Dodaj do ulubionych

Adenauer w krzyżackim płaszczu

22.02.21, 17:41
Zastanowiłem się, który z polskich twórców stworzył najwięcej, najbardziej znanych i popularnych bohaterów? Sienkiewicz! – mówi reżyser. – Utrwaliły się w naszej pamięci poprzez lektury i kinowe adaptacje. Ten pisarz okazał się najwdzięczniejszym polskim scenarzystą: miał największą widownię.

Na pierwszym miejscu plasują się "Krzyżacy" Aleksandra Forda z 32 milionami widzów. Obraz nie przez przypadek miał premierę 1 września 1960 r., czyli w rocznicę napaści III Rzeszy na Polskę. Finał filmu Forda współgrał z propagandą PRL, która pokazywała prezydenta RFN Konrada Adenauera w krzyżackim płaszczu.

Fotografia opublikowana w ślad za popularnym tygodnikiem “Der Spiegel” przez niemniej popularny “Przekrój”, która znakomicie, może nawet lepiej niż cała krajowa propaganda, wzmogła nastroje antyniemieckie. Poza tym nieustępliwość Adenauera w sprawie przebiegu granicy zachodniej Polski działała podobnie, jednoczyła naród w niepokoju o przyszłość.

https://i.pinimg.com/564x/a4/21/ee/a421ee6f1d2bd3f02441c23217516eac--andreas-knights.jpg
Obserwuj wątek
    • ballest Re: Adenauer w krzyżackim płaszczu 23.02.21, 08:00
      Najslynniejszym "polskim" Krzyzakiem byl Niemiec Zawisza Czarny, zreszta nie tylko Zawisza, wielu polskich Rycerzy z niemieckich rodow sluzylo w Zakonie.
      Sam Sienkiewicz ma tez troche niemieckich korzenii przez Konstancje Jauch , bo nasz wspolczesny Günter Jauch i Henryk Sienkiewicz maja wspolnych przodkow

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka