Dodaj do ulubionych

Wielkie Zwycięstwo Polaków

15.08.20, 16:58
Bitwa Warszawska - starcie zbrojne stoczone w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku pomiędzy Rosją Radziecką i Polską, decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej.

Znalazłszy się w krytycznej sytuacji, u progu spodziewanej przez wielu klęski, oddziały Wojska Polskiego zdołały odepchnąć i pokonać nacierającą Armię Czerwoną. Zwycięstwo strony polskiej w bitwie pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Rzeczypospolitej, a także przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią oraz plany rozpętania międzynarodowej rewolucji.

Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną, opracowany przy udziale szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Tadeusza Rozwadowskiego, a przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia 1920, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy.

Znaczenie bitwy warszawskiej jest wciąż obiektem badań historycznych. Ambasador brytyjski w przedwojennej Polsce – lord Edgar Vincent D’Abernon nazwał ją już w tytule swej książki „Osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata”. W jednym z artykułów opublikowanych w sierpniu 1930 r. pisał: „Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej docenione... Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby punkt zwrotny w dziejach Europy, nie ulega bowiem wątpliwości, iż z upadkiem Warszawy środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji (...). Zadaniem pisarzy politycznych... jest wytłumaczenie europejskiej opinii publicznej, że w roku 1920 Europę zbawiła Polska”.

Polski historyk i ekspert stosunków polsko-sowieckich, prof. Andrzej Nowak, w swej książce Klęska imperium zła. Rok 1920 udowadnia tezę, że polskie zwycięstwo uratowało Europę zachodnią przed rewolucją komunistyczną: „W korespondencji Lenina ze Stalinem z końca lipca 1920 r. przewija się systematycznie jeden motyw: jak dobijemy Polskę, zdobędziemy Lwów – to była perspektywa Stalina, który ugrzązł ze swoim frontem nie na bohaterskiej obronie Warszawy, lecz Lwowa. Otóż Stalin mówił, że zdobędą najpierw rzeczony Lwów, a potem cała Galicja aż po Kraków będzie bolszewicka i Sowieci pójdą dalej, rozbiją Czechy, Węgry i Rumunię, wejdą do Wiednia, a w końcu zsowietyzują także Włochy. Stalin wymienia te konkretne kraje, które miały paść ofiarą postępującej ofensywy sowieckiej już w roku 1920. Te ambitne plany podboju praktycznie całego kontynentu europejskiego legły w gruzach. Legły w gruzach, bo zatrzymała je Polska.”.

Francuski generał Louis Faury w jednym z artykułów w 1928 r. porównał bitwę warszawską do bitwy pod Wiedniem: „Przed dwustu laty Polska pod murami Wiednia uratowała świat chrześcijański od niebezpieczeństwa tureckiego; nad Wisłą i nad Niemnem szlachetny ten naród oddał ponownie światu cywilizowanemu usługę, którą nie dość oceniono”.

Z kolei brytyjski historyk J.F.C. Fuller napisał w książce Bitwa pod Warszawą 1920: „Osłaniając centralną Europę od zarazy marksistowskiej, Bitwa Warszawska cofnęła wskazówki bolszewickiego zegara (...), zatamowała potencjalny wybuch niezadowolenia społecznego na Zachodzie, niwecząc prawie eksperyment bolszewików”.
Obserwuj wątek
  • socer-schlesier Re: Wielkie Zwycięstwo Polaków 16.08.20, 09:18
   Do tych wielkich zwyciynstw mozesz jeszcze dodac opanowanie i spalynie Moskwy w latach 1610-1612 pszez Polakow.O uwczesnych grabiezach i gwaltach jusz niy wspomna. Tu mosz czym to se potyn skonczylo:

   " Pisze Józef Budziłło, chorąży mozyrski, pod datą 14 Octobra 1612 r. Głód był tak wielki, „niesłychany i do wypisania trudny, jakiego żadne kroniki i historie nie świadczą (...), bo gdy już traw, korzonków, myszy, psów, kotek, ścierwa nie stało, więźnie wyjedli, trupy wykopując z ziemi wyjedli, piechota się sama między sobą wyjadała i ludzie łapając pojedli. Truszkowski [Wojciech], porucznik piechotny, dwu synów swych zjadł; hajduk jeden także syna zjadł, drugi matkę; towarzysz jeden sługę zjadł swego; owo zgoła syn ojcu, ociec synowi nie spuścił, pan sługi, sługa pana nie był bezpieczny; kto kogo zgoła zmógł, ten tego zjadł, zdrowszy chorszego pozbył”.

   www.focus.pl/artykul/gdy-ojciec-zjadal-syna?page=2
   • bratjakuba Re: Wielkie Zwycięstwo Polaków 16.08.20, 09:42
    Z tym zdobyciem Moskwy było podobnie jak z Hitlerem i Napoleonem.

    Jednemu z kandydatów na króla Rzeczypospolitej(Polski) zachciało się przysporzyć chwały wojennej
    zdobyciem Moskwy!
    Panowało tam własnie bezkrólewie i zadanie to było łatwe.
    Ten polski kandydat na króla zreszta był samozwańcem!
    Bo żaden" Możny" nie ryzykowal by takiej awantury.
    W Moskwie jednak z powodu kompletnego bardaku panował taki głód,ze nawet tej skromnej polskiej załogi zdobywców nie udało się powstrzymać przed kradzierzą i rozbojem.

    To oczywiści doprowadziło do ogólnego powstania przeciw polskim najeźdźcom!

    Podobnie było z Napoleonem i Hitlerem.
    Też sami doprowadzili do anarchii i głodu w Rosji, a w efekcie do własnego upadku i klęski.
    A tako ogólno uwaga.
    Historia to ciąg naczyń połączonych a nie flacha brenszpyrytusu kiero sie wyciongo ze szranczka co by somsiadowi na złość dwiyrza podpolić!

    No ale Doof bleibt doof ! Da helfen keine Pillen!
  • iksis Re: Wielkie Zwycięstwo Polaków 16.08.20, 11:46
   Jak Niemcy chcieli wbić nam nóż w plecy w 1920 r.
   www.rp.pl/Rzecz-o-historii/308139933-Jak-Niemcy-chcieli-wbic-nam-noz-wplecy-w1920-r.html
   Zwycięstwo odniesione nad bolszewikami zapobiegło niemieckiej inwazji na Wielkopolskę i Pomorze. Niemiecka mniejszość chętnie odgrywała zaś rolę piątej kolumny Sowietów.

   W 1918 r. nie wiedziano jeszcze szeroko o rzece kapitału, jaki niemieckie tajne służby zainwestowały w partię bolszewicką. A mimo to Lenin był często postrzegany jako niemiecki agent. Wyprowadził wszak Rosję z wojny, pozwalając tym samym Niemcom przerzucić wojska na front zachodni. W traktacie pokojowym w Brześciu oddał im ogromne tereny dawnego Imperium Rosyjskiego. W bolszewickich formacjach służyła zaś masa niemieckich i austro-węgierskich jeńców. Gdy jedna z grup tych rewolucyjnych kondotierów defilowała przed Leninem, zamiast skandować „Niech żyje światowa rewolucja!", krzyknęła „Niech żyje cesarz Wilhelm!". Kajzer Wilhelm miał co prawda poważne zastrzeżenia do strategii wspierania bolszewików (uważał, że doprowadzi ona do zniszczenia całej Europy), ale maniacy ze Sztabu Generalnego mieli inne zdanie. Wsparcie więc nadal szło, choć bolszewicki wirus zaczął infekować same Niemcy. Gdy pod koniec 1918 r. niemiecka armia okupacyjna na Wschodzie zaczęła wracać do domu, oddawała bolszewikom władzę w terenie i przekazywała im swoje magazyny broni. 18 grudnia 1918 r. niemieccy wojskowi pomogli zorganizować Radę Delegatów Robotniczych w okupowanym Wilnie. 21 i 22 grudnia wiece dla 10 tys. jeńców rosyjskich urządzili tam komisarze Joffe i Kamieniew. 1 stycznia 1919 r. Niemcy wycofali się z Wilna, mając zamiar przekazać je bolszewikom. Ubiegła ich jednak polska samoobrona, która opanowała miasto, ale po czterech dniach została stamtąd wyparta przez przeważające siły rosyjskie. Zaczynała się niewypowiedziana wojna o przetrwanie państwa polskiego. Wojna, w której główny agresor nacierał ze wschodu, ale miał silnego sojusznika na zachodzie, który niczym szakal czekał na to, by pożywić się „trupem pańskiej Polski".
    • socer-schlesier Re: Wielkie Zwycięstwo Polaków 28.08.20, 15:36

     hans-jurgen Re: Wielkie Zwycięstwo Polaków 16.08.20, 12:00

     @ iksis

     Gdzie Ty te durnoty znajdujesz ???
     Przeciez to czysta komusza propaganda z czasow PRL-u.

     ----

     HJ w Polsce jest bardzo duzo ludzi kerzi na komunistow "pszezywajom" ale komunistyczne "prawdy" im niy
     pszeszkadzajom, ba, nawet je dali propagujom.Takich iksisow w Polsce jest calo masa.
     • bratjakuba Re: Wielkie Zwycięstwo Polaków 29.08.20, 17:53
      Jest też drugo, prawdziwo historia Polski,kiero dzisiej byle cep pchajacy sie do władzy próbuje sobie przypiąć do koszuli mimo,że stał na "czerwonej stronie barykady,niekiedy w mundurku MO,
      kiedy "Solidarność" próbowała wprowadzi tu europejski porzadek.

      Tacy dzisiejsi bohaterowie polityczni jak Kwaśniewski,Miler,Cimoszewicz a i Balcerowicz.
      W ostatnich czasach i dniach, prezydent Gdańska i zbankrutowany kandydat na Prezydenta Polski -Trzaskowski
      Wszyscy oni wycieraja se pyski hasłem "SOLIDARNOŚĆ" choć byli wtedy w pieluchach albo pod czerwonym sztandarem.

      Dopiero Pani Kanclerz Niemiec, co by o niej złego nie mówić.
      Ale to Angela Merkel w odpowiednim czasie i w godny sposób przypomniała pasożytom politycznym polskiego państwa gdzie stoją nasze drogowskazy do wspólnej Europy!

      Dzisiaj 14.20.

      www.stern.de/news/merkel-wuerdigt-zum-40--solidarnosc-jubilaeum--europaeische-freiheitshelden--aus-polen-9395758.html
      • ballest Re: Wielkie Zwycięstwo Polaków 29.08.20, 19:09
       Wszystko sztimuje, ale sama Pani Kazimierczak jest Polka z niemieckim obywatelstwem a jej Opa walczyl przeciw Niemcom, to wzor pozniejszych DDR - owskich WENDEHALSOW
       Do IXISA - Polska Armie stworzyli i wyszkolili Niemcy , a jej naczelnym wodzem byl Opa mojego Szefa - Hans von Beseler , bez Niemcow nie bylo by Zwyciestwa nad Rusami wbij to sobie do glowy, bo pierdoly piszesz.
       • 1fatum Re: Wielkie Zwycięstwo Polaków 29.08.20, 22:21
        Ballest i BJ mają 200% racji.
        Nie obwiniajmy zbytnio iksisa, albowiem nie jest jego winą, że urodził się w tym kraju i w tym czasie. Jest on niczym "kóń" od źrebięcia wprzęgnięty do kieratu i nie dociera do niego, że oprócz kręcenia się wokół można iść inna drogą.

        Jutro jest niedziela - po chrześcijańsku wybaczmy mu, albowiem nie wie co czyni.
         • iksis Re: Wielkie Zwycięstwo Polaków 30.09.20, 17:57
          Bajki ballesta.

          Legiony Polskie (1914–1918)

          Legiony Polskie – polska formacja wojskowa, utworzona 27 sierpnia 1914 r. z inicjatywy polskich stronnictw politycznych w Galicji.

          Z powodu zajęcia Lwowa przez wojska rosyjskie 2 września 1914 i różnic wśród tamtejszych polityków Legion Wschodni został wkrótce rozwiązany. Legion Zachodni początkowo w składzie jednego pułku pod dowództwem Piłsudskiego wziął udział w walkach jako straż tylna wojsk austriackich na linii Nowy Korczyn-Opatowiec na lewym brzegu Wisły. W czasie ofensywy austriacko-niemieckiej poszczególne jego bataliony wzięły udział w bitwach pod Laskami (23–26 października 1914), Anielinem (22 października). W dniach 16–19 listopada stoczyły bitwę pod Krzywopłotami. Piłsudski zagrożony zepchnięciem przez wycofującą się pod naporem wojsk rosyjskich armię austriacką na terytorium Cesarstwa Niemieckiego przeprowadził brawurowy manewr znany jako operacja Ulina Mała. Wbrew rozkazom austriackim przedarł się z częścią swojego pułku korytarzem pomiędzy wojskami rosyjskimi i austriackimi do Krakowa.

          Po przerwie oddziały te walczyły jako osłona prawego skrzydła armii austriackiej w rejonie Mszany Dolnej, Limanowej, Marcinkowic, Nowego Sącza. W połowie grudnia 1914 sformowano z nich I Brygadę Legionów Polskich.

          I Brygada stoczyła bitwę pod Łowczówkiem, od marca 1915 toczyła boje nad Nidą. W ramach letniej ofensywy państw centralnych walczyła nad rzeką Pokrzywianką, tocząc walki pod Konarami (16–25 maja), na linii Włostów, Ożarów.

          Po przekroczeniu linii Wisły przeszła na Lubelszczyznę (walki 4 pułku piechoty Legionów Polskich pod Jastkowem 30 lipca – 3 sierpnia 1915 i Kamionką 4–7 sierpnia). W sierpniu walczyła na Podlasiu, stoczyła bitwę nad Raśną i Wysokiem Litewskiem.

          Sformowany we wrześniu 1914 2 pułk piechoty i 3 pułk piechoty wraz z austriacką komendą Legionów Polskich zostały przerzucone w Karpaty. 29 października 1914 stoczyły bitwę pod Mołotkowem, walczyły pod Zieloną, Rafajłową, Kirlibabą.

          W maju 1915 przeformowano je w II Brygadę Legionów Polskich zwaną Karpacką. Dowódcą II Brygady został płk austriacki Ferdynand Küttner. W jej skład weszły 2 pułk piechoty, 3 pułk piechoty, oddział kawalerii i dywizjon artylerii. Brygada walczyła na Bukowinie (szarża 2 pułku ułanów pod Rokitną) i nad Prutem. 8 maja 1915 utworzono III Brygadę Legionów Polskich w składzie: 4 pułk piechoty i 6 pułk piechoty.

          W październiku 1915 wszystkie trzy brygady (stan osobowy: I Brygada – ok. 5500, II Brygada – ok. 5000, III Brygada – ok. 6000) rzucono na front na Wołyniu. Jesienią 1915 wzięły udział w walkach nad Styrem, gdzie stoczyły bitwę pod Kostiuchnówką. W czasie ofensywy Brusiłowa walczyły nad Stochodem.
          • 1fatum Re: Wielkie Zwycięstwo Polaków 01.10.20, 22:17
           Jak ładnie powiedziane - "Legiony Polskie – polska formacja wojskowa, utworzona 27 sierpnia 1914 r. z inicjatywy polskich stronnictw politycznych w Galicji.".

           Pytam się, kto finansował te "legiony". Przecież od żarcia, uzbrojenia, amunicji po tabory, wszystko kosztuje.

           Jak to się stało, że przedwcześnie wypuszczony więzień o mrocznej przeszłości nagle staje się przywódcą? Przecież wcześniej był nieznany, podobnie jak Hitler. Jeden i drugi w cudowny sposób tworzą siły zbrojne.Nie dziwi mnie wspieranie przez legionistów sił austriackich, ponieważ ich wąsaty wódz był uwikłany w kontakty ze służbami kilku krajów, w tym nawet Japonii. Tak naprawdę wódz, był wodzem marnym, bo są zamiatane pod dywan prawdy o dowodzeniu wojskami pod Warszawą w 1920 r. i o samym wodzu. Jego obsesjach i spaniu z rewolwerem pod poduszką. O Berezie Kartuskiej i wielu innych niewygodnych prawdach z nim związanych.
           Z historii wiadomo, że najbardziej udał się jemu krwawy przewrót majowy w 1926 r.

           Zapewne nie bez powodu przy grobie wodza Wehrmacht pełnił honorową wartę.

           Mam dla iksisa propozycję. Niech w tamtych miejscach, gdzie tworzono legiony stworzy ich kopię w 2020 r.

           Każdy z nas byłby w stanie tego dokonać mając do dyspozycji marnych 100 miliardów €.

           W Polsce "S", na Ukrainie "społeczni działacze", czy ostatnio na Białorusi odżywiają siebie i rodziny powietrzem, rzucając pracę i przystępują do puczu. Oczywiście całkiem społecznie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka