Dodaj do ulubionych

Czy pytanie o zadowolenie z pracy na forum ma sens

09.08.12, 07:55
Czy pytanie o zadowolenie z pracy na forum ma sens ?

Otworzyłem wątek dla chętnych podzieleniem się odczuciami ze swojej pracy w PKO BP.
Aby ukierunkować wypowiedzi , zadałem pytanie :

Czy praca w banku daje Ci satysfakcję ?

Co o tym pomyśle sądzicie ?
Obserwuj wątek
    • skuter44 Wyjaśnienie do treści pytania o satysfakcję z pacy 09.08.12, 08:04
      Przez satysfakcję rozumiem zadowolenie z pracy. Zadowolenie z pracy definiuje Wikipedia, jak niżej:

Zadowolenie z pracy to termin zdefiniowany przez Edwina A. Locke'a. Jest to "przyjemny stan emocjonalny, będący rezultatem percepcji przez jednostkę swojej pracy jako realizującej lub dającej okazję do realizacji istotnych wartości dostępnych w pracy pod warunkiem, że te wartości są zbieżne z jej potrzebami. Inne definicje opisują zadowolenie z pracy jako postawę, czyli zbiór przekonań i opinii na temat wykonywanej pracy, ponadto uwzględniając składnik emocjonalny towarzyszący tej pracy oraz zachowania pracownika powodowane reakcją na okoliczności związane z tą pracą.

Rozbieżności dotyczą możliwości sprowadzenia poczucia zadowolenia do jednowymiarowego odczucia o określonym natężeniu, które opisuje, jak bardzo zadowolony lub niezadowolony jest dany pracownik. Według niektórych stanowisk, poczucie zadowolenia z pracy dotyczy odrębnych kryteriów w sposób niezależny, np. osobnego poczucia zadowolenia z płacy, atmosfery, zakresu odpowiedzialności, stopnia obciążenia obowiązkami.

Według teorii Locke'a największe znaczenie dla zadowolenia ma rozbieżność pomiędzy indywidualnymi oczekiwaniami od pracy a poziomem zaspokojenia tych oczekiwań. Poziom zadowolenia zależy od charakteru tej rozbieżności. Może ona dotyczyć od jednego do kilku oczekiwań, których zaspokojenie może być oceniane według różnych kryteriów.

Ponadto, im ważniejsze jest dane oczekiwanie, tym mocniej ocena jego zaspokojenia wpływa na zadowolenie z pracy. W ten sposób np. osoba przywiązująca większą wagę do zarobków będzie mocniej niezadowolona z pracy jeśli zarobki są niższe, od osoby, która przywiązuje mniejszą wagę do zarobków – a być może pracuje w identycznych warunkach na identycznym stanowisku. W ten sposób w teorii Locke'a uwzględniane są różnice indywidualne w formie zbioru indywidualnych oczekiwań o różnych poziomach ważności. Ich ważność jest moderatorem związku pomiędzy poziomem zaspokojenia oczekiwań, a poziomem satysfakcji.

Teorie dyspozycyjne zadowolenia z pracy jego powstawanie wyjaśniają za pomocą indywidualnych predyspozycji, niezależnych od samej pracy i stosunku do niej. Każdy pracownik ma tendencje do określonego poziomu zadowolenia, który jest stosunkowo stały na przestrzeni czasu oraz zmian ról zawodowych. Potwierdzeniem tych teorii są badania nad bliźniętami, które w dorosłym życiu miały podobne poziomy zadowolenia z pracy.

Hackman i Oldham zastosowali odwołali się do czynników ściśle związanych z zakresem obowiązków na danym stanowisku pracy, tworząc Model Charakteru Zadania. Według tego modelu warunki pracy są zgrupowane w pięć czynników: różnorodność kwalifikacji, jednoznaczność zadania, istotność zadania, autonomia decyzyjna, informacje zwrotne. Pod wpływem tych warunków kształtują się trzy rodzaje stanów psychologicznych: odczuwana sensowność, odczuwana odpowiedzialność za wynik, znajomość wyniku. Te stany mają z kolei wpływ na zadowolenie z pracy, nieobecności, motywację, itd. Według tego modelu poczucie zadowolenia nie byłoby zależne od miejsca pracy, płacy, atmosfery, a jedynie od wykonywanych zadań i postrzegania sensowności oraz wiedzy na temat znaczenia wyników i własnej odpowiedzialności. Wyniki pomiarów wskazywały, że najwyższe poczucie zadowolenia było deklarowane przez osoby, które wykonywały zadania postrzegane jako sensowne, znały ich wynik i czuły się za niego umiarkowanie odpowiedzialne.
      • skuter44 Informacje dla niezadowolonych z pracy 09.08.12, 08:15
        O niezadowoleniu z pracy można przeczytać niezwykle wartościowe opracowanie , pod adresem:

www.koweziu.edu.pl/edukator/index.php?option=com_content&view=article&id=210&catid=1:artykuy-archiwalne
        Czyta się jak powieść.
        Dla niezadowolonych z pracy w PKO BP opracowanie to może pomóc w potwierdzeniu obiektywnym przyczyn tego niezadowolenia a także przy precyzowaniu odpowiedzi na pytanie
        postawione w innym wątku - Czy masz satysfakcję zpracy w PKO BP ?
        • skuter44 Czy pytanie o zadowolenie z pracy na forum ma sens 09.08.12, 08:16
          Czy pytanie o zadowolenie z pracy na forum ma sens
          skuter44 09.08.12, 07:55 Odpowiedz
          Czy pytanie o zadowolenie z pracy na forum ma sens ?

Otworzyłem wątek dla chętnych podzieleniem się odczuciami ze swojej pracy w PKO BP.
          Aby ukierunkować wypowiedzi , zadałem pytanie :

Czy praca w banku daje Ci satysfakcję ?

Co o tym pomyśle sądzicie ?
          • mark13_13 Re: Czy pytanie o zadowolenie z pracy na forum ma 09.08.12, 12:28
            Witam
            Wybacz ale takie pytanie zadane na tym forum jest pozbawione najmniejszego sensu.
            Po pierwsze zbyt mała liczba osób.
            Po drugie każdy pozytywny wpis zostanie natychmiast zakrzyczany.
            A co za tym idzie nawet jak ktoś odczuwa satysfakcję z pracy to i tak tego nie powie. Bo zaraz się odezwą głosy że jest kolejnym przedstawicielem Centrali. No bo przecież w żadnym innym miejscu zadowolenia z pracy nie ma prawa być.
            Pozdrawiam
            • skuter44 Re: Czy pytanie o zadowolenie z pracy na forum ma 09.08.12, 13:22
              mark13_13 napisał:
              > Witam
              > Wybacz ale takie pytanie zadane na tym forum jest pozbawione najmniejszego sens
              > u.
              > Po pierwsze zbyt mała liczba osób.
              > Po drugie każdy pozytywny wpis zostanie natychmiast zakrzyczany.
              > A co za tym idzie nawet jak ktoś odczuwa satysfakcję z pracy to i tak tego nie
              > powie. Bo zaraz się odezwą głosy że jest kolejnym przedstawicielem Centrali. No
              > bo przecież w żadnym innym miejscu zadowolenia z pracy nie ma prawa być.
              > Pozdrawiam
              --------------------------------
              Doceniam Twoje zdanie.
              Nie wiem dlaczego tak ma być jak prognozujesz ?
              Mała liczba osób - dla mnie znak, że temat nie spotkał się z zainteresowaniem.
              Zakrzyczane wpisy - dowód na brak uczciwości i kultury bankowych forumowiczów
              i powstanie silnej grupy wynajętych krzykaczy.
              Nie sądzę by na anonimowym forum miał ktoś opory w pisaniu prawdy. Czego miałby się bać bądź wstydzić ?
              Nie sądzę by któryś z przedstawicieli centrali kwestionował głosy niezadowolonych.

Ja na przykład odpowiem na postawione pytanie w sposób złożony. Byłem bowiem usatysfakcjonowany z pracy w banku ale też w pewnym obszarze (zakresie) niezadowolony.
              Postaram się ujawnić + i - mojej 16-letniej pracy w banku. I nie boje się prawdy przekazać.
            • varum2 Re: Czy pytanie o zadowolenie z pracy na forum ma 11.08.12, 00:46
              Wiesz to naprawdę zależy od stanowiska, bo jeżeli siedzisz jako manager w dziale zarządzania ryzykiem inwestycyjnym lub pokrewne, to powiem że Ci stary zazdroszczę, ale jeżeli jesteś doradcą z funkcją kasjera na pierwszym froncie, a twoje warunki pracy są gorsze niż te uzgodnione na rozmowie kwalifikacyjnej, jakie de facto miały się zmienić po trzech miesiącach i czujesz się zrobiony w bambuko, a nie możesz się wycofać bo narobisz syfu w cv... to nie jest fajnie. Dodam codziennie jesteś wykorzystywany jak maszyna, pomimo tego że twoje kompetencje są wyższe zdecydowanie od wszystkich. To bracie zupa pod tytułem frustracja podana do stołu :)
              • skuter44 Re: Czy pytanie o zadowolenie z pracy na forum ma 11.08.12, 05:11
                Varum2. Napisałeś(aś) " To bracie zupa pod tytułem frustracja podana do stołu :)."
                To trafne spostrzeżenie. Zrobiłem miejsce przy stole i podałem : frustrację, satysfakcję,.....
                Każdy głodny może spróbować (tu napisać). Można nie jeść tej zupy. Ale też nie wypada zakazywać tego jedzenia innym. Nikt nie jest to zmuszany do pisania.
                Wątek jak każdy inny ?
                Zadałem pytanie uważając, że ma sens jako przerywnik(przerwa) w bojach forumowych, że może przydać się do zastanowienia, przemyśleń osobistych i anonimowego podzielenia się własnymi odczuciami i doświadczeniami zawodowymi z innymi ludźmi w banku Te przemyślenia mogły by mieć wartość poznawczą ale także praktyczną dla wielu z nas.

Jeśli forumowicz nie widzi sensu i wewnętrznej potrzeby takiego wypowiadania się, po prostu
                opuszcza ten wątek forumowy.

Wpisy forumowiczów którzy opisali już swoje odczucia i doświadczenia z pracy w banku można tylko podziękować. Bo opisy są barwne i prawdziwe. Czyta się je jak literackie opowiadania.

Pozdrawiam
                UDANEGO POPIĄTKU.
          • racjonalny0880 Re: Czy pytanie o zadowolenie z pracy na forum ma 09.08.12, 12:36
            To pytanie ma oczywiście sens, tylko nie bedzie miało sensu analizowanie wyników odpowiedzi. A to będzie wynikało z tego, że nikt nie będzie miał pewności czy odpowiedzi negatywne nie są w dużej ilości wypisywane przez jedną i tą samą osobę, np. taiego świstaka, którego wiele osób na forum podejrzewa o posługiwanie się kilkoma-kilkunastoma nickami, bądź z drugiej strony, czy odpowiedzi pozytywne to nie jest zasługa pracowników/pracownika centrali, np. takiego Wafla (wybacz ten przykład :)), którego ex podejrzewa o wiele wcielen. I nigdy tu konsensusu nie będzie.
            • odkryty_joker Re: Czy pytanie o zadowolenie z pracy na forum ma 09.08.12, 13:07
              Zaskoczę Was :) . Praca w Banku wydaje mi się satysfakcjonująca, ponieważ pomagam Wielu ludziom, wielu klientom. Jednak nie czuję satysfakcji z tego, że tak mało zarabiam, że pomimo moich starań nie jestem w pracy doceniony. Nie czuję satysfakcji z tego, gdy widzę, że ludzie są nierówno traktowani i nikt na to nie reaguje.
            • skuter44 Re: Czy pytanie o zadowolenie z pracy na forum ma 09.08.12, 13:15
              racjonalny0880 napisał:

> To pytanie ma oczywiście sens, tylko nie bedzie miało sensu analizowanie wynikó
              > w odpowiedzi. A to będzie wynikało z tego, że nikt nie będzie miał pewności czy
              > odpowiedzi negatywne nie są w dużej ilości wypisywane przez jedną i tą samą os
              > obę, np. taiego świstaka, którego wiele osób na forum podejrzewa o posługiwanie
              > się kilkoma-kilkunastoma nickami, bądź z drugiej strony, czy odpowiedzi pozyty
              > wne to nie jest zasługa pracowników/pracownika centrali, np. takiego Wafla (wyb
              > acz ten przykład :)), którego ex podejrzewa o wiele wcielen. I nigdy tu konsens
              > usu nie będzie.

To jest racjonalne i mądre to co piszesz. Ale nikt tu (ja też ) nie ma ambicji sumowania i analizowania zbiorczego przyszłych odpowiedzi. Pokazywać one będą ogólna atmosferę
              wśród pracowników. My stali tu formownicze łatwo zaś ustalimy które wypowiedzi pochodzą od osób rozmnożonych + tych które wystąpią tu jako nowo powstałe świstaki, specjalnie na użytek tego tematu. Każda wypowiedź zawierać będzie jakieś argumenty za satysfakcją albo za niezadowoleniem.
    • ukryty_wafel Re: Czy pytanie o zadowolenie z pracy na forum ma 09.08.12, 17:11
      skuter44 napisał:

> Czy pytanie o zadowolenie z pracy na forum ma sens ?

Każde pytanie ma sens. Bezsensowne bywają odpowiedzi.
      Mogę zaryzykować, odpowiedzieć bez bólu oczywiście jako pracownik Centrali ktoś to potem podsumuje ale mi to lotto :)
      Jak komuś to pomoże?
      >
      > Otworzyłem wątek dla chętnych podzieleniem się odczuciami ze swojej pracy w PKO
      > BP.
      > Aby ukierunkować wypowiedzi , zadałem pytanie :
      >
      > Czy praca w banku daje Ci satysfakcję ?
      >
      > Co o tym pomyśle sądzicie ?

Idę odpisywać :) do wątku :)
    • max.q Re: Czy pytanie o zadowolenie z pracy na forum ma 29.12.12, 22:49
      skuter44 napisał:

>
      > Otworzyłem wątek dla chętnych podzieleniem się odczuciami ze swojej pracy w PKO
      > BP.
      >
      Pewnie że pytanie jak w temacie ma sens.
      Daje bo na codzień robię coś co innym wydaje się czarną magią.
      Fajny pomysł może będzie jeszcze odzew.
    • blaszany-benbenek Re: Czy pytanie o zadowolenie z pracy na forum ma 08.11.13, 20:46
      skuter44 napisał:

>
      > BP.
      >
      >

Każde pytanie ma sens. Nie mają sensu tylko niektóre odpowiedzi. Ważne jest co chce osiągnąć pytający. Uzyskać odpowiedzi, zachęcić do przemyślenia tematu, odwrócić uwagę od innych informacji. Mnie praca w banku daje satysfakcję. I sądzę że to dobry pomysł
      • skuter44 Re: Czy pytanie o zadowolenie z pracy na forum ma 08.11.13, 22:03
        Pytanie było wywołane dyskusją na forum. Na forum dominują narzekania na pracodawcę. Dlaczego więc bank nasz był wysoko notowany jako pracodawca i nagradzany w różnych rankingach/konkursach ? Mamy dwa przeciwstawne zdania. Oficjalne wyniki (badania satysfakcji pracowników i konkursów zewnętrznych) pokazują bank jako wzorowo zarządzany przez menadżerów bankowych a pracownicy (ich część, nie wiadomo jaka) jest zupełnie odmiennego zdania.
        Dlatego pytałem czy - w sytuacji kiedy spór jest trwały, kiedy nie można na forum analizować wyników badania satysfakcji pracowników, nie można przeprowadzić fachowej analizy zjawiska - ma sens wałkowanie tego tematu na forum ?
        Okazało się, że pytanie to było chyba nieprecyzyjne/nietrafione bo zaraz Mareku słusznie zwrócił mi uwagę, że : …” pytanie zadane na tym forum jest pozbawione najmniejszego sensu. Po pierwsze zbyt mała liczba osób. Po drugie każdy pozytywny wpis zostanie natychmiast zakrzyczany. A … nawet jak ktoś odczuwa satysfakcję z pracy to i tak tego nie powie. Bo zaraz się odezwą głosy że jest kolejnym przedstawicielem Centrali. No bo przecież w żadnym innym miejscu zadowolenia z pracy nie ma prawa być.”
        Innego zdania był Racjonalny0880. Teraz Ty odpowiadasz krótko.
        Wiele różnych zdań na poruszony temat świadczy o tym , że pytanie miało sens (wg mnie).
      • agrafek10 Re: Czy pytanie o zadowolenie z pracy na forum ma 08.11.13, 22:28
        blaszany-benbenek napisał:

Nie mają sensu tylko niektóre odpowiedzi. Ważne jest co
        > chce osiągnąć pytający. Uzyskać odpowiedzi, zachęcić do przemyślenia tematu, od
        > wrócić uwagę od innych informacji. Mnie praca w banku daje satysfakcję. I sądzę
        > że to dobry pomysł

A opłać se rachunki satysfakcją.....i napisz jak Ci poszło;)
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka