Dodaj do ulubionych

Największy eksporter śmieci

22.07.23, 07:57
To największy eksporter śmieci w UE. Polska skieruje skargę do TSUE.

745 100 ton - tyle odpadów z tworzyw sztucznych wywiozły Niemcy za granicę w całym 2022 roku. Takie dane podał Federalny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że Niemcy zajmują niechlubne, pierwsze miejsce w eksporcie odpadów w UE. Niemieckie śmieci trafiają też do Polski. Minister Jacek Ozdoba zapowiedział złożenie skargi do TSUE, która będzie dotyczyć uchylania się Niemiec od uprzątnięcia 35 tys. ton odpadów, które trafiły do naszego kraju.

Niemcy są też trzecim co do wielkości eksporterem odpadów w zestawieniu międzynarodowym. "Tylko Stany Zjednoczone i Japonia wysyłają w drogę większe kontenery pełne starych opakowań po jogurtach" - napisał niemiecki dziennik Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).

"Niemiecki eksport odpadów z tworzyw sztucznych obniżył się w ostatnich latach. Ale w morzu pływa obecnie 86 mln ton śmieci i nie wiadomo, kiedy nadejdzie ratunek" - zauważył "Tagesschau", przypominając, że każdy Niemiec produkuje rocznie ponad 450 kg odpadów.

W ubiegłym roku najwięcej odpadów trafiło z Niemiec do Holandii (blisko jedna piąta całkowitego eksportu - ok. 153 tys. ton).

Przez długi czas głównym odbiorcą niemieckich śmieci były Chiny. W szczytowym momencie do Chin trafiała ponad połowa światowych odpadów z tworzyw sztucznych - dopóki rząd w 2018 roku nie położył kresu tej praktyce, nakładając surowe ograniczenia importowe. Śmieci, które wcześniej trafiały do Chin, Niemcy zaczęli odtąd eksportować do innych krajów Azji Południowo-Wschodniej, takich jak Tajlandia, Malezja, Indonezja czy Wietnam.

"Początkowo kraje Azji Południowo-Wschodniej chętnie przyjmowały odpady, choć często ich infrastruktura była niewystarczająca do utylizacji własnych śmieci. Brak kontroli zachęcał do nielegalnego importu odpadów, spalanych w nieautoryzowanych obiektach lub wyrzucanych na dzikie wysypiska" - dodał FAZ. Jednak w krajach tych szybko pojawił się opór, od 2019 roku wiele krajów Azji Południowo-Wschodniej ograniczyło import.
Obserwuj wątek
    • farel Re: Największy eksporter śmieci 23.07.23, 17:30
      Cfaniaki polskie robią kasę sprowadzając zachodni syf, którego tamci chcą się pozbyć, za "drobną opłatą"
      Temat tu nie nowy i dawno już dokładnie zbadany. KTO SIEDZI? żADEN Z CWANIAKÓW.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka