecked/topic/136591/Nicolaus-Copernicus
                         • ballest Re: wasze idiotyczne rozumowanie 22.02.13, 20:05
                          Gymbalski chory czlowieku zabier Twoja szarou komoreczka i marsz koniczki strugac, najlepi o naziolach!
                          "Prawo Godwina,

                          „Prawo to znane jest między innymi jako Reguła Godwina Analogii do Hitleryzmu. Po raz pierwszy ten termin został użyty w dziewięćdziesiątym roku. Autorem tego stwierdzenia był Mike Godwin, który bardzo lubił udzielać się na tego typu grupach. Szerzył on teorię, że podczas długo przeciągającej się dyskusji na internetowym czacie lub forum istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że przynajmniej raz coś zostanie porównanie z hitleryzmem lub samym hitlerem. Zostało to unormowane jako przegrana. Osoba, która bardzo długo czas bierze udział w przeciągającej się dyskusji, strzelając argumentami, w końcu używa porównania czegoś do Hitlera lub podobnych jemu skojarzeń. Jeżeli ktoś użyje tego typu skojarzenia ostatecznie przegrywa walkę na argumenty. Analogicznie zjawisko to jest porównywalne do komunizmu oraz komunistycznych symboli, które uchodzą za zło w czystej postaci. Zazwyczaj jednak w polskim środowisku nie uznaje się tych zasad, coraz częściej jednak spotyka się osoby, które im wtórują. Niektórzy wykorzystują takie argumenty do wyrzucenia z siebie wcześniej przygotowanych ripost.!”
                         • rico-chorzow Kto był Polką,Polakiem 22.02.13, 20:55
                          w rodzinie Kopernika?
                         • ballest Re: wasze idiotyczne rozumowanie 22.02.13, 15:42
                          gymbalski napisał:

                          > I Ty syneczku naziola , ktory z problemami skonczyles szkole zawodowa uwazasz,
                          > ze jestes inteligentny?:-)

                          JAK bys tylko zdziebecko kojarzou, wiedziou bys, zes tu spalony na zawsze Jest i musisz se nowego NICKA szukac strugaczu Koniczkow


                          Prawo Godwina,

                          „Prawo to znane jest między innymi jako Reguła Godwina Analogii do Hitleryzmu. Po raz pierwszy ten termin został użyty w dziewięćdziesiątym roku. Autorem tego stwierdzenia był Mike Godwin, który bardzo lubił udzielać się na tego typu grupach. Szerzył on teorię, że podczas długo przeciągającej się dyskusji na internetowym czacie lub forum istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że przynajmniej raz coś zostanie porównanie z hitleryzmem lub samym hitlerem. Zostało to unormowane jako przegrana. Osoba, która bardzo długo czas bierze udział w przeciągającej się dyskusji, strzelając argumentami, w końcu używa porównania czegoś do Hitlera lub podobnych jemu skojarzeń. Jeżeli ktoś użyje tego typu skojarzenia ostatecznie przegrywa walkę na argumenty. Analogicznie zjawisko to jest porównywalne do komunizmu oraz komunistycznych symboli, które uchodzą za zło w czystej postaci. Zazwyczaj jednak w polskim środowisku nie uznaje się tych zasad, coraz częściej jednak spotyka się osoby, które im wtórują. Niektórzy wykorzystują takie argumenty do wyrzucenia z siebie wcześniej przygotowanych ripost.!”
                         • kadyrov5 Re: wasze idiotyczne rozumowanie 22.02.13, 15:49
                          ballest napisał:

                          > gymbalski napisał:
                          >
                          > > I Ty syneczku naziola , ktory z problemami skonczyles szkole zawodowa uwa
                          > zasz,
                          > > ze jestes inteligentny?:-)
                          >
                          > JAK bys tylko zdziebecko kojarzou, wiedziou bys, zes tu spalony na zawsze Jest
                          > i musisz se nowego NICKA szukac strugaczu Koniczkow
                          >
                          Za takie komentarze, syneczku hitlerowskiego zbira, ktos Ci te parszywa morde powinien obic

                          "Holokaustu nie bylo, bo ojciec Mela Gibsona tak powiedzial!

                          "Holocaust ??? koniec mitu?
                          Autor: ballest
                          Data: 09.03.2004 21:06 + dodaj do ulubionych wątków


                          zarchiwizowany

                          ------------------------------------------------------------------------------
                       • rico_srola_hozuf1 Re: wasze idiotyczne rozumowanie 22.02.13, 12:00
                        Messi to nie je ani Italok ani Agentyńczyk. To je Ślonzok, bo jego praOuma pouchodziła ze mieszczan krakowskich kiere sia przekludzili ze Ślonzka.
                        A co do Kopernika- jemu jes jedno terozki czy uon bouł Niymiec cz POlok, lacha sia z wos bujając na chmurce.
                   • keniata Re: Znalezione 22.02.13, 21:21
                    Ze sa podludzmi , z tym sie akurat nie zgodze.We wszystkich innych punktach masz 100% racji.Sam widzisz, jak sie sprezysz to mozesz.
  • herbjelita Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 22.02.13, 13:56
   I na tym temat uwazam za skonczony. Wszystcy tu piszacy maja racje i mnie przekonali ze Copernicus jednak byl Slazakiem z kwi i kosci.
   • rico_srola_hozuf1 Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 22.02.13, 14:55
    Jo jes ino richtik ciekaw, czy uon na Wilijo jod makówki. Jeronie a moze kutia. To by bouło. Nawet nie chca myślec.
    • cirano Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 23.02.13, 09:07
     Problym z Polokami polego na ty, że w pamiyntnym 1466 roku zawionzały miasta Pruske unia z Polskim krolym do wspólnyj walki z Krziżakami. Ta Unia trwała ino coś koło 100 lot, ale do erz- Polaka to od tego czasu cołke Preusy należeli do Polski, a wiync Kopernik urodziył sie w Polsce, a wiync bou echtym Polakym. Jego studia w Krakowie, służba polskymu krolowi i walka przeciw Krziżakom utwierdzajom Polaków w przekonaniu, że jejich chop, a fakt że niy godoł po polsku... Wtynczos żodyn prawie w Krakau po polsku niy godoł
     • kadyrov5 Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 23.02.13, 09:40
      cirano napisał:

      > a fakt że niy godoł po polsku... Wty
      > nczos żodyn prawie w Krakau po polsku niy godoł

      Zebys jesce poradzil cytac, bo bylo w tym watku kilka razy pisane, ze KOPERNIK byl poliglota!

      "Copernicus is postulated to have spoken Latin, German, and Polish with equal fluency. He also spoke Greek and Italian The vast majority of Copernicus’ surviving works are in Latin, which in his lifetime was the language of academia in Europe. Latin was also the official language of the Roman Catholic Church and of Poland's royal court, and thus all of Copernicus’ correspondence with the Church and with Polish leaders was in Latin."

      "He spoke German, Polish and Latin with equal fluency as well as Italian." Daniel Stone: The Polish-Lithuanian State, 1386–1795. University of Washington Press, 2001, ISBN 0-295-98093-1, p. 101. "

      "He was a linguist with a command of Polish, German and Latin, and he possessed also a knowledge of Greek rare at that period in northeastern Europe and probably had some acquaintance with Italian and Hebrew." Angus Armitage: Copernicus and Modern Astronomy. Dover Publications, 2004 (originally 1957), ISBN 0-486-43907-0, p. 62.


      "He used Latin and German, knew enough Greek to translate the 7th-century Byzantine poet Theophylact Simocatta's verses into Latin prose (Armitage, The World of Copernicus, pp. 75–77), and "there is ample evidence that he knew the Polish language" (Norman Davies, God's Playground, vol. II, p. 26). During his several years' studies in Italy, Copernicus presumably would also have learned some Italian. Professor Stefan Melkowski of Nicolaus Copernicus University in Toruń likewise asserts that Copernicus spoke both German and Polish. ([19] "O historii i o współczesności" ("About History and Contemporaneity"), May 2003."
      • kadyrov5 Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 23.02.13, 11:27
       Kopernik mial duzo okazji, zeby opanowac polski, bo na przyklad rodzina miala majatek na podtorunskiej wsi, gdzie spedzala letnie miesiace. Maly Mikolaj chodzil do szkoly przyklasztornej we Wloclawku, gdzie takze musial miec do czynienia z Polakami. Pozniej mieszkal jakies 10 lat we Wloszech i jezyk wloski rowniez biagle znal.


       "Do Torunia napływało coraz więcej niemieckich osadników, którzy przynosili ze sobą wiedzę gospodarczo - ekonomiczną, swoje zwyczaje które bardzo się różniły od zwyczajów ludności polskiej oraz mowę niezrozumiała dla Polaków co było powodem wielu nieporozumień. Poza tym przybyli niemieccy księża rygorystycznie zaczęli zmieniać polskie obyczaje kościelne, nie dotrzymywali postów i świąt kościelnych, wprowadzili diesięcinę* i nie chcieli płacić tzw. denara świętego Piotra*. Posługiwali się tylko językiem niemieckim co doprowadziło do tego, że już w r. 1285 na Synodzie w Łęczycy nakazano msze św. odprawiać i kazania głosić w języku polskim, przełożeni w katedrach i klasztorach oraz kierownicy szkół musieli biegle posługiwać się językiem polskim. W roku 1410, po bitwie pod Grunwaldem złożył Toruń hołd Władysławowi Jagielle i w 1411 między Zakonem, a Polską podpisano I pokój toruński*. Toruń był jednym z najczynniejszych członków tzw. Związku Pruskiego*. Była to konfederacja szlachty polskiej i obywateli miast pruskich zawiązana 13 marca 1440 r. w Kwidzynie, skierowana przeciwko Krzyżakom. Pomimo represji krzyżackich oraz wyroków papieża i cesarza nakazującymi rozwiązanie konfederacji Związek Pruski doprowadził w lutym 1454 do powstania przeciwko Zakonowi, opanował miasta i zamki krzyżackie, zmusił komtura do opuszczenia Torunia, a do króla polskiego, Kazimierza Jagiellończyka zwrócił się o przyłączenie Prus do Polski. W marcu 1454 król podpisał akt inkorporacji Prus co oznaczało wybuch wojny (trzynastoletniej) zakończonej w roku 1466 II pokojem toruńskim*, mocą którego Toruń został ostatecznie przyłączony do Polski."       • kadyrov5 Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 23.02.13, 11:38
        W tym też celu Jakub Świnka zwołał 6 stycznia 1285 w Łęczycy synod, na którym pisał: "Ale i inne nieszczęścia pomnożyły się w kraju przez napływ tego narodu (tj. Niemców), albowiem naród polski jest przez nich uciskany znieważany, nękany wojnami, pozbawionych chwalebnych praw i zwyczajów ojczystych". Wydano wówczas ustawy, które wręcz nakazały mówić kazania w języku polskim.

        pl.wikipedia.org/wiki/Jakub_%C5%9Awinka#Dzia.C5.82alno.C5.9B.C4.87_synodalna
        • cirano Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 23.02.13, 12:25
         Średniowieczna Polska bez Niemcow i Żydów - niewyobrażalne! Wszystkie miasta jakie Polska posiadała lub posiada pochodzą z obcej, najczęściej niemieckiej ręki, a i język polski żył tylko na wsiach i był językiem wyłącznie mówionym. Istnieją wprawdzie bazgroły po polsku, jak np. szumnie zwane "Kazania Świętokszyskie", które jak wieść niesie, jakiś farosz wiejski sobie dla "owieczek" ciemnych przygotował.
         Językiem pisanym był wyłącznie łaciński, bo i niemiecki nie był jeszcze jednolicie skodyfikowany, choć pisany to on był... Jak komu padło..., a dopiero M. Luther...
         • kadyrov5 Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 23.02.13, 13:21
          cirano napisał:

          > a dopiero M. Lut
          > her...

          Wspomniany Luther( zyli w tym samym czasie) Kopernika nazywal polskim( sarmackim ) glupkiem:-)

          "Rudnicki adds that Martin Luther, an opponent of Copernicus' theories, regarded him as Polish and referred to him as a "Sarmatic fool". (At the time, "Sarmatian" was a term for a nobleman of the Crown of the Kingdom of Poland.)
       • ballest Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 23.02.13, 15:21
        "kadyrov5 23.02.13, 11:27
        Kopernik mial duzo okazji, zeby opanowac polski, bo na przyklad rodzina miala majatek na podtorunskiej wsi, gdzie spedzala letnie miesiace. Maly Mikolaj chodzil do szkoly przyklasztornej we Wloclawku, gdzie takze musial miec do czynienia z Polakami. Pozniej mieszkal jakies 10 lat we Wloszech i jezyk wloski rowniez biagle znal"


        To czymu se do niego, czytaj jenzyka polskiego nie przyznou? CZYZBY NIE CHCIOU SE POSLUGIWAC JEZYKIEM SWEJ SLUZBY, KTORY WTEDY GESIM JEZYKIEM NAZYWANO ;)
        • gymbalski Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 23.02.13, 18:02
         ballest napisał:

         > "kadyrov5 23.02.13, 11:27
         > Kopernik mial duzo okazji, zeby opanowac polski, bo na przyklad rodzina miala m
         > ajatek na podtorunskiej wsi, gdzie spedzala letnie miesiace. Maly Mikolaj chodz
         > il do szkoly przyklasztornej we Wloclawku, gdzie takze musial miec do czynienia
         > z Polakami. Pozniej mieszkal jakies 10 lat we Wloszech i jezyk wloski rowniez
         > biagle znal"

         >
         > To czymu se do niego, czytaj jenzyka polskiego nie przyznou? CZYZB
         > Y NIE CHCIOU SE POSLUGIWAC JEZYKIEM SWEJ SLUZBY, KTORY WTEDY GESIM JEZYKIEM NAZ
         > YWANO ;)         Sluzyl to uon krolowi polskiymu ftory niy mieou aniy jednyj kropli polskiyj krfi:-)
         A Martin Luther, kftory nazywou Kopernika polskim gupielokiym miou recht?:-)
         • herbjelita Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 23.02.13, 18:17
          On służył ale nie był zasranym Polokem! Uon jako Slązak był Hanseatem i jak wiadomo Krzyżacy zagrażali hegemonii Hansy i nic innego. Wszystkie tu wypisane twoje bzdury to idiotyczne, typowo polskie marzenia. Basta!
          • gymbalski Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 23.02.13, 18:21
           herbjelita napisał:

           > On służył ale nie był zasranym Polokem! Uon jako Slązak był Hanseatem i jak wia
           > domo Krzyżacy zagrażali hegemonii Hansy i nic innego. Wszystkie tu wypisane two
           > je bzdury to idiotyczne, typowo polskie marzenia. Basta!


           A Luther niy bou zodyn krzizok i uwazou go za Poloka. Za Poloka Kopernika uwazou tysz stary Fritz Hohenzollern:-)
           • gymbalski Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 23.02.13, 18:36
            To je proffda?

            "Martin Luter kazał spalić kukłę Kopernika pod napisem „głupi Polak-astronom."


            "Ludzie dają posłuch jakiemuś astrologowi, który usiłował wykazać że to Ziemia się kręci, a nie niebiosa czy firmament, Słońce i Księżyc... Ów głupiec pragnie wywrócić do góry nogami całą astronomię."

            • herbjelita Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 23.02.13, 18:55
             Synku gupi, to bouy te dawne czasy. Rom tyż nic o nim nie chciou wiedzieć. Dopiero Galileo im oczy otworzou. Tyś je uparty jak kozioł. To ze polskościom nie mo nic wspólnego.
             Czepiosz się jak tonący igiełki. Przeca ty tego nie potrzebujesz, abo ja?
       • herbjelita Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 23.02.13, 16:32
        Właściwie to chciałem ten temat zakończyć ale mam jeszcze coś do powiedzenia.
        Moim zdaniem za krótko wspominane było tło historyczne tych lst działalnosci Copernikusa.
        Ci pro polsko oponęci wogóle nie wspominają "Hansy", która właśnie w tych czasach była potęgą a zwłaszcza w porównaniu z prawieże wszystkimi królami. Hansa była bogatą i posiadała to co jest niezbędne w rządzeniu - pieniądze. Ci pro polscy robią ten błąd, że spoglądają na ten czs przez okulary Polsko-Niemieckie. Polska i Niemcy jako nacje wtedy wogóle nie istnieli. Te myślowe klapy oczne powstały dopiero po Napoleonie. Polacy krzyczą o odwiecznej walce z Niemcami - bo im tak wygodniej. Granica pomiędzy Polską a tzw. Niemcami była jedyną tak spokojną granicą w Europie. (Davis Norman)
        Miasta polskie były "zbudowane" po niemiecku. W miastach tych nie wolno było mieszkać Polakom. Może poza służbą. Jezykiem jakim się mieszczanie posługiwali był Niemiecki. Najważniejsze miasta prawieże całej północnej Europy związane były "Hansom", która jak już pisałem rządziła światem. Mam nadzieję, że ten skromny wywód wam, Polacy pomoże w zrozumieniu waszej własnej historii.
        • szwager_z_laband Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 23.02.13, 18:57
         zuodziréj zostanie zawsze zuodziejym

         myslisz ze oni to zrozumiom?
         • herbjelita Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 23.02.13, 19:09
          Szwager, witom cie w ta piekno lutowo sobota, kaj Bayery 6:1 gegen Bremen wygrali a Schalke tyż prowadzi 1:0 a jo se winko popijom.
          Cienszko tu momy walka z tymi narodowymi Polokoma pra? Jedno ci powia - my ich jeszcze moresu nauczymy i historii. Cało wina w tym, że uoni myślom jeno w kategoriii "Niemcy-Polska" co im ta gupio polsko szkoła do gowy nasrała.
          Szwager, moje córy zaprosiouy mie dzisiok na shoping do Osnabrücku i jo tam se na Mittag wzion chinske nudle ze Entom. Powiam ci - pycha. Powiam, że jo z moich dzouchów je dumny.
          Wiesz, jo miou jednak dużo szczeńścia w moim życiu. Dzieńki Bogu, że tak je a nie inaczi.
          Trocha ech se rozpisou, ale nic nie szkodzi, pra?
          • szwager_z_laband Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 23.02.13, 19:56
           i tak mo byc:)

           ida teroski tysz cos pomaszkycic:)

           pyrsk!
          • gymbalski Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 23.02.13, 20:26
           herbjelita napisał:

           > moje córy zaprosiouy mie dzisiok na shoping do Osnabrücku

           A enkle eli urenkle bydom musulmanami, ja? Ale do mje to ganc egal, bo musulmany tys majom brit mila(besznajdunk) i niy zrom szwajneflajsz:-)
           • herbjelita Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 23.02.13, 20:31
            Stwierdzam Gembalski, że jesteś polskim idiotą
            • gymbalski Re: Poloki juzas nom kradnom tego slonskego Koper 23.02.13, 20:36
             herbjelita napisał:

             > Stwierdzam Gembalski, że jesteś polskim idiotą

             Proffda boli?