Dodaj do ulubionych

specjalizacja a praca w banku

27.08.10, 09:50
Witam

Chciałbym się Was zapytać czy w banku pracują tylko osoby po
specjalizacji "bankowość"?

Na swojej uczelni mam do wyboru m.in. 1) Bankowość i Doradztwo
Finansowe oraz 2) Finanse Przedsiębiorstw i Controlling. Są to dwie
specjalizacje, które mnie interesują. Bardziej zainteresowany jestem
pracą analityka finansowego, ale w banku jednocześnie nie zamykając
sobie furtki w innych instytucjach finansowych tudzież firmach.

I właśnie tu się zaczyna mój dylemat, bo na drugiej wymienionej
przeze mnie specjalizacji jest dużo przedmiotów typu analiza
finansowa i pokrewne. Natomiast na pierwszej wiadomo różne "odmiany"
bankowości itp.

Proszę Was jako ludzi, którzy w tym siedzą od środka, o opinię w tej
sprawie.

Pozdrawiam
Obserwuj wątek
    • czuk1 Re: specjalizacja a praca w banku 27.08.10, 15:24

Jako doradca i obserwator życia gospodarczego oraz finansów sugeruję Ci
      przyjęcie drogi życia zawodowego trudniejszej ale wpisanej mocniej w obecną
      rzeczywistość, dającej lepsze perspektywy życiowe.
      Tylko od Ciebie zależy jakie masz predyspozycje osobiste. Inaczej powinieneś
      postąpić wówczas gdy jesteś człowiekiem przedsiębiorczym, asertywnym,
      działającym racjonalnie, działającym samodzielnie i odpowiedzialnie, lubiącym
      wolność w działaniu. Wtedy dla Ciebie lepszy będzie kierunek drugi. Na tym
      kierunku studiów nauka skoncentruje się na przedmiotach które przygotowują do
      kilku zawodów: ekonomisty w firmie, księgowego, zarządzającego-menadżera a więc
      do pracy samodzielnej. A najważniejsze, że każda z tych specjalności wymagana
      jest przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej . Właściciel firmy
      powinien koniecznie mieć rozległą wiedzę z zakresu zarządzania firmą,
      rachunkowości, prawa gospodarczego i prawa pracy, psychologii,... a także mieć
      odpowiednie predyspozycje do prowadzenia własnego biznesu. jeśli nie masz w/w
      predyspozycji to nie powinieneś podejmować na kierunku drugim, gdyż zadowoli Cię
      praca najemna. Nie oznacza to , że po pierwszym kierunku będziesz miał gorsze
      warunki do rozwoju zawodowego i kariery. Nawet w banku jeśli pokażesz się z
      bardzo dobrych stron zawodowych ... możesz szybko awansować, dobrze zarabiać i
      być zadowolonym z swojej pracy. Wymagać to będzie jednak dłuższego czasu i
      wyróżniającej Cię pozytywnie pracy... by być zauważonym. Poza tym musisz trafić
      do "dobrego" pracodawcy, który nie mobbinguje, tworzy dobrą atmosferę do
      rozwoju zawodowego młodych pracowników.
      Po odbyciu studiów, ale w którejś z naszych Akademii Ekonomicznych a nie w
      szkole powiatowej, na kierunku Bankowość i Doradztwo Finansowe przygotowany
      będziesz super do pracy w banku i w instytucjach finansowych, dostaniesz (jak
      już wspomniałem) zielone światło aby iść w kierunku objęcia stanowisk : doradca
      w banku i instytucjach finansowych, broker i makler. Zostajesz (zauważ) bardzo
      dobrze przygotowany do pracy najemnej w banku - bo banku swojego nie założysz
      - oraz do pracy najemnej u właściciela firmy finansowej,instytucji finansowej,
      na stanowiskach ekonomicznych ,doradczych i obsługi klientów.. Na pewno też po
      tym kierunku (1) też będziesz mógł pracować "na stanowiskach ekonomisty" w
      instytucjach finansowych i administracji bądź założyć swoją firmę finansową,
      taką jak - doradztwo finansowe, biuro podatkowe, biuro rachunkowe, itd . Do
      prowadzenia własnej firmy (nie tylko finansowej) na tym kierunku nie zostaniesz
      jednak (niestety) wystarczająco dobrze przygotowany. Tylko dlatego, że nie
      będzie tam tej rachunkowości, prawa podatkowego, gospodarczego, prawa pracy,
      psychologii , itp potrzebnych do prowadzenia własnego biznesu.
      Dlaczego preferuję (ukierunkowuję na ) "finanse przedsiębiorstw i kontroling" ?
      Zauważ, że bardzo dobrze prosperują firmy prywatne.... wszelkiego rodzaju biura
      rachunkowe, poradnicze dla przedsiębiorców, opracowujące wnioski o pomoc
      unijną,... Założenie i utrzymanie takiego biura nie jest kosztowne (lokal, PC,
      drukarka, dostęp do internetu, dostępne i tanie programy księgujące, moc
      bezpłatnych szkoleń dla przedsiębiorców, pomoc UPracy dla nowych
      przedsiębiorstw...) . Klientów Ci nie zabraknie, bo 90 % jednostek gospodarczych
      to małe i średnie przedsiębiorstwa - to Twoi klienci. Ciągle duża część z nich
      upada i powstają nowe małe firmy. Za prowadzenie obsługi rachunkowej dostaniesz
      niezłe i stałe dochody.
      Firmę możesz szybko i tanio rozwijać. Jest opinia, że obecnie najlepsze zawody
      to; prawnik lekarz i księgowy. Nie wiem czy to prawda, ale w tym coś jest -
      jeśli takie opinie słyszymy.
      To są te plusy na dziś .... dla absolwenta drugiego kierunku.
      zauważ też. Obszar państwowych firm i jednostek budżetowych zawęża się. Obszar
      gospodarki prywatnej rozszerza. Oznacza to ,że będąc pracownikiem najemnym , na
      początku nisko opłacanym, narażasz sie na ryzyko utraty pracy. A podejmując się
      prowadzenia własnej działalności finansowej czy gospodarczej wszystko zależy od
      Ciebie, zależy (najpierw od tego czy trafisz na do dochodowej niszy biznesowej)
      od Twojej wiedzy, uzdolnień i przedsiębiorczości. Pracując na siebie jesteś
      człowiekiem wolnym, możesz tworzyć firmę rodzinną - taką która zapewnia dostatni
      byt kolejnym pokoleniom, rośnie i rozwija się. Wchodzisz do klasy średniej,
      jesteś nadal w gronie swoich wyróżniających się przedsiębiorczością kolegów ze
      studiów, nie będziesz im już zazdrościł.
      Na zakończenie... gratuluje Ci mozliwości wyboru. Obydwa kierunki studiów są
      dobre. Trzeba tylko mieć cel ... jaki stawiamy sobie w życiu i dostosować też
      "siły na zamiary". Wtedy nie będzie życiowego zawodu.
      Pierwszy kierunek studiów jest dla ludzi ktorzy w pracy chcą mieć więcej
      spokoju (pracować od 8-16 tej), nie podejmowac decyzji, nie odpowiadać swoim
      majątkiem, czekać "do pierwszego" ..
      Drugi dla myślących perspektywicznie, odważnych, odpowiedzialnych ,
      przedsiębiorczych , ambitnych .....

• jqs Re: specjalizacja a praca w banku 27.08.10, 16:03
          Dziękuję za obszerną odpowiedź. Generalnie co do tej nazwijmy to (2)
          specjalizacji to nie do końca tak jest, że można założyć własne biuro
          rachunkowe, bo na moim kierunku jest też taka specjalizacja jak po
          prostu rachunkowość i po niej można jak najbardziej.

Ja na dzień dzisiejszy zawęziłem swoje pole wyboru do właśnie tych
          dwóch spec., które wymieniłem w pierwszym poście.

Generalnie zgadzam się z tym, że specjalność "bankowość" to doradztwo
          klientowi, i jak to Pan nazwał praca najemna. Dlatego zainteresowałem
          się tą drugą specjalizacją (finanse i controlling), bo przecież bank
          to nie tylko praca w okienku. To też analitycy finansowi, ekonomiczni
          czy też księgowi itp.

Na specjalizacji finanse i controlling są przedmioty, typu
          rozszerzona analiza finansowa itp. Więc jakby nie patrzeć może być to
          przydatne dla analityka (np. kredytowego) pracującego właśnie w
          banku.

Stąd chciałbym zawęzić pytanie i pominąć aspekty własnego zakładania
          firmy itp. i skupić się na sprawach banku. Czy większe szanse na
          pracę w strukturach analitycznych, czy też zarządzających w banku
          jest po specjalizacji bankowość czy finanse przedsiębiorstw i
          controlling?
          • czuk1 Re: specjalizacja a praca w banku 28.08.10, 09:17

Kolezanki i Koledzy
            jps pyta nas:

Czy większe są szanse na pracę w strukturach analitycznych, czy też
            zarządzających w banku jest po specjalizacji bankowość czy finanse
            przedsiębiorstw i controlling?

Prosimy o odpowiedź.
            Czuję się winny braku tej odpowiedzi. Bowiem udzieliłem Mu odpowiedzi , ale
            znacznie wykraczającej poza w/w pytanie.
            • czuk1 Re: specjalizacja a praca w banku 29.08.10, 08:25
              Koleżanki i Koledzy na razie nie odpowiadają.
              Więc ja odpowiem Ci, jako pierwszy.
              Jeśli chcesz pracować w banku i tam będziesz analitykiem bankowym dla klientów
              - przedsiębiorców - potrzebna Ci będzie (bardziej)wiedza z kierunku drugiego ale
              z kierunku pierwszego też, bo przecież nie wiesz na jakim stanowisku Cię w
              banku zatrudnią. Na pierwszym kierunku otrzymujesz przecież podstawową wiedzę
              bankową - by móc sprawnie i wydajnie pracować. Do pracy na na innych
              stanowiskach w banku , w tym na stanowisku doradcy
              sprzedaży produktów czy w księgowości wystarczyła by Ci wiedza z pierwszego
              kierunku ?
              Jak widać przydałoby mieć dwa kierunki ???!!
              A tu niespodzianka, sobie sam udzieliłeś odpowiedzi .
              Jeśli - jak twierdzisz na 1 kierunku - są przedmioty "finanse i controlling". To
              dla mnie oczywistym jest, że kierunek pierwszy jest dla Ciebie lepszy ;
              wystarczy do pracy w banku na stanowiskach analityków badających finanse
              klientów banku. Do banku będziesz miał też świetną wiedzę zawodową do pracy na
              stanowiskach różnych
              doradców (kredytowych) , sprzedawców produktów, analityków, specjalistów d/s
              rachunkowości, na stanowiska kierownicze. Na 1 kierunku uzyskasz też przecież
              (jak pisałeś) wiedzę potrzebną do pracy na stanowiskach ekonomicznych w banku a
              jednocześnie (gdybyś chciał założyć własną firmę) wiedzę ważną dla
              przedsiębiorcy - jak
              współpracować z bankiem (negocjacje, produkty bankowe, standardy
              obsługi,obliczenia bankowe, itd).
              W sumie więc ... wystarczy pierwszy kierunek.
              Pomyślności i sukcesów...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka