Dodaj do ulubionych

Plebiscyt na Górnym Śląsku

21.03.21, 07:10
100 lat temu odbył się plebiscyt na Górnym Śląsku, który miał zadecydować o tym do którego państwa będzie należeć ten region. Pomimo, że większość głosujących opowiedziała się za Niemcami, to ostateczny podział regionu był korzystny dla Polski.

Plebiscyt został przeprowadzony 20 marca 1921 i poprzedzony był dwoma powstaniami ludności Górnego Śląska domagającej się przyłączenia regionu do Polski.

Ostatecznie w wyniku podliczenia głosów w sposób globalny za Polską opowiedziało się 40,4% (479 359 osób), a za Niemcami 59,5% (707 605 osób) uprawnionych do głosowania. Nie zagłosowało 29 678 uprawnionych osób i unieważniono 3 882 źle oddanych głosów.

Przegrana (pod względem ilości głosów) była w zasadzie winą strony polskiej. To Polacy zaproponowali, by głosować mogły również osoby spoza regionu – licząc na mobilizację Polaków. Ostatecznie to jednak Niemcy się zmobilizowali.

Na szczęście dla Polski głosy policzono tak, jak liczy się je np. w wyborach prezydenckich w USA. Liczyła się liczba okręgów (gmin), w których wygrała dana opcja.

Sposób ten zaproponował Wojciech Korfanty, a ostatecznie przypieczętowało go trzecie Powstanie Śląskie. Górny Śląsk podzielono pomiędzy Rzeczpospolitą Polską i Niemcy.

https://www.mpolska24.pl/media/blogi/lead.4819951767c3677a636e7580396f9033.jpg
Obserwuj wątek
  • farel Re: Plebiscyt na Górnym Śląsku 21.03.21, 09:33
   Polacy przegrali a mimo to...
   Schowani za plecami Francuzów udawali ich przyjaciół i sprzymierzeńców na "wieki wieków".
   I tylko za sprawą Francuzów dorwali się do Śląska.
   Dziś Francman wstydzi się tamtych decyzji.
     • 1fatum Re: Plebiscyt na Górnym Śląsku 21.03.21, 19:53
      Hrabia Michał Mielzyński podpułkownik, vel Nowina Doliwa wydał rozkaz, aby wraz z rozpoczęciem walk przestać używać nazwy Polskie Siły zbrojne i używać nazwy wojska powstańcze.

      Już w styczniu 1921 r, polska przygotowywała się do napaści na Niemcy przewidując porażkę w plebiscycie. 1 marca 1921 r. podpisali z Francuzami układ dokonujący podziału łupów 1:1 w korzyściach z zagarniętych terenów. Głównodowodzący gen. Le Rond zasiadał w radach nadzorczych kopalń i hut, oraz w ważnych zakładach w Gdyni. Podobnie było z Korfantym, który jeszcze został prezesem rady nadzorczej Banku śląskiego.
      Jest cała masa dokumentów z epoki bezspornie dowodzących, że zarówno dowódcy tzw. powstania byli polskimi wojskowymi, ale wszyscy otrzymywali polski żołd.

      Jeżeli coś jest historią, to nie powinno się tego zakłamywać.
      • keniata Re: Plebiscyt na Górnym Śląsku 23.03.21, 11:23
       Tylko ze zaklamywanie historii , to polska specjalnosc od lat .
       Dlatego uwazam , ze wynik plebiscytu wyraznie pokazal , iz spoleczenstwo wolalo pozostac w granicach Niemiec.
       Reszta , to tylko polska propaganda i polityka historyczna.
       Raczej watpie , ze dozyje dnia , w ktorym ktos napisze prawdziwa historie Polski .
       Bo to niemozliwe.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka